Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:22:10 μμ
Σελίδες: 1 ... 131 132 [133] 134 135 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591788 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1980 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 07:20:57 μμ »

Πήγα στην ΤτΕ στις 13.27, πήρα το νούμερο 220, με περίμεναν και οι 2 κυρίες στα Ταμεία χωρίς καμμία ουρά, πλήρωσα, παρέλαβα και έφυγα σε λιγότερο από 5'. Προφανώς και δε συμβαίνει πάντα... Είδα χαρτί που έλεγε ότι θα εξυπηρετήσουν μέχρι το 230 Απορία, αλλά είχαν εκεί στους πάγκους τους τουλάχιστον άλλα 20 κουτάκια.

Κ@@@@@!!!! Συγγνώμη για τη λέξη, αλλά μας την έσκασες. :-) Εγώ ξύπνησα 5:00...



@silahim Την έχασαα τη συζήτηση, γιατί πετάχτηκα στους Αμπελόκηπους να κάνω κάποια άλλη δουλεια.

Γενικώς, όταν είναι να φωνάξουμε, είμαστε πρώτοι. Όταν είναι να εκθέσουμε απόψεις... κολλάμε...
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1981 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 07:24:15 μμ »

καλό πολύ καλό
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #1982 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 07:30:01 μμ »

Πολύ ωραίο! Καλορίζικο Ευθύμη!
Ευχαριστώ πολύ , να είσαι καλά !!! Μικρο το άτιμο αλά δεν το χορταίνω  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #1983 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 07:42:22 μμ »

Εχω την εντιπωση οτι απο τα τρια mini 2012 2013 2014 ειναι το καλυτερο. Στο μελλον το βλεπω να πεταει η τιμη του.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1984 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:12:26 μμ »

χαμπάρι δεν πήρα....ξύπνησα με την άνεση μου κατά τη μία το μεσημέρι, ανοίγω το pc, τσιγαράκι, γουλιά καφέ, βλέπω το θέμα νομισματικό, το ανοίγω, και διαβάζω κάτι για αριθμούς, εγώ πήρα το 200, θα δώσουν άλλα 20, μου έφυγε η γουλιά από το στόμα... Θυμός Θυμός Θυμός

έριξα μια ηλεκτρονική σφεντόνα, και ο θεός βοηθός, απάντηση δεν έχω πάρει...να το χαίρεστε όσοι το πήρατε..

υγ. που είναι αυτός ο φίλος που τα παίρνει από Γερμανό, ποιο φθηνά, να μου στείλει ένα...ακούςςςς...
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1985 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:22:02 μμ »

Λόγω απασχόλησης ( μαζεύω τις ελιές ) είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που δεν έδωσα παρόν στην Τράπεζα ,αλλά απρόσμενα είδα σαν γύρισα στην σελίδα της Τράπεζας για  ηλεκτρονική παραγγελία να είναι διαθέσιμο και έριξα μια παραγγελία να δούμε αν θα είμαι τυχερός γιατί το νόμισμα είναι κουκλάκι.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1986 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:35:25 μμ »

χαμπάρι δεν πήρα....ξύπνησα με την άνεση μου κατά τη μία το μεσημέρι, ανοίγω το pc, τσιγαράκι, γουλιά καφέ, βλέπω το θέμα νομισματικό, το ανοίγω, και διαβάζω κάτι για αριθμούς, εγώ πήρα το 200, θα δώσουν άλλα 20, μου έφυγε η γουλιά από το στόμα... Θυμός Θυμός Θυμός

έριξα μια ηλεκτρονική σφεντόνα, και ο θεός βοηθός, απάντηση δεν έχω πάρει...να το χαίρεστε όσοι το πήρατε..

υγ. που είναι αυτός ο φίλος που τα παίρνει από Γερμανό, ποιο φθηνά, να μου στείλει ένα...ακούςςςς...

αρχοντας εισαι......βαζεις μπριζολες στα μουτρα και συ σαν τον Κωνστανταρα ??......... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1987 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:37:30 μμ »

Όπως γράφω και παραπάνω, αργά το μεσημέρι είχαν δώσει μόνο 220! Άρα μην ανησυχείτε, όλοι θα πάρετε. Άμα σας βολεύει, ρίχνετε και μιά βόλτα από ΤτΕ να το πάρετε σπαρταριστό στο χέρι αντί να περιμένετε...
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1988 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:37:40 μμ »

βαριέμαι, μου τις βάζει η γυναίκα μου...που να σηκώνω το χέρι μου μέχρι το κεφάλι μου... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1989 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:44:26 μμ »


αρχοντας εισαι......βαζεις μπριζολες στα μουτρα και συ σαν τον Κωνστανταρα ??......... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Εσύ που ήσουν σήμερα Μιχάλη. Μας έλειψες!!
Να κάνουμε καμιά μάχη!!! Σήμερα σε χρειαζόμουν. Πολεμούσα μόνος μου! Ήταν φυσικά ο Διονύσης(ο ψηλός)
εκεί.....αλλά τον είχε πιάσει ο Λεό στο μπλα-μπλα και τον είχε ζαλίσει!!!  Γλώσσα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1990 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:47:39 μμ »

Πήγα στην ΤτΕ στις 13.27, πήρα το νούμερο 220, με περίμεναν και οι 2 κυρίες στα Ταμεία χωρίς καμμία ουρά, πλήρωσα, παρέλαβα και έφυγα σε λιγότερο από 5'. Προφανώς και δε συμβαίνει πάντα... Είδα χαρτί που έλεγε ότι θα εξυπηρετήσουν μέχρι το 230 Απορία, αλλά είχαν εκεί στους πάγκους τους τουλάχιστον άλλα 20 κουτάκια.
Εντύπωση μου έκανε να πώ την αλήθεια, άσχετο όμως από αυτό ήταν ένα mini αρκετά αξιόλογο.
Σε ερώτηση που έκανα στον υπάλληλο γιατί οι Γερμανοί κ.λ.π. δεν έχουν Φ.Π.Α. στα εν λόγω νομίσματα, η απάντηση ήταν ότι το κράτος έχει ζόρια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο άκουσον άκουσον δεν ήθελα να το συνεχίσω το θέμα γιατί το θεώρησα άτοπο και κουτό εκ μέρους μου.
Το μέλλον θα είναι σε αυτά τα μικρά αξιόλογο για πολλούς λόγους Νίκο το έχω αναφέρει ξανά και ξανά δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1991 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:49:28 μμ »


αρχοντας εισαι......βαζεις μπριζολες στα μουτρα και συ σαν τον Κωνστανταρα ??......... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


.....αλλά τον είχε πιάσει ο Λεό στο μπλα-μπλα και τον είχε ζαλίσει!!!  Γλώσσα

για αυτο δεν ηρθα την προηγουμενη φορα ειχα ιλιγγο για 2 βδομαδες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1992 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:49:51 μμ »

ειναι οντως κουκλακι!!! καλοριζικο φιλε μου! Χαμόγελο

για να δουμε και τι ειναι το κεφαλι πανω... οκ... ειναι κυκλαδικο ειδωλιο αλλα γνωριζετε τι ακριβως; ποιος τυπος και ποια παραλλαγη; Κλείσιμο ματιού

το κεφαλι λοιπον ανοικει σε γυναικα μιας και τα περισσοτερα ειδωλια κυκλαδικης περιοδου απεικονιζουν γυναικες γυμνες! σπανια συνανταμε ανδρικες μορφες καθιμενες, ή δειχνουν μουσικους (αρπιστες), πολεμιστες ή κυνηγους. παραδειγμα τρανο και μοναδικο τον εγειρον προποσιν που ειναι στο ΜΚΤ.

καταλαβαινουμε οτι ειναι γυναικες απο τα χαρακτηριστικα και την εγχαραξη στην κοιλια, το στηθος και την ηβικη χωρα!

ειναι κανονικου τυπου που θα πει οτι οι βραχιονες του ειναι τοποθετημενοι οριζοντια κατω απο το στηθος και σθνηθως ο αριστερος πηχης τοποθετηται πανω απο τον δεξιο.

τωρα... το ειδωλιο ειναι της Πρωτοκυκλαδικης ΙΙ περιοδου (2800-2300 πΧ).

απλα για εγκυκλοπαιδικη γνωση εχουμε 3 περιοδους κυκλαδικου πολιτισμου και... αρκετες παραλλαγες του...

πρωτοκυκλαδικη Ι περιοδος (3200-2800 πΧ) και συνανταμε βιολοσχημα ειδωλια, αλλα και φυσιοκρατικα ειδωλια σε τυπους πλαστηρά, και Λουρου.

πρωτοκυκλαδικη ΙΙ περιοδος  (2800-2300 πΧ) με τον κανονικο τυπο ειδωλιου της φασης Συρου, την παραλλαγη καψαλων, παραλλαγη Σπεδου, παραλλαγη διωκαθισματων, παραλλαγη κουμασας, παραλλαγη χαλανδριανης.

πρωτοκυκλαδικη ΙΙΙ περιοδος (2300-2000 πΧ) με ειδωλια μετακανονικου τυπου, ατεχνες κι εκφυλισμενες μορφες κανονικου τυπου, αλλα και σχηματικα ειδωλια! η τριτη περιοδος ειναι η παρακμη πια!

υπαρχουν και αλλες αλλα αναφερα τις κυριοτερες! οι ονομασιες ειναι αναλογα με το που εχουν βρεθει

στο νομισμα λογκα εχει βαλει τον διασημοτερο τυπο και παραλλαγη! ειναι ο κανονικος τυπος στην παραλλαγη Σπεδου.

πηραν την ονομασια τους απο την ομωνυμη τοποθεσια στην Ναξο. διακρινονται απο τις στρογγυλεμενες επιφανειες και την παχια και στιβαρη εμφανιση. το κεφαλι ειναι λυροσχημο και στρεφεται ελαφρα προς τα πανω το προσωπο κυρτο με αρκετα πλατυ μετωπο και στρογγυλεμενο πηγουνι ενω ο λαιμος ειναι χονδρος. η μεση ειναι πιο στενη σε σχεση με την κοιλιακη χωρα η οποια διαχωριζεται με οριζοντια χαραξη απο το κατω μερος του σωματος. οι μοιροι ειναι στρογγυλεμενοι στην εξωτερικοι τους πλευρα και διαχωριζονται απο αυλακωση. οι κνημες ειναι δουλεμενες χωριστα και τονιζονται με ελαφρια εγχαραξη στο υξος των γονατων. τα ειδωλια αυτα βρισκονται σε μεγεθος απο λιγα εκατοστα εως και σε σχεδον φυσικο μεγεθος αν και τα περισσοτερα δεν ξεπερνουν τα 40 εκατοστα!

περιττο να αναφερω οτι ολα τα κυκλαδικα ειδωλια ειναι φτιαγμενα απο μαρμαρο!


**** αυτα ειναι μερικα απο το τι εχω να μαθω στο ΙΕΚ φυλακων αρχαιολογικων χωρων και μουσειων....που να φανταστω οτι χρειαζονται και σε νομισματικη μελετη.... χαχαχαχαχαχα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1993 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 08:50:32 μμ »

Ήταν φυσικά ο Διονύσης(ο ψηλός)
εκεί.....αλλά τον είχε πιάσει ο Λεό στο μπλα-μπλα και τον είχε ζαλίσει!!!  Γλώσσα


Χαμπάρι δεν πήρα...ήμουν έξω με τον Λεώ και τον Μιχάλη και πίναμε καφέ.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1994 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 09:10:08 μμ »

Φίλε NMS πραγματικά μπράβο σου και χαίρομαι ειλικρινά που υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα  εδώ μέσα,που δεν βλέπουν όλα τα θέματα επιδερμικά ανούσια και χωρίς να εμβαθύνουν το πως και το γιατί και να θεωρούν τα αντικείμενα τα συλλεκτικά απλά σπάνια και τίποτα παραπάνω που πρέπει να αποκτήσουμε απο ματαιοδοξία και μόνο, εννοείται ότι βάζω και τον εαυτό μου μέσα   
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 131 132 [133] 134 135 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences