Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:54:25 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χειρομβοβιδες  (Αναγνώστηκε 9163 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 09:19:35 μμ »


!Ενα πιστολι Ελληνα αξιωματικου του Α' παγκοσμιου με χαραγμενα τα αρχικα του επανω και τον βαθμο του ακομα μου στοιχειωνει τα ονειρα!!Δεν μου επετραπει η κατοχη του λογω ""ευκολη και αμεσης μετατροπης του οπλου σε ενεργο'''' Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Και γιατι στοιχειωνει τα ονειρα σου??
Βρες το και στειλε το στην Κρητη !!
Και οποτε ερχεσε εδω θα σε πηγαινω μια βολτα στον Μυλοποταμο να το βλεπεις ΝΟΜΙΜΑ να κοσμει ενα κρητικο σπιτι !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 09:41:26 μμ »

Γιώργη το καλοκαίρι μετατιθεμαι στην Κρήτη στα Χανιά.  Κλείσιμο ματιού Ετοιμάσου να ριξουμε με Springfield  Κλείσιμο ματιού. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Αν θες να δεις ποιο όπλο έχω βάλε στο YouTube την σκηνή από την ταινία "Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν " με τον ελεύθερο σκοπευτη πάνω στον πύργο. Είναι το ίδιο ακριβώς μαζί με την διοπτρα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 10:40:47 μμ »

Καλησπερα, σας ευχαριστω για την βοηθεια σας. η πρωτη ειναι σκετο κουφαρι οπως ειπε και ο iapwnas πολυ σωστα. Η δευτερη ειναι κομμενη αλφαδη απο την εταιρια που κατασκευαζοταν σιγουρα,δεν νομιζω να γινετε ξανα επικινδυνη , ειναι σα να την φτιαχνεις απο την αρχη. στο σαιτ που εγραψε ο Nestor μιαζει πολυ με του 1940 και 1942. Ξερει καποιος τη τιμη πιανει απο συλεκτες η mills γιατι δεν με ενδιφερει να την κρατησω. [η αλλη ειπαμε ειναι του παππου] σας ευχαριστω ολους. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 11:20:28 πμ »

Όντως πρόκειται για Mills και Mod. 35 SRCM. Η κατοχή τους είναι παράνομη στο εδώ μπάχαλο. Η αλήθεια είναι βέβαια αυτή. Στην ουσία κάνεις ό,τι θέλεις κι αν ποτέ σε πιάσουν, άντε να αποδείξεις ότι είσαι συλλέκτης... που δε πρόκειται. Οπότε καλύτερα από μακριά κι αγαπημένοι με τις χειροβομβίδες...

Σε αυτά τα πλαίσια και η πώληση είναι λίγο μυστήρια υπόθεση, αλλά αν σε ενδιαφέρει, η Mills θα έπιανε γύρω στα 40-60 ευρώ, όπως είναι κομμένη.

Έχει ενδιαφέρον πάντως η κουβέντα για τις ιταλικές χειροβομβίδες. Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αποτυχημένες ως προς το κατά πόσο έκαναν τη "δουλειά" τους και πόσο υπήρχε υποτίμηση προς οτιδήποτε ιταλικό, λόγω επιδόσεών τους στον πόλεμο. Ο μηχανισμός τους ήταν πολύπλοκος και κόστιζε πολύ, νομίζω ότι εκεί έγκειται περισσότερο η φήμη της αποτυχίας.

NMS, μάλλον αναφέρεσαι στις "πεταλούδες", τις γερμανικές SD2!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 03:01:03 μμ »

ναι!! ειδες.. το μπερδεψα εκει γιατι καπως εμοιαζαν! τι υπουλες που ηταν αυτες! σαν παιχνιδακι!! ακομα κι εμεις θα την πατουσαμε!!!!  τετοια ειχα δει!! οποτε η πεταλουδα δεν ηταν η ιταλικη...

οι ιταλικες παντως ηταν ευκολες στο ανοιγμα! πολλοι τις αδειαζαν...
αποτυχημενες δεν ηταν.... την στιγμη που εκαναν την δουλεια τους και σκοτωναν... αλλα ηταν αναξιωπιστες συμφωνα με τους τοτε ανθρωπους που την εζησαν και υπηρχε περιπτωση να μην σκασουν αμεσως... γι αυτο και στην ερημο τις εβρισκαν οι βρετανοι και... εκει γινοταν το μπαμ... οποτε ονομαστικαν κοκκινοι διαβολοι!

ισως η απαξιωση τους ειχε να κανει με την συγκριση τους με τις υπολοιπες βρετανικες, αμερικανικες, γερμανικες κτλ...
αν και οι γερμανικες με το ξυλο ηταν πιο ευκολες να τις ριξεις αλλα ηταν πιο αργες στο σκασιμο και λογο μεγεθους πιο ευκολα να την πιασεις και να την ριξεις πισω...

φυσικα ολα αυτα ειναι..... αν δεν τα ζησεις απο κοντα.... μεσα στον πολεμο (μην κακο!!!), δεν μπορεις να εχεις καλη αποψη!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:44:13 μμ »

οι ιταλικες παντως ηταν ευκολες στο ανοιγμα! πολλοι τις αδειαζαν...

Όντως!!! Κάποιες μάλιστα έγιναν και ταμπακιέρες!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences