Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:44:21 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένια ρουβλια  (Αναγνώστηκε 25923 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:58:45 μμ »

Μια ερώτηση ακόμα γιατί τα συλλεκτικά που βγάζει η τράπεζας της Ρωσίας είναι πολλά με μικρά τιράζ.Χθες βγήκαν και μέχρι να πάει η γυναικά (11 το πρωί) αυτά δεν υπήρχαν.Της τα έδειξαν αλλά ήταν όλα πουλημένα και εάν θέλει μπορεί να τους το πει για την ειδοποιούσουν.Προφανώς και θα παίξει η παλιά ελληνική λαδομηχανη του ΜΕΤΑΧΑ Γλώσσα

Τα ασημένια που βγαίνουν σήμερα δεν είναι άσχημα.....για παρηγοριά.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:06:48 μμ »

κι εδω, που ειναι πια μικρα τα τιραζ.. αν πας 11 το πρωι δεν θα βρεις να παρεις! για το 10 ευρω με τον πυθαγορα... περιμεναν αξημερωτα απεξω απο την τραπεζα! και παλι δεν προλαβαν ολοι!

αν ειναι πανω κατω στο ιδιο στυλ με ελλαδα... βαλε ποσα εφυγαν απο παραγγελιες με το ιντερνετ, ποσα ατομα περιμεναν απ οτο πρωι γι αυτα και ποσα (πολλα!) ηδη ηταν αγορασμενα απο εμπορους.... και καταλαβαινεις!

δεν ξερω τι ωρα ανοιγει η τραπεζα εκει.. αλλα αν ανοιγει στις 8 το πρωι... λογικα ειναι στις 11 να μην εχει μεινει κατι! στην ελλαδα... 8 ανοιγει και 8:30 - 9 εχουν φυγει! σκεψου λοιπον στην ρωσσια με τοσους συλλεκτες και κοσμο αλλα και τοση ζητηση γενικα...
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2014, 03:30:46 πμ »

Τώρα τι να πω τιράζ 100 κομμάτια http://www.cbr.ru/Eng/bank-notes_coins/?PrtId=soci2014 ποιο το νοημα? θα πάρουν αυτοί που θα το βγάλουν.

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2014, 04:55:25 πμ »

αναφερεσε στο χρυσο του 13;; μα.. ειναι και 3 κιλα καθαρος χρυσος! η τιμη του θα ειναι οσα βγαζει ενας μισθωτος με καλο μισθο στην ελλαδα σε 15 χρονια!  Μεγάλο χαμόγελο

σε καταλαβαινω απολυτα γι αυτο που λες..κι εγω το θεωρω κοροιδια και οτι ειναι μονο για τους ιδιους... αλλα υπαρχουν και πολυ χειροτερα! παλι καλα που εβγαλαν και 100!! πολλα ειναι! μια απλα αναφορα στα γαλλικα χρυσα ευρωνομισματα θα σε πεισει..... και δεν μιλαμε για τοσο βαρια κερματα... μιλαμε για νομισματα ναι μεν ακριβα αλλα των 155.5 γραμμαριων, των 311 γραμμαριων και το μεγαλυτερο του 1 κιλου καθαρου χρυσου!

οταν λοιπον μετρω 15 νομισματα με τιραζ κατω των 50 τεμαχιων... κατανταει βλακεια!! εχουν βγαλει και των 99, 80, 70 τεμαχιων αλλα δεν τα ανφερω καν!

οι γαλλοι το 2009 εβγαλαν 2 διαφορετικα νομισματα των 311 γραμαριων καθαρου χρυσου, και ονομαστικης αξιας 1000 ευρω με τιραζ μολις 20 τεμαχια, και την ιδια χρονια εβγαλαν 500ευρω χρυσο των 155.5 γραμμαριων καθαρου χρυσου με τιραζ 22 τεμαχια και ενα 5000ευρω του 1 κιλου σε 23 τεμαχια!

οκ δεν ειναι για απλους συλλεκτες αυτα τα κερματα... ουτε και το ρωσικο 3κιλο... αν και ισως... λεω ισως.. το γαλλικο των 155.5 γραμμαριων καποιοι να μπορουν να το παρουν ευκολοτερα απο αυτα του κιλου και πανω.. ετσι δεν ειναι;

παντως βλεπω οτι τα ασημενια ρωσικα εχουν μεγαλο τιραζ αλλα για να εξαφανιζονται τοσο γρηγορα.. εχουν μεγαλη ζητηση!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:45:02 μμ »

http://sserebrom.ru/collection-of-coins/kollektsii-monetok/

 τα δίνουν δώρο με τη βότκα. Αν βρείς πάρε μου 2-3 κάσες και χάρισμά σου η βότκα.
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:11:59 μμ »

Είσαι σίγουρος για την προσφορά.....Βασικά το λινκ δεν δείχνει αλλά κατάλαβα. Εχει πολλά τέτοιες με βότκες λίγη βοήθεια να έχω γιατί πάνω από μπουκάλι δεν μπορώ Χαμόγελο

Λογικά την έκδοση του 1996 θα λες.Λίγο δύσκολο αν και σε διαβεβαιώ οτι το 99% θα έχει πεταχτεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 10:40:58 μμ από ruble » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:37:49 μμ »

για ξαναβαλε το λινκ να δω τι ειναι αυτα που δινουν.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:41:25 μμ »

http://www.intagme.com/sserebrom/662447904435110988_506815928/
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:01:58 μμ »

Θα κατσεις πολυ καιρο?
Περα απο τις συγχρονες εκδοσεις της τραπεζας (που φυσικα ειναι σιγουρες για την γνησιοτητα τους), εχεις ψαχτει καθολου που ειναι οι πιατσες για τα παλαιοτερα νομισματα της Τσαρικης Ρωσιας?
Δεν μιλαω φυσικα για τα πανακριβα κοματια,αλλα για τα λιγοτερο σπανια και σε μεσαιες τιμες και καταστασεις που εκει θα τα βρεις φτηνοτερα ,αρκει να μαθεις να ξεχωριζεις τις μουφες.
Κανε μας μια ανταποκριση οταν εχεις χρονο για το τι παιζει εκει με τον συλλεκτισμο, θα εχει πολυ ενδιαφερον.
Ευχομαι να ηρεμησουν τα πραγματα με την Ουκρανια και να μην εχετε ντραβαλα εκει περα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:13:33 μμ »

Για αρχή ένα τρίμηνο.

Ξέρω μια σίγουρα και ίσως να υπάρχουν άλλες 2.Επίσης εχει το molotok.ru kai FCoins.ru έχει και 5 οίκους αν δεν κάνω λάθος το ποιο σοβαρό είναι αυτό που γράφει τιμές από παλιές δημοπρασίες έχει και φωτογραφία τον νομισμάτων http://arhivmonet.ru/

Μέχρι στιγμής έχω γνώση για σπιρτόκουτα/γραμματόσημα/πακέτα τσιγάρων. Νομίσματα δεν είχα την τύχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 11:45:35 μμ από ruble » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2014, 07:46:06 μμ »

κρίμα, τα ζωάκια μου αρέσουν πάρα πολύ.
Εντάξει, σου στέλνω και μια κλούβα πορτοκάλια  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:33:00 μμ »

Ωραία όλα αυτά μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη για γνησιότητα των παρακάτω?

Έχουν κλείσει η δημοπρασίες και ο τρόπος είναι ο παρακάτω βγάζεις φώτο τα νομίσματα σου και τα στέλνεις αυτοί τα βλέπουν και σε κάνουν πρόσκληση να τα πας τα ελενχουν και  βγαίνουν για δημοπρασία άλλα από 1 ρούβλι!!!!!Μέτα αφού κλείσει η δημοπρασία πας και τα παίρνεις. Έχει και VIP δημοπρασίες αλλά δεν ψάξαμε ακόμα πως παίρνεις μέρος σε αυτές όπως δεν έμαθα ακόμα για την προμήθεια που κρατάν....(δεν ξέρω ρώσικα Λύπη )

http://wolmar.ru/auction/772?all=1&category=8&search_title=&search_year=&search_metall=&sort_title=0&sort_year=1&sort_letters=0&sort_metall=0&sort_condition=0&sort_bid_count=0&sort_bid_sum=2

η τιμές είναι στην προτελευταία στήλη 1 ευρώ ειναι 49 ρούβλια περίπου.

έχει και αυτά αλλά ειναι λίγο αλμυρά για μένα Χαμόγελο απο VIP ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ.

http://wolmar.ru/auction/771?category=11&search_title=&search_year=&search_metall=&sort_title=0&sort_year=2&sort_letters=0&sort_metall=0&sort_condition=0&sort_bid_count=0&sort_bid_sum=0

ΝΑ και ένα διαμέρισμα Γλώσσα
http://wolmar.ru/auction/771/929909?category=11&sort_bid_sum=2
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2014, 03:04:38 μμ από ruble » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 07, 2014, 05:19:58 μμ »

Όσα είδα είναι γνήσια... αλλά οι τιμές μου φαίνονται περίεργες.
Σίγουρα οι τιμές είναι σε Ρούβλια... και η ισοτιμία είναι 1/49 ;;
Πιθανότατα να υπάρχουν και Fees κλπ, οπότε μάλλον ανεβαίνουν κι άλλο.
Αλλά και πάλι είναι περίεργες.

ΥΓ Βρήκαμε site κελεπούρι... χιχιχι !!!  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2014, 05:30:56 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 07, 2014, 05:46:16 μμ »

Ω ναι υπάρχουν 10% για αγοραστή και 10% για πωλητή. Όταν λες περίεργες?Περίεργο είναι το σύστημα τους και βεβαία δεν έχουν κλαους μαους κτλ έχουν δικά τους βιβλία. Τώρα αν είναι εσκεμμένο δεν ξέρω Σκέψου πριν 20 χρονιά τα είχαν με τσουβάλια τα λεφτά τους (δούλευέ κουπόνι) και εάν σε έπιαναν με συνάλλαγμα Μέσα για ανάκριση.

 Σορρυ που δεν γράφω κάτι συγκεκριμένο ακόμα μόλις πάω ίσως κάνω και οδηγό έχει και άλλα 3 ίδια site άλλα δεν τα ξεψάχνισα ακόμα.Ναι η τιμές είναι σε ρούβλια και είδα και 2 ευρώ  90 ρούβλια!!!!

Είδα και ελληνικά σκόρπια μερικά στις πρωτες του χρόνου παρακατω.(3 ειναι βασικά αν θέλετε πείτε και τιμή που έχουν)
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AjGN5c5lXmzUdDA1THVLNFpXWENZRkVRWE9Pa1k3cnc&usp=sharing

ΥΓ το ευρώ πήγε 50+
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 07, 2014, 06:01:54 μμ »

Πριν 20 χρόνια ξέρω τι γινόταν... τώρα δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς.
Οι τιμές είναι καλές... θα το παρακολουθώ.
Και με την πτώση που έχει το Ρούβλι, ακόμη καλύτερες.

5 Ρούβλια MS65-66 ... 250 euro  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences