Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 29, 2024, 10:15:03 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλια ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 27252 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:38:50 μμ »

Τ0 38% ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:42:25 μμ »

Τ0 38% ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Και ;  Απορία Απορία Απορία

Το 62% είναι από Αθήνα.

Κάντε κάποιες εκδηλώσεις ή συναντήσεις στην επαρχία... κάντε δημοπρασίες στην επαρχία... και αφήστε τις υπόλοιπες Κυριακές για την Αθήνα. Πιστεύω ότι το 38% αξίζει 5-6 Κυριακές το χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2014, 02:30:17 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:09:07 μμ »

Κάτι τέτοιο δεν βλέπω να γίνεται ούτε με την πολύ καλή σκέψη του μεταλλίου ή κάτι που να επεκτείνει την ΠΝΕ και να προωθεί τις συλλογές... γι αυτό και άρχισα τις αερολογίες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:59:08 μμ »

Οποτε αύριο να περιμένω το μαιλ που θα λεει ότι ένα μετάλλιο είναι δικό μου  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:39:28 μμ »

Λογικα απο Δευτερα τα απαντητικα email
διοτι

και η Κ.ΠΕΡΟΥΛΗ ειναι εκτος Ελλαδος
και εγω.

Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:44:52 μμ »

Sich amüsieren  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:56:22 μμ »

VIELEN DANK
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 05, 2014, 03:24:55 μμ »

να ρωτησω καποια πραγματακια; ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο κανενα...
στο κατω κατω δεν θα ελεγα οχι στο μεταλλιο..  αλλα δεν ειμαι στην ΠΝΕ..

κατ αρχην.. η Αθηνά που ειναι λογοτυπο της ΠΝΕ ποιο σχεδιο ειναι; της αθηνας απο τα κερματα του 1926 που βλεπω ως φοντο;

και μια δευτερη ερωτηση... το οτι θα κοπει στο εθνικο νομισματοκοπειο το κανει επισημο; οχι! ιδιωτικη κοπη δεν εξακολουθει να ειναι; οποτε κατατασετε σαν ολα τα υπολοιπα ιδιωτικα μεταλλια τυπου μαιλινκ, ΕΣΚ κτλ; αξια μονο μεταλλου;

προς Θεου δεν το λεω για να μειωσω το μεταλλιο!! απλα αναρωτιεμαι γιατι οταν καποιος βαλει μεσα καποιο ιδιωτικης κοπης, οσο καλο κι αν ειναι του λεμε (μαζι κι εγω!) οτι λογο του οτι ειναι ιδιωτικης κοπης ειναι στην τιμη του μεταλλου! το οτι θα φιλοτεχνηθει απο τον φιλο κυριο Σταματοπουλο ή οτι θα κοπει στο εθνικο νομισματοκοπειο δεν παει να πει οτι ειναι και επισημο κρατικο... ετσι δεν ειναι;

πιστευω οτι οποιος το θελει, δεν το θελει για την συλλεκτικοτητα του αλλα για αυτο που αντιπροσωπευει... τον εορτασμο των 40 χρονων της ΠΝΕ... οποτε ισως για καποια μεταλλια ιδιωτικης κοπης (οχι για ολα ομως!)... πρεπει να αναθεωρησουμε καποιες αποψεις; ειδικα σε καποια παλια μεταλλια φιλοτεχνημενα απο σπουδαιους καλλιτεχνες, χειροποιητα ή μη, ή καποια μεταλλια που κοπηκαν για ιδιαιτερο λογο κι οχι απλα κια μονο για να πουληθουν; Χαμόγελο

ποσα μελη εχει η ΠΝΕ; μηπως θα ηταν σωστοτερο να ηταν μονο 1 μεταλλιο ανα μελος.. κι αν καποιο δεν θελει ή περισσεψουν να διατεθουν μετα αναλογα παλι με την ζητηση;
και αυτο το λεω ακομα και εις βαρος μου! γιατι μπορει καποιο μελος να μου πει οκ θα σου παρω κι εσενα! αν και δεν εχω ερθει με κανενα σε επαφη...

το παραπανω το λεω γιατι αν πχ πουν μερικοι φερε 10-20 τεμαχια.. ισως καποια μελη μεινουν απλα με την χαρα! φυσικα το ολο σκεπτικο μου ειναι με την προυποθεση οτι τα μελη ειναι γυρω στα 300 οσα και το τιραζ των μεταλλιων! Χαμόγελο ισως θα ηταν καλυτερα πρωτα να δειτε την εκδηλωση ενδιαφερον των μελων για ενα μεταλλιο... και μετα για το τι περισσευει ωστε καποια μελη που θελουν παραπανω να παρουν περισσοτερα μεταλλια... (μπορει ηδη να το εχετε κανει αυτο... Χαμόγελο )

αριθμημενα θα ειναι και πανω στο μεταλλιο λογικα ε;; αλλα δεν θα ειναι ονομαστικα ετσι; το λεω γιατι εχω ονομαστικο μεταλλιο που οτι και να γινει το συγκεκριμενο μεταλλιο θα μου ανηκει παντα! ειναι καταγεγραμμενο στο πρωτοδικειο οτι ο αριθμος μεταλλιου ταδε ειναι του ταδε που μενει εκει...

τελος... μπορουμε να δουμε καπου το σχεδιο; ετσι ωστε αν καποιος εκτος ΠΝΕ το βρει ελκυστικο να ψαχτει μεσω καποιου ηδη μελους;  συγνωμμη γι αυτο αλλα επειδη εχω καει μια φορα με μεταλλιο...

ευχαριστω για τον χρονο σας και ελπιζω να μην εχει παρεξηγηθει η δημοσιευση μου αυτη! Χαμόγελο


α.. κατι τελευταιο... αγαπητε μου φιλε Χρηστο.. δυστυχως στις μερες μας και μεταλλιο στιβου αλλα και παρασημο πολεμου παιρνεις απο το καναπε μεσω ιντερνετ και δημοπρασιων, πωλησεων κτλ....
ηθικα μπορει να μην σου ανηκει ποτε.. αλλα με λιγα ευρω...

θυμαμαι μια φορα που ειχα παρει ενα ελληνικο μεταλλιο πολεμου... το ευκολο και φτηνο του 1940-41....
το ειχα παρει 1000 δραχμες και μετα σκεφτομουν... για δες... πηρα κατι με ενα χιλιαρικο ενω ο αλλος σκοτωθηκε για να το παρει...
καταννοω πληρως τον λογο που το ειπες και τι θελεις να τονισεις παντως! Χαμόγελο γι αυτο και εμμεσως ή αμεσα.. αναφερω παραπανω οτι  πρωτα τα μελη κι οταν παρουν οσοι ειναι να παρουν απο ενα...αυτα που θα μεινουν να μπορουν να διατεθουν σε μελη που θελουν παραπανω ή για μη μελη της ενωσης! Χαμόγελο

απο την ΠΝΕ δεν νομιζω να βγει κατι στο ΕΒΑΥ... ρε παιδια.. κανει και η ΠΝΕ δημοπρασιες! απλα 1-2 κομματια την φορα θα μπαινουν στις δημοπρασιες της στα Υπερ Λεσχης! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 05, 2014, 04:07:16 μμ »

πολυ καλη σκεψη η εκδοση μεταλλιων,κατι που προσμενα κιολας!αυτο που θελω εγω να μαθω,ειναι τα εξης:

εγω αυτην την στιγμη δεν ειμαι μελος στην ΠΝΕ.μεχρι ποτε εχω περιθωριο εγγραφης-παραγγελιας για να προλαβω?
ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 05, 2014, 04:15:09 μμ »

ΤΑ ΠΕΡΙ ΚΑΝΑΠΕ ΦΙΛΤΑΤΕ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο Δ.ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ. ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ

Χωρις παρεξηγηση αναγραφω σε απταιστα ελληνικα ( χωρις τονους ομως)

Ειναι μια ιδιωτικη κοπη που θα γινει στο Εθνικο νομισματοκοπειο.

Το λογοτυπο της ΠΝΕ βρισκεται στο www.nomisma.gr και στις κατα καιρους δημοπρασιες

Για ποιο λογο το θελει καποιος δεν μπορω να σε βοηθησω. Προσωπικα θελω να εχω ενα
μεταλλιο απο την λεσχη στην οποια ειμαι μελος τα τελευταια 12 χρονια και 3 χρονια στο Δ.Σ

Η ΠΝΕ εχει μετα τις προσφατες εκκαθαρισεις 384 μελη με 12 εξ' αυτων να ειναι ειτε επιτημα ειτε
ανηλικα. Τα ταμειακως ενταξει ειναι 274 .Επειδη εχουμε ηδη βολιδοσκοπισει βαλαμε το 300 σαν στοχο.

Για την αριθμηση θα υπαρχει εντυπο απο οσο γνωριζω. Δεν ξερω για πανω στο μεταλλο
Οταν περιελθει το σχεδιο στα χερια μου θα το αναρτησω

Για τα αδιαθετα ( που ειμαι σιγουρος οτι δεν θα υπαρχουν) η Π.Ν.Ε μπορει να τα κανει οτι θελει.
Προσωπικα θα επικροτουσα να δωθουν σε καποια επιτημα μελη.

Χωρις καμμια παρεξηγηση σας χαιρετω

Χρηστος Κασταμονιτης









Καταγράφηκε
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 05, 2014, 04:17:43 μμ »

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ..

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ kastamonitis@gmail.com

ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΩΘΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΠΕΡΟΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΟΥΜΑ

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 05, 2014, 04:24:18 μμ »

ναι! τωρα το ειδα Χρηστο μου! σορρυ.. νομιζα οτι εσυ το αναφερες.. Χαμόγελο

φυσικα και δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση! Χαμόγελο Προς Θεου! Χαμόγελο κουβεντα φιλικοτατη κανουμε! Χαμόγελο

παντως δεν αναφερθηκε (τουλαχιστον δεν το ειδα..) οτι ειναι ιδιωτικη κοπη που θα γινει στο εθνικο νομισματοκοπειο..
αυτο που ειδα ειναι οτι θα γινει στο εθνικο νομισματοκοπειο και θα φιλοτεχνηθει απο τον κυριο Σταματοπουλο!

καποιος μπορει να νομιζει οτι θα ειναι επισημο μεταλλιο! ειδικα αν εχει και το σημα του νομισματοκοπειου...
ποτε δεν ξερεις.. Κλείσιμο ματιού

εγω παντως το αναφερα για αλλο λογο.. για το μηπως θα πρεπει να αναθεωρησουμε την γνωμη που εχουμε για καποια ιδιωτικα μεταλλια που εχουν βγει για συγκεκριμενο σκοπο... (οχι τα εμπορικα μεταλλια ιδιωτικων εταιριων.....), και να μην τα βλεπουμε απλα σαν μεταλλο μονο και μονο επειδη ειναι ιδιωτικη κοπη! υπαρχουν μεταλλια και μεταλλια! Χαμόγελο

δεν εχω να κανω με το μεταλλιο αυτο..απλα αδραξα την ευκαιρια με την κοπη αυτη που πιστευω οτι θα ειναι πανεμορφη για να αναφερω το παραπανω...
υπαρχουν πολυ ομορφα μεταλλια που επειδη δεν ειναι επισημα κρατικα, συνηθως απαξιωνονται! μεγα λαθος κατ εμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2014, 04:55:16 μμ από NMS » Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 05, 2014, 06:31:33 μμ »

Εγω το ανεφερα , αλλα δεν με καταλαβες καθολου . Η συνδρομη στην λεσχη ειναι κοντα στα 3 ευρω το μηνα . 3 ευρω το μηνα ξεχναμε στο κομοδινο μας απο ρεστα σουπερμαρκετ ή στο ντουλαπακι στο αμαξι απο ρεστα απο τσιγαρα η καραμελες και θες να μου πεις οτι αυτος που δεν θελει να δωσει αυτο το ποσο για να γινει μελος και να εχει χωρια απο το μεταλλιο τα παρακατω

-ανατυπωσεις νομισματικων βιβλιων
-δικαιωμα συμετοχης σε 4 δημοπρασιες ετησιως με φθηνα και χωρις προμηθεια και φπα νομισματα .
-τραπεζι καθε κυριακη αμα θελεξ στον τεταρτο οροφο ωστε να πουλησει απευθειας τα παλια του νομισματα
-δωρεαν καφε

θελει ομως να παρει το μεταλλιο για να μην αναγκαστει να το παρει μετα απο δευτεροχερι μετα απο καιρο .
οχι νικο εγω δεν θα ηθελα  να εχει καποιος την ιδια αντιμετώπιση με εμενα και με ολα τα ταμειακως ενταξειμελη που και την συνδομη μου πληρωνω και σε καθε δημοπρασια βαζω κατι υπερ λεσχης απο 5 εως 25 ευρω .

Και δε  μπορω να δεχθω οτι καποιος που ασχολειται με νομισματα και για να παρει μονο τα ασημενια της τ.ε. χρειαζεται για πλακα 4-5 κατοσταρικα, δεν του περισευουν 40 ευρω ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 05, 2014, 07:39:21 μμ »

Εγω το ανεφερα , αλλα δεν με καταλαβες καθολου . Η συνδρομη στην λεσχη ειναι κοντα στα 3 ευρω το μηνα . 3 ευρω το μηνα ξεχναμε στο κομοδινο μας απο ρεστα σουπερμαρκετ ή στο ντουλαπακι στο αμαξι απο ρεστα απο τσιγαρα η καραμελες και θες να μου πεις οτι αυτος που δεν θελει να δωσει αυτο το ποσο για να γινει μελος και να εχει χωρια απο το μεταλλιο τα παρακατω

-ανατυπωσεις νομισματικων βιβλιων
-δικαιωμα συμετοχης σε 4 δημοπρασιες ετησιως με φθηνα και χωρις προμηθεια και φπα νομισματα .
-τραπεζι καθε κυριακη αμα θελεξ στον τεταρτο οροφο ωστε να πουλησει απευθειας τα παλια του νομισματα
-δωρεαν καφε

θελει ομως να παρει το μεταλλιο για να μην αναγκαστει να το παρει μετα απο δευτεροχερι μετα απο καιρο .
οχι νικο εγω δεν θα ηθελα  να εχει καποιος την ιδια αντιμετώπιση με εμενα και με ολα τα ταμειακως ενταξειμελη που και την συνδομη μου πληρωνω και σε καθε δημοπρασια βαζω κατι υπερ λεσχης απο 5 εως 25 ευρω .

Και δε  μπορω να δεχθω οτι καποιος που ασχολειται με νομισματα και για να παρει μονο τα ασημενια της τ.ε. χρειαζεται για πλακα 4-5 κατοσταρικα, δεν του περισευουν 40 ευρω ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ
Eγω δεν ειμαι μελος, αλλα ειναι σωστα αυτα που λεει. προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για το μεταλλιο ,αλλα οποιος το θελει πολυ απλα ας γραφτει .Δεν λενε κατι παραλογο γιατι αυτη η κοντρα?αφου λυση υπαρχει..... εγγραφη.                                                         Υ.Γ CHRISTOSCOIN δεν υπρχει λογος να γραφεις με κεφαλαια......σωστα τονοι δεν χρειαζοντε ειμαστε Ελληνες.                                                                                     Υ.Γ Μια προταση....βγαλτε καποια μεταλλια παραπανο για μη μελοι που θα στοιχιζουν λιγο πιο ακριβα και τα κερδη να πανε υπερ της ενωσης,ετσι δεν θα γραφτουν και καποιοι αναγκαστικα μονο και μονο για το μεταλλιο........που ειναι και ανουσιο,φιλικα Τασος.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 05, 2014, 09:08:06 μμ »

Τ0 38% ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Και ;  Απορία Απορία Απορία

Το 62% είναι από Αθήνα.

Κάντε κάποιες εκδηλώσεις ή συναντήσεις στην επαρχία... κάντε δημοπρασίες στην επαρχία... και αφήστε τις υπόλοιπες Κυριακές για την Αθήνα. Πιστεύω ότι το 38% αξίζει 5-6 Κυριακές το χρόνο.

+100000
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences