Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:03:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Νομισματα  (Αναγνώστηκε 52146 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 05, 2016, 09:39:13 πμ »

Παρεμβαίνω ευγενικά,γιά μιά μικρή διόρθωση/αποκατάσταση.
Το όνομα της νύμφης είναι Αρέθουσα και όχι Αρεθούσα.Τονίζεται σχεδόν πάντα λανθασμένα...
Μην την αδικούμε την κοπέλα!


Ένα  ψάξιμο στο ίντερνετ, είδα το νόμισμα το ασημένιο. Αναφέρεται ως νόμισμα της Ευβοίας με κεφαλή τη Θεά Δήμητρα. Αναφέρεται ως νύφη της Ευβοίας. Χρονολογείται περίπου το 300 Π.Χ. Περισσότερες πληροφορίες δε βρήκα.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 05, 2016, 05:26:03 μμ »

Η Δήμητρα ήταν θεά, όχι νύμφη. Οι νύμφες ήταν τα τσιράκια της   Σαρκασμός

Αν μπορείς βάλε τον σύνδεσμο να το δω...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 05, 2016, 05:55:10 μμ »

Η Δήμητρα ήταν θεά, όχι νύμφη. Οι νύμφες ήταν τα τσιράκια της   Σαρκασμός

:-))))))))
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:17:18 μμ »

Υπερίωνα, το νόμισμα είνα αργυρή δραχμή της Χαλκίδας. Μου κάνει εντύπωση που ολόκληρο Μουσείο δεν έχει καλύτερη δραχμή να βάλει στη συλλογή του. Το νόμισμα είναι πολύ κοινό. Από την άλλη, έτσι απόρησα κι εγώ όταν το Νομ. Μουσείο μού έκανε επίσημη πρόταση ν' αγοράσει μερικά νομίσματά μου μεταξύ των οπόιων και το άβαταρ που έχω αυτή την περίοδο στο Στέκι. Το θέλουν, είπαν, για ν' αναβαθμίσουν το δικό τους που είναι πολύ φθαρμένο...Μάλλον δεν έχουν ψάξει τα όλα τα σεντούκια που έχουν στα υπόγειά τους.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 07, 2016, 02:31:20 μμ »

σου έκανε πρόταση; Δηλαδή μπορείς να αρνηθείς;
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 07, 2016, 05:00:10 μμ »

Φυσικά και μπορώ ν' αρνηθώ. Όπως κι έκανα...Εξάλλου δεν υπάρχουν καν τα χρήματα για ν' αποζημιωθώ.
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:47:10 μμ »

Υπερίωνα, το νόμισμα είνα αργυρή δραχμή της Χαλκίδας. Μου κάνει εντύπωση που ολόκληρο Μουσείο δεν έχει καλύτερη δραχμή να βάλει στη συλλογή του. Το νόμισμα είναι πολύ κοινό. Από την άλλη, έτσι απόρησα κι εγώ όταν το Νομ. Μουσείο μού έκανε επίσημη πρόταση ν' αγοράσει μερικά νομίσματά μου μεταξύ των οπόιων και το άβαταρ που έχω αυτή την περίοδο στο Στέκι. Το θέλουν, είπαν, για ν' αναβαθμίσουν το δικό τους που είναι πολύ φθαρμένο...Μάλλον δεν έχουν ψάξει τα όλα τα σεντούκια που έχουν στα υπόγειά τους.

Στο Νομισματικό Μουσείο σίγουρα Υπάρχει. Απλά εδώ στη περιοχή μας πιθανόν να μη το έχουν. Κάθε φορά που  παραδίδω νομίσματα  στη τοπική εφορία της περιοχής μου, δεν θα κάνουν οι ίδιοι πιστοποίηση - ταυτοποίηση. Στέλνονται στην Αθήνα. Γι αυτό και στα πρωτόκολλα παράδοσης - παραλαβής δεν αναφέρουν περίοδο, αν είναι δραχμή ή όχι κτλ. Αναγράφονται μόνο ως ασημένια - χρυσά - χάλκινα . ή χάλκινες προκερματικές μονάδες. Επειδή τα Βυζαντινά είναι γνωστά εκεί το γράφουν. (Βυζαντινής Περιόδου)
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 07, 2016, 09:26:17 μμ »

Στο Νομισματικό Μουσείο σίγουρα Υπάρχει. Απλά εδώ στη περιοχή μας πιθανόν να μη το έχουν. Κάθε φορά που  παραδίδω νομίσματα  στη τοπική εφορία της περιοχής μου, δεν θα κάνουν οι ίδιοι πιστοποίηση - ταυτοποίηση. Στέλνονται στην Αθήνα. Γι αυτό και στα πρωτόκολλα παράδοσης - παραλαβής δεν αναφέρουν περίοδο, αν είναι δραχμή ή όχι κτλ. Αναγράφονται μόνο ως ασημένια - χρυσά - χάλκινα . ή χάλκινες προκερματικές μονάδες. Επειδή τα Βυζαντινά είναι γνωστά εκεί το γράφουν. (Βυζαντινής Περιόδου)

Έχω τη γνώμη ότι απλά δεν έχει ενδιαφερθεί κανένας στην τοπική Εφορεία να ψάξει αν υπάρχει στις συλλογές του Μουσείου σας γιατί η δραχμή της Χαλκίδας είναι το πιο κοινό αργυρό νόμισμα ολόκληρης της Εύβοιας μ' εξαίρεση το τετρώβολο της Ιστιαίας.
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:09:53 μμ »

Στο Νομισματικό Μουσείο σίγουρα Υπάρχει. Απλά εδώ στη περιοχή μας πιθανόν να μη το έχουν. Κάθε φορά που  παραδίδω νομίσματα  στη τοπική εφορία της περιοχής μου, δεν θα κάνουν οι ίδιοι πιστοποίηση - ταυτοποίηση. Στέλνονται στην Αθήνα. Γι αυτό και στα πρωτόκολλα παράδοσης - παραλαβής δεν αναφέρουν περίοδο, αν είναι δραχμή ή όχι κτλ. Αναγράφονται μόνο ως ασημένια - χρυσά - χάλκινα . ή χάλκινες προκερματικές μονάδες. Επειδή τα Βυζαντινά είναι γνωστά εκεί το γράφουν. (Βυζαντινής Περιόδου)

Έχω τη γνώμη ότι απλά δεν έχει ενδιαφερθεί κανένας στην τοπική Εφορεία να ψάξει αν υπάρχει στις συλλογές του Μουσείου σας γιατί η δραχμή της Χαλκίδας είναι το πιο κοινό αργυρό νόμισμα ολόκληρης της Εύβοιας μ' εξαίρεση το τετρώβολο της Ιστιαίας.
Σ αυτό θα συμφωνήσω στο απόλυτο. Αν κρίνω τη αντιμετώπιση που έχω.
Κάθε φορά που βλέπουν βγάζουν κυριολεκτικά καντήλες. Σκέψου. ότι θα πρέπει να συντάξουν φάκελο για κάθε νόμισμα που τους έχω παραδώσει. Δεν πτοούμε. Είναι η δουλειά τους και το αντικείμενό τους. Δε κάνω τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από ότι ορίζει ο νόμος.

Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 12, 2016, 03:06:56 μμ »

Η Δήμητρα ήταν θεά, όχι νύμφη. Οι νύμφες ήταν τα τσιράκια της   Σαρκασμός

Αν μπορείς βάλε τον σύνδεσμο να το δω...


Δυσκολεύτηκα να το ξαναβρώ.

http://www.wildwinds.com/coins/greece/euboia/chalkis/t.html

http://www.wildwinds.com/coins/greece/euboia/chalkis/BMC_038.jpg
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences