Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:52:45 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΡΑΧΜΕΣ 1832-33-33Α-34Α ΚΑΙ 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ 1833 ΚΑΙ 34  (Αναγνώστηκε 41450 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:29:45 πμ »

δεν ξερω εαν ζητουνται απο ξενους συλλεκτες?ΑπορίαΑπορία?αλλα σημερα που ειμουν στην δημοπρασια του καραμητσου μια δρχ 1833 καρακυκλοφορητη ΜΣ64 με εκινηση 6 κατοσταρικα εμεινε απουλητη.
Κατα την ταπεινη μου αποψη τα παραπανω νομισματα ειναι του κιλου και καθολου σπανια.
Καλο λοτακι στα 60 ευρο ολη η παρτιδα για πιτσιρικα που ξεκινα συλλογη και δωρο απ τον πατερα του.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:22:15 πμ »

Η παραπανω απαντηση ειναι η αστειωτερη αλλα και η μεγαλυτερη σαν αποψη απαξιωση των πρωτων δραχμων του νεοελληνικου κρατους που μαλιστα οι περισοτερες εξ αυτων ειναι απο vf και πανω,η δκη μου αποψη ειναι οτι η ζηλια και ο φθονος ειναι μεγαλυτερη απο tην επιθυμια για αποκτηση ,με ειχαν προεδοποιησει πολλοι συλεκτες οτι καποιοι θα επιχειρησουν μειωνωντας την αξια των νομισματων να προσπαθησουν να τα αποσπασουν σε τιμες εξευτελιστικες ,δεν ξερω αγαπητε μου γιατι ρινετε λασπη και προσπαθειτε να χαλιναγωγησετε στην αποψη οτι τα νομισματα δεν εχουν αξια ουτε 60 ευρω σαν λοτ, αλλα εχετε εκτεθει κυριολεκτικα στις συλεκτικες συνειδησεις ως ασχετος η τυφλος ,και αν τα νομισματα αυτα φυγουν στο εξωτερικο ξερω πολυ καλα οτι θα τα παρουν ελληνες απο το ιμπευ  σε τιμες που θα τριβεις τα ματια σου,ετσι γινεται παντα ,πολλοι προτιμουν ατα ιδια πραγματα να τα παιρνουν απο γερμανους και κινεζους πωλητες........ ,ευχαριστω για την αποψη διοτι ειπα οτι θα δεχτω ολες ,αλλα οταν η αποψη ξεφευγει απο λογικα ορια και γινεται προκληση εχω πολυ καλα μαθει να απαντω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:44:07 πμ από diaylosark » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:34:54 πμ »

Επισης διατηρω καθε επιφυλαξη ειδικα για την σπανιοτητα των πρωτων δραχμων του Οθωνα 1832-1834 οσο και αν προσπαθουν να πεισουν καποιοι οτι δεν ειναι σπανια νομισματα οχι μονο λογο του τιραζ κοπης του οποιου μαλιστα τα 1833-34 Α δεν ειναι γνωστα,αλλα οπως ολοι ξερουν τα ασημενια του Οθωνα ηταν τα πρωτα νομισματα που τρυπηθηκαν και εγιναν γιορτανια,αρα αμμεσα συνεπαγεται οτι για καθε 80-100 δραχμες μονο 1-2 εμειναν ατρυπητες ,ο νοων νοειτω,και τελος απλα αναφερω διοτι αφελης δεν ειμαι οτι απο την στιγμη που αναρτηθηκαν εως τωρα δεν ειδα σε ολο το παγκοσμιο ιντερντ να πωλουνται πανω απο 5-6 κομματια ,αυτο και μονο ειναι μυνημα που ο καθενας αμμεσσα μπορει να ψαξει και να δει ,μπορει η εποχη να ειναι δυσκολη οικονομικα και η πτωση της τιμης να ειναι απαραιτητη για την επιτευξη πωλησης νομισματων αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι δεν ειναι συλεκτικοτατα νομισματα 180 χρονων.  
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 08:18:50 πμ »

Για σιγά ρε κουμπάροι, του κιλού η δραχμή του 33 και μάλιστα σε MS ? Και ιστορικό κομμάτι είναι και πολύ όμορφο νόμισμα. Δηλάδή άμα αυτή είναι του κιλού, κάτι καποδίστριες με λειχήνες και βρύα απάνω τους και κάτι δίφραγκα του Παύλου απ' τη φύση τους κακάσχημα  τι είναι? Προσωπικά δεν διέθετα το χιλιάρικο+ που πίστευα ότι θα έπιανε, που να ήξερα ότι θα έμενε στα 6 κατοστάρικα απούλητη...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:07:34 πμ »

παιδεια μην οξυνετε τα πνευματα,χωρις λογω.ο βασιλης ειπε οτι η δραχμη ms-64!!! δηλαδη, αυστηρως ακυκλοφορητη, απαξιωθηκε,γιατι λετε εσεις?οταν δεν υπαρχει χρημα στην αγορα,ολα τα νομισματα σχεδον μενουν απουλητα,εκτος περιπτωσεων σπανιων νομισματων,που αυτοι που τους λειπουν,εχουν την αναλογη,οικονομικη επιφανεια.οσο για τις δραχμες του φιλου diaylosark,καθε συλλεκτης εχει τα δικα του μετρα και σταθμα,η, απαιτησεις γενικωτερα.δεν ειναι φρονιμο βεβαια να απαξιωνουμε ενα νομισμα,αλλα αν δειτε σε δημοπρασιες,ποσο πωλουνται θα διαπιστωσετε σιγουρα,οτι οι χαμηλες καταστασεις δεν φευγουν ευκολα,ισως αλλες εποχες καποιος να διεθετε,100-150 ευρω, για τετοιες καταστασεις,γιατι σιγουρα,πανω απο vf,δεν ειναι κανενα, αντικειμενικα παντα.σιγουρα 60 ευρω ειναι λιγα μονο σαν ασημι,αλλα υπαρχουν συλλεκτες που θα διεθετα ενα ποσον που αναφερα,για καποιο,απο τα αναφερομενα.στο αμπαυ,ισως ειναι η καλυτερη λυση,γιατι τοσο καιρο,καποιος θα τα ειχε αγορασει.μηπως ομως και εσυ ζητας παραλογα ποσα,χωρις ιχνος πονηρης σκεψης δεν πιστευω,οτι οι τιμες που ανεφερα,δεν ειναι πολυ καλες.ουτως η αλλως,δεν ενδιαφερομαι,αλλα η κριση,εχει σιγουρα επηρεασει τις τιμες,προς τα κατω.σου ευχομαι να τα δωσεις οσο νομιζεις καλυτερα,οσο για τους φιλους σου με ολο το θαρρος μιλωντας,δινει καποιος πανω απο 100 ευρω,εστω 150?σε χαιρετω,οπως ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:24:49 πμ »

Η Κριση δουλευει υπερ των εμπορων και το ξερουμε πολλοι αρκετα καλα ,αυτο ομως δεν ειναι λογος να τα κανω δωρο σε κανεναν για να πιασει διπλασιες και τριπλασιες τιμες μετα την κριση,και δεν τα χαριζω σε μουσεια......,στο κατω κατω δεν εχω αμμεση αναγκη απο χρηματα για να τα σκοτωσω ,διοτι περι φονου προκειται οταν μιλαμε για 80-100 ευρω εστω και για vf δραχμη,οσο για τον κυριο παραπανω απλα θυμιζω οτι ανεφερε οτι ουτε 60 ευρω δεν αξιζουν σε λοτ ολες μαζι,,οποιου οι αποψεις συνηγορουν με τις δικες του να τον χαιρεται,οι δραχμες θα πουληθουν εστω μετα την κριση εαν υπαρξουν αγοραστες στην επιθυμητη τιμη η λιγο παρακατω απο αυτη που ζητω εκει που ειναι σε δημοπρασια,ουτε στο μοναστηρακι θα πανε ,ουτε στο σχιστο ,αλλα ουτε και στα χερια καπηλευτων του ειδους.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:40:14 πμ »

Φιλε Βασιλη καταρχην ηρεμησε Κλείσιμο ματιού
Μηπως ολοι εδω μεσα ειμαστε τυχαιοι?
Μηπως ειμαστε ασχετοι?
Μηπως δεν εχουν περασει απο τα χερια μας αυτα τα νομισματα?
Ξερουμε λοιπον και τις τιμες και τις καταστασεις!!
Εχουμε πει πολλες φορες οτι ο καθενας κρινετε εκ των εργων του και εκ των λογων του!!
Ασε λοιπον αλλους να μιλησουν για το παρον δημοσιευμα (οπως εκανε ηδη ο Γιαννης) και μην εξαπτεσε!!
Εγω για τιμες δεν θα μιλησω , αλλα ολοι παρακολουθουμε τις τιμες και ολοι ξερουμε μεσες ακρες τις τιμες Κλείσιμο ματιού
Τωρα το αν θα τα κρατησεις ή αν θα τα δωσεις εν μεσω κρισης αυτο ειναι δικη σου αποφαση φιλε.
Κανεις δεν σε πιεζει ουτε για το ενα , ουτε για το αλλο νομιζω.

Υ,Γ Εχεις ενα προσωπικο μηνυμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:46:14 πμ »

εχει δει κανεις δραχμη στο ebay se fine κατασταση να πωλειται κατω απο 40 ευρω?
αν εχει δει παρακαλω να μου βαλει ενα λινκ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:52:49 πμ »

Συμφωνοι γιωργο αλλα 60 ευρω,Kαι σαν ΛΟΤ,Ειναι το ελαχιστο προκλητικη Απαντηση και απο ατομο που εχουν καποιοι θαυμασει για τισ υπηρεσιες που προσφερει,Δεν εχουμε ΙQ Κοτοπουλου, πωs ;  να το πουμε δηλαδη;ΕΛΕΟΣ
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:12:54 πμ »

Μια ατυχής υπερβολική απάντηση.......

Πάντως εμένα μου έρεσε το "κομμωτήριο".  Δεν τόχα ξανακούσει και μου άρεσε Σαρκασμός
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:56:32 μμ »

Σεβαστες ολες οι αποψεις που σχετιζωνται με την κατασταση των συγκεκριμενων νομισματων η και την αναφερωμενη αποψη για την τιμη τους η οποια στηριζεται ορθολογικα αναλογως με καταλογους η πωλησεις περασμενων χρονων σε διεθνεις δημοπρασιες αλλα και με γνωμονα την δυσκολια πωλησης της τωρινης δυσκολης οικονομικα  εποχης αλλα δεν γινεται εγω προσωπικα να πουλησω σε τιμη χονρικης η στο 25% αυτης,τα συλλεκτικα κατα την αποψη μου δεν ειναι αυτοκινητα ,οσο πιο παλιο ,τοσο πιο φθηνο,οταν ενα νομισμα πριν 4-5 χρονια αξιζε κατα κοινη ομολογια 100 ευρω δεν γινεται με τιποτα να αξιζει οποιοι και να ειναι οι ισχυριζωμενοι λογοι τωρα, κατω απο 100 ευρω ,ολοι λεμε για προσφορα και ζητηση και οτι απο αυτη εξαρταται η τιμη,και ποιος μου λεει εμενα οτι πριν 4-5 χρονια  οταν ενα νομισμα ειχε τιμη 100 ευρω οτι δεν ειχε  ποσοτητα εμφανισης και καταγραφης π,χ 1000 κομματια και μετα απο 4-5 χρονια να χαθηκαν η κατασταραφηκαν η για διαφορους λογους εμειναν πολυ λιγοτερα,διοτι περισσοτερα αποκλειεται,να σταματησουμε να ισχυριζωμαστε οτι με το περασμα του χρονου ενα νομισμα αντι να ακριβαινει γινεται πιο φθηνο, η μονη περιπτωση που δεχομαι εγω προσωπικα ειναι το να βρεθει μελλοντικα μεγαλη ποσοτητα απο αυτα ετσι ωστε να δεχτω πτωση υπεραξιας λογο καταστασης ζητησης τιραζ κοπης κ,λ,π ,εγω ξερω οτι μεσα σε 1 χρονο οσο και αν εψαξα στο ιντερνετ δεν ειδα παρα 10-15 δραχμες 1832-34 να πωλουνται διεθνως και πανω απο 200 τρυπιες ,και κλεινωντας θεωρω οτι πιο φθηνα δινεις κατι οταν θελεις απλα να το ξεφορτωθεις η καποιοι αλλοι περιμενουν να φτασεις στο σημειο να πρεπει να το αποχωριστεις   
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:14:54 μμ »

βαλτα ενα ενα στο εμπαυ και να δουμε ολοι μαζι που θα κλεισουν να γελασουμε.
Να δουμε ποιοι συλλεκτες του εξωτερικου θα τα παρουν.
Στο εβαυ γερμανια υπηρχε μια μιση 33 ακυκλοφορητη με βεστ οφερ,με 275 ευρο την αγοραζες,εμεινε απουλητη.

Οσον αφορα τον φθονο που εχω επειδη δεν μπορω να αποκτησω τα σαβουρδια σου ,παρε ματι.
Αφιερωμενο στον φιλο Αναργυρο και Γιαννη που τον τελευτεο περιμενα για καφε σημερα στην λεσχη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:15:53 μμ »

και μια δραχμουλα,
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:22:22 μμ »

Ξαδερφε (για να ξεκαθαριζουμε και σε ποιον Βασιλη μιλαω μαι και οι δυ εχουν το ιδιο ονομα) το να λες οτι <ολα μαζι λοτ πιανουν 60 ευρω> ηταν καπως ακομψο. Μιλαμε για 18 νομισματα του Οθωνα!!
Δηλαδη τα κοστολογης 3,5 ευρω το καθενα?
Τρυπια πιανουν 15-20 ευρω πολλες φορες το καθενα!!
Δεν μπορω να ξερω με ποιο σκεπτικο ειπωθηκε το παραπανω ποσον αλλα προσωπικα πιστευω οτι εχει γινει λαθος στην εκτιμηση.
Τελως παντων μεγαλα παιδια ειστε βρειτε τα ηρεμα μονο σας παρακαλω σχετικα με τις τρεχουσες τιμες!!
Αλλα ολοι το βλεπουν χοντρο πιστευω το 60 ευρω ολα λοτ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:25:46 μμ »

του 34 την μιση και το τεταρτο ,τετοια σαν κιαυτα χρωματιστα δεν ταχω φωτογραφιση,θα το κανω ομως το αλλο μηνα και θα στα ποσταρω ,ΜΣ64 ταχω.

Θες και καμια μιση 42 την κανονικη οχι την Χ που την εχω ΜΣ64.

Παρτηνε κιαυτην ετσι για να μην σε ζηλευω με το θησαυρο που μας αραδιιασες  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences