Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:24:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κουβεντα να γινει  (Αναγνώστηκε 3956 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 01, 2011, 08:29:40 πμ »

Γιώργο και ολοι οι υπολοιποι ότι κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη για ένα θέμα και την υπερασπίζονται μέχρι έσχατων είναι δικαίωμα τους. Από εκεί και περά ο κάθε νέος σαν εμένα κρίνει για το τι θα κάνει και το τι θα μαζέψει.

Τα 2  βασικότερα θέματα  που βασανίζουν τους συλλέκτες είναι

 1) μέσα η έξω από το κουτί  

 2) αξιζει ενα νομισμα με τρυπα να ειναι σε μια συλλογη

Εμένα προσωπικά κύριοι ,όπως εσύ ,ο Νίκος, ο Θοδωρής ,ο Θωμάς , ο γιαννιστ ,ο Ανάργυρος και άλλοι με έχουν βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό για να καταλάβω τι παίζει με το κέρμα σε γρήγορο χρονικό διάστημα και του ευχαριστώ προσωπικά όλους .

μια απο τις πρωτες μου ερωτησεις ηταν πως ξεχωριζεις τα ταληρα του 33 και ο αναργυρος μου εδειξε και φωτο γελιο για εσας συμαντικο για εμενα τωρα ξεχωριζω και τα πλαστα

μεσα απο το φορουμ εμαθα κατι για τα κουτια και αγορασα απο καποιον απο εσας ενα μονολεπτο του 1979 στην αρχη σκεφτικα να σπασω το κουτι και να το βαλω στο αλμπουμ εμαθα απο εσας οτι θα εχανα χρηματα απο την αξια του και το κρατησα

 τα γιωγρακια και τι λιρες  τα εμαθα απο εσενα καθως και αλλα πολλα

Αν θέλω να μάθω κάτι για χαρτονόμισμα θα ρωτήσω τον κύριο βαγγελη

Πριν γραφτώ στο φορουμ πήγαινα στο μοναστηράκι η αγόραζα  από το ebay πλαστά σε χαμηλές τιμές και ήμουν ευτυχής  ,ήμουν σαν αρνί το Πάσχα γεγονός που έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό και αυτό οφείλετε σε όλους σας  .

 Το ότι υπάρχουν 500 άτομα στο φορουμ δεν μου λέει κάτι μιας που παρά πολύ είναι οι κομήτες που μπαίνουν για να πουλήσουν κάτι και μετά εξαφανίζονται  τι να τους κάνεις αυτούς εγώ θέλω άτομα που να μπορούν να μου απαντήσουν στη ηλίθιες για αυτούς ερωτήσεις που κάνω και να καταλάβω τι παίζει  

Εγώ στην θέση σου στην περίπτωση του άγγελος όπου γέμισε όλο το φόρουμ με τα δικά του θα αντιδρούσα διαφορετικά και αυτό γιατί του έστειλα μήνυμα που του έλεγα τι έχει και πόσο κάνουν αυτός έκανε τα δικά του
 
Θόδωρε  εγώ όταν ρωτώ  θέλω να μου απαντάς όπως και οι υπόλοιποι εγώ θέλω πολλές απαντήσεις και ας είναι και διαφορετικές  

μιμμις πες τα ολα μην κολας πουθενα

τελειωνοντας θα ηθελα να σας πω, οτι ολοι ανηκουμε, σε μια διαφορετικη ομαδα, πολιτικη,  ποσοσφαιρου η ακομα και αιματος αρα......... κοντρες θα υπαρχουν


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2011, 01:28:11 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2011, 04:51:00 μμ »

Φιλε Λεωνιδα πολυ σωστα ολα αυτα που λες  σε γενικες γραμμες!!
Αυτο που εσυ λες κοντρα εγω το λεω αντιλογο-διαφορετικη αποψη κτλ κτλ και ο καθενας εχει το δικαιωμα να εκφραση αυτη την διαφορετικη αποψη!!
Αλλα να γινετε παντα με ομορφο τροπο σεβομενοι τον-τους συνομιλητες μας!!
Αληθεια εχουμε τιποτα κτηματα να χωρισουμε και παμε για γλευασμο, βρισιδι ή ειρωνια την κουβεντα??
Μας σκοτωσε κανενας απο τα μελη την Μανα ή τον Πατερα??
Μια κουβεντα κανουμε επι συλλεκτικων θεματων!!
Θα τραβηξουμε μαχαιρια για να επιβαλωμε την αποψη μας?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Λεμε αυτο που πιστευουμε , αν εχουμε επιχειρηματα τα δειχνουμε στους υπολοιπους και εκει τελειωνει το θεμα!!
Ολοι τα διαβαζουν , καποιοι θα τα σκεφτουν , καποιοι θα τα δεχθουν ως σωστα καποιοι ως εσφαλμενα!!
Και εμεις απο την πλευρα μας καποια απο αυτα που λεει ο αλλος θα τα ερευνησουμε θα τα διασταυρωσουμε μπας και βγει κατι καινουριο που δεν το ξεραμε!!
Σε πληροφωρω οτι εχουμε αναμεσα μας ενα μελος (δεν λεω ποιος ειναι μην το παρει επανω του) που παρα πολυ δυνατοι συλλεκτες γελανε μαζι του και τσεκαρωντας τον σε ανυποπτες στιγμες εχω διαπιστωσει οτι ξερει παρα πολλα για νομισματα σπανια που ουτε αυτος τα εχει ουτε εγω!! Ομως ξερει να ξεχωριζει τα πλαστα απο τα γνησια με σημεια που τα ξερουν λιγοι!!
Σε πληροφορω οτι οταν αυτος μιλαει οτι και αν λεει σπανιο -ανεπιβεβαιωτο το κραταω στο πισω μερος του κεφαλιου μου και σε περιπτωση που πεσω στο εν λογω νομισμα πανω, θα θυμηθω και θα σκεφτω πολυ σοβαρα τα οσα ειχε πει τοτε!!
Κανεναν δεν πρεπει να περιφροναμε φιλε μου , ακομη και ενα παιδι 17 χρονων μπορει σε καποια δεδομενη στιγμη να μας βαλει τα γυαλια στα ματια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2011, 07:57:55 μμ »

γιωργο αλιμονο αν ειναι για οπλα δεν μας περνει γιατι εχεις συγκριτικο πλεονεκτημα λογο καταγωγης  Χαμόγελο Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού

 πιστευω οτι οταν διαγραφεις κατι το κανεις με καλο σκοπο, μιας που μπορει να βρεθει σε ιδια θεση  καποιον απο εμας σε περιπτωση που θελει  να πουλησει κατι και βρεθει καποιος αλλος και αρχισει να λεει τα δικα  του

εχω παρατηρησει οτι δεν κανεις καμια διακρηση σε κανεναν και αυτο ειναι ενας λογος που εχεις παρεξηγηθει ακομα και απο εμενα . εχεις διαγραψει απο ολους μας

βεβαια στην περιπτωση του αγγελος δεν αρνουμε οτι ειχα παρεξηγηθει προσωρινα  μιας που διεγραψες τις αποψεις μου και αφησες αυτες του περαστικου. αισθανθηκα σαν να με μειωνεις . και το ιδιο αισθανθηκε  και ενας  αλλος φιλος και απο εκει που ειχε παρει φορα και ελεγε ωραια πραγματα για το καποδιστρια το εκοψε τωρα ενας αλλος φιλος ζητησε διαγραφη  


 μηπως ειναι καλυτερα να φτιαχνετε ενα νεο θεμα και να σχολιαζουμε ελευθερα η μηπως πρεπει να τροποποιηθει ο ορος αυτος του φορουμ μιας που δημιουργουνται πολλες παρεξηγησεις

υγ δεν απευθυνομαι μονο στον γιωργο αλλα σε ολους  

Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2011, 10:19:17 μμ »

εχει δικιο ο γιωργος, ως προς το θεμα της ηλικιας,και της γνωσης.εχω φιλους, που εχουν τεραστιες συλλογες,με σπανιοτητες,κλπ,λογω οικονομικης ανεσης,κληρονομιας, δεν ξερω τι να πω?και δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα που λεμε,τα εχουν, μονο για να λενε, οτι τα εχουν.και υπαρχουν ατομα ,που αγαπανε πραγματικα το νομισμα,και μεσα απο μελετες,ψαξιμο γενικα,ειναι ανωτεροι απο τους αλλους και ας μην εχουν, ουτε τα πιο κοινα που λεμε.η ηλικια, σημερα δεν παιζει ρολο,με τις πηγες που υπαρχουν σημερα,ιντερνετ,βιβλια, κλπ ενας νεος διαβαζοντας,και ψαχνοντας,ρωτοντας, μπορει να γινει εξπερ,ειναι αυτο που λεμε τα ρασα δεν κανουν τον παπα,σας χαιρετω,καλο μηνα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2011, 11:18:32 μμ »

 αγαπητε giannist πολλα ειναι τα περιεργα στην ζωη εδω η αλλη ειχε μια λαμπα για τα σκουπιδια και πηρε καμια 40 χιλιαδες
 Χαμόγελο

δεν το λενε τυχαια το χομπι των βασιλιαδων αν δεν εχεις χρημα συλλογη δεν φτιαχνεις ουτε με τρυπια δυστισχος αυτη ειναι η αληθεια ενω η μαθηση ειναι δωρεαν.
Καταγράφηκε

spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2011, 12:20:18 πμ »

Καμιά φορά φτιάχνεις συλλογή και χωρίς να είσαι βασιλιάς...Χωρίς να κλέβεις φυσικά!

Αυτό με τις διαγραφές των ''ποστ'' εγώ πιστεύω πως είναι λάθος, είναι σα να χάνει ο άλλος το δικαίωμά του να μιλά ελευθερα. Το πιο αντικειμενικό είναι, νομίζω, να προλαμβάνονται τα κακώς μηνύματα παρά να καταπολεμούνται μετά...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2011, 03:37:56 μμ »

Αγαπητε φιλε spyrosbhta μιλωντας υποθετικα : Μπαινει καποιος και αρχισει και σε βριζει , να μην τα σβησω??Αυτο μου λες??
Μπορω να μυρισω τα νυχια μου και να πω ο ΤΑΔΕ σημερα θα καυγαδισει με τον spyrosbhta να του κοψω το δικαιωμα να γραψει??
Λεμε οτι ειμαστε ελευθεροι να γραψουμε οτι θελουμε αλλα η ελευθερια μας σταματα εκει που καταπαταμε την ελευθερια του αλλου τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουμε οτι μπορουμε να πουμε οτι θελουμε αλλα με ομορφο τροπο που να μην βλαπτει τον διπλανο μας??
Δεν νομιζω να ζηταω παραλογα πραγματα απο κανεναν σας!!
Μια ομορφη συλλεκτικη κοινωνια θελω να εχουμε διχως εριδες και καυγαδες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2011, 06:49:58 μμ »

σημερα επεσαν στα χερια μου 2 περιεργα νομισματα χρυσα τα οποια δεν ειχα ξαναδει
αμεσως πηρα τηλεφωνο τον γιωργο για να τον ρωτησω τι ειναι αυτα
ο γιωργος μπορει να εκανε το οτιδηποτε εκεινη τη χρονικη  στιγμη παρολα αυτα αφηερωσε χρονο και μου ειπε ακριβως τι ειναι ποσο κανει που θα το βρω στο διαδικτιο καθως και αλλες πληροφοριες
γιωργο ευχαριστω
στο παρελθον εχω απασχολησει και αλλα μελλοι απο το φορουμ για τετοια ζητηματα και η βοηθεια τους ηταν καθοριστικη στην αποφαση μου (τους εχω αναφερει παραπανω και ειναι ολοι )
τελικα απο το να βγαινουν μαχαιρια μηπως ειναι καλυτερο να βαλουν ολοι λιγο νερο στο κρασι τους και ...............
Καταγράφηκε

spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2011, 12:35:41 πμ »

herakliotis συμφωνώ με τα υπογραμμισμένα λεγόμενά σου, απλά θα μπορούσε να γίνει με άλλο τρόπο. Θα μπορούσα κάποια στιγμή να εκφράσω τον τρόπο που σκέφτομαι για τα κακώς κείμενα, μέσω του θέματος ή και μέσω e-mail...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences