Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:36:13 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιο Προσοχής απο ολους!!  (Αναγνώστηκε 13919 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:49:20 μμ »

Kαλο ειναι(αν και δυσκολο) να υπαρχουν καποιες γνωσεις ωστε να γινονται οι καλυτερες δυνατες επιλογες .
Το σιγουρο ειναι οτι οποιος διυληζει το διατροφικο θεμα σιγουρα θα ψοφησει της πεινας..........

Υ.Σ Γιωργη βλεπω εχουμε και ιδιες συνηθειες Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:59:16 μμ »

Kαλο ειναι(αν και δυσκολο) να υπαρχουν καποιες γνωσεις ωστε να γινονται οι καλυτερες δυνατες επιλογες .
Το σιγουρο ειναι οτι οποιος διυληζει το διατροφικο θεμα σιγουρα θα ψοφησει της πεινας..........

Σωστή παρατήρηση. Ο υποσιτισμός και οι αβιταμινώσεις, ειδικά στα παιδιά, είναι η χειρότερη επιλογή απ' όλες...

Υ.Σ Γιωργη βλεπω εχουμε και ιδιες συνηθειες Στριφογύρισμα ματιών
Υποθέτω ότι εννοείς εμένα (και τη γάτα μου).
Αυτό είναι το σημαντιό. Γάλα και μαρούλια με τον κουβά και κρέας μια φορά στο τόσο.

Αν πίνεις ένα λίτρο γάλα την ημέρα, όσο "άσπρο υγρό" και να 'ναι, κάτι θα σου μείνει. Κι αν τα μαρούλια είναι "σκέτο νερό", σε έναν κουβά (ανά ημέρα) κάτι θα βρεις...

Αν τρως κρέας μια φορά την εβδομάδα (και λιγότερο), δεν πα να 'χει όσες ορμόνες θέλει...

edit: Παράλληλα με τα φρέσκα ψάρια, μην ξεχνάτε τον παστό γαύρο, τις παστές σαρδέλες ή και το σκουμπρί κονσέρβα, για τα μάτια των παιδιών και όλα τα νευρικά κύτταρα (εκτός αν γουστάρετε μουρουνέλαιο). Ο γαύρος και σαρδέλες ψητά λιώνει το λίπος τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:14:35 μμ από sac » Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:09:07 μμ »

αρε παιδια, δεν αντιλεγω σε τπτ απο αυτα, εγω ξερω το εξης κι ειναι ανδιαμφισβητηο , πιω τετοια γαλα, απο τοτε που σαματρησα να βυζενω Χαμόγελο, οπως ειπα μεγαλο μερος απο συγγενηεις ειναι στο κλαδο των κρεατων ,α παραγωγης, παχυνσης κι γαλακτος... δεν επαθα τπτ, κτος αυτου στο χωριο μου στ Σελι, εχει πολες αγελαδες ελευθερας βοσκης, τις βλεπετε κι στο δρομου κι εκει κι οπου αλλου εχει κατι παρομοιο στην ελλαδα(αυτο το γαλα ειναι το τελειο κι πολυ δυσκολα να το πουλησει οποιος το εχει) παντως ποτε δεν επαθα τπτ κι σε πολλες περιπτωσεις εχω πιει κι χωρις να το βρασουμε, οι παραγωγος ξερει ποτε το ζωο ειναι αρρωστι κι παντα εχει κανει τα απαραιτητα εβμολια, το θεμα ειναι, οτι σε ενα απλο βρασιμο, που κανουμε, κι το βγαζουμε απτη φωτια μολις το γαλα αρχισει να φουσκωνει, κανενας μα κανενας δε επαθε τπτ στα χρονικα, οσο ξερω εγω κι αποτι εχουμε συζητησει κι με φιλους γιατρους κι οχι μονο σε διαφορες συζητησεις σε παρεες... η προπαγανδα των εταιριων για το κωλογλατα τους που μολις λιγουν τα περνουν πισω κι τα ξαναπουλανε 4 φορες κι μετα παλι αν δε πωηθουν τα κανουν κακαο, τα ακουω βερεσε, σας εδωσα μια πληροφορια που αφορα την υγεια... μηαμφισβητητε εμενα, δεν εχει σημασια, καντε μια ερευνα κι θα τα μαθετε ολα, τουλαχιστο για οσους εχετε παιδια.... επισης ο παππους μου τωρα ειναι 96 χρονων, καθε μερα πινει ενα γαλα απο τοτε που υπαρχει... ειχε ζωα μια ζωη απο μικρος κι μετα ειχε γιαουρτοπωλειο μεχρι την συνταξη του... οταν δει ενα συσκευασμενο γαλα που περνουν καμια φορα τα ξαδερφακια μου κι επισης εγγονια του, το περνει κι το πεταει... το ιδιο ισχυει κι με τα κρεατα... εχει πολους τροπου παχυνσης ζωων, κι ο χειροτερος των μεγαλοαιτεριων σταυλων ειναι να τα ταιζουν σκονη κρεατος απο ψογια κι αλλα ζωικα ''υλικα'''  ολα αυτα για να μην τρωτε το παραμυθι που λανσαρουν κι αρωστενει ο κοσμος.... Χαμόγελο
απλη λογικξ\η, δεν υπαρχει συγκριση του φυσικου με οποιοδηποτε τεχνικο... λεω..
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:12:48 μμ »

Μα δεν προκειται να παθεις τιποτα αφου το βραζεις. Ουτε και θα ωφεληθεις ομως, εκτος απο γευστικα.

Οσον αφορα το περιορισμενου δειγματος παραδειγμα σου οτι κανεις δεν επαθε τιποτα, εγω εχω να πω οτι καθε τοσο οταν πηγαινα στο χωριο ειδικα παλαιοτερα ολο και καποιος ειχε παθει βρουκελλωση.

Προσθηκη: αν με ολες αυτες τις χημειες και τα τεχνικα ο ΜΟ ζωης ειναι 74 και ανεβαινει, τι αλλο θελουμε?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:21:16 μμ »

Αν έχεις την κότα γκόμενα, που λέει και το ανέκδοτο, είναι άλλη συζήτηση. Παρεμπιπτόντως, ο πατέρας μου μεγάλωσε βυζαίνοντας την κατσίκα απ' ευθείας, γιατί η γιαγιά μου είχε πάθει μαστίτιδα, όταν τον γέννησε.

Αυτά που λες, φίλε Τζίμη, δεν μπορούν να γενικευτούν. Να έχεις την κότα γκόμενα, άντε και την αγελάδα. Αλλά και τον ψαρά και τον μποσταντζή... πάει πολύ...

;-)

----------------------------------------------------------------------------------

απλη λογικξ\η, δεν υπαρχει συγκριση του φυσικου με οποιοδηποτε τεχνικο... λεω..
Σε αυτό διαφωνώ κάθετα. Από πού προκύπτει ότι όλες οι... παρεμβάσεις είναι προς το χειρότερο;

Ένα πρόχειρο παράδειγμα: Η σαρδέλα που μπαίνει στην κονσέρβα πάνω στο καράβι είναι πιο φρέσκια από τη νωπή του ιχθυοπωλείου. Αν την ψαρεύεις μόνος σου, άλλη υπόθεση.

Αν το φυσικό είναι καλύτερο από οποιοδήποτε τεχνητό/τεχνικό, θα έπρεπε να τα τρώμε όλα ωμά. Και το μαγείρεμα χημική επεξεργασία είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:31:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:26:11 μμ »

τεσπα, ο καθενας μπορει να υποστιριζει οτι θελει, εγω απλα μοιραστηκα κατι εδω, ελπιζω καποια φορα καποιος που θα εχει την ευκαιρια να μιλησει με καποιον απολυτα αρμοδιο με το θεμα να παρει τις απαντησεις του κι αν με θυμηθει να πιει ενα ... γαλα στην υγεια μου Γλώσσα  me thn  ευκειρεια θα σας πω κι πως να κανετε γιαουρτι , μονο με γαλα απο γαλατα ομως..., αφου βρασετε το γαλα με τον απαραπανω τροπο, μετα το βαζετε σε ενα φουρνο στους 50 περιπου βαθμους, αφου ριξετε ενα φλυντζανακι του καφε μαγια, που μπορειτε να ειανι απο ενα γιαουρτακι που αγορασετε απο καποιο γιαουρτα ή σουπερμαρκετ, αλλα οχι των ετεριων αλλα απο μικρους απαραγωγους που το κανουν απο γαλατα που παραλαμβανουν απο γαλαταδες... εχει πολλα...   αντι να το εχετε στο φουρνο για ενα βραδυ περιπου, μπορειθτε να το εχετε κι εξω κλειστο αλλα καλα σχεπασμενο κι με κουβερτουλα ΄κι κανα μποφαν για να διατηρησει την θερμοκρασια του... το πρωι θα εχετε το ποιο υγειηνο γιαουερτι... ευχαριστηθειτε το.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:36:46 μμ »

Σου ξαναλέω, μακάρι να είχαμε όλη την ημέρα ελεύθερη (και τον χώρο) να ασχολιόμαστε με τους κήπους, με το ψάρεμα, με τα ζώα μας κλπ. Δεν θα είχαμε χρόνο, όμως, ούτε να διαβάσουμε τα παιδιά μας, ούτε να παίξουμε μαζί τους.

τεσπα, ο καθενας μπορει να υποστιριζει οτι θελει, εγω απλα μοιραστηκα κατι εδω, ελπιζω καποια φορα καποιος που θα εχει την ευκαιρια να μιλησει με καποιον απολυτα αρμοδιο με το θεμα να παρει τις απαντησεις του κι αν με θυμηθει να πιει ενα ... γαλα στην υγεια μου Γλώσσα  me thn  ευκειρεια θα σας πω κι πως να κανετε γιαουρτι , μονο με γαλα απο γαλατα ομως..., αφου βρασετε το γαλα με τον απαραπανω τροπο, μετα το βαζετε σε ενα φουρνο στους 50 περιπου βαθμους, αφου ριξετε ενα φλυντζανακι του καφε μαγια, που μπορειτε να ειανι απο ενα γιαουρτακι που αγορασετε απο καποιο γιαουρτα ή σουπερμαρκετ, αλλα οχι των ετεριων αλλα απο μικρους απαραγωγους που το κανουν απο γαλατα που παραλαμβανουν απο γαλαταδες... εχει πολλα...   αντι να το εχετε στο φουρνο για ενα βραδυ περιπου, μπορειθτε να το εχετε κι εξω κλειστο αλλα καλα σχεπασμενο κι με κουβερτουλα ΄κι κανα μποφαν για να διατηρησει την θερμοκρασια του... το πρωι θα εχετε το ποιο υγειηνο γιαουερτι... ευχαριστηθειτε το.... Κλείσιμο ματιού
Το ομογενοποιημένο γάλα του εμπορίου, φυσικά, δεν γίνεται γιαούρτι. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα, η ομογενοποίηση είναι μηχανική διεργασία και όχι χημική (αν εννοείς αυτό).

Γιατί οι μικροί παραγωγοί γενικά είναι καλύτεροι από τους μεγάλους; Επειδή είναι μικροί;
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:38:29 μμ »

αυτο ειναι αλλο θεμα φιλε sac... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:47:59 μμ »

αυτο ειναι αλλο θεμα φιλε sac... Κλείσιμο ματιού

Αυτό είναι το θέμα, αγαπητέ μου. Είναι δυνατόν ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ (που προανέφερα) να ψάχνει τη μισή του μέρα να βρει φρέσκα ψάρια, φρέσκο γάλα και φρέσκα φρούτα; Πες ότι κρέας ψάχνει μια φορά τον μήνα.

Λέω τη μισή του μέρα, γιατί την άλλη μισή δουλεύει και κοιμάται...

Κι αν έχεις και μαγαζί και δουλεύεις δώδεκα ώρες, τι κάνεις;

Εκτός αν έχεις τα χρήματα να πληρώνεις να σου τα φέρνουν όλα αυτά στην Κυψέλη...
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:53:38 μμ »

Τα σπιτια θα ειναι με υλικα που εκπεμπουν ραδονιο ή να τα κανουμε φυσικα με λασπη και πηλο οπως στο cob.gr?
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:10:29 μμ »

αααχ βρε αθηναιοι... Γλώσσα θα χαιρομουν οποις θελει κι τυχει να ερθει προς τα εδω να δει καποια πραγματα απο κοντα... κι μη μου λετε για δουλεια. εβγαζα 12-14 τιμονι στις χειριστες συνθηκες ,κι μετα στο κτηματακι με μπαχτσεδες κοτουλες, κ.α. πολλα, κι ο γαλατας 3 φορες τη βδομαδα περναει κι αφηνει το γαλατακι μου που μοσχοβολαει υγεια... οπως κι ενα σορω αλλα πραγματα....
δε θλω να παρεξηγηθει κανεις, φιλικα παντα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:14:00 μμ »

αααχ βρε αθηναιοι... Γλώσσα θα χαιρομουν οποις θελει κι τυχει να ερθει προς τα εδω να δει καποια πραγματα απο κοντα... κι μη μου λετε για δουλεια. εβγαζα 12-14 τιμονι στις χειριστες συνθηκες ,κι μετα στο κτηματακι με μπαχτσεδες κοτουλες, κ.α. πολλα, κι ο γαλατας 3 φορες τη βδομαδα περναει κι αφηνει το γαλατακι μου που μοσχοβολαει υγεια... οπως κι ενα σορω αλλα πραγματα....
δε θλω να παρεξηγηθει κανεις, φιλικα παντα... Κλείσιμο ματιού



Φιλικα παντα.

Αυτο που λες γινεται απο χομπι και διαθεση. Δεν εχει εφαρμογη μαζικα.
Επισης τα παιδακια στην Πτολεμαιδα και την Τριπολη τι φταινε και δεν αξιζουν υγεια?
Να κανουμε ο καθενας κατι τετοιο http://youtu.be/hu7eIJG_NSM
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:17:03 μμ »

απο πατεντες ενα σωρο ολοι μας... οσο γιαυτον ειναι αξιος,  ειναι ενας επιστημονας με ολο τον χρονο δικο του...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:18:21 μμ »

αααχ βρε αθηναιοι... Γλώσσα θα χαιρομουν οποις θελει κι τυχει να ερθει προς τα εδω να δει καποια πραγματα απο κοντα... κι μη μου λετε για δουλεια. εβγαζα 12-14 τιμονι στις χειριστες συνθηκες ,κι μετα στο κτηματακι με μπαχτσεδες κοτουλες, κ.α. πολλα, κι ο γαλατας 3 φορες τη βδομαδα περναει κι αφηνει το γαλατακι μου που μοσχοβολαει υγεια... οπως κι ενα σορω αλλα πραγματα....
δε θλω να παρεξηγηθει κανεις, φιλικα παντα... Κλείσιμο ματιού

Πάλι κλέβεις. :-) Αν έχεις ρόδα και κυκλοφορείς, κάνεις και ένα σωρό πράγματα παράλληλα (το ξέρω κι εγώ)...

Ο μηχανικός που σου επισκευάζει το όχημα, ο υπάλληλος στην εταιρεία που εισάγει ανταλλακτικά, ο βενζινάς;

Επίσης υπάρχουν ένα σωρό περιοχές που δεν μπορούν να παραγάγουν τα πάντα (όπως νησιά που χρειάζονται ακόμα και πόσιμο νερό).

Άσχετα με αυτά, από τον μπαχτσέ και τις κοτούλες, εγώ προτιμώ μια αγκαλιά βιβλία...

Χμμμ... το γάλα δεν κόβει την τρίτη ημέρα;

Χμμμ...(δις) δεν βλέπεις Ολυμπιακό;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:56:12 μμ από sac » Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:20:06 μμ »

ναι βρε φιλε μ sac,  αυτα που λεω ειναι για οποιον εχει την δυνατοτητα κι προσβαση... οσο για βιβλια... τονους... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences