Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:27:58 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χάλκινο γερμανικό διάσημο DRL  (Αναγνώστηκε 4221 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 03:37:11 μμ »

Ένα χάλκινο διάσημο του DRL (Deutscher Reichsbund für Leibesübungen). Ο DRL αποτελούσε κρατικό οργανισμό που ασχολούνταν με τη φυσική αγωγή. Το διάσημο θεσμοθετήθηκε το 1913 και εξακολουθεί να απονέμεται μέχρι και σήμερα. Το εικονιζόμενο είναι της περιόδου του Γ' Ράιχ και πιο συγκεκριμένα μεταξύ 1937 και 1945.

Απονέμονταν σε 3 τάξεις, χάλκινη, ασημένια και χρυσή, ενώ από το 1939 υπήρχε και μια ειδική για ανάπηρους πολέμου.

Για το χάλκινο διάσημο το όριο ηλικίας ήταν 18-32 για άντρες και γυναίκες, που έπρεπε να πιάσουν συγκεκριμένα όρια μέσα σε 12 μήνες σε δρόμο, άλματα, ρίψεις, κολύμβηση και ποδηλασία. Οι υψηλότερες τάξεις απονέμοντας σε μεγαλύτερες ηλικιακές ομάδες.

Στις στρατιωτικές στολές φερόταν στην αριστερή τσέπη του χιτωνίου.

Το εικονιζόμενο διάσημο είναι κατασκευής της εταιρείας Wernstein, με έδρα τη Jena.



Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:13:50 μμ »

ολα αυτα τα διασημα.. επειδη ειναι διασημα σε συλλεκτες κι μη... θελουν προσοχη γιατι υπαρχουν κοπιες!
δεν λεω οτι αυτη ειναι κοπια ετσι;; Χαμόγελο

γιωργο να σε ρωτησω κατι; αυτα δηλαδη οι στρατιωτες τα φορουσαν για αθλητικες επιδοσεις ή γιατι εκαναν κατι παραπλησιο οταν ηταν φανταροι (στρατιωτικοι αγωνες); αν το επερνες οταν ησουν πολιτης.. το φορουσες και στο στρατο οταν πηγαινες;

και ακομα εξακολουθει να απονεμετε;; ιδιο; ετσι; αυτο το σχεδιο (λογικα χωρις σβαστικα..) ;  πολυ ενδιαφερον!!!

κατι αλλο... απονεμοταν αν επιανες επισοση σε ολα ή σε ενα απ οαυτα τα αθληματα; γιατι αν επιανες συγκεκριμενη επιδοση (λογικα υψηλη..), σε ολα αυτα.. ησουν ενα ειδος υπεραθλητη!

πανεμορφα τα διασημα τους.... κι εχει διαφορα στρατιωτικα.. αλλα οπως ειπα... για νεους συλλεκτες του ειδους... θελει πολυ προσοχη!! νομιζω οι κοπιες εχουν και διαφορα βαρους... και μεταλλου... αλλα δεν ειμαι σιγουρος... δεν εχει τυχει ποτε μου να πιασω ουτε κοπια!
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 10:32:24 μμ »

γεια σας ,

δεν είμαι ειδικός στην κατηγορία . από περιέργεια έριξα μια  ματιά στη βικιπαίδεια
 "Deutscher Reichsausschuss für Leibesübungen".

http://de.wikipedia.org/wiki/Deutscher_Reichsausschuss_f%C3%BCr_Leibes%C3%BCbungen

"....Bis zur Einstellung der Verleihung im Jahre 1944 betrug die Anzahl der Erwerbungen rund 1,5 Millionen Sportler. Nach der Gründung der Bundesrepublik Deutschland wurde nach einigen Aktivitäten in einzelnen Bundesländern im Jahre 1952 das Deutsche Sportabzeichen auf Initiative des Deutschen Sportbundes neu geschaffen..."

με λίγα και σύντομα λόγια .
μέχρι το 1944 pou σταμάτησε η απονομή ,(εννοεί το διάσημο του DRL)
1,5 ek. αθλητές διακρίθηκαν με το διάσημο αυτό.
μεta  την ίδρυση της oμοσπονδιακής δημοκρατίας της γερμανίας,
ορισμένα ομοσπ. κρατιδια το 1952 με πρωτοβουλία  της oμοσπονδίαs aθλητισμου
απένεμε το "γερμανικo διάσημο  αθλητισμού" .

φιλικά

Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 01:00:53 πμ »

ολα αυτα τα διασημα.. επειδη ειναι διασημα σε συλλεκτες κι μη... θελουν προσοχη γιατι υπαρχουν κοπιες!
δεν λεω οτι αυτη ειναι κοπια ετσι;; Χαμόγελο

γιωργο να σε ρωτησω κατι; αυτα δηλαδη οι στρατιωτες τα φορουσαν για αθλητικες επιδοσεις ή γιατι εκαναν κατι παραπλησιο οταν ηταν φανταροι (στρατιωτικοι αγωνες); αν το επερνες οταν ησουν πολιτης.. το φορουσες και στο στρατο οταν πηγαινες;

και ακομα εξακολουθει να απονεμετε;; ιδιο; ετσι; αυτο το σχεδιο (λογικα χωρις σβαστικα..) ;  πολυ ενδιαφερον!!!

κατι αλλο... απονεμοταν αν επιανες επισοση σε ολα ή σε ενα απ οαυτα τα αθληματα; γιατι αν επιανες συγκεκριμενη επιδοση (λογικα υψηλη..), σε ολα αυτα.. ησουν ενα ειδος υπεραθλητη!

πανεμορφα τα διασημα τους.... κι εχει διαφορα στρατιωτικα.. αλλα οπως ειπα... για νεους συλλεκτες του ειδους... θελει πολυ προσοχη!! νομιζω οι κοπιες εχουν και διαφορα βαρους... και μεταλλου... αλλα δεν ειμαι σιγουρος... δεν εχει τυχει ποτε μου να πιασω ουτε κοπια!

Το διάσημο είναι σχεδόν το ίδιο από το 1913 και εξακολουθεί να απονέμεται, φυσικά χωρίς τη σβάστικα.

Δεν ήταν στρατιωτικό διάσημο, αλλά απονέμονταν τόσο σε άντρες αλλά και γυναίκες, που επιθυμούσαν να δοκιμαστούν στα αθλήματα. Παράλληλα υπήρχε και το αντίστοιχο διάσημο των SA, που είχε θεσμοθετηθεί από το ναζιστικό κόμμα και είχε σε μεγάλο βαθμό υποσκελίσει το συγκεκριμένο.

Οι στρατιώτες το έφεραν αν το είχαν κερδίσει είτε σαν πολίτες είτε κατά τη διάρκεια της θητείας τους, πάντα όμως υπό την εποπτεία και τα κριτήρια του DRL.

Για την απονομή του έπρεπε να πιάσει κανείς τα όρια και στις 5 δοκιμασίες μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 12 μηνών. Αν έπιανες κάποια ιδιαίτερα καλή επίδοση σε ένα η περισσότερα αγωνίσματα, δεν προβλεπόταν κάτι ιδιαίτερο πέρα από την απονομή.

Σίγουρα υπάρχουν πολλές κόπιες, ακόμη και στα πιο κοινά και φτηνά μετάλλια. Κάποιες "βγάζουν μάτι", καθώς συνήθως είναι χυτές, με λάθος βάρος και διαστάσεις, με ελάχιστη λεπτομέρεια και εμφανή λάθη, κάποιες είναι πραγματικά πειστικές και τεχνητά παλαιωμένες. Καθώς μάλιστα υπάρχει μεγάλη ποικιλία τόσο σε μετάλλια, όσο και σε κατασκευαστές, είναι πολύ εύκολο να "καεί" κανείς

Το να γνωρίζει κανείς τα πάντα είναι αδύνατο, υπάρχουν όμως "εργαλεία". Βιβλιογραφία, φόρουμ, "μελέτη" στα αυθεντικά και στις κόπιες, ειδικά πριν αγοράσει κανείς κάτι. Δεν ξέρω αν υπάρχει τυχερός άνθρωπος που να μην έχει "καεί" έστω μια φορά, το θέμα είναι το το αποδέχεσαι, να μαθαίνεις, να συνεχίζεις και να μη την ξαναπατάς... Ακόμη κι έτσι, το λάθος γίνεται είτε από έλλειψη μελέτης, είτε επειδή αγοράζει κανείς εν θερμώ. Με "διάβασμα", υπομονή και σιγά σιγά με όση εμπειρία αποκτά κανείς, βγαίνει ζωντανός απ' το ναρκοπέδιο...  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2014, 01:11:28 πμ από giorgos_p » Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 01:08:20 πμ »

γεια σας ,

δεν είμαι ειδικός στην κατηγορία . από περιέργεια έριξα μια  ματιά στη βικιπαίδεια
 "Deutscher Reichsausschuss für Leibesübungen".

http://de.wikipedia.org/wiki/Deutscher_Reichsausschuss_f%C3%BCr_Leibes%C3%BCbungen

"....Bis zur Einstellung der Verleihung im Jahre 1944 betrug die Anzahl der Erwerbungen rund 1,5 Millionen Sportler. Nach der Gründung der Bundesrepublik Deutschland wurde nach einigen Aktivitäten in einzelnen Bundesländern im Jahre 1952 das Deutsche Sportabzeichen auf Initiative des Deutschen Sportbundes neu geschaffen..."

με λίγα και σύντομα λόγια .
μέχρι το 1944 pou σταμάτησε η απονομή ,(εννοεί το διάσημο του DRL)
1,5 ek. αθλητές διακρίθηκαν με το διάσημο αυτό.
μεta  την ίδρυση της oμοσπονδιακής δημοκρατίας της γερμανίας,
ορισμένα ομοσπ. κρατιδια το 1952 με πρωτοβουλία  της oμοσπονδίαs aθλητισμου
απένεμε το "γερμανικo διάσημο  αθλητισμού" .

φιλικά




Σωστές και χρήσιμες οι πληροφορίες! Ο Deutscher Reichsauschuss für Leibesübungen (DRA) ήταν ο προκάτοχος του Deutscher Reichsbund für Leibesübungen μέχρι τις 5/5/1933. Αντίστοιχα τα προηγούμενα διάσημα έφεραν τα αρχικά DRA αντί για DRL. Πλέον φέρει τα αρχικά DOSB, της γερμανικής ολυμπιακής επιτροπής.

Λινκ σχετικά με τη σημερινή του απονομή:

http://en.wikipedia.org/wiki/German_Sports_Badge
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences