Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:37:53 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιο Προσοχής απο ολους!!  (Αναγνώστηκε 13927 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 02:30:10 μμ »

Κόψτε όσο μπορείτε κρεατικά και γαλακτοκομικά. Ντόπια φρούτα, λαχανικά και ξηροί καρποί είναι ότι χρειάζεστε ….
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 04:33:36 μμ »

Θα επανέλθω στο θέμα, γιατί έχω τρέλλα με το γάλα... από κρεατικά δεν ξέρω, γιατί δεν πολυασχολούμαι.

Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα φάει για πρωινό γάλα 0% με κορν φλέικς. Θα σηκωθώ, θα πιω δυο καφέδες με δέκα τσιγάρα και θα πάω στη δουλειά. Στον δρόμο θα πάρω μια φρατζόλα φρέσκια ("χωριάτικο" τύπου 70%) και θα φάω τα 2/3 με τρεις φέτες τυρί (ημίσκληρο, να μην λυσσάξω) και τρεις φέτες σαλάμι (αέρος).

Το μεσημέρι γάλα (1 λίτρο) και στο σπίτι... σαλάτες και φρούτα.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξέρω πόσο σας ενδιαφέρουν τα παραπάνω, αλλά το γάλα που αναφέρει ο Τζίμης και ο Ηρακλειώτης είναι το πιο ανθυγιεινό γάλα του κόσμου.

Τα θετικά του γάλακτος (η διατροφική του αξία) είναι:
- οι βιταμίνες
- οι πρωτείνες
- κάποια ανόργανα συστατικά (κυρίως ασβέστιο)

Τα αρνητικά του γάλακτος είναι:
- το ζωϊκό λίπος

Βράζοντας το γάλα καταστρέφονται οι βιταμίνες και οι πρωτείνες (τα ανόργανα δεν χαλάνε) και μένει μόνο το λίπος...

Η γλώσσα και η μύτη δεν είναι καλοί διατροφικοί σύμβουλοι. Βάλε ένα κοψίδι χοιρινό στο τηγάνι να λιώσει το λίπος. Βούτα παπάρα στο λιωμένο λίπος και μετά δοκίμασε ένα κομμάτι γαλοπούλα. Ποιο είναι πιο υγιεινό;

Να συγκρίνεις το "παχύ" γάλα του παραγωγού με το αποβουτυρωμένο του εμπορίου είναι σαν να συγκρίνεις χοιρινό με γαλοπούλα. Το ένα είναι νόστιμο, το άλλο είναι υγιεινό.

Βάλε στο μπρίκι μια κουταλιά του γλυκού αγελαδινό βούτυρο. Όταν λιώσει, βάλε ένα ποτήρι γάλα 0% του εμπορίου και ανακάτεψέ το. Όταν έρθει σε θερμοκρασία να το πιεις, λογικά θα είναι σαν κρέμα. Πες μου μετά ποιο είναι πιο νόστιμο και πιο παχύ...

--------------------------------------------------------

Μελιτζάνες δεν έχω φάει σχεδόν ποτέ στη ζωή μου, γιατί μου πέφτουν βαριές. Γεμιστά κλπ θέλω δύο μέρες να τα χωνέψω... Ρε Διονύση, και σουβλάκια το βράδυ!

Βασικά, τα λαδερά τα έχω κόψει, γιατί μου χαλάνε τη γεύση του καφέ (άσχετο)...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 12:20:54 μμ »

συμφωνω με τον sac ως προς τις διατροφικες μας επιλογες,που ολοι μας πρεπει να προσεχουμε.ιδιαιτερα τα ατομα που εχουν και βεβαρημενο κληρονομικο ιστορικο.μην ξεχναμε και πως ηταν η χωρα μας πριν μερικες δεκαετιες,χωρις βιομηχανικους ρυπους,τσερνομπιλ,ατμοσφαιρικους ρυπους,κλπ και πως ειναι σημερα.οπως λενε και οι επιστημονες καλυτερα το προλαμβανειν παρα το θεραπευειν!(ελπιζω να μην εχω τρομερα ορθογραφικα λαθη).χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:07:24 μμ »

Μόλις βρήκα το άξιο προσοχής, να το πω;  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:12:07 μμ »

Μόλις βρήκα το άξιο προσοχής, να το πω;  Μεγάλο χαμόγελο
Αντε πες το,να το παρει το ποταμι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences