Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:59:07 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βαυαρικο η Γαλλικο ξιφος  (Αναγνώστηκε 19050 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
TASOS69
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 01:50:17 μμ »

French 1880's Heavy Cavalry Sword, 1882

Αυτη ειναι η περιγραφη ενος ξιφους που εχω στην κατοχη μου, αλλα υπαρχει ενα θεμα.
Η λεπιδα του γραφει : L.ZEITLER - WIEN VII

Οπου κι αν εψαξα το δινει σαν Βαυαρικο αξιωματκου του πυροβολικου , και μια μονο εικονα το περιγραφει σαν Γαλλικου πυροβολικου του 1880-1882

Παραθετω μερικες εικονες μηπως βρουμε ακρη  











« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2013, 02:12:17 μμ από TASOS69 » Καταγράφηκε

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 02:32:14 μμ »

φιλε Τασο βγαλε και πιο μακρινες φωτο να φανει σε πληρη εικονα, να δουμε τις διαστασεις του!! διοτι μας μπερδεψες λιγο με τις φωτο!!
Καταγράφηκε
TASOS69
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 03:24:04 μμ »

φιλε Τασο βγαλε και πιο μακρινες φωτο να φανει σε πληρη εικονα, να δουμε τις διαστασεις του!! διοτι μας μπερδεψες λιγο με τις φωτο!!

0,98 ειναι ολο το μηκος του
0,82 ειναι εσωτερικα η λαμα

Οι φωτο στα πλακακια ειναι δικες μου

Οι αλλες ειναι απο το Γερμανικο  με την πιστοποιηση L.ZEITLER WIENN VII απο τη μια κοψη, και το μικρο συμβολο με τον Αγιο Γεωργιο και το δρακο στην αλλη.

Στοιχεια δλδ που εχει και το δικο μου.
Καταγράφηκε

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 11:38:30 μμ »

υπεροχο δεν υπαρχουν λογια για τετοια!! δεν συγκρινονται
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:31:46 πμ »

προσωπικη γνωμη παντα!προκειτε για κοινο στρατιωτικο ξιφος σε καλη κατασταση αλλα δεν αποτελει και το σπανιο συλλεκτικο αντικειμενο!μπροστα σε αλλα πιο περιτεχνα και σπανια ξιφη της ιδιας περιοδου!σιγουρα στολιζει ενα σπιτι,αλλα σε ειδικες ιστοσελιδες θα το βρειτε ευκολα σε διαφορες τιμες και καταστασεις!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
TASOS69
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 06:58:47 μμ »

προσωπικη γνωμη παντα!προκειτε για κοινο στρατιωτικο ξιφος σε καλη κατασταση αλλα δεν αποτελει και το σπανιο συλλεκτικο αντικειμενο!μπροστα σε αλλα πιο περιτεχνα και σπανια ξιφη της ιδιας περιοδου!σιγουρα στολιζει ενα σπιτι,αλλα σε ειδικες ιστοσελιδες θα το βρειτε ευκολα σε διαφορες τιμες και καταστασεις!γιαννηςτ.

Επειδη προτου ανεβασω το θεμα αυτο για την εκτιμηση και πιθανως μελλοντικη πωληση του ξιφους αυτου σε σσυλλεκτη , εψαξα πολυ το διαδυκτιο μεχρι να βρω ενα ακριβως ομοιο το οποιο το εχει ενας γονος πλουσιας οικογενειας στην Ουαλλια αν θυμαμαι καλα, και το εχει στις φωτο που ποσταρισα διπλα απο τις δικες μου, θα ηθελα κατι απλο.

Βρες το ιδιο ακριβως μοντελλο, του ιδιου κατασκευαστη [ZEITLER -WIEN VII ] της ιδιας χρονολογιας [1820-1870] , (οχι αυτα του 1930-40) με το βαθμο του στρατιωτικου επανω χρησιμοποιημενο, να ειναι στην κατασταση που το εχω.

Αυτα τα γραφω διοτι σαφως και εψαξα και στο e-bay και αλλου , σε αντικερ και σε καταστηματα παλαιων στρατιωτικων ειδων του εξωτερικου , αλλα το ιδιο ακρθβως δεν το εχει κανενας.

Θελω να δω να το ποσταρεις εδω , με τιμη επανω , καθως και την ηλεκτρονικη διευθυνση αυτων που το εχουν και φυσικα που το διαθετουν προς πωληση.

Αναμενω με ενδιαφερον...
Καταγράφηκε

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 02:17:18 μμ »

μπορεις να ψαξεις στις δημοπρασιες οπλων της heritage η και στις ειδικες ιστοσελιδες στο εξωτερικο για ειδη οπλων!θα το βρεις σιγουρα!ελπιζω και εγω οντως να ειναι σπανιο οπως λες,αλλωστε δεν εχω κανενα συμφερον η λογο να το απαξιωσω!!!!στην εκτιμηση που εκανα βασιστηκα στην εμπειρια μου πανω σε διαφορα ξιφη διαφορων εποχων!ειτε με επωνυμια κατοχου η εργοστασιου κατασκευης!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 07:55:00 μμ »

δεν νομιζω να ειναι κατι σπανιο! το μοντελο αυτο σπαθιου ειναι αρκετα κοινο! παραπλησια (με ελαχιστες) ειχε κι ο ελληνικος στρατος στους βαλκανικους πολεμους! παραπλησιο ειχαν και οι Νοτιοι κατα τον εμφυλιο στην αμερικη!

το ονομα που φερει πανω... L. Zeitler Wien VIII (στις φωτο που εχεις του γερμανου.... αυτο εχει... VIII κι οχι VΙΙ... ειναι βασικο αυτο!), ειναι του ludwig Zeitler που εφτιαχνε σπαθια και ξιφολογχες! Το Wien... μας λεει οτι ειναι στην Βιεννη! αρα.. ειναι αυστροουγγρικης κατασκευης, και φερει το χερουλι που ηταν κοινο τοτε!

φυσικα το χερουλι ειναι γερμανικου τυπου... και χρησιμοποιηθηκε πολυ απο στρατους γερμανικων κρατιδιων αλλα και μετα απο τον στρατο της ενωμενης γερμανιας μετα το 1870!

το βασικο που πρεπει να δεις ειναι το σημα της βομβας που εκριγνειτε που ειναι πανω στο χερουλι και ισως ειναι στοιχειο για το ποιος στρατος το ειχε και τι σωμα! Δεν το εχουν ολα τα σπαθια! εκεινο το μερος ειναι κενο!
το σημαδι με τον Αι γιωργη ειναι κι αυτο κατι που πρεπει να ψαξεις! μπορει να ειναι σημαδι στρατου αλλα μπορει να ειναι και οτιδηποτε αλλο! τον Αι Γιωργη τον ειχαν πολλοι σαν αγιο προστατη!

ιππικου δεν ειναι γιατι δεν εχει κυρτοτητα... οποτε θα δεις πεζικο και πυροβολικο!

σπαθια τετοια υπαρχαν οπως αναφερα σε χρηση σε πολλες χωρες! ακομα και το μοντελο αν βρεις πχ και λεει... 1850.... δεν παει να πει οτι αυτο που εχεις ειναι του τοτε! το μοντελο αρχισε να φτιαχνετε τοτε... αλλα καλλιστα μπορει να ειναι πολυ νεωτερο διατηρωντας ομως το ονομα το αρχικο! το ιδιο γινεται και με τα οπλα!

επισεις... χωρις να εχω σκοπο να σε στεναχωρησω... μην περιμενεις οτι ειναι σπανιο κτλ! τα σπαθια δεν ειναι οπως το μεσαιωνα ή ακομα παλιοτερα που ο σιδερας σου εφτιαχνε το δικο σου μονο σε αυτο το στυλ συμφωνα με το πως το ηθελες ή πως ταιριαζε στα χερια σου! ή αντε να εφτιαχνε αλλα 10 σαν αυτο!

τα σπαθια αυτα σαν το δικο σου... αλλα και γενικα τα σπαθια του 1800 και μετα ειναι βιομηχανοποιημενα και μαζικη παραγωγη! δεν εβγαζαν ουτε 5-10 ουτε 50-100! εβγαζαν χιλιαδες! ηταν οπλο που ειχαν αξιωματικοι και υπαξιωματικοι και δεν ηταν οπως τωρα μονο για παρελασεις και δεξιωσεις αλλα και χρηστικο στον πολεμο! ετσι οι στρατοι καθε χωρες εφοδιαζονταν με παρα πολλα τετοια!!
εβγαινες απο την σχολη αξιωματικων ή υπαξιωματικων; μαζι με το διπλωμα ή το βαθμο σου επερνες και το σπαθι σου!η παραδοση ενος αξιωματικου ή ενος στρατου γινοταν και τον 19ο αιωνα αλλα και στις αρχες του 20ου και με την παραδοση του ξιφους του ανωτερου αξιωματικου που διοικουσε! ηταν ενδειξη υποταγης και ... ενα ειδος ατιμωσης!
εν ωρα πολεμου μπορουσες να ανεβεις βαθμιδες... εκει σε περιμενε και το σπαθι σου... οπως βλεπεις το σπαθι ηταν μεσα σε ολα... στον Β παγκοσμιο εχασε πια μεγαλο εως πολυ μεγαλο μερος της χρησης του... αλλα ακομα και τωρα... χιλιαδες βγαινουν καθε χρονο!

αναλογα με την κατασταση παει και η τιμη... που πολλες φορες θα την δεις ανεβασμενη! μην περιμενεις ομως να βρεις και πληθωρα ιδιου ακριβως με το δικο σου.... σε εβαυ, στο ιντερνετ, ή σε παλαιοπωλεια!

ο παλαιοπωλης ξερει μερικα γενικα πραγματα... αλλα δεν ειναι τοσο ειδικευμενος σε ολα! τι να σου πει;
στα αλλα... μα.. δεν τα πουλανε ολοι για να δεις! πολλοι τα εχουν σαν κειμηλεια απο προγονους ή στολισμενα! αλλοι δεν τα βγαζουν καν γιατι δεν ψαχνουν να βρουν ή δεν τους χρειαζετε να βρουν πολλα... τους φτανει οτι ειναι του παππου που πολεμησε στον ταδε πολεμο!

εκτος αυτου... δεν ξερεις τι παιζει με τον νομο σε καθε κρατος! ακομα κι εδω... κανονικα θελει αδεια!

εν πασα την περιπτωσει.... καλο ειναι να το ψαξεις σε μεγαλους οικους δημοπρασιων τετοιων πραγματων ή  μεγαλα site ή οικους πωλησης στρατιωτικων ειδων στο εξωτερικο! εκει εχουν και τις γνωσεις και την βιβλιογραφια! Χαμόγελο




Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 08:30:05 μμ »

δεν ειναι σπανιο ...τετοια προμηθευτηκε και ο ελληνικος στρατος για δεκαετιες

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 08:55:27 μμ »

αν και απο ξιφη δεν εχω ιδεα η αληθεια ειναι οτι για αντικειμενα σαν αυτο μεγαλυτερο ρολο δεν παιζει αν ειναι σπαμιο σαν αντικειμενο αλλα ποιος ηταν ο κατοχος του. Αν δηλαδη ειχε περασει απο χερια διασημοτητας σαν χρηστικο αντικειμενο. Ο μυθος δηλαδη που βρισκεται πισω απο το αντικειμενο. Το ιδιο συμβαινει σε μικροτερο βαθμο και με τα νομισματα και τα pedigree που εχουν.Γι αυτο και κερματα απο την συλλογη του Newman ή του Εliasberg πιανουν μεγαλυτερες τιμες απο οτι εφαμιλλα νομισματα ''ανωνυμα''
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 12:30:21 μμ »

θα συνφωνησω με τον Αναργυρο!μου εχει τυχει περιπτωση με κοινο ξιφος απο τα πρωτα του Ελληνικου στρατου που η τιμη του ειναι σχετικα χαμηλη.αλλα λογω οτι ηταν επωνυμο,ανεγραφε επανω το ονομα του υπασπιστη του βασιλια Οθωνα και οπως ηταν φυσικο η τιμη του εγινε πολλαπλασια απο ενα απλο της εποχης!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 01:39:59 μμ »

ναι! οταν ειναι επηνυμο και με ιστορια παει παραπανω! ειδικα αν αυτος που το χρησιμοποιησε ηταν ηρωας, καποιος διασιμος, σπουδαιος στην μαχη κτλ....

το θεμα ειναι να μπορεις να το αποδειξεις αυτο! οτι δεν τοποθετηθηκε το ονομα πχ... μετα πανω στο σπαθι... για να πουληθει ακριβοτερα...  ή να αποδειξεις οτι ειναι αυθεντικο ετσι...
χωρις τα αποδεικτικα...ειναι δυσκολο!

κι αυτο γιατι εχουν βγει τοσες πολλες μουφες που.....
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 03:44:12 μμ »

Αν και καινούριος στο φόρουμ, οπότε και ίσως να ήταν καλύτερα να αγνοώ τις εντάσεις, το ύφος "θέλω να δω να το ποστάρεις εδώ" μου φαίνεται εξαιρετικά προσβλητικό. Όταν αναρτά κανείς κάτι ζητώντας γνώμες, θα πρέπει να αποδέχεται και το δικαίωμα των άλλων να τις εκφράζουν, άσχετα αν του αρέσουν ή όχι.

Στο δια ταύτα τώρα, δεν έχω ιδέα από ξίφη της περιόδου, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω για τον τύπο, τη σπανιότητά του κτλ. Ένα είναι όμως σίγουρο και θα σχολιάσω πάνω σε αυτό και μόνο:

...να ειναι στην κατασταση που το εχω.

Η κατάστασή του δεν είναι καλή. Έχει αρκετές φθορές στη λαβή και επίσης αρκετή σκουριά στη λεπίδα. Αυτό είναι κάτι αδιαμφισβήτητο, που φαίνεται ξεκάθαρα. Και η κατάσταση παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο, εκτός κι αν μιλάμε για εξαιρετικά σπάνια και ιστορικής σημασίας κομμάτια, που μακάρι να είναι τέτοιο. Αυτά με την όποια πείρα μου συλλέγοντας κομμάτια του Β' παγκοσμίου τα τελευταία 10 και κάτι χρόνια.

Όταν εκφράζει κανείς τη γνώμη του κι αυτή δεν είναι αυτή που θα ήθελε αυτός που αρχικά τη ζήτησε, αυτό δε γίνεται πάντα με τη λογική της απαξίωσης του αντικειμένου. Όλοι μας χαιρόμαστε τα κομμάτια αυτά σαν ιστορικά αντικείμενα, δεν είναι όμως όλα αξίας χιλιάδων ευρώ κι αν αρχίσουμε να τα κοστολογούμε έτσι, χαθήκαμε.

Το καλύτερο ίσως θα ήταν να ζητήσεις μια γνώμη από κάποιο εξειδικευμένο στα παλιά ξίφη ξενόγλωσσο φόρουμ.

Φιλικά,
Γιώργος
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 09:10:02 μμ »

O Γιωργοςπ μιλησε σωστα. Του παιδιου που το εχει τον ρωτησα ποσο το πουλαει επειδη μου αρεσε πολυ και το ηθελα για μενα. Η τιμη που μου ειπε ηταν δυο + κατι φορες πανω απο την τιμη που ειχα στο μυαλο μου και του το ειπα. Μου ειπε οτι θα περιμενει να του κανω προσφορα εγω αλλα δεν του εκανα, γιατι ισως να νομιζε οτι ηθελα να τον ριξω στην αγοραπωλησια.  Αναποφασιστικότητα
Φιλικα προς ολους.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
TASOS69
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 04:11:16 μμ »

Ηθελα να πω δυο τρια πραγματακια προτου σας εξιστορησω την προελευση του ξιφους που ηρθε στην κατοχη μου προ 6 μηνων περιπου.

Μαζι με το ξιφος αυτο απεκτησα απο τη θανουσα θεια μου, και μερικα αλλα αντικειμενα μερικα εκ των οποιων ειναι τα νομισματα, οι πινακες, ενα αγαλματιδιο μοναδικο επωνυμου καλλιτεχνη , και μερικα ακομη ειδη τα οποια ανηκουν πλεον στις λεγομενες «αντικες» λογω της παλαιοτητας τους.

Στο πρωτο μου μυνημα εδω στο φορουμ προ 2 μηνες περιπου ειπα οτι δεν ειμαι , και δεν σκοπευω να γινω συλλεκτης κανενος αντικειμενου.
Ο λογος ειναι οτι εχω αλλα ενδιαφεροντα και επαγγελματικη ενασχοληση, ωστε δεν εχω χρονο , αλλα και αυτον που μου μενει τον αφιερωνω στα παιδια μου.

Μια μερα που σερφαραμε στο διαδυκτιο με το γυιο μου ψαχνοντας υλικο για μια εργασια που τους ειχαν βαλει στο σχολειο, πεσαμε πανω στη σελιδα αυτην εδω του στεκιου συλλεκτων.
Ομολογω οτι με γοητευσε το γεγονος πως καποιοι ανθρωποι δεν αφηνουν να ξεχαστει το παρελθον , αλλα επιμενουν με αγαπη και μερακι να το συντηρουν επειδη απλα τους αρεσει και τους γοητευει ολο αυτο,πραγμα που εχω κι εγω με αλλα ειδη οπως η μουσικη και η φωτογραφια απο μικρος.

Περασε ο καιρος, και οταν δοθηκε το σπιτι της εντωμεταξυ θανουσης θειας μας αντιπαροχη [σε επαρχιακη πολη του βορρα] ειδοποιηθηκα να παω να παραλαβω μεταξυ συγγενων της καποια αντικειμενα αξιας οπως με ενημερωσαν.
Λογω του περιορισμενου χωρου στο σπιτι μου, προτιμησα να τα αποθηκευσω και να τα πουλησω μελλοντικα σε ανθρωπους που ξερουν να τα συντηρησουν και να τα αγαπησουν οπως προφανως και η θεια με το θειο μου, οι οποιοι δυστυχως δεν ειχαν απογονους , να τα κληρονομησουν.

Σκεφθηκα λοιπον και ενω ο χρονος που επρεπε να αδειασουμε το σπιτι τελειωνε, οτι καλο θα ηταν να κανω μια εγγραφη εδω ετσι ωστε να τα δωσω και να τελειωνω με αυτη την αναπαντεχη κληρονομια που μου ελαχε.
Στο ενδιαμεσο ηθελα να ξερω και μερικα πραγματα για αυτα τα αντικειμενα.
Για μερικα εμαθα το τι προελευση εχουν, και εαν αξιζουν, οπως για παραδειγμα για τη συλλογη νομισματων του θειου μου, η οποια σε αξια δεν ξεπερναει τα 500 ευρω απ`οτι υπολογισα βασει των καταλογων που κατεβασα απο εδω , και μου αναλωσε αρκετες ωρες να σημειωσω τις τιμες και τις καταστασεις που εχουν.

Καποια αλλα οπως αυτο το ξιφος που συζηταμε σε αυτη την αναρτηση , δεν ηταν δυσκολο τελικα να βρω την οικογενειακη προελευση και ιστορια του, υστερα απο τις προσφατες απαντησεις διαφορων μελων, που ομως δεν ηταν απαντησεις σε καμια απο τις ερωτησεις που εχω θεσει.

Θελω να πω, οτι εγω δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι μοναδικο και σπανιο, αλλα αντιθετα ειπα πως ειναι παλαιο , χρησιμοποιημενο, και στο μνμ που εστειλα στον φιλο Ιαπωνα, εγραψα συν τοις αλλοις οτι δεν εχει χρησιμοποιηθει χημικο καθαριστικο επανω του , οπως ακριβως δεν πρεπει να χρησιμοποιει κανεις χημικα επανω  σε παλαια νομισματα διοτι καταστρεφεται η πατινα τους.

Επισης, αυτο που εγραψα ειναι οτι , ακριβως το ιδιο δηλ. στην κυρτοτητα της λαβης , στην ημερομηνια κατασκευης, στο ονομα κατασκευαστη και στο μοντελλο παραγωγης , δεν εχω βρει στο διαδυκτιο σε οσες γκαλερι και αντικερ κι αν εψαξα, και καλεσα τον φιλο που ειχε επιφυλαξεις, εαν το εχει δει καπου με η χωρις τιμη επανω να το ποσταρει να το δουμε ολοι, η τουλαχιστο να μας βαλει την ηλεκτρονικη διευθυνση οπου το βρηκε.

Ειδα οτι δεν πηρα καμια συγκεκριμενη απαντηση στα ερωτηματα που εθεσα.
Ομολογω παντως πως μου αρεσε ιδιαιτερα η ιστορικη περιγραφη του ΝΜΣ.

Οι τιμες που εχω βρει για τετοιου ειδους ξιφη, ξεκινανε ακομη και στο e-bay απο τα 200 ευρω στα μοντελλα ομως απο το 1920 και μετα.

Στα παλαιοτερα ξιφη, σε πολυ χειροτερες καταστασεις ειδα τιμες απο 300 και πανω.
Παρομοια με το δικο μου αλλα σε χειριστη κατασταση τα εχουν σε διαφορες ιστοσελιδες αντικερ η γκαλλερυς 250-300 και σε πολυ καλη κατασταση 1200-1400 ευρω.

Δε νομιζετε οτι εαν ζητουσε για παραδειγμα καποιος 500-600 θα ηταν μια καλη τιμη εκκινησης για να προχωρησει σε συμφωνια με καποιον συλλεκτη ;

Φυσικα ουδεποτε ζητησα παραλογο ποσον απο κανεναν.Εδωσα μια πρωτη τιμη ανοικτος σε παζαρεματα, επειδη γνωριζω πως οι καιροι που διανυουμε δεν ειναι και οι καλιτεροι,αλλα επισης γνωριζα εκ των προτερων το ποσο κοστιζει πραγματικα αυτο το ξιφος.

Παρατηρηστε λοιπον τη λαμα του, επειδη καποιος εγραψε πως ειναι σκουριασμενη.










Η λαβη του ενω το κρατας στο χερι, ειναι στιβαρη και το μεταλλο της λαμας ειναι ακομη ζωντανο, εχει δηλαδη αψογη ελκιμοτητα , και σταθεροτητα παραληλα.




Η ελαφρια πρασινιλα που εχει στη βαση της λαμας του, καθως και μερικα στιγματα αρχων σκουριας στην ιδια περιοχη, ειναι λογικο να υπαρχουν σε ξιφος παραγωγης του 1860 .



Αυτα τα ελαφρα λιγοστα στιγματα ξερει πολυ καλα ενας συλλεκτης τετοιων ξιφων/μεταλλων  να τα απομακρυνει με τον καταλληλο τροπο.



Η σφραγιδα του απο τη μια πλευρα δηλωνει τον οικο, τη σειρα/μοντελλο παραγωγης και την πολη προελευσης του, ενω απο την αλλη μερια υπαρχει το λογοτυπο με τον Αγιο Γεωργιο που φονευει το δρακο, κατοχυρωμενο απο την εταιρεια κατασκευης .





Αυτο λοιπον το καφε / μπρονζε ξιφος ειναι παραγωγης του 1860, Αυστριακης προελευσεως , ηρθε στην Ελλαδα γυρω στα 1880-1890 κατοπιν παραγγελιας του Ελληνικου Στρατου [περιπου 2500 τμχ αφου δεν ειχαμε περισσοτερους εφιππους συνολικα εκεινη την εποχη] και διανεμηθηκε στις εφιππες δυναμεις αξιωματικων του Πυροβολικου στο οποιο υπηρξε ανθυπολοχαγος/ανθυππιλαρχος [?] ο πατερας του θειου μου πολεμωντας σε ηλικια 32 ετων περιπου στα 1912-1913 στους Βαλκανικους Πολεμους.

Με το ξιφος αυτο αφαιρεσε ζωες Τουρκων και Βουλγαρων στα Γιαννιτσα και στη Δοιρανη.

Υπηρξαν μονο 1000 ξιφη ιππικου εκεινη την περιοδο και εχω την τιμη να κρατω ενα απο αυτα.

συνεχιζεται
Καταγράφηκε

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences