Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:34:43 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένια ρουβλια  (Αναγνώστηκε 25922 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:30:46 μμ »

Καλησπερα σε ολους,

Πρόσφατα ανακάλυψα το http://steki-syllekton.gr/ (4 μήνες).Κατά αρχή έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά σε πολλά επίπεδα. Γενικά δεν ξόδευα πολλά για τις συλλογές μου (εκτός αν βάλω και αυτοκόλλητα χαρτάκια ομάδων) πέρα από μια δυο φόρες κάθε μήνα που επερνα κανα 2-3 τηλεκάρτες ή του κιλού με λίγα χρήματα.Τις υπόλοιπες τις μάζευα (το λέω και ενα χαμόγελο βγαίνει ) παίρνοντας σβάρνα τα καρτοτηλεφωνα (πολύ περπάτημα ψάξιμο σκουπιδιών κτλ) ή με τον γνωστό τρόπο συγγενών. Νομίσματα Χαρτονομισματα έχω αρκετά άλλα σκόρπια και γραμματόσημα μεγάλη συλλογή άλλα όχι δικιά μου (την χάρισε ο παππούς στην αδερφή μου).

Έχω αρκετές συλλογές: σπιρτόκουτα, φακελάκια ζάχαρης, μικρομηχανες επεξεργαστές και πολλά άλλα τα οποία δεν είναι άξια αναφοράς και αξίας.

Και πάνω που νόμιζα οτι το χουι αυτό έφυγε να σου πως τα φέρνει η ζωή με στέλνει Μόσχα!!!!Και μαντέψτε....; Ναι!!!!
Θα ξεκινήσω να μαζεύω ρούβλια.Για χρυσά ούτε λόγος βέβαια δεν με παίρνει ουτε με σφαίρες αλλά μπορώ με άνεση να μαζέψω ασημένια ρούβλια.Σαν στόχο έχω να τα βρω όλα από το 1700 και μετά ώστε να μπούνε σε κάδρο(ψάχνω ιδέες για αυτό).

Στο ζουμί τώρα είμαι άσχετος από ασημένια νομίσματα και θα πρέπει να βρω 16 νομίσματα :

1)Πέτρος Α          1704-1725
2)Αικατερίνη Β      1726-1727
3)Πέτρος Β          1727-1729
4)Άννα Ioanovna  1730-1740
5)John Antonovich    1741
6)Elizabeth          1741-1762
7)Πέτρος Γ              1762
8)Αικατερίνη Β     1762-1796
9)Παυλος Α         1796-1801
10)Alexander I     1801-1825
11)Nicholas I       1825-1855
12)Αλέξανδρος Β  1855-1881
13)Alexander Γ     1881-1894
14)Nicholas Β       1894-1917 απο 1917 μέχρι 1921 δεν βγήκαν ασημένια ούτε χρυσά λόγο εμφυλίου
15)RSFSR            1921-1923
16)Πρόωρη ΕΣΣΔ  1924-1960
1961-1991 δεν βγήκε ασημένιο 1 ρούβλι και απο 1991 και μετα θα το αφήσω έξω προς το παρών διότι είναι και το ευκολότερο.

Γενικά είναι εύκολο να τα βρεις στην Μοσχα όλα τους (έκανα έρευνα αγοράς πριν 2 χρονιά και είδα αρκετά) το θέμα είναι η γνησιότητα τους και πως μπορώ να την καταλάβω. Οπότε όποιος μπορεί  θα του ει μουν ευγνώμον.

ΥΓ αυτο το νόμισμα γιατί πήγε εκεί που πήγε ?
http://www.ebay.co.uk/itm/1746-RUSSIA-ELIZABETH-SILVER-ROUBLE-/181324930354?pt=US_World_Coins&hash=item2a37cedd32

Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:53:20 μμ »

Τα βασικοτερα ειναι το βαρος και η διαμετρος! Αυτα να ελεγχεις πρωτα πριν τα παρεις. Βεβαια υπαρχουν και αλλα που πρεπει να κοιτας... Για φθηνα νομισματα παντως μην αγχωνεσαι.. σπανια θα βρεις πλαστα.
Τα 15 και 16 τα εχω και γω και μπορεις να τα βρεις πολυ φθηνα.

....παντα διαχρονικα και ωραια τα Ρωσικα!
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 06:07:20 μμ »

Ευχαριστώ πολύ δηλαδή με παχύμετρο και ζυγαριά να φανταστώ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:56:16 μμ »

εχω εχω τα 13 και 14... με φθορα και καθαρισμενα αλλα.. δεν με νοιαζει..

ομορφη συλλογη αυτη που ζητας... αλλα να ξερεις οτι για καποια θα πρεπει να χωσεις το χερι στην τσεπη παρα πολυ βαθια! σορρυ αν σε απογοητευω αλλα αν θελεις και καλες καταστασεις... παει..

να ξερεις οτι εχει πολλες ποικιλιες και νομισματοκοπεια..αλλα και διαφορετικα σχεδια!!! για για ενα νομισμα του 1700... και σε μια κατασταση XF.. να περιμενεις τουλαχιστον 1000$ μεχρι και 100.000 δολλαρια!

ειναι σπανια κομματια γι αυτο και υπαρχει πληθωρα απο κοπιες!!!

το νομισμα που αναρωτιεσαι γιατι πηγε τοσο... αν ειναι αυθεντικο... δεν ειναι υψιλη η τιμη του...... ο κραους το εχει σε ΧF στα 950$... και με τιμες 2009.... τωρα λογικα ειναι πανω απο 1000$..

σε χαμηλες καταστασεις (VG...)... καποια ισως τα βρεις απο 100 ευρω και πανω... μιλαω παντα για του 1700
αλλα και για αρκετα του 1800....

καλο ειναι πρωτα να βρεις καποιο καταλογο να ξερεις το τι ζητας, και ποσο πανω κατω κανει.... να μαρκαρεις το πιο φτηνο.. και να δεις τι καταστασεις θες!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:09:50 μμ »

Τα είπε σχεδόν όλα ο Νίκος (ΝΜS) να προσθέσω ακόμη μία πολύ σημαντική παράμετρο... Υπάρχουν χιλιάδες συλλέκτες οπότε ο ανταγωνισμός ανεβάζει ακόμη πιο ψηλά τις τιμές.
Έχω και γω αρκετά σε διάφορες ημερομηνίες και καταστάσεις, αλλά τα περισσότερα τα απέκτησα τη 'χρυσή' εποχή των Ρώσικων νομισμάτων... τη δεκαετία του '90. Τότε τα περισσότερα τα αγοράζαμε περίπου με το κιλό, από τους παλιννοστούντες Έλληνες στις λαϊκές αγορές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:39:36 μμ »

εαν θελεις να κανεις την συγκεκριμενη συλλογη πρεπει να πουλησεις το σπιτι σου.Τα ρωσικα κερματα των τσαρικων εποχων ειναι τα πιο δημοφιλη και ανερχομενα νομισματα στην αγορα. Πανακριβα ειναιολα απο το 1800 και κατω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:34:55 μμ »

επισης αν δεν εχεις τις γνωσεις να διακρινεις το γνησιο απο το πλαστο τοτε αγοραζε μονο πιστοποιημενα. Με την ματζιρια που μας διακρινει σαν λαο το πιθανοτερο ειναι να σου φορτωσουν κοπιες. Τα ρωσικα κερματα ηταν τα μονα νομισματα που δεν ειχα ποτε προβλημα Στην πωληση
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:37:00 μμ »

με ρωτουσαν ποσα θελεις; τοσα. Παρτα. Ειναι τα εμπορικοτερα κερματα εδω και 5-6 χρόνια
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2014, 06:22:57 μμ »

Πιστοποιημενα εκεί που θα αγοράσω λίγο δύσκολο να βρω.Δεν θα τα βιαστώ μια και θα μείνω αρκετά όποτε και εάν κάποιος θέλει νομίσματα από τράπεζα μπορώ και να σας στείλω.

Με έναν κατάλογο μια ζυγαριά και ένα παχυμετρο θα έχω κάποια ασφάλεια?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 02, 2014, 06:41:28 μμ »

τιποτα απο αυτα δεν μπορει να σε εξασφαλισει απο τα καλα πλαστα.Μονο απο τα κινεζικα.Νομισματα ρωσικα θα παρεις απο μεγαλους οικους.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2014, 06:42:57 μμ »

δεν ξερω γι αυτο... αν με ολα αυτα θα ειναι οκ... προσωπικα θα κρατουσα ακομα επιφυλαξη.. γιατι αν ενα ασημενιο ρουβλι μπορει να κανει 100.000... ανετα θα το εφτιαχναν σε κανονικο ασημι με ολες τις προδιαγραφες...

βλεπεις δεν μιλαμε για κατι απλα αλλα για πανακριβο συλλεκτικο κομματι... οποτε δεν τους νοιαζει να το κανουν ασημενιο κανονικα!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2014, 06:43:11 μμ »

τα τσαρικα κερματα απο αλεξανδρο και πισω δεν βρισκονται σε χερια ασχετων.
Μονο σε συλλεκτες και μεγαλους οικους δημοπρασιων. ριξε μια ματια στον κουνκερ.κανει τις καλυτερες δημοπρασιες στα ρωσικα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2014, 07:25:22 μμ »

τα τσαρικα κερματα απο αλεξανδρο και πισω δεν βρισκονται σε χερια ασχετων.
Μονο σε συλλεκτες και μεγαλους οικους δημοπρασιων. ριξε μια ματια στον κουνκερ.κανει τις καλυτερες δημοπρασιες στα ρωσικα
+1  συμφωνω με τον Αναργυρο σε ολα!περα του οτι τα υψηλης καταστασης ειναι πλεον απλησιαστα!!!! χωρις μια σχετικη εμπειρια ειναι τεραστιο ρισκο!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:37:20 πμ »

Κατάλαβα μόλις μου έστειλαν αυτό το σίτε όποτε κατάλαβα Λύπη
Δυστυχώς έφαγα τα νιάτα μου στην τηλεκάρτα. Παραπάνω δεν γράφω άπλα δεν το έχω σπουδάσει το νόμισμα.


Α ΝΑΙ αυτό είναι http://arhivmonet.ru/.Έχει και τιμές από τελευταίες δημοπρασίες.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 03, 2014, 08:40:07 πμ »

Κατάλαβα μόλις μου έστειλαν αυτό το σίτε όποτε κατάλαβα Λύπη
Δυστυχώς έφαγα τα νιάτα μου στην τηλεκάρτα. Παραπάνω δεν γράφω άπλα δεν το έχω σπουδάσει το νόμισμα.


Α ΝΑΙ αυτό είναι http://arhivmonet.ru/.Έχει και τιμές από τελευταίες δημοπρασίες.
εσυ τουλαχιστον δικαιολογησε!αλλοι (οπως και εγω φυσικα)οταν οι τιμες τους ηταν λογικοτατες!!!!τα αφηνανε για αλλη φορα,μιας και δεν ηταν σε πρωτη ζητηση!!!(παντα σε σχεση με αλλα ευρωπαικα).καλη συνεχεια,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences