Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:54:01 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί αξιολόγησης νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 40907 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2011, 03:35:40 μμ »

Όποιος δεν ξέρει να αξιολογεί τα νομίσματά του, τι σόι συλλέκτης είναι?

Έτσι για να ανοίξουμε κουβέντα.....

(ααααα ρε Τάκη τους δούλεψες όλους κανονικά και το έκανες μόδα. Ακόμη γελάς και τα κονομάς. Δίκιο είχες).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 04:30:28 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:17:56 μμ »

ενοεις το γνωστο εμπορο εξ αθηνων? Παντως σοβαρα τωρα η διαφορες τιμων μεταξυ πιστοποιημενων και raw ειναι πλεον μεγαλες και οποιος αγοραζει raw και πουλαει πιστοποιημενα εχει τεραστιο κερδος! βασικη προυποθεση βεβαια το καλο ματι και προσβαση σε νομισματα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:20:57 μμ »

αγαπητε φιλε δεν σε ξερω,αλλα σιγουρα ενα μεγαλο ποσοστο, δεν ξερουν να αξιολογουν νομισματα,ισως δε ν τους συμφερει,ισως δεν εχουν τις γνωσει?παντως βλεπω οτι λιγοι, μπορουν να αξιολογουν,καταστασεις,τιμεςκλπ.οι πιο πολλοι ακολουθουν τις συγκρισεις με αλλα ισαξια νομισματα,δεν ξερω τους λογους,που αναφερεις αυτο το σοβαρο θεμα, αλλα σιγουρα θα προσγειωσει,πολλους αιθεροβαμονες,σε χαιρετω φιλικα γιαννηςτ,
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:32:16 μμ »

αγαπητε φιλε δεν σε ξερω,αλλα σιγουρα ενα μεγαλο ποσοστο, δεν ξερουν να αξιολογουν νομισματα,ισως δε ν τους συμφερει,ισως δεν εχουν τις γνωσει?παντως βλεπω οτι λιγοι, μπορουν να αξιολογουν,καταστασεις,τιμεςκλπ.οι πιο πολλοι ακολουθουν τις συγκρισεις με αλλα ισαξια νομισματα,δεν ξερω τους λογους,που αναφερεις αυτο το σοβαρο θεμα, αλλα σιγουρα θα προσγειωσει,πολλους αιθεροβαμονες,σε χαιρετω φιλικα γιαννηςτ,


Αντάλλαξα με φίλο νομίσματα. Μου έδωσε δυο σε φέρετρο. Το έσπασα αμέσως.
Σε φίλο απέδειξα πόσο ηλίθιοι και άσχετοι είναι αυτοί στις εταιρείες "δήθεν αξιολόγησης".

Τους έστειλα (για χάρη του φίλου μου) Ελληνικά δοκίμια ευρώ από το Ισπανικό Νομισματοκοπείο. (Δούλευε ένας Ισπανός φίλος και μου τα έδωσε). Επίσης τους έστειλα "φτιαγμένο" 20λεπτο του 1874 και δραχμή του 1883. Λοιπόν και τα δυο φτιαγμένα μου τα αξιολόγησαν (NGC). Τα δε άλλα (δοκίμια).... μπερδεύτηκαν και δεν τα αξιολόγησαν.  Πλάκα είχε.

QUIZ: Γιατί θεωρείται η  PCGS και η NGC σαν οι δυο καλύτερες? (Να βοηθήσω:Έχει σχέση με το βίτσιο του "show off")

 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:51:06 μμ »

δεν απαντω,απλως καπου συμφωνω μαζι σου,γιατι θα κατηγορηθω ως πολεμιος κλπ,ο καθενας εχει μυαλο ας κανει συγκρισεις, και ας βγαλει το δικο του πορισμα,οπως λεμε οποιος εχει τα γενια εχει και τα κτενια,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:13:04 πμ »

Όποιος δεν ξέρει να αξιολογεί τα νομίσματά του, τι σόι συλλέκτης είναι?


Αγαπητοι φιλοι ξεφευγουμε απο το θεμα του ukobke !! (Μια και ονομα δεν ξερουμε σαν λεμε ετσι)
Το μελος μας εθεσε ενα πολυ σπουδαιο ερωτημα!!
Ποσοι και ποσοι δεν αγοραζουν νομισματα διχως να ξερουν τι αγοραζουν?
Εκει πρεπει να επικεντρωθουμε!!
Ολοι αγοραζουν και μετα μαθαινουν πληρωνωντας ακριβα το τιμημα!!
Και η πλακα ειναι οτι αυτοι που τους τα πουλανε γυρνανε και λενε στους φιλους τους <τι ηλιθιος ειναι ο ταδε νεος και ποσα κονονησαν σπρωχνωντας τους την σαβουρα τους> !!
Αυτο που χρειαζετε ειναι συλλεκτικη παιδεια!! Να μαθαινουν οι νεοι που μπαινουν στο χωρο οσο γινετε περισσοτερα και μετα να αγοραζουν!!
Πιστευω οτι η αγορα φτηνων raw (ανοιχτων)  νομισματων θα βοηθουσε πολυ τους νεους να εξοικοιωθουν με την αξιολογηση νομισματων!!
Ενα 10-20 δρχ του 1973 αγορασμενο σε πολλες καταστασεις θα του εδειχνε πολλα για αρχη!!
Οπως επισης και η αγορα σλαμπ με το ιδιο νομισμα σε 63-65 βαθμο θα του εδινε παλι ενα μαθημα!!
Μετα ακουγωντας ολους τους συλλεκτες και βγαζωντας μια προσωπικη αποψη ας χαραζε το δρομο που θα ηθελε να ακολουθηση!! Ολα ακυκλοφορητα ή ολα μεσαιες καταστασεις?? Ολα  raw ή ολα σε σλαμπ??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:42:29 πμ »

σιγουρα ενας σχετικα εμπειρος συλλεκτης,(γιατι στην ουσια κανεις μας δεν ειναι τελειος στην κριση του,καπου μπαινει και ενας υποκειμενικος παραγοντας,πχ αν ειναι δικο μας,κλπ,)ξερει τι αγοραζει,οπως ειπε και ο γιωργος, σε αλλο θεμα, αντε με αποκλιση μια κατηγορια,δικαιολογηται, γιατι παραπανω, προσωπικα, οι τιμες ειναι δυσαναλογες αισθητα.τωρα αν ενας νεος συλλεκτης θελει να αγορασει νομισμα σπανιο, και ακριβο,ισως πρεπει να συμβουλευθει καποιον δικο του,αλλιως τα πραγματα ειναι δυσκολα γιαυτον.το να μπαινεις αποτομα στα βαθεια, ειναι λιγο, η μαλλον μεγαλη, απερισκεψια.οσο για τις πιστοποιησεις,πιστευω οτι και σε αυτες μερικες φορες, πρεπει να δειχνουμε και μια δευτερη ματια που λεμε.εγω δεν ειμαι σιγουρος σημερα, ειδικα, με αυτα που βλεπω με τον φακο μου,ποσο μαλλον απο φωτογραφια χαμηλης ευκρινειας,απο το ιντερνετ?το να χασεις σημερα 20-50 ευρω μπορει να μην ειναι τραγικο,αλλα για κατοσταρες που ακουω,τι να πω?χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2011, 04:14:47 μμ »

Ουσιαστικά το θέμα που έθεσα είναι τι σημαίνει να είσαι συλλέκτης σε οτιδήποτε...

"Κατ΄ αρχάς", συλλέκτης είναι αυτός που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ "ΟΣΟ-ΟΣΟ" ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ. συλλέκτης είναι αυτός που ψάχνει τις πηγές να βρεί νόμισμα σε "καλή τιμή".
"ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ" είναι αυτή που οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να το δώσεις και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.
Δυστυχώς, "νεόπλουτοι" και τύποι "όλα τα σαρώνω" υπάρχουν σε όλες τις συλλογές.
Συλλέκτης είναι αυτός που αντιστέκεται στο νόμισμα που του κλείνει μια "τρύπα" αλλά είναι σε ψηλή τιμή.
Συλλέκτης είναι αυτός που έχει υπομονή.
Συλλέκτης είναι αυτός  που ασχολείται με την ιστορία του νομίσματος που συλλέγει.
Συλλέκτης είναι αυτός που ψάχνεται για το νόμισμα. Την κατάστασή του (άρα το μαθαίνει) τη σπανιότητά του, την πραγματική αξία του.
Συλλέκτης είναι αυτός που δεν ασχολείται με τους έμπορους.
Συλλέκτης είναι αυτός που κάνει λάθη, αλλά προσπαθεί να αντιληφθεί το λάθος του και να μην το επαναλάβει.
Συλλέκτης είναι αυτός που σιγά-σιγά εκπαιδεύεται στο νόμισμα, και δεν αφήνει τους νεκροθάφτες (Ωραιόπουλε πόσο δίκιο έχεις!) να του πουν για το νόμισμά ΤΟΥ. (PCGS, NGC, κλπ).

Να κάνω και μια παρένθεση και να με συγχωρέσετε για το λεξιλόγιο..... Μια ωραία γυναίκα που σας ανήκει θα τη βάζατε σε απομόνωση? Σίγουρα θα θέλατε να τη χειριστείτε με το πιο άψογο τρόπο. Εάν τη βάζατε όμωε στην απομόνωση, θα πηγαίνατε νοητικά καλά? Σίγουρα θα θέλατε να τη γευτείτε με το πιο άψογο τρόπο. ΡΕ "ΔΗΘΕΝ" ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΤΟ SLAB ΜΕΣΑ ΤΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ?
(Να με συγχωρέσουν οι κυρίες του αντίθετου φύλου κάνοντας τον αντίστοιχο συνειρμό).

Τεσπα

Μου λέτε δηλαδή, ότι έμφανίζεται ένας αξιολογητής νομισμάτων της Αμέρικα ο οποίος τα Ελληνικά νομίσματα τα είδε από τον Τάκη, και κάποιος ΄δήθεν συλλέκτης ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στον άσχετο να του πεί τι νόμισμα έχει, γιατί ο ίδιος δεν γνωρίζει, άρα δεν είναι συλλέκτης.

(Αλήθεια πόσα κολλημένα από κρίκους νομίσματα κρατάτε σλαμποοπαδοί? Ειδικά η ANACS έχει "ρέντα" σε αυτά").

Και κάτι άλλο..... ξεπεράσαμε τα Αμερικανάκια στο ποσοστό των "νεκροφόρων". Αυτή είναι η αλήθεια.

Κύριοι, αυτό το site  έχει τη διάθεση να ωφελήσει το συλλεκτισμό. Αρπάξτε την ευκαιρία....
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2011, 04:28:31 μμ »

φιλε ukobke δε σε γνωρίζω προσωπικά αλλά συμφωνώ και επαυξάνω, κι αυτό κυρίως επειδή κι εσύ παραθέτεις τεκμηριωμένα επιχειρήματα για να υποστηρίξεις την άποψή σου! καλή συνέχεια εύχομαι!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 19, 2011, 04:31:58 μμ »

... και οι Γερμανοί 'σλάμπαραν' το ευρώ σε φόντο Ελληνικό! 
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 19, 2011, 04:41:35 μμ »

καλησπερα αγαπητοι φιλοι   Χαμόγελο θα συμφωνησω κατα 90% με τον προλαλησαντα συλλεκτη ... απλα να επισημανω οτι συλλεκτης για εμενα ( προσωπικη αποψη αρα οχι απαραιτητα και σωστη  Χαμόγελο ) βασικα ειναι  αυτος που επιλεγει τις ειδους συλλογη θελει να κανει ο ιδιος για τον εαυτο του με τα δικα του χρηματα και για το δικο του γουστο  Χαμόγελο  και οχι αυτος που περιμενει τον καθε εναν "ειδικο"  να του υποδειψει τι ειναι συλλεκτικο , τι εχει αξια , και τον τροπο με τον οποιο πρεπει να κανει την συλλογη του ( slambs η οχι !!!  Χαμόγελο σεβαστες ολες οι αποψεις απο ολους , αλλα οχι η υποδειξεις κατα αυτον τον αυταρχικο τροπο  Κλείσιμο ματιού φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2011, 05:06:12 μμ »

Πριν μερικα posts μου καποιοι λυσσαξαν εδω γιατι ειπα 2 πραγματακια που δε τους αρεσαν και επειδη μιλησα για καποιους ευηποληπτους συλλεκτες, λες και ηταν οι δικηγοροι τους.
Αν θελετε κυριοι να μιλησουμε με επιχειρηματα θα πρεπει να ακουστει και η δικη μου φωνη χωρις να δεχομαι εμμεσες απειλες.
Το πιο πανω post βριθει απο χαρακτηρισμους.
ΑΥΤΟΙ και αν ειναι προσωπικοι και προσβλητικοι....
Ξεκιναμε.....
Πρωτα απ ολα μαθαμε ποιοι ειναι καλοι συλλεκτες και ποιοι οχι....
Στο wikipedia νομιζω πρεπει να ενημερωθουν...σε παγκοσμια αποκλειστικοτητα απο το χρηστη ukobke.
Μαθαμε οτι συλλεκτης ειναι αυτος που πρεπει να παρει τα νομισματα του σε 'καλη' τιμη και οχι στην τιμη της αγορας. Και μαλιστα ΟΧΙ απο εμπορους. Αρα? Αρα δαγκωνοντας καποιο υποψηφιο ανυποψιαστο θυμα?
Δε ντρεπομαστε λιγο λεω εγω....
Συλλεκτης επισης μαθαμε οτι ειναι αυτος που δεν αφηνει αλλον να του πει για το νομισμα του εκτος απο τον ιδιο!!! Βεβαια...εγω πχ που ειμαι και μουσικος δε πρεπει να αφησω κανεναν αλλο να μου πει γνωμη για τη μουσικη μου...δε πα να ναι ο Θεοδωρακης, η ο Φραγκουλης...μονο ΕΓΩ ξερω να κρινω τα εργα μου. Αθανατη ελληνικη νοοτροπια...δε περιμενα κατι καλυτερο.
Συλλεκτης επισης ειναι αυτος που ταυτιζει ενα αψυχο αντικειμενο οπως το νομισμα με μια γυναικα! Ε, τι να πω πια...εδω ειναι η αποθεωση.
Μαθαμε οτι ειμαστε ΝΟΗΤΙΚΑ οχι καλα, και οτι ειμαστε ΔΗΘΕΝ συλλεκτες. Εμεις που μαζευουμε σλαμπ.
Μαθαμε οτι οι εταιρειες NGC και PCGS ειναι ασχετοι. Ενω ο χρηστης ukobke ειναι σχετικος.
Γιωργο (Ηρακλειωτη) επειδη εδω υπαρχει μια ομαδα ατομων που δε σεβονται τιποτα και δε βλεπω και καμια αντιδραση σε ολα τα προκλητικα παραπανω επετρεψε μου το υφος του κειμενου μου να ειναι στο ιδιο στυλ. Δε θα περναει χωρις αντιλογο η γνωμη σας και ας λεει ο καθενας οτι θελει. Ας ακουσω οτι σχολια θελετε δε με πειραζει καθολου.
Παραδεχομαι οτι και οι εταιρειες κανουνε λαθη, και οτι και εγω βλεπω απαραδεκτα πραγματα...Ομως η λογικη ισοπεδωσης του Ελληνα ο οποιος ειναι στο πνευμα του 'ολοι ειναι κλεφτες', με βρισκει παντελως αντιθετο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2011, 05:42:46 μμ »

Αιρετικε εγω θα σου κανω μια απλη ερωτηση.
Ποιος ειναι ο χρηστης ukobke με τον οποιο θα πρεπει να ασχοληθω και να του απαντησω?
Ειναι καποιος που μπηκε στο στεκι ,δεν συστηθηκε,και αντι για χαιρετισμο αρχισε κατευθειαν την επιθεση γραφοντας επιθετικα απο την πρωτη μεχρι την τελευταια του λεξη.
Γιατι θα πρεπει εγω και εσυ που ειμαστε γνωστοι εδω μεσα και συστηθηκαμε στην παρεα και ολοι μας γνωριζουν,να ασχοληθουμε και να απαντησουμε σε τετοια ποστ;Αστον λοιπον να παιξει μπαλα μονος του στο ποστ του.
Το ποταμι στα συλλεκτικα εχει ξεκινησει και δεν γυριζει πισω.Οποιος το καταλαβε το καταλαβε.Και ας γραφει ο καθε μπαρμπας οτι θελει.Αυτοι εχουν μπει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.Τους εχουν προσπερασει οι εξελιξεις γι αυτο αλλωστε και αντιδρουν.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 19, 2011, 06:28:01 μμ »

Αιρετικε εγω θα σου κανω μια απλη ερωτηση.
Ποιος ειναι ο χρηστης ukobke με τον οποιο θα πρεπει να ασχοληθω και να του απαντησω?
Ειναι καποιος που μπηκε στο στεκι ,δεν συστηθηκε,και αντι για χαιρετισμο αρχισε κατευθειαν την επιθεση γραφοντας επιθετικα απο την πρωτη μεχρι την τελευταια του λεξη.
Γιατι θα πρεπει εγω και εσυ που ειμαστε γνωστοι εδω μεσα και συστηθηκαμε στην παρεα και ολοι μας γνωριζουν,να ασχοληθουμε και να απαντησουμε σε τετοια ποστ;Αστον λοιπον να παιξει μπαλα μονος του στο ποστ του.
Το ποταμι στα συλλεκτικα εχει ξεκινησει και δεν γυριζει πισω.Οποιος το καταλαβε το καταλαβε.Και ας γραφει ο καθε μπαρμπας οτι θελει.Αυτοι εχουν μπει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.Τους εχουν προσπερασει οι εξελιξεις γι αυτο αλλωστε και αντιδρουν.

Βεβαίως και να συστηθώ. Με λένε Νίκο, και μαζεύω Ελληνικά νομίσματα ακριβώς σαράντα χρόνια. Φυσικά δεν αξιολογώ την υπόστασή μου, ούτε με τις γνωριμίες που έχω εδώ μέσα, αλλά και ούτε με το επίπεδο της συλλογής μου. (Πολύ ευχαρίστως να ικανοποιήσω τυχόν περιέργειες σε αυτό το σημείο).

Γιατί όμως θίχτηκαν ωρισμένοι? Φίλοι μου υπάρχει διαφορά στο να να έχει κάποιος άποψη για το νόμισμά σου και ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗΣ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΟΥ.

Αντί για επιχειρήματα και απάντηση στο συλλεκτισμό και στο μήνυμά μου, (που απλώς μπορεί ο οποιοσδήποτε να θέσει τα επιχειρήματά του) δέχτηκα κριτική για το πόσο νέος είμαι στο site και μάλιστα ζητήσαμε και βοήθεια από άλλους......

Θίχτηκε για τους προσφιλείς Έμπορους? Εντάξει υπάρχουν και χειρότεροι. Οι δήθεν συλλέκτες που κάνουν παραεμπόριο με τα δήθεν slab στους νεοεισαγόμενους. Οποία εκμετάλλευση!!! ( Ξανά μπορεί να προσβληθεί κάποιος και μπορεί να ξαναζητήσει βοήθεια από το θείο του τώρα).

Μην ασχοληθείς μαζί μου φίλε μου. Πρέπει να έχεις .... επιχειρήματα μεγάλα για να μπορείς να ασχοληθείς. Εγώ ταπεινά δεν θα ασχοληθώ μαζί σου εφόσον δεν το θέλεις, αλλά πολύ ευχαρίστως να σου μεταδώσω αρκετές από τις όποιες γνώσεις διαθέτω εφόσον θελήσεις.

....και επί τη ευκαιρία, ποια διαπιστευτήρια χρειάζεσαι αγαπητέ μου? Φορολογική δήλωση, λίστα των νομισμάτων μου? ηλικία? οικογενειακή κατάσταση?....κατάλαβα θέλεις να ξέρεις πόσα slab έχω! εδώ θα σε απογοητεύσω...

Ωραιόπουλε πόσο δίκιο έχεις!!!!!!

 
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 19, 2011, 07:15:02 μμ »

Ουσιαστικά το θέμα που έθεσα είναι τι σημαίνει να είσαι συλλέκτης σε οτιδήποτε...

"Κατ΄ αρχάς", συλλέκτης είναι αυτός που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ "ΟΣΟ-ΟΣΟ" ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ. συλλέκτης είναι αυτός που ψάχνει τις πηγές να βρεί νόμισμα σε "καλή τιμή".
"ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ" είναι αυτή που οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να το δώσεις και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.
Δυστυχώς, "νεόπλουτοι" και τύποι "όλα τα σαρώνω" υπάρχουν σε όλες τις συλλογές.
Συλλέκτης είναι αυτός που αντιστέκεται στο νόμισμα που του κλείνει μια "τρύπα" αλλά είναι σε ψηλή τιμή.
Συλλέκτης είναι αυτός που έχει υπομονή.
Συλλέκτης είναι αυτός  που ασχολείται με την ιστορία του νομίσματος που συλλέγει.
Συλλέκτης είναι αυτός που ψάχνεται για το νόμισμα. Την κατάστασή του (άρα το μαθαίνει) τη σπανιότητά του, την πραγματική αξία του.
Συλλέκτης είναι αυτός που δεν ασχολείται με τους έμπορους.
Συλλέκτης είναι αυτός που κάνει λάθη, αλλά προσπαθεί να αντιληφθεί το λάθος του και να μην το επαναλάβει.
Συλλέκτης είναι αυτός που σιγά-σιγά εκπαιδεύεται στο νόμισμα, και δεν αφήνει τους νεκροθάφτες (Ωραιόπουλε πόσο δίκιο έχεις!) να του πουν για το νόμισμά ΤΟΥ. (PCGS, NGC, κλπ).

Να κάνω και μια παρένθεση και να με συγχωρέσετε για το λεξιλόγιο..... Μια ωραία γυναίκα που σας ανήκει θα τη βάζατε σε απομόνωση? Σίγουρα θα θέλατε να τη χειριστείτε με το πιο άψογο τρόπο. Εάν τη βάζατε όμωε στην απομόνωση, θα πηγαίνατε νοητικά καλά? Σίγουρα θα θέλατε να τη γευτείτε με το πιο άψογο τρόπο. ΡΕ "ΔΗΘΕΝ" ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΤΟ SLAB ΜΕΣΑ ΤΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ?
(Να με συγχωρέσουν οι κυρίες του αντίθετου φύλου κάνοντας τον αντίστοιχο συνειρμό).

Τεσπα

Μου λέτε δηλαδή, ότι έμφανίζεται ένας αξιολογητής νομισμάτων της Αμέρικα ο οποίος τα Ελληνικά νομίσματα τα είδε από τον Τάκη, και κάποιος ΄δήθεν συλλέκτης ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στον άσχετο να του πεί τι νόμισμα έχει, γιατί ο ίδιος δεν γνωρίζει, άρα δεν είναι συλλέκτης.

(Αλήθεια πόσα κολλημένα από κρίκους νομίσματα κρατάτε σλαμποοπαδοί? Ειδικά η ANACS έχει "ρέντα" σε αυτά").

Και κάτι άλλο..... ξεπεράσαμε τα Αμερικανάκια στο ποσοστό των "νεκροφόρων". Αυτή είναι η αλήθεια.

Κύριοι, αυτό το site  έχει τη διάθεση να ωφελήσει το συλλεκτισμό. Αρπάξτε την ευκαιρία....

Εγω προσωπικα φιλε μου ειμαι ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗΣ...και γουσταρω να βλεπω τα λουστρατα κερματα μου μεσα σε αμερικανικα κουτακια...συλλεγω απο το 1987 κερματα...και κουτακια με κερματα απο το 2003...αν μενεις αθηνα ελα να πιουμε καφε και να δουμε νομισματα...

φιλικα, ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences