Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:15:49 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1879 Μια Πιαστρα !!  (Αναγνώστηκε 50671 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 21, 2011, 09:19:45 μμ »

Σημερα εληξε μια πολυ ωραια δημοπρασια http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390331228746
δυστηχως ηρθα τριτος και καταιδρωμενος , παρολο που ο πωλητης ηταν Κινεζος και πιστευα οτι δεν θα ειχε συμετοχη Κλείσιμο ματιού
Αυτο που με παραξενεψε ειναι ο αγοραστης , ειναι απο το Hong Kong !! Τυχαιο? ή καρτουλα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2011, 12:45:13 μμ »

αν ειναι ,που φαινεται γνησιο,η τιμη ειναι πολυ καλη,ειδικα τα κυπριακα σε αυτην την κατασταση,της βικτωριας,ειναι πολυ ακριβα.ισως? οπως λεει και ο γιωργος, πολλοι να φοβηθηκαν την προελευση του αγοραστη.αν και εχει λιγη οξειδωση,ειναι ομορφο κομματι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2011, 05:41:22 μμ »

Γιαννη την οξυδωση την ειχα δει Κλείσιμο ματιού
Απλα αν μου καθοταν το νομισμα θα εμπαινε στην λιστα με τα νομισματα που ειναι να σταλουν για <περιποιηση> στην NCS !!
Προσφατα πηρα αυτη που βλεπετε πρωτη στις φωτογραφιες, δεν λεει και πολλα σαν νομισμα αλλα αφου αυτη μου εκατσε με αυτην βολευομε!!
Οταν ειδα αυτη την δημοπρασια σκεφτηκα μπας και κανω κατευθιαν την αντικατασταση με μια καλυτερη αλλα δυστηχως δεν εδεσε η σαλτσα!!
Στενοχωριομαστε? Δεν στενοχωριομαστε!! Και εις αλλα με υγειαν!!

Βαζοντας τα παντως μαζι ειναι η μερα με την νυχτα!! Επρεπε να βαλω κατιτις παραπανω ο τσιγγουνης Σφραγισμένα χείλη

Υ.Γ Με τετοια κριση και ελλειψη ρευστου παγκοσμια θα βγουν νομισματα και νομισματα στην φορα Κλείσιμο ματιού
Συμφωνεις?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2011, 06:20:11 μμ »

οπωσδηποτε καμμια σχεση,αλλα ξερεις ειδικα της βικτωριας, τα κυπριακα,ειναι δυσκολα και ακριβα, σε καλες καταστασεις.μην το βαζεις κατω,τωρα με την κριση,πεφτουν αρκετα νομισματα σε καλες τιμες.συζητω με φιλους,που σκεφτονται να δωσουν φυσημα, σε καλες συλλογες.περιμενω μια ευκαιρια απο φιλο, παλιο συλλεκτη,που ξερω, οτι εχει θησαυρο.υπομονη,ολα βρισκονται στην καταλληλη στιγμη,κριμα παντως ηταν ομορφο κομματι,σε χαιρετω,οπως και ολη τν παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2011, 06:34:54 μμ »

Φιλε μου Γιαννη καλα νομισματα για <φυσημα> που δεν σε ενδιαφερουν πιθανον να ενδιαφερουν τον φιλο σου τον Γιωργο!!
Και αμα το φυσημα ειναι και ασθενες ωστε να μην κρυωσω απο τον αερα ακομη καλυτερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2011, 06:45:00 μμ »

σιγουρα τα πιο πολλα θα τα δωσω,τα λεφτα ειναι αρκετα,και τα περισοτερα τα εχω πολυ καλα,μακαρι να τα παρω,δεν ξεχνω ποτε φιλους,οι γνωστοι μου το ξερουν.εδωσα σε φιλο βαρεια,αρκετα καλη ,150 ευρω για την συλλογη του υποτιθεται!!!και αυτος την πουλησε ενα χιλιαρικο.το εμαθα απο αλλον φιλο.εμενα δεν με νοιαζει, αμα δινω κατι, ας το κανει οτι θελει,η κοροιδια δεν μου αρεσε.σε χαιρετω,μην το γρουζουζεψουμε,και τα λεμε,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 23, 2011, 01:25:18 πμ »

φιλε heracliotis απλα εχασες μια πιαστρα του 1879 απο τα πιο κοινα της Βικτωριας.
Μη στεναχωριεσαι γιαυτο,γιατι η βικτωρια εχει μεγαλη ανηφορα.
Ειναι 39 νομισματα εκ των οποιων τα 30 ειναι πολυ δυσκολα!
εκτος απο αυτα ειναι και τα νομισματα της ινδιας 2 αννας ,1/4,1/2, 1 ρουπιας των ετων 1862,
1874,1875 1876,1877, 1878.που με αυτα εγιναν οι μισθοδοσιες υπαλληλων και στρατευματων,αρα και σναλλαγες. απο 1878 εως την κοπη των τριων αξιων του 1879. 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 23, 2011, 08:36:14 πμ »

Φιλε rubirosa οτι ειναι κοινη το εχω διαπιστωση , μεσα σε τρεις μηνες εχουν περασει τεσσερα νομισματα ακυκλοφορητα- σχεδον ακυκλοφορητα απο μπροστα μου!!
Το θεμα ειναι πως να τα αποκτησης διχως να σου πιασουν τον (....) καταλαβες τι λεω Κλείσιμο ματιού
Δυστηχως εμενα μου λειπει απο την συλλογη μου και εχω πει (στον εαυτο μου) σιγα σιγα τις τρυπες που εχω και ειναι εφικτο να τις κλεισω!!
Οσες τρυπες δεν ειναι εφικτο να κλειστουν ας μεινουν ετσι!!
Η πρωτη που σας εδειξα η οποια δεν αξιζει τιποτα μου στοιχισε 50 ευρω!!  Έκπληξη Έκπληξη
Αυτο που παρατηρω ειναι οτι ενω το Ελληνικο νομισμα εχει κάμψη στις τιμες,  το Κυπριακο νομισμα ενω βγαινουν αρκετα κομματια σε δημοπρασιες η τιμες παντα παιρνουν την ανηφορα!!

Αν κανω λαθος σε αυτη μου την εκτιμηση θα ηθελα να ακουσω και την αλλη πλευρα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:41:11 πμ »

το 1879 ειναι μια χρονια που κρατηθηκαν,οπως συμβαινει στον οθωνα 1833,γεωργιο1868,παυλο 1954.
Οταν ειπα ανηφορα στις βικτωριες ειναι γιατι εκτος του μικρου tirage που εχουν,κυκλοφορησαν παραλληλα
μεχρι τα πρωτα χρονια τιου Γεωργιου του Ε .Γιαυτο οι περισσοτερες ειναι σε πελτεδοειδη κατασταση και απο
vf και ανω πιανουν τιμες.
Ενας αλλος λογος ειναι νομισματα κοινοπολιτειακα οποτε το ενδιαφερον αυξανεται
Ομως   οτι εγινε στην ελλαδα το 2002 με την αλλαγη σε ευρω εγινε στην κυπρο το 2008.
στην Ελλαδα κατεληξε σε φουσκα στην κυπρο δεν το ξερω γιαυτο πρεπει να εισαι συγκρατημανος οταν
λεμε για του1879 η 1886  γιατι στις πιαστρες 1881,82.84,1900.φυσκα και θα πονεσεις,αλλα οχι ακριτα
σε ολα.
Οπως ειπε ο φιλος giannist υπομονη ολα βρισκονται.
Ελπιζω να εδωσα καποιες παραμετρους.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2011, 07:11:46 πμ »

Φιλε μου του 1886 καθως και αλλες δυο ακομη (δεν θυμαμε ποιες διοτι βρισκομε εκτος Ηρακλειου) τις εχω και σε πολυ καλες καταστασεις VF/XF!! Του 86 νομιζω φαινετε εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=930.0
Στα νομισματα σας ομολογω οτι δεν εχω μεγαλη πειρα , σιγα σιγα κανενα τριμηνο τωρα μαθαινω την νομισματικη σας ιστορια και μαζευω και οτι βρω συμπληρωμα για την συλλογη μου!!
Ευτυχως που καποια Κυπριακα μελη της σελιδας μας οταν τα ρωταω μου δινουν κατευθυντηριες γραμμες-οδηγιες!!

Υ.Γ Μου φαινετε οτι θα βαλω και εσενα στην λιστα των συμβουλευωντων Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:45:21 πμ »

Φιλε και πατριωτη heracliotis μπορω να σε αποκαλω ετσι μιας και ελκω την καταγωγη απο κρητη.
Δεν ειμαι κυπριος.Οι γνωσεις μου πανω στα κυπριακα αποκτηθηκαν μετο να επιμελειθω τρεις συλλογες φιλων.
Και απο την παρακολουθηση δημοπρασιων κυριος της π.ν.ε.απο την εποχη που οταν ο εκφωνιτης ελεγε
κυπρΟς ολοι σηκωνοταν με το νουμερο ανα χειρας να πληρωσουν τοτε που η κυπρος ηταν υποθεση δυο
ατομων και οτι ηθελες το επαιρνες στο πρωτο χτυπημα .
Απο τοτε πολλα αλλαξαν
Εγω δεν κανω εμποριο,ουτε δινω συμβουλες για πωληση αγορα η διακρατηση ,αυτο που μπορω  να πω
ειναι την ταπεινη μου γνωμη επανω σε  συχνοτητες εαν μου ζητηθει,χωρις να θεωρω εαυτον γκουρου
των κυπριακων νομισματων.
Παντα στην διαθεση σου.
 
 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 26, 2011, 09:42:24 πμ »

αγαπητε φιλε,rubirosa,καλως ωρισες στην παρεα μας,αλλα θα ηθελα να κανω ωρισμενες διευκρινησεις.λογικο ηταν στις δημοπρασιες της πνε,στα κυπριακα,αφου ηταν τελευταια στους καταλογους,μετα απο τρεις, τεσερεις ωρες σε μια αιθουσα,και αφου ειχαν ξοδευσει τα χρηματα τους σε αλλες κατηγοριες(καποδιστριες οθωνες,κλπ)και το σοβαρο συλλεκτικο κοινο,εκτος εξαιρεσεων στην ελλαδα,στα κυπριακα, μετριεται σε μερικες δεκαδες,να θελουν να πληρωσουν για να φυγουν.σαββατο βραδυ ποσες φορες, δεν εφυγες 9-10 το βραδυ?μεχρι να πληρωσεις λαχνους κλπ.αν εχεις πιαστρες σε τετοια κατασταση,αγοραζω μετρητοις,οσο γραφει,και η δημοπρασια συν 20%επανω.αν εξαιρετικη βικτωρια την βρισκεις με τοσα λιγα $,σιγουρα η συγκεκριμενη,εχει προβληματα,αλλα δεν με πειραζει.παντα τα καλα κυπριακα,στην πνε,εφταναν στα υψη!!!γιατι καραδοκουσαν οι συλλεκτες των κυπριακων.πριν την πνε,οι ελληνες συλλεκτες τα αποικιακα,και γενικα τα βρεττανικα τα ειχαν σε πρωτη ζητηση,οπως και τωρα.αυτο φαινεται και γενικα στο διεθνες εμποριο,απο καταλογους,krause,seaby,κλπ.τωρα αν τα νομισματα οπως ειπες λογω της μεγαλης φθορας μεταλλου,ηταν λιωμα,σιγουρα τα απαξιωναν.τελος τα καλα κυπριακα,δεν προλαβαινουν να βγουν στις δημοπρασιες,δινονται με τηλεφωνο.αν του 1879 ειναι ευκολη,μπορεις να μου βρεις εξαιρετικες,σε καλη τιμη,οχι λογια,εργα,περιμενω προσωπικο μηνυμα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ,παντα γραφουμε καλοπροαιρετα,δεν θελω να εκλαβεις, σαν εμπαθη εκ μερους μου,τα γραφομενα μου.συλλεγω κυπριακα πολλα χρονια,και με ενδιαφερουν.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:07:35 μμ »

π.ν.ε
δημοπρασια95χρυσο ταλαντο απο 500-550
δημοπρασια 103 χαλκινο ταλαντο Νο.312 απο300-330.
δημοπρασια 107 μιση πιαστρα 1884 Σχ.α      Νο.352 απο 1000-1100
                       1 πιστρα     1922  ΠΩ       Νο358  απο150-165
                      μιση παιστρα 1922 ΠΩ        Νο359 απο 230-253
                     μιση πιαστρα  1930 Ε          Νο362 απο   90-99
δημοπρασια108 τεταρτο πιαστρας 1879 MS-61     Νο.344 απο 150-165
                      μιση πιαστρα 1879      Ε-Α         Νο.345 απο 250-απεσυρθη
                     μια πιαστρα   1879      Ε           Νο346  απο 300-απεσυρθη
                     τεταρτο πιαστρα 1880         ΠΩ        Νο.346 απο   80-88
                     τεταρτοπιαστρας 1881       ΠΩ-Ε      Νο. 349 απο 120-132
                     μιση πιστρα        1881                   Νο. 351 απο  150-απεσυρθει
                     τεταρτοπιαστρας1895        ΠΩ        Νο 356 απο   70-77
                     μιση πιαστρα      1908       ΠΩ         Νο377 απο200-220
                     μια πιαστρα        1908       ΠΩ        Νο 378 απο 270- 297
δημοπρασια 109 ολα  σχεδον στοπρωτο χτυπημα


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2011, 03:37:52 μμ »

φιλε μου,μου αρχιζεις απο την δημοπρασια νουμερο 103, δηλαδη περσινη,η προπερσινη- μεχρι πριν ενα μηνα.βαλε και διπλα ποσοι οθωνες,γεωργιοι,καποδιστριες δεν κτυπηθηκαν καθολου,εξαιρετικοι,εως ακυκλοφορητοι.η το λεπτο του καποδιστρια που αλλες εποχες θα γινονταν μαχη?στην 107 πουληθηκε λες μονο σου, μιση πιαστρα του 1884 1100ευρω,πες μου ενα ελληνικο σημερα, εκτος εξαιρεσεων να δινει καποιος τοσα?μου βαζεις τιμες κρισεως.εγω σου μιλαω,για πριν τουλαχιστον 5-6 χρονια,που κατι περισευε,απο τον σοβαρο συλλεκτη,και εσυ,μου παραθετεις τις 4-5 τελευταιες δημοπρασιες,και χωρις να συγκρινεις με αλλα παραδειγματα νομισματων.εγω δεν πηγαινω καθολου γιατι δεν εχει σοβαρα νομισματα να αγορασω,εκτος απο κοινα η χρυσα.ξαναειδες στην πνε,να πουλουν τρυπια,η κοπιες στις κανονικες λιστες?κοιτα στο αμπαυ και αν δεις τρια,τεσσερα κυπριακα(πιαστρες λιωματα)ειναι ζητημα.δεν θελω και παλι να ερχομαστε σε διενεξη,αλλα αν ψαξω ολες τις δημοπρασιες της πνε,θα δεις οτι παντα τα καλα κοματια,πανω απο vf+φθαναν στα υψη,οπως και τα αργυρα.οι χαμηλες καταστασεις παντα οπως ειπες, μεναν απουλητες,λογω οτι τα κυπριακα απευθυνονται σε λιγους,αλλα σοβαρους συλλεκτες.αυτο το ξερεις καλα,ενα δυσκολο της βικτωριας, αξιζει πολλους γεωργιους η οθωνες.παντως η προταση ισχυει,αν εχεις κατι καλο(σε κατασταση) κυπριακο αποικιοκρατικο,με ενδιαφερει,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2011, 03:52:24 μμ από giannist » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 26, 2011, 03:47:39 μμ »

λογω οτι τα κυπριακα απευθυνονται σε λιγους,αλλα σοβαρους συλλεκτες.

Εδω προφανως αναφερεσε σε μενα Γιαννη ε?
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences