Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:36:29 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Νομισματα  (Αναγνώστηκε 52157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 01:07:00 μμ »

Εγώ πάλι ήμουν από τους τυχερούς μάλλον  Αναποφασιστικότητα
Αγόρασα το Αθηναϊκό τετράδραχμο, που βλέπετε αριστερά στη φωτογραφία, από  το ebay. Όταν ήρθε πήρα τον φάκελο και πήγα στην εφορία αρχαιοτήτων. Εκεί συμπλήρωσα 1-2 χαρτιά, πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και μέσα σε 5-10 λεπτάκια είχα φύγει. Την επόμενη τρίτη πήγα στο μουσείο για να δουν το νόμισμα αν είναι γνήσιο. Το είδαν 5-6 αρχαιολόγοι ( ; ) και μία κοπέλα που το έβαλα σε ένα μηχάνημα για να δει το μέταλλο και κάποια άλλα πράγματα που δεν θυμάμαι (συντηρήτρια ήταν, δεν είχε ιστορικές και αρχαιολογικές γνώσεις, μόνο τεχνικές), μου έγραψαν σε ένα χαρτί χρονολογίες κτλ. και μέσα σε άλλα 5-10 λεπτά έφυγα. Μέσα σε ένα μήνα μου έστειλαν και το φάκελο με διάφορα χαρτιά μέσα που πιστοποιούν τη νόμιμη κατοχή του.


Όπως και να έχει όμως, όση ταλαιπωρία και να ήταν να το κάνω, δεν θα με αποθάρρυνε! Μόνο που ξέρω ότι έχω πιάσει στα χέρια μου ένα νόμισμα που το είχαν πιάσει στα χέρια τους άνθρωποι πριν 2500 χρόνια συν την ιστορία που μαθαίνεις διαβάζοντας για τα νομίσματα αυτά, μου είναι υπέρ αρκετό για οποιαδήποτε ταλαιπωρία...


υγ. αν και το όνειρό μου, να φτιάξω μία σειρά από όλα τα νομίσματα που έχουν βγει στην Αθήνα, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ (είναι πολλά τα λεφτά Άρηηηηη). Ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω μία συλλογή με τετράδραχμα τουλάχιστον  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 01:15:39 μμ »

Ερώτηση: από την στιγμή που το νομιμοποιήσεις, μπορείς να το πουλήσεις/μεταβιβάσεις αν κάποια στιγμή θέλεις να το αποχωριστείς;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 01:37:51 μμ »

Δεν το γνωρίζω (για την πώληση), όταν ξανά πάω στην Αθήνα θα πάω από εκεί να το ρωτήσω. Σίγουρα πάντως μπορεί να αλλάξει ο κάτοχος...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 02:43:58 μμ »

Αν ολες οι ενεργειες μας ειναι νομιμες!!!!μεχρι και εμπορος αρχαιων νομισματων μπορει να γινει καποιος.εχουμε γραψει παρα πολλες φορες τους νομους περι αρχαιων αντικειμενων που τα γραφουν ολα αναλυτικα!τα νομισματα ανηκουν στην κατηγορια των κινητων αρχαιων αντικειμενων.σιγουρα Διονυση μπορεις με πολυ λιγωτερα απο οτι διαθετει κανεις για συγχρονα Ελληνικα νομισματα να δημιουργησεις μια ομορφη συλλογη,αρκει ομως να μην παρασυρθεις απο τους διαφορους επιτηδιους με αδηλωτα η κοπιες!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:15:30 μμ »

Ρώτησα σήμερα στην εφορία όσο αφορά τις πωλήσεις από τους συλλέκτες.
Οι πωλήσεις μεταξύ συλλεκτών απαγορεύονται. Επιτρέπεται όμως η μεταβίβαση.
Αν κάποιος συλλέκτης θέλει να πουλήσει νομίμως ένα αρχαίο νόμισμα, πρέπει να πάει σε αρχαιοπωλείο...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 06:00:46 μμ »

Αρα Διονυση ολα γινονται!!!αν εισαι νομιμος!οσο για την μεταβιβαση?μπορει να γινει και ανταλαγη,κλπ.ωραιο το νεο αβαταρ σου.τετραδραχμο αλεξανδρου!απο τις πιο ομορφες απεικονισεις του Διος και του Ηρακλη.ενδιαφερον ειναι της Αμφιπολεως με την δεσμη κεραυνων!!!που υπαρχουν κατω απο το αριστερο μπρατσο του Διος(το μοναδικο τετραδραχμο με αυτο το σημα απο τις πανπολλες κοπες αλεξανδρου!).εχει ενδιαφερον να σχολιαζουμε για τα εργα τεχνης των προγονων μας,αλλα καλυτερα μεχρι εκει!!!(φυλαγε τα ρουχα σου,κλπ).χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 08:37:19 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη... Από το μουσείο μου είπαν ότι είναι μία σπάνια ποικιλία του νομισματοκοπείου των Σικυών (323-317 π.Χ.). Η ποικιλία ξεχωρίζει στο νομισματόσημο. Τη Κυριακή θα στο φέρω να το δεις από κοντά Γιάννη, να μου πεις τη γνώμη σου.



Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:20:39 μμ »

πολυ ομορφο!ειναι μια απο τις πολλες επιθανατιες κοπες του Αλεξανδρου με καλα κεντραρισμενο το κεφαλι του Ηρακλη!ομορφο νομισμα 2.300 περιπου χρονων και προσιτο σε νομιμους παντα συλλεκτες,σε σχεση με πανακριβα συγχρονα νομισματα.θα τα καταφερω να ερθω την κυριακη να το θαυμασω!σε χαιρετω,γιαννης.                                                                        υγ.εχει δυο νομισματοσημα,το ΣΕ(που δηλωνει τον τοπο κοπης) κατω απο τον θρονο του Διος και το σημα μπροστα παλι απο τα ποδια του(δεν το διακρινω καλα).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:40:32 μμ από giannist » Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:50:41 μμ »

Σωστά τα λες  Κλείσιμο ματιού

Τους ρώτησα και με έβαλαν να διαβάσω κάποιους τόμους για να το βρω μόνος μου  Κλάμα
Κάθησα περίπου καμία ώρα και έψαξα (δεν είχα άλλο χρόνο). Κατέληξα ότι είναι ένα περιστέρι. Δεν φαίνεται ολόκληρο γιατί το νόμισμα έχει τυπωθεί πολύ αριστερά... Όταν βρω χρόνο θα πάω από το μουσείο να το ξανα ψάξω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 02:14:57 μμ »

Σωστά τα λες  Κλείσιμο ματιού

Τους ρώτησα και με έβαλαν να διαβάσω κάποιους τόμους για να το βρω μόνος μου  Κλάμα
Κάθησα περίπου καμία ώρα και έψαξα (δεν είχα άλλο χρόνο). Κατέληξα ότι είναι ένα περιστέρι. Δεν φαίνεται ολόκληρο γιατί το νόμισμα έχει τυπωθεί πολύ αριστερά... Όταν βρω χρόνο θα πάω από το μουσείο να το ξανα ψάξω  Χαμόγελο
πραγματι το περιστερι ειναι το -λαλουν- σημα της αρχαιας Σικυωνος,οσο για το κεντραρισμα του αναγλυφου παιζει ισως τον μεγαλυτερο ρολο σε αυτα τα νομισματα!!!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 20, 2015, 06:32:17 μμ »

Το βρίσκω άδικο στο εξωτερικο να μπορούν να έχουν όποιο νόμισμα θέλουν κ εμείς ούτε ενα αρχαίο σκουριασμένο μπρούτζινο νόμισμα να μην μπορούμε να πάρουμε χωρίς γραφειοκρατία. Έχω δει τέτοια νομίσματα με 5 ευρώ. Πράσινα κ σχεδόν λιομενα.άλλα εκτός Αθήνας δεν υπάρχει μάλλον τροπος νόμιμος να τοααποκτήσεις. Δεν αξίζει τον κόπο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 20, 2015, 07:13:15 μμ »

Εχμμ... και οι Άγγλοι βρίσκουν άδικο να έχουμε εμείς όλα τα αρχαία μαζεμένα και αυτοί να μην έχουν τίποτα. Και να μην υπάρχει και νόμιμος τρόπος να αποκτήσουν μερικά.

Και να έχουμε και την απαίτηση από πάνω να τους παρουμε πίσω και τα λίγα που κατάφεραν να (ξε)κλέψουν...

Αφενός προσέχτε τι λέτε, σύντροφοι, και αφετέρου το δίκαιο και το άδικο δεν προκύπτει από το τι φαίνεται στον καθένα, αλλά από τη θεωρία του δικαίου. Για αυτό λεγόμαστε Έλληνες, γιατί συγκεντρώσαμε και οργανώσαμε (την εποχή του Ιουστινιανού) τις αρχές του δικαίου.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 20, 2015, 08:03:16 μμ »

Σωστα αυτα.απλα ηθελα να πω τον πονο μου.οσον αφορα δηλαδη νομισματα μικρης αξιας και συλλεκτικης
Καταγράφηκε
Βασίλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:18:21 μμ »

Εχω αυτό το νόμισμα ,μπορεί κάποιος να μου πεί τί είναι?Εκτίμιση-αρχαιότητα κλπ.Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 05:17:56 μμ »

Φαίνεται Βυζαντινό, απαιτείται άμεσα δήλωση σε εφορεία αρχαιοτήτων.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences