Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:40:47 πμ
Σελίδες: 1 ... 107 108 [109] 110 111 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591923 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1620 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:15:54 πμ »

Θανάση φίλε μου μας ξεδόντιασαν πάλι ολίγον και φέτος εεε; και ακόμα δεν το έχουμε τελειώσει το όλο πρόγραμμα ... άντε κουράγιο πατριώτες !!
Το ολίγον μου άρεσε, λέγε καλύτερα πολύ και έχει και συνέχεια. Προβλέπω του χρόνου ακόμη περισσότερα, μακάρι να βγω ψεύτης.
Πάντως κάτι από ΕΛΤΑ μου θυμίζει το όλο σκηνικό.
+1!!!!!!   ισως? σε ευλογο Χρονικο Διαστημα Σταματησουν οι Ουρες!!!για ευνοητους λογους!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.                         υγ.ας μην ξεχναμε πολυ λιγα επιασαν!!!που λεμε στην Αγορα.Και φυσικα αποθαρυνουν πολλους κλαδους Συλλεκτων,Επενδυτων?κλπ.Πανω κατω οι Συλλεκτες καλυπτουν εναν ορισμενο!!! αριθμο,τα υπολοιπα στοκαρονται,κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:30:37 πμ από giannist » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1621 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 10:34:12 πμ »

Αλλες φορες τετοιες μερες διαθεσης νομισματων γινοταν ο κακος χαμος εδω τωρα ακρα του ταφου σιωπη....τυχαιο?δεν νομιζω........απο την αλλη γελαω......κοντευει να βγει ολο το νομισματικο προγραμμα 2014 και δεν εχει ακομη ανακοινωθει επισημα απο την ΤΤΕ....ποτε θα το βγαλουν?
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1622 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 10:48:52 πμ »

Βιάζεσαι πολύ Έλληνα Χαμόγελο . Κάτσε να μπει με το καλό το 2015 , να ξέρουν σίγουρα τι έχουν τυπώσει και σε τι αριθμό γιατί δεν είναι και σταθεροί Χαμόγελο . Μία λένε θα τυπώσουν το ένα , μία το άλλο μετά αλλάζουν τα γραμμάρια μετά τον αριθμό διάθεσης . Έχει ενδιαφέρον το Νομισματικό πρόγραμμα , θέλουν να μας έχουν σε εγρήγορση   Γλώσσα
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1623 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 10:49:52 πμ »

......κοντευει να βγει ολο το νομισματικο προγραμμα 2014 και δεν εχει ακομη ανακοινωθει επισημα απο την ΤΤΕ....ποτε θα το βγαλουν?
Ελα μου, ντε! Εντάξει, είχαν πολλά λάθη στο αρχικό, αλλά αυτό δε δικαιολογεί τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Πάντως σε έγγραφό μου τον Μάϊο μου είχαν απαντήσει το Σεπτέμβριο. Εχουμε λίγο καιρό ακόμη.

Αλλες φορες τετοιες μερες διαθεσης νομισματων γινοταν ο κακος χαμος εδω τωρα ακρα του ταφου σιωπη....τυχαιο?δεν νομιζω........
203 ευρώ, Μιχάλη μου και με ορίζοντα 12ετίας για τις μέρες μας είναι ένα πρόβλημα!
Πάντως, αυτό που λένε οι φίλοι, ότι δηλαδή θα γίνει ό,τι έγινε και με τα ΕΛΤΑ, το βλέπω λίαν συντόμως να υλοποιείται. Αν συνεχίζει να μας διαβάζει ο χαράκτης της ΤτΕ μάλλον θα πρέπει να τους διαβιβάσει τις ανησυχίες μας. Δεν είναι ακόμη αργά!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1624 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:05:31 πμ »

από τη στιγμή που η ΤτΕ στοχεύει σε διεθνές επίπεδο (βλέπε δημιουργία eshop), δε νομίζω να εισακουστουν οι ανησυχίες των συλλεκτών εδώ μέσα. Κι εγώ προσωπικά θα ήθελα λιγότερα πράγματα το 2015, αλλά δεν...
Ελπίζω να βγούμε ψεύτες...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1625 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 12:29:30 μμ »

Αλλες φορες τετοιες μερες διαθεσης νομισματων γινοταν ο κακος χαμος εδω τωρα ακρα του ταφου σιωπη....τυχαιο?δεν νομιζω........
203 ευρώ, Μιχάλη μου και με ορίζοντα 12ετίας για τις μέρες μας είναι ένα πρόβλημα!
Πάντως, αυτό που λένε οι φίλοι, ότι δηλαδή θα γίνει ό,τι έγινε και με τα ΕΛΤΑ, το βλέπω λίαν συντόμως να υλοποιείται. Αν συνεχίζει να μας διαβάζει ο χαράκτης της ΤτΕ μάλλον θα πρέπει να τους διαβιβάσει τις ανησυχίες μας. Δεν είναι ακόμη αργά!
[/quote]


Δεν ξέρω τι λέτε εσείς......αλλά γνωστός μου παρήγγειλε 10 τμχ (με τιμολόγιο) και
του εγκρίναν μόνο 2 τμχ!!!!!  Σήμερα του ήρθε η έγκριση και τα λέγαμε.


από τη στιγμή που η ΤτΕ στοχεύει σε διεθνές επίπεδο (βλέπε δημιουργία eshop), δε νομίζω να εισακουστουν οι ανησυχίες των συλλεκτών εδώ μέσα. Κι εγώ προσωπικά θα ήθελα λιγότερα πράγματα το 2015, αλλά δεν...
Ελπίζω να βγούμε ψεύτες...

Δυστυχώς η τράπεζα και το υπουργείο οικονομικών στοχεύουν σε διεθνές επίπεδο,όπως σωστά λέει
και ο φίλος παραπάνω.
Από τη μία είναι καλό για το Ελληνικό νόμισμα ώστε να έχει συνέχεια και μέλλον. Από την άλλη
είναι κακό για τους Έλληνες συλλέκτες που δεν θα μπορούν να τα παίρνουν όλα.
Οι ξένοι συλλέκτες θα κάνουν τις επιλογές τους και θα παίρνουν αυτά που τους ενδιαφέρουν.
Βλέπε Έλληνες συλλέκτες ευρώ μέσα από το στέκι που μαζεύουν Αυστριακά νιόβιο, σειρές ευρώ κρατών,
προυφ, 2ευρα, αναμνηστικά, 2ευρα αναμνηστικά και ούτω κάθε' ξής. Έχουμε κάνει τις επιλογές μας ώς
προς τα ξένα ευρώ.
Δεν μπορώ να ξέρω αν θα τους βγεί αυτό σε καλό, άλλα ίσως να είναι ένα πρώτο μήνυμα σε εμάς
τους συλλέκτες να αρχίζουμε να κάνουμε τις επιλογές μας,ακόμα και στα Ελληνικά ευρώ!
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1626 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 02:59:35 μμ »



Δεν ξέρω τι λέτε εσείς......αλλά γνωστός μου παρήγγειλε 10 τμχ (με τιμολόγιο) και
του εγκρίναν μόνο 2 τμχ!!!!!  Σήμερα του ήρθε η έγκριση και τα λέγαμε.



Εγώ πιστεύω ότι η αυριανή ''συναυλία'' θα είναι sold out !!
Μπορεί η ΤτΕ να έχει μεγαλώσει απελπιστικά το νομισματικό της πρόγραμμα,
Μπορεί ο μέσος έλληνας συλλέκτης να μην έχει τα χρήματα που θα ήθελε,
Μπορεί το σχέδιο να μην ενθουσίασε τους περισσότερους από εμάς ...

ΑΛΛΑ...

1) Μιλάμε για ένα χρυσό νόμισμα και ο χρυσός μακροπρόθεσμα δεν χάνει την αξία του.
2) Το τιράζ είναι μικρό (1000 κομμάτια),
3) Είναι το 1ο μιας σειράς και τα 1α νομίσματα συνήθως παρουσιάζουν αυξημένη ζήτηση.
4) Είναι το 1ο ελληνικό ''μισόλιρο'' που έχει κυκλοφορήσει ποτέ.
5) Στο εξωτερικό υπάρχει αυξημένο ενδιαφέρον και αγοραστικό κοινό για τέτοια χρυσά νομίσματα.
6) Ακόμη και αν κάποιος το πάρει για επένδυση, λογικά όταν το πουλήσει θα πάρει τα χρήματά του.

Για όλους αυτούς τους λόγους, πιστεύω ότι αύριο δεν θα μείνει ούτε ένα απούλητο mini gold plus !!  
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1627 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:50:50 μμ »

Όποτε κύριοι πρωί πρωί με την αυγουλα στην ουρά να το πάρετε ελάτε μην ντρέπεστε  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1628 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 04:08:26 μμ »



Δεν ξέρω τι λέτε εσείς......αλλά γνωστός μου παρήγγειλε 10 τμχ (με τιμολόγιο) και
του εγκρίναν μόνο 2 τμχ!!!!!  Σήμερα του ήρθε η έγκριση και τα λέγαμε.



Εγώ πιστεύω ότι η αυριανή ''συναυλία'' θα είναι sold out !!
Μπορεί η ΤτΕ να έχει μεγαλώσει απελπιστικά το νομισματικό της πρόγραμμα,
Μπορεί ο μέσος έλληνας συλλέκτης να μην έχει τα χρήματα που θα ήθελε,
Μπορεί το σχέδιο να μην ενθουσίασε τους περισσότερους από εμάς ...

ΑΛΛΑ...

1) Μιλάμε για ένα χρυσό νόμισμα και ο χρυσός μακροπρόθεσμα δεν χάνει την αξία του.
2) Το τιράζ είναι μικρό (1000 κομμάτια),
3) Είναι το 1ο μιας σειράς και τα 1α νομίσματα συνήθως παρουσιάζουν αυξημένη ζήτηση.
4) Είναι το 1ο ελληνικό ''μισόλιρο'' που έχει κυκλοφορήσει ποτέ.
5) Στο εξωτερικό υπάρχει αυξημένο ενδιαφέρον και αγοραστικό κοινό για τέτοια χρυσά νομίσματα.
6) Ακόμη και αν κάποιος το πάρει για επένδυση, λογικά όταν το πουλήσει θα πάρει τα χρήματά του.

Για όλους αυτούς τους λόγους, πιστεύω ότι αύριο δεν θα μείνει ούτε ένα απούλητο mini gold plus !! 
To no1 θα ίσχυε αν το πούλαγε σε τιμή μετάλλου. Αλλά το πουλάει σε πολλαπλάσια τιμή
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #1629 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 05:23:47 μμ »

Πιστεύω  πως το αυριανό  νομισμα του Δια πολύ δύσκολα θα εξαντληθεί, λόγω τιμής και εμφάνισης το νομισμα δεν θα έχει καλη πορεία,πιθανολογώ πως θα δούμε στο μέλλον να πουλιέται όσο αγοράστηκε και ίσως και πιο κάτω!
Μακάρι να βγω ψεύτης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2014, 05:38:28 μμ από Kρηνιώτης » Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #1630 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 07:30:11 μμ »

Προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει να υπαρχει ασφαλης προβλεψη για την πορεια που θα εχει.
Υπαρχουν στοιχεια που το ανεβαζουν οπως το τιραζ, η θεματολογια κλπ., υπαρχουν ομως και στοιχεια που το κατεβαζουν οπως ο σχεδιασμος του, η πληθωρα πλεον των αναμνηστικων τηςΤτΕ, η κακη οικονομικη συγκυρια και αλλα.
Ειδομεν λοιπον!
Να κανω και μια προταση να γινει ενα γκαλοπ για το που θα φτασει η τιμη του, οπως και στο χρυσο του Αριστοτελη.
Θα ειχε θεωρω ενδιαφερον να δουμε τη γνωμη των φιλων του στεκιου..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1631 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 07:38:19 μμ »

Πιστεύω  πως το αυριανό  νομισμα του Δια πολύ δύσκολα θα εξαντληθεί, λόγω τιμής και εμφάνισης το νομισμα δεν θα έχει καλη πορεία,πιθανολογώ πως θα δούμε στο μέλλον να πουλιέται όσο αγοράστηκε και ίσως και πιο κάτω!

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. :-) Μπορεί να εξαντληθεί αύριο και σύντομα να το δούμε να πουλιέται σε χαμηλή τιμή.
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #1632 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 01:51:23 πμ »

Τελικά αποφάσισα να το αφήσω κι εγώ το νόμισμα, μία το σχέδιο που δεν με τρέλανε και τόσο (που νταξ για την πληρότητα της συλλογής δεν είναι και Ο κρίσιμος παράγοντας), μια το πόσο που δεν είναι και τρελό αλλά είναι γερό. Προτίμησα να το αφήσω και να πάρω όσα από τα ποιο παλιά που μου λείπουν και που θα αποσυρθούν στο τέλος του έτους ....
Οπότε πλέον έχω να περιμένω το mini και proof.

Τώρα αν τα επόμενα χρόνια συνεχίσει η σειρά και το επιτρέπουν τα οικονομικά μου θα ελπίζω να πετύχω καμιά ευκαιρία για όσα δεν πάρω, φέτος όμως δεεεεεν

Απούλητα πάντως ΔΕΝ θα έχουμε τα 1000 κομμάτια θα το εξασφαλίσουν αυτό, μην τρελαθούμε, απλά πιστεύω θα έχουμε ποιο γρήγορα πτώση της τιμής και όταν πλέον σταθεροποιηθεί θα έχει μικρότερη υπεραξία (σε % ποσοστό) σε σχέση με άλλα ίδιου mintage ...
Για να μένουν απούλητα (και όσο συνεχίσουν να κόβονται 1000τμχ.) θα πρέπει όσα κοράκια πάνε μόνο και μόνο για να βγάλουν χαρτζιλίκι πουλώντας το αμέσως να τους μένουν 2-3 απούλητα που θα αναγκαστούν να τα σπρώξουν για πολύ μικρό κέρδος οπότε πλέον δεν θα αξίζει τον κόπο να πηγαίνουν ... το ίδιο ισχύει και για τους εμπόρους αν δουν να τους περισσέψουν ή να μην φεύγουν όσο θένε μόνο τότε θα πάρουν λιγότερα ...
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1633 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:20:32 πμ »

Καλημέρα 7 το πρωί νούμερο 54 έξω από το κεντρικό κατάστημα όσο περνά η ώρα μαζεύονται και άλλοι
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1634 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 07:00:14 πμ »

του έριξα και εγώ μια ηλεκτρονική παραγγελία, και αν εγκριθεί βλέπουμε...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 107 108 [109] 110 111 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences