Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:34:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Νομισματα  (Αναγνώστηκε 52134 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 03:24:56 μμ »

Από το ...ΙCΗ στο τέλος της πρώτης γραμμής. Η αλληλουχία των τριών αυτών γραμμάτων είναι μοναδική και παραπέμπει στον ΝΙΚΗφόρο Φωκά.


μαλιστα.ευχαριστω για την επισημανση..εγω το εβλεπα για UCA και προσπαθουσα να βρω τι παιζει..υπαρχει καποια βιβλιογραφια για αυτα να μας προτεινεις?και αν υπαρχει κ σε καποιο λινκ η σε ηλεκτρονικη μορφη καλυτερα...ευχαριστω κ παλι..


Κώστα, κατά τη γνώμη μου, το μόνο βιβλίο που χρειάζεται κάποιος που δεν κανει συστηματική συλλογή βυζαντινών νομισμάτων είναι το "Byzantine Coins and their Values" του David Sear. Εγώ το έχω σε έντυπη μορφή και γι' αυτό δεν έχω ψάξει να βρω αν υπάρχει PDF στο ιντερνετ. Καλό υποκατάστατο είναι το:
http://wildwinds.com.

Στον Αρχαιολογικό Νόμο εμπίπτουν όλα τα νομίσματα που κυκλοφόρησαν στον ελλαδικό χώρο και βρίσκονται σε ευρήματα αλλά και μεμονομένα πριν το 1453 και σε μορφή ευρήματος ανάμεσα στο 1453-1830. Αυτό σύμφωνα με την κατά γράμμα ερμηνεία του Νόμου. Στην πράξη, όμως, υποχρεούμαστε να δηλώνουμε όσα κυκλοφόρησαν στον ελλαδικό χώρο ή είναι ελληνικού ενδιαφέροντος και χρονολογούνται πριν την Άλωση. Επικρατει, δηλαδή, ένα είδος "εθιμικού δικαιου"...
Τέλος πάντων, όσα χρόνια συλλέγω δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, αν και δε γνωρίζω τι συμβαίνει στις κατά τόπους Εφορείες Αρχαιοτήτων, στις οποίες, απ'ότι μαθαίνω, οι επικεφαλής έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο στην ερμηνεία του Νόμου.  

Όποιος θέλει να ρωτησει κάτι και μπορώ ν' απαντησω φυσικα, να το κάνει. Θ' απαντήσω με βάση την μικρή εμπειρία μου για το τι συμβαίνει στην πράξη και με ό,τι έχω αποκομίσει από τις συζητήσεις μου με τους αρχαιολόγους των αρμόδιων υπηρεσιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2015, 04:11:37 μμ από Κώστας Κ. » Καταγράφηκε
Βασίλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 03:56:47 μμ »

Αρα παιδιά δεν φαντάζομαι να έχω κάποιο πρόβλημα αν πάω να το δηλωσω.Δεν πιστεύω μου το κρατήσουν και με την απειλή οτι είναι ...σπάνιο..ή κατι τέτοιο..να μου το πάρουν και να βρώ και τον μπελά μου.Είναι στη κρίση του κάθε αρχαιολόγου ?Ευχαριστώ.
Σημ.Απο τον κατάλογο πάντως που παραθέτετε δεν το βλέπω πουθενα σε αυτά του Φωκά.Μακάρι να κάνω λάθος.Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 04:05:30 μμ »

Το έχει:http://www.wildwinds.com/coins/byz/nicephorus_II/t.html. Το SB 1783 είναι.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το νόμισμα είναι πολύ κοινό και πολύ μικρής αξίας. Και επειδή το ανέφερες, να έχεις υπόψη σου ότι το Ν.Μ. θα ενδιαφερθει για πανσπάνια στα όρια της μοναδικότητας νομίσματα που κοστίζουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ...Χωρίς υπερβολή.
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:52:52 μμ »

Σταματήστε να κάνετε όλοι τον αστυνομικό κάθε φορά που ανεβάζει κάποιος ένα αρχαίο νόμισμα.  Είναι συλλεκτικό είδος και όλα αυτά που λέτε είναι ευθύνη του κατόχου.  Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφορίες.  Αν ξέρει κάποιος κάτι ας τον βοηθήσει.  Δεν είναι έγκλημα να συζητάει κανείς για αρχαία αντικείμενα.  Αν συμπεριφερόμαστε έτσι τότε δεν διαφέρουμε σε τίποτα από αυτούς τους ανεγκέφαλους που έχουν νομοθετήσει σχετικά με τα αντικείμενα αυτά.

Πάντα φιλικά

Δημήτρης Ποδάρας

P.S. Καλά κάνετε και τον ενημερώνετε σχετικά με την διαδικασία δήλωσης

Είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου.
 Χωρίς να έχω δει αν υπάρχουν άλλες αναρτήσεις στο forum (Νέο μέλος είμαι και σας χαιρετώ) ανάρτησα Νομίσματα Βυζαντινής περιόδου όπου  έχω βέβαια και την αποκλειστική  ευθύνη διότι εμπίπτουν σε αρχαιολογικές διατάξεις. Φυσικά έχουν παραδοθεί με όλες τις νόμιμες διαδικασίες στη τοπική εφορία αρχαιοτήτων όπως και αναφέρω στο αρχικό μου Post. Δεν είμαι συλλέκτης δεν έχω γνώσεις περι νομισμάτων , όπως φαντάζομαι και άλλα μέλη. Καλό είναι όμως να γίνεται επισήμανση ότι υπάρχουν νομικές διατάξεις , και να μην αναφέρονται βραχιόλια ή συλλήψεις. Μπορεί κάποιος να μη το γνωρίζει. Δεν είναι κακό.
Πιστεύω πως θα πρέπει να αναρτιούνται αρχαία νομίσματα εφόσον κάποιος πληρεί τις δέοντες νομικές  προϋποθέσεις . Είναι η πολιτιστική μας κληρονομιά.

Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 10:06:37 μμ »

Όποιος ανεβάζει αρχαία νομίσματα κατά 99,9% είναι νέος στο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι από ένας ανίδεος που του έπεσε στο χέρι του ένα αρχαίο ή αντίγραφο, αγνοεί τον νόμο και γι αυτό εκτίθεται , έως ένα κύκλωμα αρχαιοκαπηλίας που ενδεχόμενα να επιδιώκει να ψαρέψει πελάτες από το στέκι.

Δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων, επίσης υπάρχει και ο αυστηρός νόμος περί αρχαιοτήτων που απαιτεί συγκεκριμένα πράγματα από τους κατόχους τους.Κανείς δεν έχει τη διάθεση να κάνει τον αστυνομικό πιστεύω, ούτε θέλει να μπλέξει.Και στο φινάλε όποιος θέλει εκτίμηση αρχαίων νομισμάτων,αφού θα περάσει από την Αρχαιολογική Υπηρεσία για να νομιμοποιήσει την κατοχή τους, γιατί δεν ζητάει εκτίμηση από τους επιστήμονες αρχαιολόγους της υπηρεσίας αυτής;

Και με σένα θα συμφωνήσω φίλτατε.
 Σύμφωνα με όλες τις παραθέσεις πού έχω διαβάσει πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται κουβέντα για αρχαία νομίσματα, αλλά όχι προς Πώληση. Εκεί είμαι προσωπικά αρνητικός. Αν και είμαι νέο μέλος γνωρίζω πολύ καλά τη νομοθεσία περι αρχαιοτήτων . Δεν είναι κακό όμως να γίνει μια συζήτηση θετική προς αυτή τη κατεύθυνση. Όπως όμως αναφέρουν αρκετοί υπάρχουν οι καλοπροαίρετοι και οι κακοπροαίρετοι. Ας μείνουν λοιπόν στην άκρη  οι κακοπροαίρετοι. Στο χέρι των μελών είναι .

«Και στο φινάλε όποιος θέλει εκτίμηση αρχαίων νομισμάτων, αφού θα περάσει από την Αρχαιολογική Υπηρεσία για να νομιμοποιήσει την κατοχή τους, γιατί δεν ζητάει εκτίμηση από τους επιστήμονες αρχαιολόγους της υπηρεσίας αυτής»;

Δυστυχώς από τη δικιά μου πείρα στην αρχαιολογία θα μάθεις μετά από πολύ καιρό έως και καθόλου την αρχαιολογική του αξία. Προσωπικά σ αυτά που έχω παραδώσει κάποια στιγμή θα ενημερωθώ διότι έχω ακολουθήσει τη νόμιμη διαδικασία όπως αναφέρω σε άλλο post. (Νομίσματα Βυζαντινής Περιόδου). Το πότε όμως…?Απορία?


Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 07:49:49 μμ »

αγαπητε Υπεριωνα μπορεις πολυ ανετα να επισκεφτεις το φορουμ του αγαπητου Ποδαρα και να κανεις εκει οσες ερωτησεις για αρχαια νομισματα θελεις.Εμεις εδω στο στεκι αισθανομαστε ασχημα οταν ανεβαινουν αρχαια νομισματα που εμπιπτουν στον νομο περι αρχαιοτητων και απο οτι θα εχεις καταλαβει ελαχιστοι ασχολουνται μ αυτα στο δικο μας φορουμ. Γι αυτο και αποθαρρυνουμε οσους ανεβαζουν αρχαια νομισματα στο στεκι μη θελωντας να θεωρηθουμε συνενοχοι μιας παρανομης πραξης.Σε παρακαλω να σεβαστεις τον χωρο που σε φιλοξενει.
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 08:21:04 μμ »

αγαπητε Υπεριωνα μπορεις πολυ ανετα να επισκεφτεις το φορουμ του αγαπητου Ποδαρα και να κανεις εκει οσες ερωτησεις για αρχαια νομισματα θελεις.Εμεις εδω στο στεκι αισθανομαστε ασχημα οταν ανεβαινουν αρχαια νομισματα που εμπιπτουν στον νομο περι αρχαιοτητων και απο οτι θα εχεις καταλαβει ελαχιστοι ασχολουνται μ αυτα στο δικο μας φορουμ. Γι αυτο και αποθαρρυνουμε οσους ανεβαζουν αρχαια νομισματα στο στεκι μη θελωντας να θεωρηθουμε συνενοχοι μιας παρανομης πραξης.Σε παρακαλω να σεβαστεις τον χωρο που σε φιλοξενει.
Να είσαι καλά φίλε μου για τη παράθεσή σου. Κανείς δε γίνεται συνένοχος παράνομης πράξεις.Αν διάβασες τα ποσταρίσματά μου αναφέρω ότι δεν έχω στη κατοχή μου αρχαία νομίσματα διότι παραδίδονται με όλες τις νόμιμες διαδικασίες. Φυσικά πιθανόν δεν αναφέρεσαι σε μένα αλλά το θέτεις γενικά. Ορθόν. Αλλά ο καθένας μας αναλαμβάνει και τις ευθύνες του. Και  κάθε άλλο, ο χώρος μου είναι απόλυτα σεβαστός.
Σου είναι εύκολο να μου επικολλήσεις το σύνδεσμο του φόρουμ που αναφέρεις?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 08:30:52 μμ »

δεν θελουμε να θεωρηθει οτι ο χωρος μας φιλοξενει αρχαιοκαπηλους, και πως θα μπορουσε αλλωστε να χαρακτηριστει καποιος που τον ενδιαφερει η τιμη ενος αρχαιου νομισματος;
Ισως να ειμαστε μαλιστα και περαν του δεοντως επιφυλακτικοι αλλα ο σοφος λαος σωστα το εχει θεσει καλυτερα το ματι παρα το ονομα.
Παντως ομολογω οτι η δικη σου περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη αφου απο την πρωτη αρχη δηλωσες οτι απευθυνθηκες στην αρχαιολογικη υπηρεσια και ακολουθησες την νομιμη οδο.
Το λινκ ειναι:http://www.greekcoinsforum.com/index.php
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:56:44 μμ »

Να σαι καλά και εύλογη η απάντηση και δε τη σχολιάζω  γιατί δεν έχω κάτι για σχολιασμό. Μου το τεκμηρίωσες με το καλύτερο δυνατό τρόπο επισημαίνοντας ότι υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι με πονηρές βλέψεις και σχολιασμούς.
Δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιο ανάλογο forum με το κατάλληλο θέμα και ούτε θα βρω για τους αυτονόητους λόγους. Είναι ένα Θέμα για ελάχιστους θα έλεγα που θα ακολουθούσαν τη νόμιμη οδό.
Να σαι καλά!
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 03, 2016, 08:52:24 μμ »

Αν και μερικοί γκρινιάζουν δε μπορούσα να μην αναρτήσω αυτό το όμορφο νόμισμα. Έχει παραδοθεί με όλες τις νόμιμες διαδικασίες στη τοπική εφορία Αρχαιοτήτων της περιοχής μου, από κει θα πάρει το δρόμο στο Νομισματικό Μουσείο Αθηνών για ταυτοποίηση - τεκμηρίωση και επιστροφή για το δικό μας μουσείο. Μόνο που η διαδικασία αυτή είναι χρονοβόρα. Αν έχει κάποιος πληροφορίες καλό θα ήταν. Χρονολογία κτλ.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 03, 2016, 09:51:21 μμ »

Δραχμή Χαλκίδας (ίσως 300π.Χ.). Στο νόμισμα είναι αποτυπωμένη η αιώνια διαμάχη του αετού με το φίδι. Δηλαδή η μάχη μεταξύ των ουράνιων δυνάμεων (που τις συμβολίζει ο αετός μιας και ήταν πουλί σύμβολο του Δία) και του κακού και φθόνου που τα συμβολίζει το φίδι. Η παράσταση δείχνει τη νίκη του αετού οπότε και του καλού...(παπάρια μέντολες δηλαδή!!! όλοι ξέρουμε ότι πάντα νικάει η πουστιά...τουλάχιστον σε αυτή τη ζωή).

Καλορίζικο πολύ όμορφο...
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 03, 2016, 09:55:06 μμ »

Ξέχασα να γράψω για την άλλη μεριά... από όσο θυμάμαι αυτά τα νομίσματα έχουν τη νύμφη Αρεθούσα
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 04, 2016, 03:20:03 πμ »

Παρεμβαίνω ευγενικά,γιά μιά μικρή διόρθωση/αποκατάσταση.
Το όνομα της νύμφης είναι Αρέθουσα και όχι Αρεθούσα.Τονίζεται σχεδόν πάντα λανθασμένα...
Μην την αδικούμε την κοπέλα!

Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 04, 2016, 02:01:20 μμ »

Δραχμή Χαλκίδας (ίσως 300π.Χ.). Στο νόμισμα είναι αποτυπωμένη η αιώνια διαμάχη του αετού με το φίδι. Δηλαδή η μάχη μεταξύ των ουράνιων δυνάμεων (που τις συμβολίζει ο αετός μιας και ήταν πουλί σύμβολο του Δία) και του κακού και φθόνου που τα συμβολίζει το φίδι. Η παράσταση δείχνει τη νίκη του αετού οπότε και του καλού...(παπάρια μέντολες δηλαδή!!! όλοι ξέρουμε ότι πάντα νικάει η πουστιά...τουλάχιστον σε αυτή τη ζωή).

Καλορίζικο πολύ όμορφο...
Μακάρι να ήταν δικό μου. Με την επιστροφή του από το νομισματικό Μουσείο θα τοποθετηθεί το Μουσείο της Περιοχής μας. Ένα Νόμισμα που ανήκει σε όλους μας.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 04, 2016, 09:06:07 μμ »

Παρεμβαίνω ευγενικά,γιά μιά μικρή διόρθωση/αποκατάσταση.
Το όνομα της νύμφης είναι Αρέθουσα και όχι Αρεθούσα.Τονίζεται σχεδόν πάντα λανθασμένα...
Μην την αδικούμε την κοπέλα!



Να 'σαι καλά φίλε μου... δεν το γνώριζα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences