Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 01:44:46 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PROOF 2002 GOLD SOVEREIGN ''SHEILD'' 2 POUNDS  (Αναγνώστηκε 10515 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:18:35 μμ »

Και 69άρι θα μπορούσε να γράψει κατά τη γνώμη μου. Συγχαρητήρια φίλε μου. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:26:47 μμ »

Σου το είχα πει ότι πάει για 68. Έλα και γίναμε τρεις. Άποψη μου να μη σε στεναχωρούν οι βαθμοί, το σημαντικότερο είναι να σου αρέσει εσένα. Μπράβο Γιάννη για τις επιλογές σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:41:35 μμ »

Γιαννη μου  Καλώς ήρθες στο κλαμπ του  PR68DCAMEO  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 04:48:45 μμ »

Το 68αρι και οχι 69 ενα νομισμα το περνει απο την στιγμη που υπαρχει εστω και η μικρη ελαχιστη ισως ατελεια στο γυμνο ματι.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 05:25:18 μμ »

Γιάννη μου σύντομα και το πεντόλιρο εύχομαι!!

Άποψη μου είναι ότι μόνο μέσω σκαν όπως είπε ο Παναγιώτης μπορεί να φανεί αν είναι τέλειο ένα νόμισμα η όχι....Όσο ανεβαίνει ο βαθμός τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνεις εκτίμηση...

Όπως είπε επίσης ο Ανάργυρος είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις μσ 70...ειδικά αν είσαι ιδιώτης..
Θεωρώ ότι οι έμποροι στέλνουν κατευθείαν από τα 100 κομμάτια τα 20 για πιστοποίηση με την προυπόθεση ότι θα βγάλουν τουλάχιστον 10 κομμάτια μσ70.....Έτσι βγάζουν και πολλά λεφτά στην υπεραξία του βαθμού...
Καταγράφηκε

strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:58:01 πμ »

Το κουτί για πέταμα,το νόμισμα διαμάντι,ότι και να βγάλανε Γιάννη,εάν στα μάτια σου είναι 70άρι,τελείωσε.Δεν πάει να λέει το κουτί ότι θέλει.Το ζηλεύουν όλοι,και το θέλουν όλοι.Μαζί τους και εγώ.Να το χαίρεσαι!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 11:27:33 πμ »

Το κουτί για πέταμα,το νόμισμα διαμάντι,ότι και να βγάλανε Γιάννη,εάν στα μάτια σου είναι 70άρι,τελείωσε.Δεν πάει να λέει το κουτί ότι θέλει.Το ζηλεύουν όλοι,και το θέλουν όλοι.Μαζί τους και εγώ.Να το χαίρεσαι!
+1
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 10:06:43 πμ »

Προσωπικα εχουν παψει να με απασχολουν οι βαθμοι εδω και καιρο. Ειδικα σε τετοιου ειδους νομισματα καθολου. Σεβομαι ομως και αυτους οι οποιοι ενδιαφερονται και προσπαθουν για το καλυτερο αφου υπαρχει και το οικονομικο στη μεση αλλο 68 αλλο 69 αλλο 70. Θεωρω (προσωπικη αποψη)παντως πολυ πιο ευκολη την δουλεια των εταιρειων σε αυτα τα νομισματα πρεπει να χαιρονται οι εκτιμητες οταν τους στελνουν τετοια νομισματα για πιστοποιηση. Ενα ωραιο βιντεακι το οποιο και μαλιστα εχει και αμεση σχεση με τους ψηλους βαθμους 67 +. 
PCGS Webinar - Coin Grading 102: Qualifiers, Proof Coins, Modern & Difficult to Grade Coins
Καλο ειναι οσοι ενδιαφερονται να το δουν.
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 03:56:25 μμ »

Γιάννη καλόριζικο το δυλιρο,
έαν δεν σου αρέσει το 68.......παίρνω το καραβάκι και έρχομαι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 04:03:50 μμ »

. Ενα ωραιο βιντεακι το οποιο και μαλιστα εχει και αμεση σχεση με τους ψηλους βαθμους 67 +.  PCGS Webinar - Coin Grading 102: Qualifiers, Proof Coins, Modern & Difficult to Grade Coins Καλο ειναι οσοι ενδιαφερονται να το δουν.

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το video Παναγιώτη! Ετσι εξηγούνται κάποιοι βαθμοί που μέχρι τώρα θεωρούσαμε αδιανόητους!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 08:42:08 μμ »

Και ιδου το νομισμα με το κουστουμακι του!!Ευχαριστω εξ καρδιάς τον Αντωνη (ANTONIO1967) που με βοηθησε να ερθει στα χερια μου!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Αντωνη γυμνουλη μου το εστειλες και εγω το εντυσα!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 08:52:59 μμ »

Πανέμορφο Γιάννη μου. Χαίρεσαι να το βλέπεις. Συγχαρητήρια φίλε μου. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:58:06 μμ »

πσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!! Καλορίζικο φίλε!Πανέμορφο δύλιρο!
Καταγράφηκε

ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 10:19:48 μμ »

καλορίζικο Γιάννη!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 10:58:03 μμ »

 Σε προυφ νομισματα αξιοπιστων νομισματοκοπειων, αν δεν εχουν βγει ποτε απο την καψουλα που εκδιδονται,ο συλλεκτης δεν μπορει να κανει κατι για το 69-70, ειναι θεμα καθαρα αν ειναι απο τις πρωτες κοπες της μητρας εργασιας η ειναι καπως "κουρασμενη" κλπ.(και φυσικα παιζει ρολο αν ανηκουν σε διαλεγμενη παρτιδα που εστειλε dealer για να του βγουν εκτος απο 69αρια και μερικα 70αρια,ας μην γελιομαστε).
 Για το 68αρι ομως, πιστευω οτι καποιες πολυ-πολυ μικρες ατελειες πρεπει να εχει εντοπισει ο γκερηντερας,περα απο το πατημα, π.χ. δυο η τρεις πολυ μικρες hairlines, οπως π,χ, φαινεται μια κατω απο το Ε του DEI (και στην φωτο πριν και στην φωτο μετα το σλαμπαρισμα).
 Αυτο που κανω εγω προσωπικα ειναι σε προυφιες να μην τις βγαζω ποτε απο την καψουλα,(εαν τις εχω παρει ετσι), πιθανως να ειμαι υπερβολικος,αλλα νομιζω οτι ,ουτως η αλλως , το χομπυ ειναι βιτσιο και οι υπερβολες δικαιολογουνται  Σαρκασμός Σαρκασμός.
Το νομισμα ειναι συλλεκτικο,με τον ξεχωριστο του οπισθοτυπο, ειναι πολυ ομορφο και πηρε και υψηλο βαθμο , να το χαιρεσαι και να το καμαρωνεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences