Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:59:52 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Νομισματα  (Αναγνώστηκε 52149 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Βασίλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:06:05 μμ »

Γειά σας παιδιά.Δεν ξέρω αν η προηγούμενη ανάρτηση μου έγινε γιαυτό κανω μιάκαινούργια.Εχω αυτό..φωτο..το νόμισμα ,μπορεί να μεβοηθήσει κάποιος απο πότε είναι ,τί είναι ,εκτίμηση,κλπ.Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Βασίλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:08:48 μμ »

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:20:26 μμ »

Ειναι βυζαντινός χάλκινος φόλλις του αυτοκράτορα Νικηφόρου Φωκα (963-969).
Εκτίμηση δεν κάνω γιατι έτσι κι αλλιώς είναι παράνομο να το πουλήσεις. Πρεπει να πας στην πλησιέστερη Εφορεία Αρχαιοτήτων να το δηλώσεις.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:28:39 μμ »

Κωστα,πως καταλαβες οτι ειναι του φωκα? Προσπαθουσα κ εγω να το ταυτοποιησω αλλα δεν τα καταφερα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:40:24 μμ »

Από το ...ΙCΗ στο τέλος της πρώτης γραμμής. Η αλληλουχία των τριών αυτών γραμμάτων είναι μοναδική και παραπέμπει στον ΝΙΚΗφόρο Φωκά.
Καταγράφηκε
Βασίλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 12:09:15 μμ »

Ευχαριστώ.Θα κάνω οτι πρέπει.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 01:10:40 μμ »

Από το ...ΙCΗ στο τέλος της πρώτης γραμμής. Η αλληλουχία των τριών αυτών γραμμάτων είναι μοναδική και παραπέμπει στον ΝΙΚΗφόρο Φωκά.

μαλιστα.ευχαριστω για την επισημανση..εγω το εβλεπα για UCA και προσπαθουσα να βρω τι παιζει..υπαρχει καποια βιβλιογραφια για αυτα να μας προτεινεις?και αν υπαρχει κ σε καποιο λινκ η σε ηλεκτρονικη μορφη καλυτερα...ευχαριστω κ παλι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 01:35:00 μμ »

Μια ερώτηση παιδιά. Κάπου διάβασα ότι για ελληνικά νομίσματα πριν το 21 απαγορεύονται. Για ξένα??? Πχ μεσαίωνας ή αρχαία Ρώμη?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 01:42:30 μμ »

Τα ελληνικά πριν από το 1831, τα υπόλοιπα πριν από το 1453.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 01:42:54 μμ »

πριν το 21 δεν υπήρχε Ελλάδα αλλά Οθωμανική αυτοκρατορία, πιο πριν Βυζάντιο κι ακόμη παλιότερα, πόλεις κράτη, οπότε, δεν υπάρχουν ελληνικά νομίσματα πριν το 21.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 01:48:17 μμ »

Ελλαδικά, επομένως. :-)
Άλλωστε κάπως έτσι το λέει και ο νόμος.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 01:54:37 μμ »

ελλαδικα ναι,αλλα νομιζω οτι και ξενα νομισματα που κυκλοφορουσαν στον ελλαδικο χωρο πριν το 1831 (βασικα πριν την συσταση ελληνικου κρατους, ακομα και του 1828 ειναι demi) παλι θελουν αδεια και τα πιανει ο νομος...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 02:15:25 μμ »

ελλαδικα ναι,αλλα νομιζω οτι και ξενα νομισματα που κυκλοφορουσαν στον ελλαδικο χωρο πριν το 1831 (βασικα πριν την συσταση ελληνικου κρατους, ακομα και του 1828 ειναι demi) παλι θελουν αδεια και τα πιανει ο νομος...
Nαι τωρα αυτο ειναι θεμα ερμηνειας του Νομου .Οντως πρι δεν υπηρχε Ελλαδα σαν κρατος.Αυτο θελει να μας πει ο νομοθετης Απορία η γενικα οτι νομισμα  υπηρχε στον ελλαδικο χωρο??γιατι μαλλον τυπικα αυτα δεν θεωρουνται ελληνικα αφου δεν υπηρχε επισημο κρατος.Αρα ειναι σαν ξενα.τι λετε??? (ευτυχως δεν εχω τοσο παλια εκτος απο ενα ξενο απο Αυστρια μερια του 1700 το οποιο και ειχε βρει η γιαγια μου καπου.Ουτε καν ξερω που.)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 02:33:15 μμ »

Ο νομος εγινε για να προστατευσει την Ελληνικη πολιτιστικη κληρονομια, πχ. αρχαια ελληνικα, ρωμαικα, βυζαντινα νομισματα κλπ, δεν νομιζω να αφορα π.χ.νεωτερα αυστριακα η ισπανικα ασημενια που οντως μπορει να κυκλοφορουσαν καποτε στον Ελλαδικο χωρο πριν το 1831 (οπως και σε ολο τον τοτε δυτικο κοσμο).
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 02:55:43 μμ »

Περυσι ειχα κανει ερωτημα σε αρμοδιο υπαλληλο του αρχαιοπωλειου ειχα γραψει αρκετα, το κεντρικο ερωτημα ηταν αυτο "Τα ερωτήματα που με απασχολούν όπως και μεγάλη μερίδα συλλεκτών,
έχουν να κάνουν με το καθεστώς κατοχής και απόκτησης νομισματων της περιόδου από το 1453 ως το 1830 μιάς και για τα προγενέστερα ειναι αρκετά σαφές."

η απαντηση ηταν αυτη:
"Με κάποια καθυστέρηση απαντώ στο μήνυμά σας, καθώς το διάστημα αυτό έλειπα από την υπηρεσία μου. Σχετικά με όσα με ρωτάτε, σας ενημερώνω ότι τα νομίσματα που εμπίπτουν στον νόμο, και κατά συνέπεια θα πρέπει να δηλώνονται, είναι αποκλειστικά των περιόδων πριν το 1453."
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences