Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:13:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χειρομβοβιδες  (Αναγνώστηκε 9167 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 08, 2014, 01:13:41 μμ »

Γεια σας, ειμαι συλλεκτης νομισματων [το παλευω δηλαδη]εχοντας ομως στην κατοχη μου 2 χειρομβοβιδες ειπα να μαθω απο πιο ειδικους λιγα πραγματα για αυτες. Η πρωτη ειναι απο τον παππου μου, που την εφερε απο τον β.παγκο.πολεμο,την  δευτερη μου την ειχε δωσει πριν 28 περιπου χρονια καποιος [δεν γνωριζω και ποσα χρονια την ειχε και αυτος]  και μου ειχε πει οτι ειναι το δειγμα που ειχε ερθει στην Ελλαδα για να αγοραστουν αυτες οι χειρομβοβιδες [ηταν βεβαια στο καταληλο υψηλο ποστο].Αυτα τα λιγα γνωριζω ,παρακαλω τα φωτα σας,ευχαριστω εκ τον προτερων.Τασος-Αθηνα.http://i43.tinypic.com/2u3v7mt.jpghttp://i43.tinypic.com/2nbuj2s.jpg
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 01:17:25 μμ »

φωτο 2   http://i40.tinypic.com/6t1l3q.jpg
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 01:21:57 μμ »

φωτο 3   http://i39.tinypic.com/206ivcz.jpg
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 01:24:47 μμ »

φωτο 4   http://i39.tinypic.com/ea2tth.jpg
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 02:41:27 μμ »

Στη δευτερη φωτο πρεπει να είναι ΜΚ2 για μαθημα λειτουργίας αν δε κάνω λάθως. Είχαμε στη σχολή μια τέτοια (αυτό βέβαια πριν 25χρόνια) αλλά δεν γνωριζω αν Β παγκοσμίου ή μεταγενέστερη .
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 03:03:28 μμ »

Η δευτερη ειναι Ιταλικη SRCM 1935 που χρησιμοποιηθηκε στον 2ο παγκοσμιο πολεμο.
Ηταν αναξιοπιστη και μη αποτελεσματικη και την ονομαζαν οι Ιταλοι κοκκινος διαβολος. Χρησιμοποιηθηκε και απο τους Ελληνες ανταρτες.
Η πρωτη δεν γνωριζω.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 03:53:01 μμ »

Η πρώτη είναι αμυντική χειροβομβίδα Mills ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mills_bomb
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 04:53:37 μμ »

ακριβως! Χαμόγελο

αυτη με τα τακακια... τα τετραφωνα χωρισματα ειναι η ΜΚΙ Βρετανικη χειροβομβιδα αμυντικη!
χειροβομβιδες εχουμε επιθετικες και αμυντικες! οι αμυντικες κανουν μεγαλη ζημια και καθε τακακι ειναι θανατηφορο! οι επιθετικες ειναι λειες...  (apple grenades) αν δεν κανω λαθος....

Η ΜΚ ΙΙ ειναι αμερικανικη και διαφερει στο κυριος σωμα πολυ! ειναι ποιο μυτερη και στο πανω μερος..

η ΜΚ Ι ειναι η ΜILLS... ο Τυπος Ν36. λογικα αυτη ειναι απ οτο 1945 και μετα...

η δευτερη ειναι οντως η Ιταλικη red devil! Μοd 35. ηταν επιθετικη χειροβομβιδα!  το ονομα κοκκινοι διαβολοι το πηραν και απ οτο χρωμα τους αλλα και γιατι ειχαν ασχημη φημη οταν βρισκονταν στο εδαφος χωρις να εχουν εκραγει! το ονομα το εδωσαν οι βρετανοι στρατιωτες κατα τις επιχειρησεις στην βορεια αφρικη το 1941-42.

τωρα.. γατι ηταν επικυνδυνες; ηταν οντως αναξιοπιστη αλλα αν την εβλεπες κατω ανοιχτη ηταν περιεργη! αν θυμαμαι καλα απο συλλογη φιλου μεγαλου συλλεκτη, τα πλαινα ηταν σαν φτερακια... και πολλα παιδια τα παιρνουσαν για παιχνιδι! αν δεν κανω λαθος (και να ειναι αλλος τυπος...), τις ονομαζαν σπετσονια απο τα κλιπακια που ειχαν και τα φτερακια. εμοιαζε με πεταλουδα! καποτε ειχα ακουσει οτι καποιες τις πετουσαν με ειδικες βομβες... οι οποιες ανοιγαν στον αερα σκοπριζοντας τις χειρομβομβιδες που ανοιγαν και επεφταν απο τον ουρανο σαν πεταλουδιτσες! Χαμόγελο

ηταν περιεργος μηχανισμος κι αν ηξερες μπορουσες ευκολα να την ανοιξεις! το εξωτερικο της ηταν λεπτο μεταλλο τις περισσοτερες φορες αλουμηνιο! ετσι πολλοι που ηξεραν μετα τον πολεμο, τις ανοιγαν και εκαναν σαν στολισμα ή σαν μεζουρες τα δυο του κομματια...
υπηρχαν και καποιες αλλου τυπου που το κατω ποτηρακι ηταν σαν πυραυλακι! Χαμόγελο

ο παππους μου ειχε πολυ παλια μπακαλικο... και ειχε ανοιχτες τετοιες και τις ειχε μετραδι για οσπρια κτλ.. δυστυχως δεν εχω τετοια... ολα πηγαν στα σκουπιδια... μιας και ημουν πολυ μικρος ή μπορει και αγγεννητος.. μιας και οταν γεννηθηκα δεντο ειχε πια το μπακαλικο!

οι πληροφοριες προερχονται απο το ιντερνετ, απο μαρτυριες ανθρωπων που εζησαν στον πολεμο οπως οι γονεις μου, κι απο συλλεκτες του ειδους... που ετυχε να δω την συλλογη τους... (με αδεια και νομιμοτατη!).
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 05:37:26 μμ »

Μια ερώτηση άσχετου....η κατοχή τους θεωρείτε νόμιμη ??
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 05:43:43 μμ »

Kαλη ερωτηση. Η δευτερη λογικα  ειναι κουφαρι αδειο οπως βλεπω οποτε δεν νομιζω να εχει προβλημα. Η αλλη τωρα....  Αναποφασιστικότητα

**Νικολα ρισπεκτ.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 05:57:42 μμ »

αυτο δεν το ξερω...με την νομιμοτητα κι τις αδειες....

 λογικα αν ειναι απλο κουφαρι... δεν εχει προβλημα.. αλλα και η αλλη ειναι κενη εκρηκτικου... και δεν παιρνει ετσι κι αλλιως! ειναι επιδειξης κατα καποιο τροπο! αν εχω καταλαβει καλα ειναι κομμενη για να φαινεται ο μηχανισμος! ετσι εδειχναν πως δουλευει... και ποσο καλη ειναι για να παραγγειλει ο ενδιαφερομενος (το κρατος) την ποσοτητα που ηθελε!

γεματες παιδια μακρια!!! ακομα και 100 χρονων να ειναι... ειναι ενεργες και λογο πολυκαιριας ειναι αναξιοπιστες και ανα πασα στιγμη μπορει να γινει εκρηξη! εκτος αυτου.... γεματη μαλλον εκτος της επικινδυνοτητας της.... σε πιανει και ο αντιτρομοκρατικος νομος κτλ...

τα δικα μου μιλιταρια ειναι κανενα κουμπι, σηματακι, μεταλλιο κτλ.. οποτε.. χαχαχαχα

Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 07:28:12 μμ »

Μια ερώτηση άσχετου....η κατοχή τους θεωρείτε νόμιμη ??


Φυσικα και απαγορευεται!!Ανηκει στον νομο 'περι οπλων και εκρηκτικων''.Αν βρεθει πανω σου ή στο σπιτι σου πας αυτοφωρο και μετα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!

Λογω του επαγγελματος μου πριν χρονια ειχα προσβαση σε αποστρατικοποιημενο υλικο (όπλα ξιφολογχες χειροβομβιδες,πυροσωληνες κρανη κ.α.) ολα ανενεργα και αποστρατικοποιημενα!!Φτιαχνω μια λιστα και παω στην ασφαλεια να ρωτησω τι απο αυτα μπορω να κατεχω νομιμα βγαζοντας αδεια απο την αστυνομια για μουσειακους και συλλεκτικους  σκοπους!Τελικα μου εγκρινανε μονο τα δυο οπλακια που εχω (ENFIELD SPRIEGFIELD) με την πληρη εξαρτηση τους (γκετες ζωνη ξιφολογχη Α/Τ)  Αναποφασιστικότητα  Αναποφασιστικότητα

Για τα υπολοιπα μου ειπαν ουτε να το σκεφτομαι!!Κανε οτι θες αλλα αν βρεθουν στην κατοχη σου πας αυτοφωρο!!Ενα πιστολι Ελληνα αξιωματικου του Α' παγκοσμιου με χαραγμενα τα αρχικα του επανω και τον βαθμο του ακομα μου στοιχειωνει τα ονειρα!!Δεν μου επετραπει η κατοχη του λογω ""ευκολη και αμεσης μετατροπης του οπλου σε ενεργο'''' Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 07:31:24 μμ »

Kαλη ερωτηση. Η δευτερη λογικα  ειναι κουφαρι αδειο οπως βλεπω οποτε δεν νομιζω να εχει προβλημα. Η αλλη τωρα....  Αναποφασιστικότητα

**Νικολα ρισπεκτ.

Φιλε iapwnas αν σου αρεσουν τα ''μιλιτάρια'' στειλε μου την διευθυνση σου να σου στειλω οποτε βρω χρονο κατι που θα σου αρεσει!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 07:40:46 μμ »

Παιδια σε αλλο τοπικ ειχε συζητηθει η κατοχη οπλων προ του 1870. Ο Γιαννης (μιλου) επεμενε οτι χρειαζονται αδεια απο την αστυνομια. Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχαμε με εβαλε σε σκεψεις και πηγα να ρωτησω. Εχει δικιο τελικα καθως καποια κοματια που εχω απαιτουν αδεια. Ακομη δεν εχω ξεμπερδεψει με τις δηλωσεις (πολυ χρονοβορο καθως θελει πιστοποιητικα οπλουργου οτι το οπλο ειναι μη λειτουργικο κλπ) μολις τελειωσω θα κανω ενα θεμα εδω με την πληρη διαδικασια που απαιτει ο νομος. Γιαννη σε ευχαριστω για την προσφορα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 08:04:32 μμ »

λογικα αδεια θελουν ολα τα αγχεμαχα οπλα (ξιφοι, ξιφολογχες κτλ), τα οπλα και τα εκρηκτικα! ετσι δεν ειναι;

το να εχεις κανενα κρανος, κανενα παγουρι του πολεμου, κτλ δεν νομιζω... ετσι δεν ειναι; αλλα μονο τετοιου στυλ! τα αλλα... μακρια...

καπου ειχα ακουσει οτι σκεφτονταν να αφησουν εκτος τα αγχεμαχα οπλα.. σπαθια, ξιφολογχες, σουγιαδες κτλ.. και να μεινουν με αδεια μονο τα οπλα και τα εκρηκτικου γεμισματος στρατιωτικο υλικο... αλλα.. δεν ξερω.. λογικα ακομα δεν εκαναν κατι...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences