Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:36:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σιδηρούς σταυρός 1939, Β' τάξης  (Αναγνώστηκε 10640 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 27, 2014, 02:02:50 πμ »

Γεια σας!

Μερικές φωτό από έναν σιδηρού σταυρό β' τάξης από τη συλλογή μου. Κατασκευαστής η εταιρεία Rudolf Wächtler & Lange (κωδικός "100"), με έδρα τη Mittweida. Δεν είναι σε άριστη κατάσταση, αλλά έχει... χαρακτήρα!  Σαρκασμός







Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 06:07:15 μμ »

Ωραία μετάλλια, Γιώργο! Θα ενδιέφερε αρκετούς στο φόρουμ να παρουσιάσεις σιγά σιγά τη συλλογή σου από γερμανικά μετάλλια.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 06:35:12 μμ »

Φοβερο Γιωργο!!Συγχαρητηρια. Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 08:10:10 μμ »

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

Κώστα, δεν έχω πολλά γερμανικά μετάλλια, τα τελευταία χρόνια έχω στραφεί σε ελληνικά και αγγλικά κομμάτια, κυρίως στολές, κράνη, εξοπλισμό κτλ. Θα ανεβάσω και κάποια ακόμη που έχω τις επόμενες μέρες πάντως!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:18:17 μμ »

Γιωργο, αν έχεις ελληνικά μετάλλια,παράσημα και παρελκόμενα είναι ακόμη καλύτερα!

Θ'ανεβάσω σύντομα κι εγώ ένα μέρος της συλλογής μου...

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:25:25 μμ »

Δειτε και εναν δικο μου! Αλλα δεν ειναι με κορδελα σαν παρασημο δηλαδη, ειναι για να μπαινει στο λαιμο. Ας μας αναλυσουν οι γνωστες! Φωτο απο τον Βασιλη!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:32:32 μμ »

Δειτε και εναν δικο μου! Αλλα δεν ειναι με κορδελα σαν παρασημο δηλαδη, ειναι για να μπαινει στο λαιμο. Ας μας αναλυσουν οι γνωστες! Φωτο απο τον Βασιλη!

Φωτογραφιες για τον φιλο μας....


Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:35:51 μμ »

Είναι Σιδηρούς Σταυρός Α' τάξης εποχής του Α' Παγκοσμίου. Φερόταν στο στήθος.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:45:37 μμ »

Όντως είναι Α' Τάξης του Α' ΠΠ. Για να του απονεμηθεί ο συγκεκριμένος, έπρεπε να έχει κερδίσει κανείς τον Β' Τάξης, ο οποίος φερόταν σαν μετάλλιο από το δεύτερο κουμπί της στολής, για τις πρώτες 24 ώρες από την απονομή του. Μετά φερόταν εκεί μόνο η κορδέλα του ή σε διεμβολή στο στήθος. Ο Α' Τάξης φερόταν στο στήθος, στην αριστερή τσέπη.

Ο δικός σου αποτελείται από 3 κομμάτια ή από ένα;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:56:10 μμ »

Αποτελειται απο αυτο που βλεπεις. Χωρις κορδελα και χωρις κατι αλλο παρα μονο ενα μπλε κουτι που μεσα ειναι βελουδινο και ηταν μεσα οταν τον αγορασα, που μαλλον δεν ειναι δικο του. Πισω ειναι σαν παραμανα και απο εκει κρεμιεται.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:03:21 μμ »

Καλησπέρα,ο φιλος μας ο Στέλιος μου εδωσε το δικαίωμα να περάσω τις φωτογραφίες στο blog και θα ηθελα αν μπορω να παρω και αυτα που εχετε γράψει για το συγκεκριμένο.
Γιωργο μπορω η οχι και αν θες να μου γραψεις και κατι αλλο,αν υπαρχει. Χαμόγελο Χαμόγελο
Φιλικα Βασιλης
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:04:25 μμ »

Αυτός είναι ο αντίστοιχος Σιδηρούς Σταυρός Α' ταξης του Β' Παγκοσμίου.

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:07:57 μμ »

Μπραβο Κωστα. Ετσι ακριβως ειναι πισω. Ας μας εξηγησει καποιος τι ειναι Α' ΚΑΙ Β' ταξη ομως.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 12:06:26 μμ »

Βασίλη, εννοείται ότι μπορείς!

Στέλιο, όταν ρώτησα από πόσα κομμάτια αποτελείται, εννοούσα κατασκευαστικά. Συνήθως ο Σταυρός αποτελούνταν από 3 κομμάτια. Το πλαίσιο από 2 κομμάτια (το μπροστινό και το πίσω) και το κεντρικό. Το πλαίσιο έκλεινε πάνω στο κεντρικό δηλαδή και τις περισσότερες φορές αυτό κουνιέται μέσα στο πλαίσιο.

Ο Σιδηρούς Σταυρός είναι πολεμικό μετάλλιο και απονεμήθηκε για πρώτη φορά το 1813. Η χρονολογία αυτή φαίνεται στο πίσω μέρος των Σταυρών κάθε περιόδου, εκτός από τους Α' Τάξης. Αποτελούνταν από 3 Τάξεις. Β', Α' και το Μεγαλόσταυρο του Σιδηρού Σταυρού. Απονέμονταν για ηρωικές πράξεις στο πεδίο της μάχης και σπανιότερα σε πολίτες που πρόσφεραν στην πολεμική προσπάθεια. Το μαύρο κομμάτι συμβολίζει το Σταυρό των Ναϊτών Ιπποτών και το ασημί το Σταυρό της Ιερουσαλήμ.

Απονεμήθηκε ξανά κατά τον Γαλλοπρωσσικό πόλεμο του 1870 και τον Α' Παγκόσμιο, με τις χρονολογίες 1870 και 1914 αντίστοιχα στην εμπρόσθια όψη. Η κορδέλα του ήταν σ' αυτές τις περιόδους λευκή και μαύρη.

Φυσικά απονέμονταν και στην περίοδο 1939-45, με την πρώτη χρονολογία στην εμπρόσθια όψη, στην οποία η σβάστικα αντικατέστησε το αυτοκρατορικό μονόγραμμα και το στέμμα και την κορδέλα στα χρώματα του Γ' Ράιχ, μαύρο, άσπρο, κόκκινο. Μια αλλαγή ήταν ότι ο Μεγαλόσταυρος μετονομάστηκε σε Σταυρό των Ιπποτών. Με την ίδρυση της Bundeswehr υπήρξε το 1957 μια πρόβλεψη ώστε όσοι είχαν κερδίσει μετάλλια κατά τον Β'ΠΠ να μπορούν να τα φέρουν στη στολή τους. Υπάρχει επομένως και η έκδοση του 1957, χωρίς τη σβάστικα αυτή τη φορά.

Η πρώτη απονομή που γινόταν ήταν του Σταυρού Β' Τάξης, σαν αυτόν που ανέβασα. Τις πρώτες 24 ώρες ο Σταυρός φερόταν από το δεύτερο κουμπί του χιτωνίου μαζί με την κορδέλα και μετά φερόταν εκεί μόνο η κορδέλα Διαφορετικά φερόταν η διεμβολή στο στήθος.

Σε περίπτωση δεύτερης απονομής, για διαφορετική πράξη ανδρείας, απονέμονταν ο Σταυρός Α' Τάξης, ο οποίος φερόταν στην αριστερή τσέπη του χιτωνίου. Τέλος, για εξαιρετικές πράξεις ανδρείας -ή για διοίκηση μεγάλων σχηματισμών- απονέμονταν ο Σταυρός των Ιπποτών, αφού όμως πρώτα είχε κερδίσει κανείς τους Β' και Α' Τάξης. Και ο Σταυρός των Ιπποτών είχε διαβαθμίσεις. Πάνω του προσαρμόζονταν διεμβολές που τον "αναβάθμιζαν" σε:

-με φύλλα δρυός
-με φύλλα δρυός και ξίφη
-με φύλλα δρυός, ξίφη και διαμάντια
-με χρυσά φύλλα δρυός, ξίφη και διαμάντια.

Την περίοδο του Β' ΠΠ υπηρετούσαν αρκετοί βετεράνοι του Α' ΠΠ. Αν τους είχε απονεμηθεί ο Σταυρός του 1914 σε οποιαδήποτε Τάξη, ενδεχόμενες πράξεις ανδρείας κατά τον Β' ΠΠ δεν "αναβάθμιζαν" το μετάλλιο στην επόμενη Τάξη του 1939. Απονέμονταν αντίθετα ο Σταυρός Β' Τάξης του 1939. Φτου κι απ' την αρχή δηλαδή...

Σε αυτήν την περίπτωση φερόταν πάνω στην κορδέλα του Β' Τάξης και πάνω στο Σταυρό Α' Τάξης μια διεμβολή με τη χρονολογία 1939.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 12:53:00 μμ »

Στέλιο, όταν ρώτησα από πόσα κομμάτια αποτελείται, εννοούσα κατασκευαστικά. Συνήθως ο Σταυρός αποτελούνταν από 3 κομμάτια. Το πλαίσιο από 2 κομμάτια (το μπροστινό και το πίσω) και το κεντρικό. Το πλαίσιο έκλεινε πάνω στο κεντρικό δηλαδή και τις περισσότερες φορές αυτό κουνιέται μέσα στο πλαίσιο.


Η ένωση των 2 κομματιών του πλαισίου θα φαίνεται καθαρά πάνω στη ράχη του Σταυρού.

Ρωτάω γιατί ο Σταυρός σου μοιάζει με μια πολωνική κόπια, που αποτελείται από ένα κομμάτι, είναι μη μαγνητική και έχει ένα πολύ χαρακτηριστικό "φουσκωτό" στέμμα. Το "1914" του δικού σου μοιάζει επίσης. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά σε αυτό το λινκ, στα ποστ #11, #12 και #13.

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=38109&highlight=1914+fake

Και σε αυτό εδώ:

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=718509&highlight=1914+fake
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences