Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:06:25 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαρτονομισματα Ελλαδας - η συλλογη μου  (Αναγνώστηκε 47833 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 15, 2015, 03:43:31 μμ »

πανεμορφα κομματια και εξαιρετικες καταστασεις!μπραβο!

να ρωτησω κατι ομως,ελπιζω ο φιλος που ανοιξε το θεμα να μην εχει προβλημα..το 10χιλιαρο το πορτοκαλι,τι αξια εχει?ειδα σε καταλογους σχετικα υψηλη..αλλα δεν τα παω καλα με τις κατστασεις. θα μπορουσε καποιος να με παραπεμψει σε καποιο σαιτ που να αναλυει τα χαρακτηριστικα της καθε καταστασης? για νομισματα υπαρχουν αρκετα,για χαρτονομισματα ομως?

δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω κανει καλα που εχω γραψει στο θεμα του φιλου,αλλα ηταν ''ευκαιρια'' να ρωτησω και για το 10χιλιαρο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:18:29 μμ »

Helios δεν υπαρχουν λόγια. Αυτά ειναι τα πιο δύσκολα της ΤτΕ! Τα υπόλοιπα χαρτονομισματα είναι παιχνιδάκι! Και οι καταστάσεις τους παραπανω απο αξιοπρεπέστατες. Κουκλιά για συλλογη επιπέδου. Μπραβο. Οταν μπορέσεις βάλε και κανενα αλλο απο τη συλλογη σου να πάρουμε ματι! Κλείσιμο ματιού

Ευχαριστω πολυ partsa για τα καλα λογια.  Χαμόγελο ... !
Ευχομαι καλη πορεια και στην δικη σου προσπαθεια, να την φτασεις την συλλογη σου εκει που επιθυμεις.



να ρωτησω κατι ομως,ελπιζω ο φιλος που ανοιξε το θεμα να μην εχει προβλημα..το 10χιλιαρο το πορτοκαλι,τι αξια εχει?ειδα σε καταλογους σχετικα υψηλη..αλλα δεν τα παω καλα με τις κατστασεις. θα μπορουσε καποιος να με παραπεμψει σε καποιο σαιτ που να αναλυει τα χαρακτηριστικα της καθε καταστασης? για νομισματα υπαρχουν αρκετα,για χαρτονομισματα ομως?

δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω κανει καλα που εχω γραψει στο θεμα του φιλου,αλλα ηταν ''ευκαιρια'' να ρωτησω και για το 10χιλιαρο..

Kostakis88, τα πορτοκαλι χαρτονομισματα των 10.000 με τον Αριστοτελη ειναι τριων βασικων τυπων, χωρις τις παραλλαγες. Δυσκολοτερος απο τους τρεις τυπους μαλλον θεωρειται ο μικρος τυπος Α', ο μεγαλος Αριστοτελης μαλλον ερχεται αμεσως μετα ενω τριτος ερχεται ο μικρος Β' ο οποιος ειναι μαλλον αρκετα ευκολοτερος (στην ευκολη του εκδοχη) απο τους δυο που προειπα. Καποιες παραλλαγες βεβαια του τυπου Β' παρουσιαζουν ιδιαιτερο ενδιαφερον και ειναι και αυτες αρκετα δυσκολες.
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:25:28 μμ »

ευχαριστω για την απαντηση σου.δεν εχω ασχοληθει με τα χαρτονομισματα και δεν καταλαβα για τι τυπους μιλας..βεβαια μετα το σχολιο σου,κοιταξα παλι τα χαρτονομισματα που εχεις ανεβασει και διεκρινα οτι προκειται για διαφορετικα πορτοκαλι 10χιλιαρα.το πρωτο με τα 5 αρχαια νομισματα χαμηλα και το αλλο με τρια.αλλα δεν καταλαβαινω ποιος τυπος ειναι τι.. Απορία

αν θες μπορουμε να τα πουμε σε πμ για να μην φορτωνουμε το θεμα με διαφορα τετοια,εκτος και αν δεν εχεις προβλημα εσυ..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:29:20 μμ »

αν θες μπορουμε να τα πουμε σε πμ για να μην φορτωνουμε το θεμα με διαφορα τετοια,εκτος και αν δεν εχεις προβλημα εσυ..

Καλυτερα να συνεχισουμε σε pm λοιπον, ρωτησε οτι θελεις.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:51:37 μμ »

κοιταξα παλι τα χαρτονομισματα που εχεις ανεβασει και διεκρινα οτι προκειται για διαφορετικα πορτοκαλι 10χιλιαρα

Δεν έχεις άδικο. Αυτος ο τύπος έχει μερικές παραλλαγες. Ειναι λιγο μπέρδεμα όμως θα σε κατατοπίσει πλήρως ο Νίκος.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:58:03 μμ »

Μάλλον, για να το πω πιο σωστα, αυτό το σχεδιο υπάρχει σε δίαφορες παραλλαγές  Άνεση
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 15, 2015, 05:05:54 μμ »

κοιταξα παλι τα χαρτονομισματα που εχεις ανεβασει και διεκρινα οτι προκειται για διαφορετικα πορτοκαλι 10χιλιαρα

Δεν έχεις άδικο. Αυτος ο τύπος έχει μερικές παραλλαγες. Ειναι λιγο μπέρδεμα όμως θα σε κατατοπίσει πλήρως ο Νίκος.

Τα ειπαμε με τον Κωστακη σε pm, τον συμβουλεψα να βγαλει οτιδηποτε θελει για εκτιμηση στο στεκι, να το δουν ολοι, καθως μου ειπε επεσαν καποια χαρτονομισματα στα χερια του.  Χαμόγελο

Ευχαριστω ολους για τα θετικα σχολια στα κομματακια που δημοσιευσα σημερα.  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 05:17:24 μμ από Helios » Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 15, 2015, 06:01:30 μμ »

Ωραία κομάτια Νίκο, συγχαρητήρια! Βλέπω ότι εκτός από τα γραμματόσημα είσαι μερακλής και στα χαρτονομίσματα.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 15, 2015, 06:09:21 μμ »

Ωραία κομάτια Νίκο, συγχαρητήρια! Βλέπω ότι εκτός από τα γραμματόσημα είσαι μερακλής και στα χαρτονομίσματα.

Να σαι καλα Αλεξη, σε ευχαριστω! Μιας και το ανεφερες, θα ηθελα να πιστευω πως στο ελληνικο γραμματοσημο ειμαι λιγακι περισσοτερο... "μερακλης"...  Σαρκασμός Το κλασσικο ελληνικο γραμματοσημο ειναι η μεγαλη μου αγαπη, υπηρχε ομως παντα και ενα ανοικτο ματι για τα χαρτονομισματα και ετσι θελησα να κανω την ΤτΕ, σε αξιοπρεπεις εστω απλα καταστασεις, χωρις κατι το πραγματικα εκτυφλωτικο. Ειναι πραγματι υπεροχα τα χαρτονομισματα μας.

Αλλα και εσυ απο οτι βλεπω, δεν πας πισω... Απο τα 60λ επι φακελου στα 00Α σε βλεπω... Πας και ερχεσαι... Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2015, 06:24:55 μμ από Helios » Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 15, 2015, 07:09:08 μμ »


[/quote]
Αλλα και εσυ απο οτι βλεπω, δεν πας πισω... Απο τα 60λ επι φακελου στα 00Α σε βλεπω... Πας και ερχεσαι... Σαρκασμός
[/quote]

Η ταχυδρομική ιστορία είναι η μεγάλη μου αγάπη, τα 00Α τα κηνυγούσα όταν ήμουν φοιτητής και τα ξαναθυμήθηκα πρόσφατα, να ναι καλά το "Στέκι Συλλεκτών". Αλλά συμφωνώ: το Ελληνικό κλασσικό γραμματόσημο είναι υπέροχο και η μελέτη του μία υπέροχη άσκηση.
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 16, 2015, 08:52:47 πμ »

Yπέροχα! Σαρκασμός

Ο μεγάλος Αριστοτέλης είναι σε πολύ καλή κατάσταση, όχι ότι τα άλλα πάνε πίσω δηλαδή!

Δείξε μας και κανένα μπλε Αριστοτέλη τώρα να πάμε για βρούβες... Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Γλώσσα

EDIT: ΟΚ τον θυμήθηκα! Άντε γεια! Μαχαίρι-σακούλα... Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2015, 09:02:27 πμ από MiLToS_666 » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 16, 2015, 04:37:03 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για τα θερμα λογια.

Αφου εκτιματε την συλλογη, σας αρεσει και ζητησατε και αλλα χαρτονομισματα, (για εσενα partsa παει αυτο  Μεγάλο χαμόγελο), δημοσιευω μερικους ακομα αξιοσημειωτους -αν και αρκετα ευκολοτερους- τυπους, σε αξιοπρεπεις καταστασεις, τυπους που μου αρεσουν για διαφορους λογους...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2015, 05:00:15 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 16, 2015, 04:39:32 μμ »

Βιολε Μητροτητα.





Μικρος Αριστοτελης Β'.





Αθηνα Β' 1949.



Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 16, 2015, 04:42:25 μμ »

100 Δρχ, Μαντζαβινος 1954.





100 Δρχ, Ζολωτας 1955.





500 Δρχ, 1955.





1000 Δρχ 1970, Σειρα 01 (υδατοσημο Αφροδιτη).





Το πανεμορφο υδατοσημο Αφροδιτη.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2015, 05:01:09 μμ από Helios » Καταγράφηκε

partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 16, 2015, 07:08:15 μμ »

για εσενα partsa παει αυτο  Μεγάλο χαμόγελο)

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πανέμορφα Νίκο! Αχ αυτός ο Μαντζαβίνος θα με φάει!!
Τώρα που έβαλες το 1000 ρικο με την Αφροδίτη, πρόσεξα οτι στο δικό μου είναι λίγο πιο αριστερά και δεν φαίνεται το πηγούνι! Ότι να ναι Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences