Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:47:53 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΡΑΧΜΕΣ 1832-33-33Α-34Α ΚΑΙ 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ 1833 ΚΑΙ 34  (Αναγνώστηκε 41428 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 06, 2011, 08:58:11 πμ »

Παρακαλω θα ηθελα αν ειναι δυνατον να αναφερει οποιος μπορει ,τι τιμες πιστευει οτι πιανουν προς πωληση τα συγκεκριμενα του οθωνα σε καταστασεις f+ ,vf εως vf+,
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:39:59 μμ »

Παρακαλω θα ηθελα αν ειναι δυνατον να αναφερει οποιος μπορει ,τι τιμες πιστευει οτι πιανουν προς πωληση τα συγκεκριμενα του οθωνα σε καταστασεις f+ ,vf εως vf+,
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:49:10 μμ »

Βασιλη ειναι πολλα σε μια φωτογραφια και ετσι δεν ξεχωριζουν καλα τα χαρακτηριστικα τους.Δεν τα βαζεις 3-3 σε φωτογραφιες;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:11:10 μμ »

μια του 1832, ειναι καλη,και μια παρισιων 33,τα υπολοιπα φιλε diaylosark,δεν μπορεις να τα πεις vf,δεν βλεπω καθολου μαλλι,και γενικα δεν μπορεις να τα πεις ενδιαφεροντα κομματια,σιγουρα ειναι οθωνες αλλα?ισως ομως να τα αδικει και αυτη η προχειρη,και κουραστικη παρουσιαση,18 κομματια ειναι πολλα σε ενα φυλλο.αλλα ας μας πει και αλλος φιλος την γνωμη του σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:33:54 μμ »

Ναι σωστα ,θα τα βγαλω ανα 3 σε φωτογραφιες και θα τα ξαναανεβασω,ισως αυριο η μεθαυριο ,προς το παρον ευχαριστω για οτι γραψατε.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2011, 09:43:47 μμ »

Βρηκα χρονο σημερα και παραθετω νεες φωτογραφιες των νομισματων,προσθεσα αλλο ενα 1/2 δραχμης,το συνολο ειναι 16 δραχμες εκ των οποιων η 1 ειναι τρυπια και καταλαβαινω καλα οτι περιοριζεται κατα 70-80% η τιμη πωλησης της,επισης τα 1/2 δραχμης ειναι 3 νομισματα,απο το συνολο των νομισματων φαινεται χαρακτηριστικοτατα οτι το 30/40% αυτων ειναι καθαρισμενα,τα χωρισα ανα 3 οπως σωστα προτεινε ο αναργυρος για να φαινωνται λεπτομερειες σε δυο οψεις ανα τριαδα,φυσικα εχω αποψη για το καθε νομισμα σε οτι αφορα την κατασταση του κ,λ,π,αλλα θα ηταν κυριολεκτικα αδικο και εγωιστικο να τα βαθμολογω μονο εγω ,δεχομαι καλοπροαιρετα καθε κριτικη η αναφορα θα γινει απο οιονδηποτε για αυτα ειτε μου αρεσει ειτε δεν μου αρεσει διοτι σιγουρα θα προσθεσει κατι στην ηδη δικη μου αποψη,θα ηθελα ξεχωριστη αναφορα αν θελετε για την δραχμη 1834
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2011, 09:59:16 μμ από diaylosark » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2011, 06:58:40 μμ »

Προσπαθω να ανεβασω αλλες 6 δραχμες ,τα συνημενα γιωργο φροντισα να ειναι γυρω στα 120 ΚΒ το καθε ενα για να ειναι οσο το δυνατον πιο ευδιακριτες οι δραχμες
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2011, 07:12:06 μμ »

Και αλλες 3 δραχμες και 3 χ 1/2 δραχμης,συνολο εως τωρα 12 δρχ και 3 νομισματα 1/2 δραχμης,αφηνω μια τελευταια δρχ λογο του οτι ειναι τρυπια αν και σε αρκετα καλη κατασταση λογο χωρου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2011, 07:21:23 μμ »

εχεις δικιο η δραχμη του 34 ειναι καλη, σχετικα με τα υπολοιπα,και πιο δυσκολη απο θεμα σπανιοτητας,αλλα δεν ειναι αυτο που λεμε το δυσκολο νομισμα.σιγουρα δεν το απαξιωνω,γιατι οι δραχμες του οθωνος,ειναι σχετικα δυσκολο θεμα.παντως οπως σου ειπα και στην αρχη τωρα φαινονται καλυτερα,και ισως πολλοι να ξανασκεφτουν,την αρχικη γνωμη τους οπως εγω,σου ευχομαι αν τα πουλησεις? μια καλη τιμη για σενα,και τον ενδιαφερομενο,αφου δουμε αναλυτικα και τα υπολοιπα.με φιλικους χαιρετισμους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2011, 10:24:37 μμ »

εχεις δικιο η δραχμη του 34 ειναι καλη, σχετικα με τα υπολοιπα,και πιο δυσκολη απο θεμα σπανιοτητας,αλλα δεν ειναι αυτο που λεμε το δυσκολο νομισμα.σιγουρα δεν το απαξιωνω,γιατι οι δραχμες του οθωνος,ειναι σχετικα δυσκολο θεμα.παντως οπως σου ειπα και στην αρχη τωρα φαινονται καλυτερα,και ισως πολλοι να ξανασκεφτουν,την αρχικη γνωμη τους οπως εγω,σου ευχομαι αν τα πουλησεις? μια καλη τιμη για σενα,και τον ενδιαφερομενο,αφου δουμε αναλυτικα και τα υπολοιπα.με φιλικους χαιρετισμους,γιαννηςτ.
Ευχαριστω για την απαντηση σου και την γενικοτερη τοποθετηση ,ηδη εχω ανεβασει ανα τριαδες 15 δραχμες και 3 1/2 δραχμης,αν θελουν και αλλα μελη μπορουν να πουν την αποψη τους για την γενικη εμφανιση των νομισματων,για την ιστορια απλα αναφερω οτι βρεθηκαν ολα μαζι ,ετσι επιβεβαιωνεται κατα καποιο τροπο και η αναφορα σε βιβλια σχετικα με την τιμολογηση τους ειδικα των παρισιων με την συχνοτητα εμφανιση τους σε σχεση με του 1832 και 33 μοναχου,16 κοματια ειναι ελα στατιστικο στοιχειο σοβαρου δειγματος,αποδεικνυεται υποκειμενικα βεβαια και η αξια των δραχμων 1834 Α ,Ισως το οτι στα 16 νομισματα δραχμων 1832 εωσ 1833 υπηρχε μονο 1 του 1834 ειναι ενα δειγμα σπανιοτητος της
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2011, 11:00:56 πμ »

πολυ ωραιο σύνολο αν και την παρασταση κλεβει βεβαια η δρχ 1834, αν θες στειλε μου π.μ. ποσο ζητας γι αυτην. επισης μια κ ειπες οτι βρεθηκαν ολα μαζι, εννοεις φυλαγμενα (σε συλλογη), κρυμμενα, πεταμενα ή κατι αλλο; φιλικα, ΓιαννηςΑ
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2011, 02:52:49 μμ »

Ανεβαζω αλλες 3 δραχμες μοναχου 1832 και 1833 το γενικο συνολο ειναι 18 δραχμες και 3 χ1/2 δραχμες,αυτες ειναι οι τελευταιες ,ξερω οτι ειναι δυνατο συνολο,απολαυστε το, οποιος θελει μπορει να πει γνωμη η να κανει οποιοδηποτε σχολιο,
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2011, 05:53:17 μμ »

δηλαδη ποσο πανε οι δραχμες του 1832, 1833 και 1833Α; μιλαω για αυτες στις φωτο... εστω και με φθορα αλλα να ειναι οκ.... οχι να μην φαινετε τιποτα...
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2011, 06:27:29 μμ »

Σε ερψτησεις που σχετιζωνται με την τιμη τους θα απαντω με προσωπικα μυνηματα ,ευχαριστω
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:28:35 μμ »

Εμημερώνω ολους πως ολα τα Ασημενια νομισματα του οθωνα που βλεπετε θα δημοπρατουνται εως το τελος Αυγουστου στον Ελληνικο ιστοτοπο που τα προωθω μονο για την ελλαδα σε συγκεκριμενες τιμες που αμμεσα μπορειτε να δειτε,μετα θα αλλαξουν οι τιμες προς τα επανω διοτι ειναι ηδη χαμηλες σε σχεση με τις καταστασεις κατα την κριση μου αλλα και ισως προωθηθουν στο εξωτερικο διοτι ηδη ζητουνται απο ξενους συλλεκτες Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences