Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:33:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 91 92 [93] 94 95 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 586040 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1380 στις: Ιούλιος 10, 2014, 06:34:05 μμ »

Ρε Διονύση τι συγκρίνεις και εσύ;; Το ΟΧΙ είναι ένα απο τα ομορφότερα αναμνηστικά με πορεία 24 χρόνων και το άλλο είναι ένα επίσης ωραίο αναμνηστικό νόμισμα με χαμηλό τιραζ μέσα στην πληθώρα των αναμνηστικών κερμάτων που εκδίδει η ΤΤΕ πια. Αν του χρόνου εκδοθούν 2 χρυσά των 500 τεμαχίων και τον μεθεπόμενο 3 των 333 τεμαχίων κλπ...να δω τις τιμές τους! Και μη μου πείτε οτι δεν θα γίνει. Έχει γίνει ήδη πρόπερσι.....

Αυτο σου λέω Κώστα . Οτι το όχι που ειναι το ομορφότερο και δυσκολότερο όλων δεν κρατάει τιμη . Πόσο μαλλον ο ιπποκρατης που ούτε κάν δεν έχει κάτσει η μπίλια
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1381 στις: Ιούλιος 10, 2014, 06:36:13 μμ »

πάντως όχι χρυσό στην πνε δεν έχω δει στις δημοπρασίες τα τελευταία 5-6χρόνια, ενώ όλα τα άλλα έχουν εμφανιστεί...γιατί δεν βάζει κανείς να δει που θα πάει? επίσης κινήσεις που γίνονται παράπλευρα καλό είναι να μην τις λαμβάνουμε υπόψιν. και μένα φίλος μου τα σκότωσε όλα τα αναμνηστικά μπροστά μου. τι πάει να πει ότι αυτή ήταν η αξία τους?

Αυτές οι παράπλευρες που λες , ειναι οι καθημερινές συναλλαγές . Αυτές της δημοπρασίας ειναι οι μεμονωμένες περιπτώσεις .

οκ εσύ ξέρεις καλύτερα, απλώς μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει σκάσει μύτη στην πνε.

υγ μην τον λες Ιπποκράτη, αυτός ήταν πέρυσι, Αριστοτέλης είναι ο φετινός..  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #1382 στις: Ιούλιος 10, 2014, 06:48:21 μμ »

Εγω δεν εχω να προσθεσω κατι αφου τα ειπατε ολα Χαμόγελο, εκτος του οτι τα ατομα που φωναζαν οτι δεν προκειται να πουληθουν ουτε 200 κομματια ειναι τωρα οι ιδιοι που εχουν το θρασος να συνεχιζουν να λενε σιγα 500 ευρω μαξιμουμ θα παει ή θα πεσει κατω απο εκει ή βαλτε και 250-450 ευρω στην ψηφοφορια ..ανεξαρτητως αν εχουν δικιο ή οχι γιατι κανεισ δεν ξερει που θα παει ,η σιγουρια τους σε συνδυασμο με την παταγωδη αποτυχια της προηγουμενης προβλεψης τους θα επρεπε να τους κανει τουλαχιστον να σιωπησουν

Λοιπον εγω απλως παρεθεσα γεγονοτα απο κει κ επειτα οποιος εχει τη μυγα μυγιαζετε οπως λεει κ ο λαος ..επισης δεν ειπα οτι θα παρει αξια ουτε οτι θα πουλιεται πολυ οπως φαινεται κ στην επισυναψη του σχολιου λεω ανεξαρτητως αν εχουν δικιο ή οχι...τωρα επι προσωπικου φιλε teutates οταν λες γραπτως οτι ειμαι εμπορος πραγμα π δεν ειναι ουτε κατα προσεγγιση αληθες και το λες ετσι απλα τοτε αυτο αποτελει ανακριβεια λαικως μαλακι@ μιας και φαινεται οτι σ αρεσει ο λαικισμος και κατ επεκταση αυτος  π λαικιζει λεγεται κ μακακας..αυτα ειναι τα γεγονοτα ,τ αλλα ειναι αρλουμπες ...κατα τα αλλα να προσθεσω οτι συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο του gkcollect σχετικα με την διανομη
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1383 στις: Ιούλιος 10, 2014, 06:52:19 μμ »

Συνεχίζεις να βρίζεις και να δείχνεις την ανατροφή σου.
Αν το έμπορος είναι ύβρις τότε έχεις πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας ή άλλου είδους πρόβλημα.
Όποιο όμως και αν είναι το πρόβλημά σου, να το κοιτάξεις γρήγορα....
Καταγράφηκε

Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #1384 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:06:48 μμ »

Ρίξτε λιγο τους τόνους .Το θεμα ηταν και ειναι το νομισματικο προγραμμα  Απορία
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1385 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:16:21 μμ »

Το θέμα είναι να γράφουμε κόσμια.
Όταν είπα να βάλουμε στο gallop και το ποσό 200-450 προφανώς και ήταν για αστείο.
Και δεν νομίζω να απευθυνόταν σε κανένα προσωπικά.
Αν τώρα ενόχλησε κάποιους τότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Η γνώμη μου είναι ότι το νόμισμα θα πάρει αξία, όχι σήμερα αλλά σε βάθος χρόνου και όχι τρελά νούμερα.
Τα 500 ευρώ είναι αποδεκτό από όλους σαν ένα κάτω όριο ακόμη και αν ο χρυσός φθάσει 1 δολλάριο η ουγκιά.
Από εκεί και πέρα όσοι "παπαγαλίζουν" ότι στα 1.000 ευρώ είναι ευκαιρεία τότε επιτρέψτε μου να πω ότι έχουν σκοτεινά κίνητρα.
Ήδη τα φετινά ασημένια δεν τραβάνε όσο τα περυσινά.
Άρα η κόπωση επήλθε, όπως πολλοί έχουν επισημάνει, πολύ πιο γρήγορα από όσο περιμέναμε.
Αν λοιπόν του χρόνου έχουμε ένα ακόμη χρυσό των 600 τεμαχίων τότε είναι βέβαιο ότι θα "χάσουν" και τα δύο την αίγλη τους.
Η ΤτΕ έχει βρει προς το παρόν την παχιά αγελάδα και την αρμέγει. Αν όμως την αρμέξεις πάρα πολύ χάνεις την αγελάδα και μαζί το γάλα που σε ταΐζει χρόνια τώρα.
Καλές οι συλλογές, καλές οι υπεραξίες αλλά μην το παπαγαλίζουμε σαν το μόνο κίνητρο για τη συλλογή.
Θέλω όλα τα νομίσματα της συλλογής μου να έχουν παραπάνω από όσο τα αγόρασα αλλά δεν βγαίνω να λέω συνέχεια ότι αυτό θα γίνει πύραυλος, το άλλο τούρμπο και το τελευταίο διαστημόπλοιο.
Τότε δεν κάνω συλλογή αλλά οικονομική ανάλυση.
Συγγνώμη αν σας κούρασα.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1386 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:37:28 μμ »

Ερωτηση ...

Το νομισμα το πηρατε εσεις που το πηρατε,  επειδη σας αρεσε και θέλατε να το βαλετε στην συλλογη σας ή να κερδισετε 2-3-4 κατοσταρικα απο την μεταπωληση του .... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1387 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:42:37 μμ »

Το θέμα είναι να γράφουμε κόσμια.
Όταν είπα να βάλουμε στο gallop και το ποσό 200-450 προφανώς και ήταν για αστείο.
Και δεν νομίζω να απευθυνόταν σε κανένα προσωπικά.
Αν τώρα ενόχλησε κάποιους τότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Η γνώμη μου είναι ότι το νόμισμα θα πάρει αξία, όχι σήμερα αλλά σε βάθος χρόνου και όχι τρελά νούμερα.
Τα 500 ευρώ είναι αποδεκτό από όλους σαν ένα κάτω όριο ακόμη και αν ο χρυσός φθάσει 1 δολλάριο η ουγκιά.
Από εκεί και πέρα όσοι "παπαγαλίζουν" ότι στα 1.000 ευρώ είναι ευκαιρεία τότε επιτρέψτε μου να πω ότι έχουν σκοτεινά κίνητρα.
Ήδη τα φετινά ασημένια δεν τραβάνε όσο τα περυσινά.
Άρα η κόπωση επήλθε, όπως πολλοί έχουν επισημάνει, πολύ πιο γρήγορα από όσο περιμέναμε.
Αν λοιπόν του χρόνου έχουμε ένα ακόμη χρυσό των 600 τεμαχίων τότε είναι βέβαιο ότι θα "χάσουν" και τα δύο την αίγλη τους.
Η ΤτΕ έχει βρει προς το παρόν την παχιά αγελάδα και την αρμέγει. Αν όμως την αρμέξεις πάρα πολύ χάνεις την αγελάδα και μαζί το γάλα που σε ταΐζει χρόνια τώρα.
Καλές οι συλλογές, καλές οι υπεραξίες αλλά μην το παπαγαλίζουμε σαν το μόνο κίνητρο για τη συλλογή.
Θέλω όλα τα νομίσματα της συλλογής μου να έχουν παραπάνω από όσο τα αγόρασα αλλά δεν βγαίνω να λέω συνέχεια ότι αυτό θα γίνει πύραυλος, το άλλο τούρμπο και το τελευταίο διαστημόπλοιο.
Τότε δεν κάνω συλλογή αλλά οικονομική ανάλυση.
Συγγνώμη αν σας κούρασα.

όπως λέει ο Αντώνης το νόμισμα όσοι το πήραμε, το πήραμε για γούστο μας, και τι θα κάνει δεν μας ενδιαφέρει. φίλε teutates συμφωνώ μαζί σου ότι να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά αν θυμάμαι καλά μαζεύεις τα νιόβια, και μιλάς για απογειώσεις στις τιμές σε αυτά...εκεί δεν πιστεύεις ότι έχει κουράσει και με θέματα αδιάφορα (αν εξαιρέσεις το όμορφο το νιοβίου), γιατί εγώ και εκεί βλέπω κούραση...να χρησιμοποιούμε ίδια μέτρα και σταθμά στις κρίσεις μας...
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1388 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:45:09 μμ »

Ερωτηση ...

Το νομισμα το πηρατε εσεις που το πηρατε,  επειδη σας αρεσε και θέλατε να το βαλετε στην συλλογη σας ή να κερδισετε 2-3-4 κατοσταρικα απο την μεταπωληση του .... Στριφογύρισμα ματιών

 Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1389 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:51:32 μμ »

Το θέμα είναι να γράφουμε κόσμια.
Όταν είπα να βάλουμε στο gallop και το ποσό 200-450 προφανώς και ήταν για αστείο.
Και δεν νομίζω να απευθυνόταν σε κανένα προσωπικά.
Αν τώρα ενόχλησε κάποιους τότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Η γνώμη μου είναι ότι το νόμισμα θα πάρει αξία, όχι σήμερα αλλά σε βάθος χρόνου και όχι τρελά νούμερα.
Τα 500 ευρώ είναι αποδεκτό από όλους σαν ένα κάτω όριο ακόμη και αν ο χρυσός φθάσει 1 δολλάριο η ουγκιά.
Από εκεί και πέρα όσοι "παπαγαλίζουν" ότι στα 1.000 ευρώ είναι ευκαιρεία τότε επιτρέψτε μου να πω ότι έχουν σκοτεινά κίνητρα.
Ήδη τα φετινά ασημένια δεν τραβάνε όσο τα περυσινά.
Άρα η κόπωση επήλθε, όπως πολλοί έχουν επισημάνει, πολύ πιο γρήγορα από όσο περιμέναμε.
Αν λοιπόν του χρόνου έχουμε ένα ακόμη χρυσό των 600 τεμαχίων τότε είναι βέβαιο ότι θα "χάσουν" και τα δύο την αίγλη τους.
Η ΤτΕ έχει βρει προς το παρόν την παχιά αγελάδα και την αρμέγει. Αν όμως την αρμέξεις πάρα πολύ χάνεις την αγελάδα και μαζί το γάλα που σε ταΐζει χρόνια τώρα.
Καλές οι συλλογές, καλές οι υπεραξίες αλλά μην το παπαγαλίζουμε σαν το μόνο κίνητρο για τη συλλογή.
Θέλω όλα τα νομίσματα της συλλογής μου να έχουν παραπάνω από όσο τα αγόρασα αλλά δεν βγαίνω να λέω συνέχεια ότι αυτό θα γίνει πύραυλος, το άλλο τούρμπο και το τελευταίο διαστημόπλοιο.
Τότε δεν κάνω συλλογή αλλά οικονομική ανάλυση.
Συγγνώμη αν σας κούρασα.

όπως λέει ο Αντώνης το νόμισμα όσοι το πήραμε, το πήραμε για γούστο μας, και τι θα κάνει δεν μας ενδιαφέρει. φίλε teutates συμφωνώ μαζί σου ότι να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά αν θυμάμαι καλά μαζεύεις τα νιόβια, και μιλάς για απογειώσεις στις τιμές σε αυτά...εκεί δεν πιστεύεις ότι έχει κουράσει και με θέματα αδιάφορα (αν εξαιρέσεις το όμορφο το νιοβίου), γιατί εγώ και εκεί βλέπω κούραση...να χρησιμοποιούμε ίδια μέτρα και σταθμά στις κρίσεις μας...

Μιλάω για απογειώσεις που δεν τις πίστευα όταν τα αγόραζα.
Και μιλάμε για εκατοντάδες πωλήσεις το μήνα στο ebay, άρα μιλώ με στοιχεία και όχι με στοχευμένες - καθοδηγούμενες πωλήσεις.
Αγόρασα και αγοράζω από ένα.
Δεν έχω πουλήσει ούτε ένα, αν και πολλές φορές με παρακάλεσαν να μεσολαβήσω.
Αντιθέτως τους παρέπεμψα στους πιο φθηνούς πωλητές - εμπόρους.
Με άλλα λόγια αυτό που λέω είναι στατιστικά στοιχεία από ένα μεγάλο δείγμα και όχι προβλέψεις.
Και μιλώ για νομίσματα 11 ετών και όχι για προχθεσινά.
Νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει μια διαφορά.
Όσον αφορά την κούραση, μετά από 11 χρόνια συνεχών εκδόσεων, λογικό το βρίσκω αλλά αυτό θα το συζητήσουμε μετά από άλλα 11 χρόνια. Τότε θα μιλάμε με στοιχεία και όχι με προβλέψεις στις οποίες είμαι προσγειωμένος προσπαθώντας να προφυλάξω πολλούς συλλέκτες από λάθος κινήσεις - αγορές που θα τους κοστίσουν ακριβά.
Καταγράφηκε

Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1390 στις: Ιούλιος 10, 2014, 07:56:38 μμ »

Επειδή κρατώ στατιστικά από δημοπρασίες το χρυσό ΟΧΙ δεν το βρήκα τα τελευταία χρόνια να έχει δημοπρατηθεί
σε ΠΝΕ, Καραμίτσο  και σε ξένους οίκους  ( για τους ξένους  οίκους μπορεί να μου έχει ξεφύγει καμία.) Αλλά και αν είναι σήμερα η τιμή γύρω στα 1300€   ( γιατί  και εγώ θα μπορούσα να πω πως τιμή του είναι τα 5400 €  που ζητάει κάποιος σήμερα στο e-bay που φυσικά δεν είναι)  πόσο ήταν η αγορά του και πια είναι η σημερινή του απόδοση στα 24 χρόνια; Μόνο 10 %;
Μην προσπαθούμε να κάνουμε το άσπρο μαύρο και εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πόσο θα πάει (αν μας έχει καλά ο θεός και δεν βρεθούμε σε πολύ μεγάλη ανάγκη ) θα το δώσω στα παιδιά μου με την ευχή να φτάσει  τουλάχιστον μέχρι τα τρισέγγονα μου .
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1391 στις: Ιούλιος 10, 2014, 08:03:08 μμ »

Το θέμα είναι να γράφουμε κόσμια.
Όταν είπα να βάλουμε στο gallop και το ποσό 200-450 προφανώς και ήταν για αστείο.
Και δεν νομίζω να απευθυνόταν σε κανένα προσωπικά.
Αν τώρα ενόχλησε κάποιους τότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Η γνώμη μου είναι ότι το νόμισμα θα πάρει αξία, όχι σήμερα αλλά σε βάθος χρόνου και όχι τρελά νούμερα.
Τα 500 ευρώ είναι αποδεκτό από όλους σαν ένα κάτω όριο ακόμη και αν ο χρυσός φθάσει 1 δολλάριο η ουγκιά.
Από εκεί και πέρα όσοι "παπαγαλίζουν" ότι στα 1.000 ευρώ είναι ευκαιρεία τότε επιτρέψτε μου να πω ότι έχουν σκοτεινά κίνητρα.
Ήδη τα φετινά ασημένια δεν τραβάνε όσο τα περυσινά.
Άρα η κόπωση επήλθε, όπως πολλοί έχουν επισημάνει, πολύ πιο γρήγορα από όσο περιμέναμε.
Αν λοιπόν του χρόνου έχουμε ένα ακόμη χρυσό των 600 τεμαχίων τότε είναι βέβαιο ότι θα "χάσουν" και τα δύο την αίγλη τους.
Η ΤτΕ έχει βρει προς το παρόν την παχιά αγελάδα και την αρμέγει. Αν όμως την αρμέξεις πάρα πολύ χάνεις την αγελάδα και μαζί το γάλα που σε ταΐζει χρόνια τώρα.
Καλές οι συλλογές, καλές οι υπεραξίες αλλά μην το παπαγαλίζουμε σαν το μόνο κίνητρο για τη συλλογή.
Θέλω όλα τα νομίσματα της συλλογής μου να έχουν παραπάνω από όσο τα αγόρασα αλλά δεν βγαίνω να λέω συνέχεια ότι αυτό θα γίνει πύραυλος, το άλλο τούρμπο και το τελευταίο διαστημόπλοιο.
Τότε δεν κάνω συλλογή αλλά οικονομική ανάλυση.
Συγγνώμη αν σας κούρασα.

όπως λέει ο Αντώνης το νόμισμα όσοι το πήραμε, το πήραμε για γούστο μας, και τι θα κάνει δεν μας ενδιαφέρει. φίλε teutates συμφωνώ μαζί σου ότι να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά αν θυμάμαι καλά μαζεύεις τα νιόβια, και μιλάς για απογειώσεις στις τιμές σε αυτά...εκεί δεν πιστεύεις ότι έχει κουράσει και με θέματα αδιάφορα (αν εξαιρέσεις το όμορφο το νιοβίου), γιατί εγώ και εκεί βλέπω κούραση...να χρησιμοποιούμε ίδια μέτρα και σταθμά στις κρίσεις μας...

Μιλάω για απογειώσεις που δεν τις πίστευα όταν τα αγόραζα.
Και μιλάμε για εκατοντάδες πωλήσεις το μήνα στο ebay, άρα μιλώ με στοιχεία και όχι με στοχευμένες - καθοδηγούμενες πωλήσεις.
Αγόρασα και αγοράζω από ένα.
Δεν έχω πουλήσει ούτε ένα, αν και πολλές φορές με παρακάλεσαν να μεσολαβήσω.
Αντιθέτως τους παρέπεμψα στους πιο φθηνούς πωλητές - εμπόρους.
Με άλλα λόγια αυτό που λέω είναι στατιστικά στοιχεία από ένα μεγάλο δείγμα και όχι προβλέψεις.
Και μιλώ για νομίσματα 11 ετών και όχι για προχθεσινά.
Νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει μια διαφορά.
Όσον αφορά την κούραση, μετά από 11 χρόνια συνεχών εκδόσεων, λογικό το βρίσκω αλλά αυτό θα το συζητήσουμε μετά από άλλα 11 χρόνια. Τότε θα μιλάμε με στοιχεία και όχι με προβλέψεις στις οποίες είμαι προσγειωμένος προσπαθώντας να προφυλάξω πολλούς συλλέκτες από λάθος κινήσεις - αγορές που θα τους κοστίσουν ακριβά.

οκ με κάλυψες. φιλικά ρώτησα για κούραση γιατί βλέπω από το 2011 και μετά είναι ακούνητα στην τιμή έκδοσης, όπως επίσης υποψιάζομαι ότι αφού έγινε γνωστό το νόμισμα τα τελευταία χρόνια, πήγαν πολλά σε συλλέκτες ενώ των παλιών χρόνων έχουν στοκαριστεί από τους έμπορους επίτηδες, για να κρατάν τιμή. τέλοσπάντων θα κρίνουμε και τα ελληνικά μετά από 11 χρόνια, ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής, μαζί σου σε αυτό.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1392 στις: Ιούλιος 10, 2014, 08:13:43 μμ »

πάντως όχι χρυσό στην πνε δεν έχω δει στις δημοπρασίες τα τελευταία 5-6χρόνια, ενώ όλα τα άλλα έχουν εμφανιστεί...γιατί δεν βάζει κανείς να δει που θα πάει? επίσης κινήσεις που γίνονται παράπλευρα καλό είναι να μην τις λαμβάνουμε υπόψιν. και μένα φίλος μου τα σκότωσε όλα τα αναμνηστικά μπροστά μου. τι πάει να πει ότι αυτή ήταν η αξία τους?

Αυτές οι παράπλευρες που λες , ειναι οι καθημερινές συναλλαγές . Αυτές της δημοπρασίας ειναι οι μεμονωμένες περιπτώσεις .

οκ εσύ ξέρεις καλύτερα, απλώς μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει σκάσει μύτη στην πνε.

υγ μην τον λες Ιπποκράτη, αυτός ήταν πέρυσι, Αριστοτέλης είναι ο φετινός..  Κλείσιμο ματιού

Στην πνε έγινε η πράξη που σου λέω στον 4ο όροφο . Στην δημοπρασία δεν το βάζει ποτε κανεις γιατι κανεις δεν περιμένει 3 μήνες που ειναι τα κενά ανάμεσα απο την δημοπρασία για να πουλήσει.
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1393 στις: Ιούλιος 10, 2014, 08:17:59 μμ »

οκ. απλά λέω όποιος έχει ανάγκη θα πάρει και λιγότερα, ενώ όποιον δεν τον νοιάζει να το πουλήσει μπορεί να το βάλει και δημοπρασία, που την βλέπουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι. πάντως 1300 μου ακούγεται καλή τιμή για τον αγοραστή.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #1394 στις: Ιούλιος 11, 2014, 12:47:36 πμ »

Το θέμα είναι να γράφουμε κόσμια.
Όταν είπα να βάλουμε στο gallop και το ποσό 200-450 προφανώς και ήταν για αστείο.
Και δεν νομίζω να απευθυνόταν σε κανένα προσωπικά.
Αν τώρα ενόχλησε κάποιους τότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Η γνώμη μου είναι ότι το νόμισμα θα πάρει αξία, όχι σήμερα αλλά σε βάθος χρόνου και όχι τρελά νούμερα.
Τα 500 ευρώ είναι αποδεκτό από όλους σαν ένα κάτω όριο ακόμη και αν ο χρυσός φθάσει 1 δολλάριο η ουγκιά.
Από εκεί και πέρα όσοι "παπαγαλίζουν" ότι στα 1.000 ευρώ είναι ευκαιρεία τότε επιτρέψτε μου να πω ότι έχουν σκοτεινά κίνητρα.
Ήδη τα φετινά ασημένια δεν τραβάνε όσο τα περυσινά.
Άρα η κόπωση επήλθε, όπως πολλοί έχουν επισημάνει, πολύ πιο γρήγορα από όσο περιμέναμε.
Αν λοιπόν του χρόνου έχουμε ένα ακόμη χρυσό των 600 τεμαχίων τότε είναι βέβαιο ότι θα "χάσουν" και τα δύο την αίγλη τους.
Η ΤτΕ έχει βρει προς το παρόν την παχιά αγελάδα και την αρμέγει. Αν όμως την αρμέξεις πάρα πολύ χάνεις την αγελάδα και μαζί το γάλα που σε ταΐζει χρόνια τώρα.
Καλές οι συλλογές, καλές οι υπεραξίες αλλά μην το παπαγαλίζουμε σαν το μόνο κίνητρο για τη συλλογή.
Θέλω όλα τα νομίσματα της συλλογής μου να έχουν παραπάνω από όσο τα αγόρασα αλλά δεν βγαίνω να λέω συνέχεια ότι αυτό θα γίνει πύραυλος, το άλλο τούρμπο και το τελευταίο διαστημόπλοιο.
Τότε δεν κάνω συλλογή αλλά οικονομική ανάλυση.
Συγγνώμη αν σας κούρασα.
συμφωνω εν μερει με αυτα,, εγω απλα ανεφερα αυτα που εσυ ειπες και θιχτηκες αντι να θιχτω εγω που λες οτι να ναι.. αν θες σεβασμο πρεπει να τον κερδισεις οχι να τον απαιτεις οντας κιολας εσυ ασεβης αυτα τ λιγα και τελος απο μενα γιατι χαλαμε το θεμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 91 92 [93] 94 95 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences