Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:59:19 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΤΥΧΙΑΚΗ  (Αναγνώστηκε 18101 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:06:33 μμ »

Συγνωμη ρε Βασιλη αλλα σιγουρα ειναι πτυχιακη πανεπιστημιου;;;
Ειναι δυνατον να αναφερει για Φοινικα -Ορνιθα και Κοτα μεσα στα αλλα;;; Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:10:32 μμ »

Συγνωμη ρε Βασιλη αλλα σιγουρα ειναι πτυχιακη πανεπιστημιου;;;
Ειναι δυνατον να αναφερει για Φοινικα -Ορνιθα και Κοτα μεσα στα αλλα;;; Σαρκασμός
Σωτηρη η πτυχιακη της ειναι τα δημοτικα τραγουδια και τη σχεση εχουν τα πουλια στα δημοτικα τραγουδια.ειναι η πρωτη φορα που μπαινει τετοιο θεμα,πρεπει να βρει τι συγγένεια εχει το καθενα και με ποια  Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:30:11 μμ »

Eiναι παραλογο αρχηγε μου!!!
Γερακι Σαινι Πετριτης ειναι στην ιδια οικογενεια. Ομως Γερακι ειναι γενικη oνομασια  αφου καλυπτει τα αλλα δυο.
Σαιτα;;;;; Τι Σαιτα αφου αυτο ειναι ονομασια για γερακι αλλα και για φιδι κατα τοπους.

Φυσικα Αετος Σταυραετος ειναι αλλη κατηγορια αφου ανηκουν στα Aquila αλλα παλι το αετος ειναι γενικη εννοια ενω το Σταυραετος ειναι ενα απο τα αρκετα υπαρχοντα ειδη

Δεν ειναι δυσκολο βαλτα στο google serch ενα ενα  και θα βρεις την Λατινικη ονομασια και φυσικα την οικογενεια
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:33:33 μμ »

Eiναι παραλογο αρχηγε μου!!!
Γερακι Σαινι Πετριτης ειναι στην ιδια οικογενεια. Ομως Γερακι ειναι γενικη oνομασια  αφου καλυπτει τα αλλα δυο.
Σαιτα;;;;; Τι Σαιτα αφου αυτο ειναι ονομασια για γερακι αλλα και για φιδι κατα τοπους.

Φυσικα Αετος Σταυραετος ειναι αλλη κατηγορια αφου ανηκουν στα Aquila αλλα παλι το αετος ειναι γενικη εννοια ενω το Σταυραετος ειναι ενα απο τα αρκετα υπαρχοντα ειδη

Δεν ειναι δυσκολο βαλτα στο google serch ενα ενα  και θα βρεις την Λατινικη ονομασια και φυσικα την οικογενεια
Σε ευχαριστω Σωτηρη να σε καλα. Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:43:10 μμ »

όντως ο φοίνικας είναι κουλό..όπως και το όρνιθα=κότα σε δημοτικά τραγούδια. Αναποφασιστικότητα
1/Σταυραετός,Αετός,
2/Γεράκι,Πετρίτης,Σαΐτα (αν και σαΐτα συνήθως λέμε το φίδι),Σαΐνι/Ξεφτέρι
3/Παγwνι,Όρνιθα,Κότα ,Πέρδικα.
4/Κοράκι,Καλιακούδα.
5/Πάπια,Χήνα

Κίχλα (Τσίχλα),Κούκος,Αηδόνι,Χελιδόνι,Περιστέρι,Τρυγόνι,Καναρίνι,Κότσυφας  δε ξέρω τι συγγένειες έχουν Μεγάλο χαμόγελο
google it Γλώσσα
η χρήση τους στα τραγούδια είναι αλληγορική.

καλο βιβλίο σχετικά με το δημοτικό τραγούδι είναι του claude fauriel τα σύγχρονα ελληνικά δημοτικά τραγούδια......(1824 το έγραψε) που το μετέφρασαν και εκδόθηκε το 1955 από την ακαδημία αθηνών
και στην ανθολογία περάνθη πρέπει να έχει στοιχεια αλλα πρέπει να το κοιτάξω γιατί δε θυμάμαι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 03:59:15 μμ από STYLOROC » Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 03, 2014, 04:23:11 μμ »

Σωτήρη πάνω σουυυυυυυυυυυ  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 03, 2014, 04:23:20 μμ »

Tsiχλα και κοτσυφας στην ιδια.
Περιστερι τρυγονι στην ιδια.
 Αφησετε την κοπελα να τα  βρει μονη της  Γλώσσα
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2014, 04:26:14 μμ »

πηρε φορα ο Σωτηρης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Βγαλτα ολα στη φορα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 03, 2014, 04:32:01 μμ »

πηρε φορα ο Σωτηρης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Βγαλτα ολα στη φορα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Αυτο βρε δεν ειναι πτυχιακη Πανεπιστημιου ,αλλα σταυρολεξο για φιλοζωους Γλώσσα
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 03, 2014, 04:48:24 μμ »

πηρε φορα ο Σωτηρης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Βγαλτα ολα στη φορα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Αυτο βρε δεν ειναι πτυχιακη Πανεπιστημιου ,αλλα σταυρολεξο για φιλοζωους Γλώσσα
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:24:02 πμ »

Είναι πολύ ωραίο θέμα και τα δημοτικά τραγούδια έχουν εκπληκτικό πλούτο και ισχυρό συμβολισμό.
Μάλλον όμως πρέπει να το δουλέψει μόνη της και εσύ να τη βοηθήσεις θέτοντάς της χρονοδιαγράμμτα εργασίας...
Εχοντας δει κάποια βασικά έργα γενικά για το δημοτικό τραγούδι (όπως του Φοριέλ που έγραψαν παραπάνω ή άλλα του Πολίτη, Στίλπωνα Κυριακίδη, Καψωμένου κλπ.
http://www.biblionet.gr/book/158437/%CE%A4%CE%BF_%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B9)
μπορεί να αρχίσει να συγκεκριμενοποιεί τη βιβλιογραφία της και να εστιάζει σε πηγές που αναλύουν την παρουσία της φύσης στο δημοτικό τραγούδι. Αυτό πιθανόν θα μαλακώσει και τον τρόπο που την αντιμετωπίζει ο καθηγητής. Το ίντερνετ και η βικιπαίδεια μπορούν να τη βοηθήσουν σε ένα αρχικό στάδιο προσανατολισμού, όμως δεν είναι ότι καλύτερο να τα αναφέρει κανείς ως πηγές σε πτυχιακή (δείχνει ότι δεν έψαξε αρκετά στην πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη και προτίμησε τον εύκολο δρόμο).
http://m-diamantopoulou.blogspot.gr/2010/10/blog-post_11.html
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:53:09 μμ »

Υπ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 05, 2014, 10:25:32 μμ »

 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 08, 2014, 02:33:47 πμ »

Βρε δεν γνωριζει οτι θελω να την βοηθησω,οσο για το αν εχει παει στον καθηγητη το εχει κανει αλλα ειναι σχεδον 80 χρονων που δεν επιτρεπετε Θυμός ο λακαμας για να μην πω καμια βαρια κουβεντα ειναι παραξενος και της μιλαει σαν σκουπιδι δεν τι βοηθαει καθολου.της ειπε αυτο και αυτο θα κανεις κοψε το λαιμο σου με λιγα λογια,δεν γινεται ετσι και για να παει εξω ειναι πολλα τα χρηματα Επρεπε να το ειχε παρει πριν τα χριστουγεννα το πτυχιο και την εχει καθυστερησει πολυ.
Σας ευχαριστω παντως για της απαντησεις σας.
Βασίλη πολύ με συγκινεί η κίνηση σου!! Δυστυχώς δεν ξέρω και πολλά για πουλιά πετούμενα!!Εύχομαι να καταφέρεις να μαζέψεις τις πληροφορίες που θες και να την βοηθήσεις!! Καλή επιτυχία στο κορίτσι σου!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 08, 2014, 02:57:09 πμ »

αχ αυτα τα κοριτσια ρε βασιλη!!και εγω τα ιδια τραβαω..η κοπελα μου ειναι στο τριτο ετος του πολιτικου της νομικης και οοοοοοοολες τις εργασιες εγω τις εχω γραψει...πτυχιο επρεπε να μου δωσουν και ας μην εχω περασει ουτε απ'εξω!! τωρα εχω να γραψω μια για τον αραβο-ισραηλινο πολεμο και θα ηθελα την βοηθεια καποιου γνωστη σχετικα με γραφιστικα να μου φτιαξει ενα εξωφυλλο..υπαρχει κανεις?κωστα (gk) εχεις καθολου χρονο?δεν θελω να βαλω απλα μια εικονα στο κεντρο μιας λευκης σελιδας αλλα να το κανω σαν βιβλιο,ολο το εξωφυλλο μια φωτο και να γραψω τα στοιχεια απ'εξω εγω..εχετε κατι κατα νου??

σκεφτομουν κατι σε φαση ενας εγχρωμος χαρτης στην μεση,ασπρομαυρη φωτο απο στρατευματα δεξια-αριστερα και η εκφραση ''the yom kippur war'' σε γκρι γραμμενη στο πλαι 2-3 φορες την μια κατω απο την αλλη και σιγα σιγα να σβηνει....πως το φανταζεστε?καλο?μπορει καποιος να το φτιαξει? Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences