Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:27:24 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1879 Μια Πιαστρα !!  (Αναγνώστηκε 50673 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 26, 2011, 04:05:40 μμ »

η συζητηση για τα κυπριακα νομισματα εχει ενδιαφερον.Ειναι ενας τομεας που δεν γινονται συχνα συζητησεις.Παρακαλω συνεχιστε
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 26, 2011, 04:33:49 μμ »

οχι φιλε γιωργο,εγω θα χαιρομουν να αγοραζες την πιαστρα,και ας ηταν λιγο οξειδωμενη.ηταν ομορφη για μενα, απο θεμα βικτωριας,μαλλι,προσωπο,και γενικα, δεν ειχε κτυπηματα,η, φθορα απο την χρηση.το δικο σου ενταξει 50 ευρω,δεν ειναι κανενα σοβαρο ποσο,εκανες το κεφι σου, οπως ειπες.γιαυτο κιολας ερχομασται σε αντιπαραθεση με τον φιλο rubirosa,σιγουρα του 1879,δεν ειναι σπανιοτητα,αλλα σε εξαιρετικη κατασταση και πανω,πρεπει να δωσεις αρκετα ευρω,παρολη την κριση,γιατι οπως ειπε και ο ιδιος δυσκολα βρισκεις υψηλες καταστασεις ,λογω  μεγαλης χρησεως.θυμαμαι σε συναλλαγες κυπριακων, φευγαν σημαντικα ποσα,απο εφοπλιστες,κεφαλαιουχους, που δεν φευγουν σημερα,για καποδιστριες κλπ,δεν σου βαζω ποικιλιες,αν διαβασεις στο βιβλιο που σου εδωσα,εχει τεραστια ποσα.τα βρετανικα ,και αποικιοκρατικα,πριν το 1975 ηταν πρωτα σε ζητηση,και στην ελλαδα,οπως στην κυπρο,λογω κατοχης,βασεων,κλπ.σημερα εχουν διεθνως απαξιωθει σημαντικα,αλλα δεν παυουν,να ειναι σε μεγαλη ζητηση,απο μεγαλους συλλεκτες,απο οφθαλμολουτρα πως πας?μαθαινω ολο ταξιδια εισαι,σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 26, 2011, 05:51:51 μμ »

Γιαννη μην νομιζεις οτι πιανουν ολα τα καλα τον ανηφορο!!
Το θεμα πιαστρα του 79 το παρακολουθω καιρο !!
Για κοιτα εδω κατασταση και τιμη http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290571787305&ssPageName=ADME:B:WNA:US:1123
για κοιτα και εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290571787342&ssPageName=ADME:B:WNA:US:1123
απλα οπως ειπα τοτε στον φιλο απο την Κυπρο τον Γιαννη σκυλομετανοιωσα που δεν τις χτυπησα και εγω τοτε!!
Και ο Γιαννης μου απαντησε : Θα τις ξαναδεις πολλες φορες μπροστα σου αλλα δεν ξερω αν θα τις δεις να κλεισουν τοσο χαμηλα!!
Οσο για την δικη μου το προηγουμενο Σαββατο ημουν στα Χανια με εναν συλλεκτη Κυπριο ο οποιος εχει και Μουσειο Ιδιωτικο στην Κυπρο και οταν του εδειξα την δικια μου με ολιγον ντροπη και απαξιωση μου απαντησε : Μην την υποτιμας!! Πολλοι Κυπριοι θα ηθελαν να την εχουν ακομη και σε αυτη την κατασταση!!
Και σε αυτη την καταστασην φιλε μου εχει μεγαλην αξια!!

Ολα οσα ειπα παραπανω βαζωντας σε αντιπαραθεση το Ελληνικο νομισμα με το Κυπριακο στην ουσια αυτο υποστηριζετε και οι δυο!!
Τα Κυπριακα παρολο την κριση ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΙΜΗ και εχουν και ανηφορα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 26, 2011, 06:09:43 μμ »

Και οσο εσεις καθεστε και διαβαζετε εδω μεσα και φευγει ο χρονος αμερημνα τα καλα νομισματα
τα παιρνουν τα τσακαλια!!!

Αυτο εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250856485417&ssPageName=STRK:MEWNX:IT  το πηρε Ελληνας!!

Αυτο εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260819091698 το πηρε Κυπριος!!
Την καλυτερη αγορα απο τους δυο την εκανε ο Κυπριος!! Διοτι στα 100 ευρω ασημενιο ΟΧΙ δεν θα ξαναδειτε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 26, 2011, 06:22:49 μμ »

Φιλε  rubirosa επειδη τωρα ειμαι στο Ηρακλειο (ολο ταξιδια ημουν 15 μερες που ειπε ο φιλος Γιαννης)
<που το εμαθε δεν ξερω διοτι εγω μαζι του εχω να μιλησω μηνα> κοιταξα την Κυπριακη συλλογη και απο τα χαλκινα της Βικτωριας εχω 1881 ενα τεταρτο σε κατασταση XF++ καραμπινατο!! Το κοιταω και μου τρεχουν τα σαλια!!
1901 ενα τεταρτο κατασταση F+
1890 μιση Πιαστρα κατασταση  F
Και 1886 μια πιαστρα σε  F+
Τα υπολοιπα ειναι ασημενια αλλα οπως ειπα και παραπανω σιγα σιγα και οπου ειναι εφικτο θα κλεινουμε τρυπες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 26, 2011, 07:20:25 μμ »

λογω οτι τα κυπριακα απευθυνονται σε λιγους,αλλα σοβαρους συλλεκτες.

Εδω προφανως αναφερεσε σε μενα Γιαννη ε?
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
τα ευκολως εννοουμενα,παραλειποντε φιλτατε και αξιοτιμε, κυριε γιωργο(απο γλυψιμο παω καλα,ε?)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2011, 07:40:33 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 26, 2011, 07:32:02 μμ »

Φιλε  rubirosa επειδη τωρα ειμαι στο Ηρακλειο (ολο ταξιδια ημουν 15 μερες που ειπε ο φιλος Γιαννης)
<που το εμαθε δεν ξερω διοτι εγω μαζι του εχω να μιλησω μηνα> κοιταξα την Κυπριακη συλλογη και απο τα χαλκινα της Βικτωριας εχω 1881 ενα τεταρτο σε κατασταση XF++ καραμπινατο!! Το κοιταω και μου τρεχουν τα σαλια!!
1901 ενα τεταρτο κατασταση F+
1890 μιση Πιαστρα κατασταση  F
Και 1886 μια πιαστρα σε  F+
Τα υπολοιπα ειναι ασημενια αλλα οπως ειπα και παραπανω σιγα σιγα και οπου ειναι εφικτο θα κλεινουμε τρυπες Κλείσιμο ματιού
το γηρας,ουκ ερχεται μονον.εσυ δεν ειπες οτι πηγες ελουντα?θα λειπηςστα χανια?μπαρμπα γιωργη κουραγιο!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:24:40 μμ »

Και οσο εσεις καθεστε και διαβαζετε εδω μεσα και φευγει ο χρονος αμερημνα τα καλα νομισματα
τα παιρνουν τα τσακαλια!!!

Αυτο εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250856485417&ssPageName=STRK:MEWNX:IT  το πηρε Ελληνας!!

Αυτο εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260819091698 το πηρε Κυπριος!!
Την καλυτερη αγορα απο τους δυο την εκανε ο Κυπριος!! Διοτι στα 100 ευρω ασημενιο ΟΧΙ δεν θα ξαναδειτε Κλείσιμο ματιού
ειδες που σου λεγα οτι το οχι πουλιεται στο 100αρικο.αφου σου λειπει γιατι δεν το πηρες?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2011, 09:14:34 μμ »

ειδες που σου λεγα οτι το οχι πουλιεται στο 100αρικο.αφου σου λειπει γιατι δεν το πηρες?

Λες να ημουν πανω απο το κουμπιουτερ και να το αφηνα??
Μου μιλουσε ενας φιλος στο τηλεφωνο και παει η δημοπρασια!!
Πρωτη φορα ειναι??  Κλείσιμο ματιού Κλάμα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 27, 2011, 10:56:21 πμ »

Η συγκεκριμένη πιάστρα αλλά και οι αντιστοιχες 1/2 και 1/4 πιάστρας του 1879 βγήκαν σε μεγάλο αριθμό αάρα και χαμηλότερη τιμή εχουν και βρίσκονται εύκολα σε καλές καταστάσεις.. Βέβαια αρκετές που πουλούνται απο 2-3 άτομα στην κύπρο είναι πλαστές για αυτο καλό είναι να μελετήσετε καλύτερα τα κυπριακά νομίσματα προτού εμβαθύνετε τις αγορές σας με πιο σπάνιες πιάστρες

Η πιο φθηνή και βατή πάντως για εμένα είναι αυτή του 1886 και μετά του 1879

θα σας ενημερώσω για ποσότητες και ημερομηνιίες αλλά και τιμές το απόγευμα !
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 27, 2011, 11:19:26 πμ »

εμενα παντως,αν μου προσφερεις εξαιρετικη,σου δινω ευχαριστως τα δολλαρια που εδωσε ο φιλος να αγορασει της φωτογραφιας εστω, απο την γνωστη ιστοσελιδα.ξερω οτι του 86 και του 79 ειναι ευκολες,αλλα σε υψηλες καταστασεις δεν ειναι και τσαμπα.ξερεις τι εννοω!αλλο να δωσεις 2-3 κατοσταρικα,και αλλο χιλιαρικα,για μια σπανια.κατι αναλογο με του γεωργιου του πρωτου,μια κοινη δεκαρα του 1869 - 65αρα σε πιστοποιηση εχει καποια κατοσταρικα, ενω του 1870-79,εχει κατι χιλιαδες,τουλαχιστον 1-2το λιγωτερο,εδω το κλεινω απο την μερια μου το θεμα.καταλογους,οσοι ασχολουμαστε εχουμε, τα πολλα λογια ειναι φτωχια,και ειπαμε πολλα, και χωρις συγκεγκριμενο προβλημα.εδω του 1926 ακυκλοφορητα που θεωρουνται τα πιο κοινα ελληνικα,ολα μαζι,θελεις καποιο σοβαρο ποσο,ποσο μαλλον τα κυπριακα,που απευθυνονται σε μικρο σχετικα νομισματικο κοινο.θα ηταν ενδιαφερον να μας δωσεις πιο πολλες πληροφοριες,ως πιο ειδικος.σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.υγ,παντα ομως ενδιαφερομαι,για κυπριακα αποικιοκρατικα, σε καλες ομως καταστασεις.
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 27, 2011, 02:36:51 μμ »

Σίγουρα για αυτό και το απόγευμα θα σας δώσω μερι΄κά στοιχεία επιπλέον τώρα δεν είμαι στο σπίτι και δεν μπορώ πάντως όποιος ενδιαφέρεται για πιάστρες μπορώ να σας συστίσω σε προσωπικό μήνυμα πάντοτε 1-2 καλούς συλλέκτες, ΄που αγαπάνε το χόμπυ μας και μπορούν να σας βοηθήσουν με καλά νομίσματα αυθεντικά και σε σχετικά προσιτές τιμές..

Για να εξηγήσω καλύτερα εγώ προσωπικά πιάστρες από 2 κύπριους μόνο αγόρασα όλες οι άλλες που κατέχω είναι είτε του παππού μου είτε α΄πό συλλέκτες νομισμάτων της κοινοπολιτείας. Αν πετύχετε ποτέ καμιά τέτοια συλλογή κοιτάξτε τα κυπριακά συνήθως τα πουλάνε πολύ χαμηλα γιατί δεν ξέρουν τις αξίες στην κυπριακή αγορά και τα περισσότερα είναι πολύ καλοδιατηρημένα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2011, 03:38:53 μμ »

Τιραζ ενος τεταρτου
1879 = 150,000
1880 = 72,000
1881 = 72,000
1881 Η = 108,000
1882 Η = 36,000
1884 = 72,000
1885 = 36,000
1887 = 59,760
1895 = 72,000
1898 = 72,000
1900 = 36,000
1901 = 72,000
Απο εδω βλεπουμε οτι βαση των τιραζ η ποιο κοινη να βρεθει ειναι του 79 και οι τρεις πρωτες σε δυσκολια ειναι με την σειρα που εγω πιστευω 1882Η , 1900 και η 1887!!

Θα ηθελα να μαθω απο τους φιλους Κυπριους για την 1881 διχως το Η , η δικια μου ειναι χωρις το Η , ποσο ευκολα ή ποσο δυσκολα την συνανταει καποιος σε κατασταση XF+ και ποια ειναι η τιμη της περιπου??
Το νομισμα ειναι BN χρωματισμου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 27, 2011, 06:51:16 μμ »

Βέβαια αρκετές που πουλούνται απο 2-3 άτομα στην κύπρο είναι πλαστές για αυτο καλό είναι να μελετήσετε καλύτερα τα κυπριακά νομίσματα προτού εμβαθύνετε τις αγορές σας με πιο σπάνιες πιάστρες

Αγαπητε φιλε επειδη εισαι ο πρωτος και ο μονος μεχρι στιγμη που μιλησε για πλαστες πιαστρες θα ηθελα να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια. Δεν χρειαζετε να μας <δειξεις> ατομα απλα φωτο απο πλαστα νομισματα θα θελαμε και την αιτιολογια του πλαστου!!
Αν το κανεις δε , το καλυτερο θα ηταν να δημιουργησεις ενα νεο θεμα στην ενοτητα με ομωνυμο τιτλο
δλδ Πλαστες Πιαστρες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 27, 2011, 08:06:50 μμ »

γιωργο,αν θυμασαι τα κινεζικα χαλκινα του οθωνα?ετσι περιπου ηταν και οι κυπριακες,και ινδικες,πιαστρες.βρισκανε δυσκολες ημερομηνιες,κυριως βικτωριες,και τις βγαζανε ακυκλοφορητες,οπως του οθωνα,ειχα δει και στο αμβαυ,με 2,5$δολλαρια το κοματι,αλλα με ωρισμενο αριθμο.δηλαδη επρεπε να παρεις καποιο σεβαστο αριθμο κομματιων.πολοι εμποροι των αθηνων,αγορασαν,και τα πουλαγαν 10-15 ευρω το κοματτι,στα γνωστα λαμογια!!!οπως παντα.εντελει τα αργυρα ταλληρα κλπ,χαμηλων καταστασεων,κοβονται  στην βουλγαρια,αναφερει ιστοσελιδα στα σλαυικα,για παραγγελιες,αναγνωριζονται στο πεδιο,που εχει λερωματα,και στου γεωργιου τα σχοινια του στεματος,εχουν ατελειες στις ενωσεις,κλπδηλαδη μετα τους ιταλους ξαναερχονται οι βουλγαροι(παλια εκοβαν,χρυσους οθωνες και 20ρικα του 1884.εχει ενα  του 84 εικοσαρικο το αμπαυ ,το ειδα εχθες,και το θυμηθηκα,απο την περιφερεια κυριως.χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences