Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:57:37 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξεκινημα Συλλογής  (Αναγνώστηκε 4846 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 07, 2011, 02:35:54 πμ »

Ενδιαφέρομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω την συλλογή μου με ασημένια νομίσματα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει  κάποια νομίσματα που να είναι σχετικά ευρέως αποδεκτά στο συλλεκτικό κόσμο και να είναι συνάμα δυνατό να βρεθούν σε καλή κατάσταση (για παράδειγμα εχω παρατηρησει πως το morgan ειναι νομισμα γυρω απο το οποίο γίνεται αρκετη συζητηση).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Λάμπρος
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2011, 10:07:08 πμ »

αγαπητε φιλε,αν το ονομα σου προδιδει την καταγωγη σου,εισαι τυχερος,ειναι ενας πανεμορφος τοπος για διακοπες.ο νικητας, που εχει το μπαρακι με την ομορφη μουσικη, ειναι παιδικος μου φιλος, απο την αθηνα.εγω, σου προτεινω να ξεκινησεις μεχρι να μπεις λιγο στο πνευμα της συλλογης νομισματων,απο φθηνα,και σε (καλη) κατασταση νομισματα.τα μοργκαν,ειναι ομορφα και αρκετα ,ειδικα οι ευκολες ημερομηνιες,ειναι και φθηνα,ξεκινουν απο 25-30 ευρω σε καλη κατασταση,αλλα φθανουμε σε ποικιλιες δεκαδων χιλιαδων ευρω.εγω σου προτεινω για αρχη,να μαζευεις πρωτα πρωτα,αυτα που σου αρεσουν,γιαυτο αλλωστε και τα συλλεγουμε.και τα φθηνα ελληνικα αργυρα, ειναι καλη επιλογη,και ειναι πρωτα στις προτιμησεις των ελληνων συλλεκτων.συμβουλη που σου δινω,να μην ανοιγεσαι στις, δηθεν ευκαιριες, ακριβων νομισματων,για τις κακοτοπιες που λεμε,μεχρι να αποκτησεις,μια αποψη,και γενικα η παρακολουθηση των τιμων, και αρκετο ψαξιμο,οπως τα θεματα που ανεβαζουν,οι διαφοροι φιλοι της ιστοσελιδας μας.τελος θα ηθελα να σου ευχηθω,καλη πορεια,και οχι βιαστικες κινησεις,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2011, 11:08:55 πμ »

Φίλε Γιάννη (φαντάζομαι αυτο ειναι το ονομα σου).
Από το νησί δεν κατάγομαι, μένω όμως εδω φέτος και όντως απολαμβάνω τις ομορφιές. Έφαγα όμως και τις δυσκολίες του το χειμώνα, που πίστεψε με ειναι αρκετές. Δεν παραπονιεμαι ομως. Κατα μέσο όρο, η ζωη εδω ειναι καλύτερη από οποιαδήποτε Αθήνα.
Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Γνωρίζεις μηπως κάποιο site από το οποίο μπορώ να αντλήσω τεχνικές πληροφορίες, π.χ. διαστάσεις, τιράζ κλπ... Για παράδειγμα, για τα χρυσα συμβουλεύομαι (χωρίς να αγοράζω λόγω ακριβων τιμών!) το http://www.taxfreegold.co.uk/. Υπάρχει κάτι αντιστοιχο για τα ασημένια?

Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2011, 04:30:59 μμ »

υπαρχουν αρκετες ιστοσελιδες,αναλογως ομως, τι ακριβως ζητας? οπως σου απαντησε ο φιλος γιωργος,πρεπει να απευθυνθεις γενικα στο ειδος που θελεις, bullion silver coins(επενδυτικα νομισματα) η rare silver coins(σπανια συλλεκτικα), και ψαχνωντας, βρισκεις την καταλληλη ιστοσελιδα,και στην αναλογη χωρα.πρεπει ομως να συμβουλευεσαι και τους αναλογους οικονομικους πινακες.δεν ξερω την οικονομικη σου επιφανεια,για να σου πω αν αξιζει τον κοπο?να απευθυνθεις σε διαφορες εμπορικες εταιριες,γιατι για 5-10 κομματια τα βρισκεις και στην ελλαδα η στο ebay,τελος υπαρχουν και βιβλια που μπορουν να σε βοηθησουν στις διαστασεις ,βαρη,κλπ.δεν μπορω να σου συστησω,συγκεγκριμενα,γιατι εγω ειμαι συλλεκτης, και δεν εχω ασχοληθει,για επενδυτικους σκοπους,ισως καποιος φιλος σου γραψει μια πιο υπεθυνη γνωμη.σε χαιρετω και μακρια απο τις κακοτοπιες, που ειναι πολλες,γιαννηςτ.ΥΓ.σιγουρα τα μικρα νησια, τον χειμωνα ειναι λιγο αγρια,αλλα ειναι καλη εμπειρια,αν εισαι νεος φυσικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 04:56:27 μμ από giannist » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2011, 05:02:37 μμ »

Γιατι δεν ξεκινας με Ελληνικα αναμνηστικα νομισματα σιγα σιγα??
Πχ τα γνωστα σε ολους μας τριανταρια εχουν 850% ασημι!!
Τα νομισματα του 1996 που σου δειχνω φωτο παρακατω ειναι σχεδον μια ουγκια νομισματα!!
Και πολλα αλλα Ελληνικα νομισματα θα τα βρεις σε πολυ καλες τιμες οπως οι κασετινες των Πανευρωπαικων αγωνων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2011, 12:07:05 μμ »

Φίλε Γιώργο,
τα τριαντάρια που γραφεις παρακάτω ειναι των 30 δραχμών; Εντόπισα π.χ. ενα του 1964 αναμνηστικό! Δεν θέλω να το διαφημίσω, απλα να καταλάβω τι εννοείς!
Ήθελα να ρωτησω επισης αν ξέρει κάποιος, τα ασημένια των ολυμπιακων 2004, που τα βρίσκω μεμονωμένα, αν υπάρχουν σε κάποια κασετίνα, όλα μαζί.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:27:48 μμ »

Και των Ολυμπιακων αγωνων ειναι καλη ευκαιρια!! Τα δεκα θα τα βρεις ευκολα χυμα , τα δυο ενω εχουν ιδιο τιραζ καποιοι τα εχουν κρυμενα (πιθανον) και τα βρισκεις με αποκλιση 20 ευρω πανω το κομματι!!
Σε κασετινα ειχαν βγει και ενα ενα , ειχαν βγει δυο δυο , δυο δυο μαζι με ενα χρυσο , σε κασετινα ξυλινη τα δωδεκα και σε κασετινα ξυλινη τα δωδεκα και τα εξι χρυσα!!
Απο τιμες δεν εχω ασχοληθει τωρα τελευταια μαζι τους και δεν ξερω να σου κανω εκτιμηση!!
Αν κανενας φιλος εχει δει τελευταια κλεισιματα ας μας κατατοπηση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences