Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:21:29 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σιδηρούς σταυρός 1939, Β' τάξης  (Αναγνώστηκε 10639 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 06:39:27 μμ »

Γιωργο καλησπερα!!! Ευχαριστω για τα σαιτ που μου εδειξες!! Τελικα μαλλον ειναι ρεπλικα... Λύπη
Ειναι ενα σωμα ολος ο σταυρος, και το εσωτερικο το μαυρο ειναι μαλλον βαμμενο!! Οποτε....  Λύπη

Τον συγκεκριμενο τον ειχα αγορασει απο παλαιοπωλειο, πριν 6-7 χρονια μετα απο το καταλληλο ψηστηρι απο τον καταστηματαρχη, 150 ευρω!!! Ακομη θυμαμαι ποσο μου παινευε την κατασταση που ειναι κλπ κλπ. Και τον πηρα, παροτι δεν κανω παρασημα και μεταλια, απλα μου αρεσε και τελικα το πηρα!!
Παντως χαιρομαι που σε εχουμε στην παρεα μας φιλε Γιωργο! Οι γνωσεις σου ειναι εξαιρετικες! Ευχαριστω και για τις πληροφοριες περι ταξεων!

Φιλικα Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 08:29:27 μμ »

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου Στέλιο, αν και μάλλον τα παραλές, όλοι μαθαίνουμε κάθε μέρα και από κάτι σχετικά με το αντικείμενό μας, όρεξη να υπάρχει και διάθεση να μοιραζόμαστε αντικείμενα και πληροφορίες! Αυτή είναι η μισή χαρά στις συλλογές εξ άλλου!

Τα 150 ευρώ θα ήταν πολύ καλή τιμή αν ήταν αυθεντικός. Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 200-250 ευρώ χωρίς θήκη και 300-350 με τη θήκη. Αν είναι από σπάνιο κατασκευαστή, η τιμή μπορεί να ανεβαίνει ακόμη περισσότερο.

Θέλει προσοχή είναι η αλήθεια, κυκλοφορούν πολλές ρέπλικες και ορισμένες είναι και καλής ποιότητας και τεχνητά παλαιωμένες. Όλοι μας έχουμε "καεί", άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο. "Πονάει" είναι η αλήθεια και κοστίζει, αλλά με τα λάθη, την εμπειρία σιγά σιγά, τις γνώμες άλλων και το ...διάβασμα στις κόπιες, μπορεί να πορεύεται κανείς σχετικά ασφαλής μες στο "ναρκοπέδιο"...  Σαρκασμός

Τώρα δεν ξέρω, ίσως να είχε σημασία να τον γυρίσεις πίσω, ακόμη και μετά από τόσα χρόνια. Μπορεί να μην ήξερε κι ο ίδιος, αλλιώς αν επιμένει... είναι "σε τόσο καλή κατάσταση" που θα χαρεί να στον πάρει για 150 ευρώ και να τον πουλήσει στην τιμή που αρχικά ήθελε!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 05:01:31 μμ »

Ε

Τώρα δεν ξέρω, ίσως να είχε σημασία να τον γυρίσεις πίσω, ακόμη και μετά από τόσα χρόνια. Μπορεί να μην ήξερε κι ο ίδιος, αλλιώς αν επιμένει... είναι "σε τόσο καλή κατάσταση" που θα χαρεί να στον πάρει για 150 ευρώ και να τον πουλήσει στην τιμή που αρχικά ήθελε!  Κλείσιμο ματιού

Δεν μπαινω σε διαδικασια να τον επιστρεψω μετα απο τοσα χρονια!! Αλλωστε δεν ειναι απο την πολη μου ειναι απο την ομορφη Θεσσαλονικη, οποτε που να τρεχω απο Ηρακλειο γι΄αυτο! Χαμόγελο
Απλα τον κραταω και θυμαμαι ενα λαθος!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:31:32 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι έτσι αλλάζει το πράγμα...

Ο επόμενος όμως θα είναι αυθεντικός!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2015, 12:10:58 πμ »

Είπα να βάλω κ εγώ τον δικο μου.η κορδέλα είναι δώρο σπό φίλο. Δεν ήξερε ουτε αυτός αν είναι γνήσια .ο σταυρός είναι γνήσιος. Σουβαλ.         .      .   
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2015, 03:06:11 πμ »

Όμορφος, με χαρακτήρα. Χαρακτηριστικός Souval, με το "βυθισμένο" δεύτερο εννιάρι.  Κλείσιμο ματιού

Τώρα για την κορδέλα, αν μπορέσεις να βγάλεις πιο κοντινές φωτογραφίες, ίσως μπορέσω να βοηθήσω.

Αν όχι, τα σημεία που μπορείς να προσέξεις είναι:

- Οι "θηλιές" στις άκρες, όπως γυρίζουν τα νήματα να είναι ευκρινείς, ευμεγέθεις και διακριτές.
- Τα νήματα της ταινίας κατά πλάτος να είναι επίσης διακριτά με γυμνό μάτι.
- Γενικά σα συνδυασμό των δυο να διακρίνεις πλέξη κι όχι ένα μονοκόμματο, βαμμένο κομμάτι.
- Να έχει μια χαρακτηριστική "τριζάτη" υφή όταν τρίβεις τις δυο άκρες της ταινίας μεταξύ τους.
- Το πιο σημαντικό για το τέλος, να μην είναι η ταινία φτιαγμένη από συνθετικό υλικό.

Γενικά όποιος νομίζει ότι τα militaria ζέχνουν βαρβατίλα, κάνει λάθος. Πιο πιθανό είναι να γίνει κανείς εξπέρ στις ραφές και τα υφάσματα.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 22, 2015, 08:35:06 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο λες να γίνουμε κοπτοραπτουδες?? Δεν μπορω τωρα να βάλω φωτο κοντινή απο κορδέλα. Θα βάλω όμως. Θα δω και αυτά που μου ειπες
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences