Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:42:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 65 66 [67] 68 69 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591810 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #990 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:27:50 μμ »

Το πρόβλημα με τα μικρά tirage είναι ότι αν βγάζεις κάθε χρόνο χάνει την αξία του το όλο πράγμα.  Αυτά έκανε το νομισματοκοπείο του Παρισιού και βλέπεις νομίσματα με tirage μερικές δεκάδες κομμάτια σε τιμή μετάλλου!

μπορεις να μας βρεις την ιστιοσελιδα που δειχνει αυτο που λες?
Είναι συναλλαγές που έχουν γίνει μπροστά μου, όχι σε κάποια ιστοσελίδα.  Χρυσά και πλατινένια - Monet de Paris.

εγινε συναλλαγη μπροστα σου με χρυσο νομισμα 600 τεμαχιων στην τιμη του χρυσου?εμενα παντως τα ματια μου δεν εχουν ξαναδει:)))
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #991 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:30:41 μμ »

Το πρόβλημα με τα μικρά tirage είναι ότι αν βγάζεις κάθε χρόνο χάνει την αξία του το όλο πράγμα.  Αυτά έκανε το νομισματοκοπείο του Παρισιού και βλέπεις νομίσματα με tirage μερικές δεκάδες κομμάτια σε τιμή μετάλλου!

μπορεις να μας βρεις την ιστιοσελιδα που δειχνει αυτο που λες?
Είναι συναλλαγές που έχουν γίνει μπροστά μου, όχι σε κάποια ιστοσελίδα.  Χρυσά και πλατινένια - Monet de Paris.
Δημήτρη μου δεν πάνε ακριβώς μέταλλο, έχουν μια μικρή υπεραξία αλλά όντως αμελητέα σε σχέση με το τιράζ.
TGV μίας ουγγιάς, 500 τεμάχια τιράζ το έδωσα 1350€ με μέταλλο στα 1200€.
TAJ MAHAL μιας ουγγιάς, 1000 τεμάχια τιράζ το έδωσα 1300€ με μέταλλο στα 1200€.
Στο eBay ζητάνε περισσότερα, για τα δύο συγκεκριμένα ανωτέρω ζητάνε πάνω από 1500€.
 
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #992 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:32:40 μμ »

Το Monnaie de Paris βγάζει κομμάτια με tirage 50-100 τεμάχια. Φαντάσου ότι έχει βγάλει ασημένιο με βάρος γύρω στο ένα κιλό ασήμι. Τα κομμάτια αυτά απευθύνονται σε ελάχιστους και είναι ήδη κλεισμένα και πουλημένα πριν βγουν. Δεν βγαίνουν παρά έξω για συναλλαγές στη δευτερογενή αγορά αλλά αν βγουν η ζήτηση είναι ανύπαρκτη οπότε μοιραία η συναλλαγή γίνεται με βάση την αξία του πολύτιμου μετάλλου μείον κάποιο discount.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #993 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:34:41 μμ »

Το Monnaie de Paris βγάζει κομμάτια με tirage 50-100 τεμάχια. Φαντάσου ότι έχει βγάλει ασημένιο με βάρος γύρω στο ένα κιλό ασήμι. Τα κομμάτια αυτά απευθύνονται σε ελάχιστους και είναι ήδη κλεισμένα και πουλημένα πριν βγουν. Δεν βγαίνουν παρά έξω για συναλλαγές στη δευτερογενή αγορά αλλά αν βγουν η ζήτηση είναι ανύπαρκτη οπότε μοιραία η συναλλαγή γίνεται με βάση την αξία του πολύτιμου μετάλλου μείον κάποιο discount.
Για τέτοια tirage μιλούσα.
Καταγράφηκε

y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #994 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:45:29 μμ »

Η Γαλλια μπορει να βγαζει 20-30 νομισματα τον χρονο χρυσα και ασημενια μπορει και περισσοτερα.Ε σιγουρα δεν θα εχουν την ζητηση που θα εχουν 5-7 νομισματα τον χρονο που αρχισε να βγαζει η Ελλαδα.Νομιζω 5-7 νομισματα ασημενια και χρυσα το χρονο ειναι το ιδανικο για την Ελλαδα σε τιραζ βεβαια παντα μεχρι 1000 κοματια μεγιστο.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #995 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:58:23 μμ »

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το ενδιαφέρον των συλλεκτών.
Τα Γαλλικά έχουν ζήτηση παγκόσμια, τα ελληνικά όχι.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #996 στις: Ιούνιος 23, 2014, 03:00:01 μμ »

Πολλοί πλέον λένε οτι το πρόγραμμα ειναι μεγάλο και ακριβό αλλα πιστεύω οτι υπάρχουν προϊόντα για όλους και για κάθε βαλάντιο.

Μπορεί να μην έχει "στρογγυλή σφραγίδα", αλλά είναι καθαρά η κατεύθυνση του ΥΠΟΙΚ και της ΤτΕ.

Το πρόγραμμα επευθύνεται σε διάφορες κατηγορίας. Πόσο σαφέστερος να γίνει ο άνθρωπος!
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #997 στις: Ιούνιος 23, 2014, 03:22:42 μμ »

Το θέμα του νομίσματος στη ζήτηση παίζει σημαντικό ρόλο.
Αυτή είναι η άποψή μου τουλάχιστον.
Και ο Αριστοτέλης είναι πολύ ωραίο θέμα.
Το μέλλον θα δείξει ποια Ελληνικά ευρωνομίσματα θα πετάξουν.
Δημήτρη εγώ αυτά με 50 τιράζ δεν θα τα έδινα με τίποτα στην εσωτερική τους αξία.


   
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #998 στις: Ιούνιος 23, 2014, 03:39:05 μμ »

Αυτό δηλαδή κοστίζει στο μέταλλό του?

http://www.ebay.com/itm/1000-EURO-HERCULE-MONNAIE-DE-PARIS-OR-GOLD-ORO-2012-/390570413718?pt=FR_GW_monnaie_pi%C3%A8ceseuro&hash=item5aefcf8e96

Εγώ θα ήθελα να βγάλουν και κανένα πιο μεγάλο Ελληνικό νόμισμα.
Να βγάλουν βρε παιδί μου μισή ουγγιά.
Να κάνουν προεγγραφές για να δουν περίπου πόσα θα κόψουν.
Ο Κουντουρίωτης δηλαδή σε μισή ουγγιά θα ήταν όνειρο.

Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #999 στις: Ιούνιος 23, 2014, 03:43:31 μμ »

Μιλάς για άμεση πώληση, ατυχές το παράδειγμά σου.
Στο κάτω κάτω πόσο καιρό τα ζητάει αυτά τα χρήματα;
ένα μήνα ή ένα χρόνο.
Καταγράφηκε

me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #1000 στις: Ιούνιος 23, 2014, 04:01:38 μμ »

Πολλοί πλέον λένε οτι το πρόγραμμα ειναι μεγάλο και ακριβό αλλα πιστεύω οτι υπάρχουν προϊόντα για όλους και για κάθε βαλάντιο.

Μπορεί να μην έχει "στρογγυλή σφραγίδα", αλλά είναι καθαρά η κατεύθυνση του ΥΠΟΙΚ και της ΤτΕ.

Το πρόγραμμα επευθύνεται σε διάφορες κατηγορίας. Πόσο σαφέστερος να γίνει ο άνθρωπος!

Η δική μου σκέψη είναι πως επειδή το Υπ.Οικ. έχει προϋπολογίσει κάποια έσοδα μέσω των συλλεκτικών, έχουν καταλάβει την αξία του τιραζ, έχει αναλωθεί λοιπον σε πολλές εκδόσεις προκειμένου να καλύψει τον στόχο του. Βέβαια οι πολλές εκδόσεις απαξιώνουν τις προηγούμενες κ.ο.κ. ....
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1001 στις: Ιούνιος 23, 2014, 04:09:03 μμ »

Μιλάς για άμεση πώληση, ατυχές το παράδειγμά σου.
Στο κάτω κάτω πόσο καιρό τα ζητάει αυτά τα χρήματα;
ένα μήνα ή ένα χρόνο.
Δεν γνωρίζω πόσο καιρό το πουλάει αλλά είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να βρεθεί σε τιμή μετάλλου το συγκεκριμένο.
Και αν βρεθεί το αγοράζω άμεσα αφού η ονομαστική του είναι 1000€.
Όπως και το TAJ MAHAL το οποίο το έψαχνα να το βρω στη χαμηλότερη τιμή επί δύο μήνες.
Κάποια αναμνηστικά νομίσματα για τον Α ή Β λόγο αποκτούν υπεραξία ή οποία δεν είναι τεχνητή αλλά είναι καθαρά θέμα ζήτησης.
Σε αυτή την κατηγορία πιστεύω ότι ανήκει και το χρυσό του Αριστοτέλη, πιστεύω δηλαδή ότι μελλοντικά θα έχει ζήτηση λόγω θέματος.
 
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1002 στις: Ιούνιος 23, 2014, 04:23:30 μμ »

Η ονομαστική του είναι εγγυημένη μόνο εντός Γαλλίας όπου και το συγκεκριμένο αποτελεί χρήμα για συναλλαγές.
Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω αλλά εκτός Γαλλίας έχει την τιμή του μετάλλου του.
Ειδικά δε αν πάς στην τράπεζα της Ελλάδος να το πουλήσεις δεν θα πάρεις ούτε την τιμή του μετάλλου καθότι στα αναμνηστικά η ΤτΕ σου δίνει τιμή κάτω από την τιμή του μετάλλου.
Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, κάνουμε το χόμπι μας, το ψώνιο μας έχω δώσει (πετάξει) ένα σκασμό χρήματα γιατί μου αρέσει τρελλά. Ορισμένα κομμάτια είναι πανέμορφα, ξετρελλαίνουν και τον πλέον άσχετο. Λίγα (δυστυχώς) έχουν πάρει τρελλή αξία. Στα υπόλοιπα βγάζω δεν βγάζω τα έξοδα που έκανα για να τα αποκτήσω. Δεν το μετανιώνω γιατί δεν τα πουλάω, τα έχω για να τα καμαρώνω και να τα χαίρομαι.
Αυτό είναι ο συλλεκτισμός.
Για την υπεραξία τη δουλειά την αφήνω στους εμπόρους.

Αλλά εγώ θα σου πω και κάτι άλλο: Πάρε ένα τέτοιο που μας δειχνεις και πήγαινέ το σε έναν έμπορο να δεις τι θα σου πληρώσει.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1003 στις: Ιούνιος 23, 2014, 04:36:23 μμ »

Η ονομαστική του είναι εγγυημένη μόνο εντός Γαλλίας όπου και το συγκεκριμένο αποτελεί χρήμα για συναλλαγές.
Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω αλλά εκτός Γαλλίας έχει την τιμή του μετάλλου του.
Ειδικά δε αν πάς στην τράπεζα της Ελλάδος να το πουλήσεις δεν θα πάρεις ούτε την τιμή του μετάλλου καθότι στα αναμνηστικά η ΤτΕ σου δίνει τιμή κάτω από την τιμή του μετάλλου.
Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, κάνουμε το χόμπι μας, το ψώνιο μας έχω δώσει (πετάξει) ένα σκασμό χρήματα γιατί μου αρέσει τρελλά. Ορισμένα κομμάτια είναι πανέμορφα, ξετρελλαίνουν και τον πλέον άσχετο. Λίγα (δυστυχώς) έχουν πάρει τρελλή αξία. Στα υπόλοιπα βγάζω δεν βγάζω τα έξοδα που έκανα για να τα αποκτήσω. Δεν το μετανιώνω γιατί δεν τα πουλάω, τα έχω για να τα καμαρώνω και να τα χαίρομαι.
Αυτό είναι ο συλλεκτισμός.
Για την υπεραξία τη δουλειά την αφήνω στους εμπόρους.

Αλλά εγώ θα σου πω και κάτι άλλο: Πάρε ένα τέτοιο που μας δειχνεις και πήγαινέ το σε έναν έμπορο να δεις τι θα σου πληρώσει.
Το γνωρίζω φίλτατε ότι είναι εγγυημένη η αξία μόνο εντός Γαλλίας και δεν χρειάζεται ούτε καν να πάω για να ρευστοποιήσω.
Καμιά δεκαριά που έχουν περάσει από τα χέρια μου σε εμπόρους τα έδωσα γιατί το ενδιαφέρον όπως είπες και εσύ είναι σχεδόν μηδενικό.
Ποτέ όμως δεν τα έδωσα στο μέταλλο.
Δεν λέω αν κέρδισα ή έχασα αλλά στο μέταλλο ποτέ δεν τα έδωσα.
Οπότε ξέρω τι πληρώνουν οι Έλληνες έμποροι και εμποροσυλλέκτες.
Και προς θεού δεν μιλάω για όλα τα χρυσά Γαλλικά αναμνηστικά.
Είναι όμως κάποια που έχουν σχετική υπεραξία.   
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1004 στις: Ιούνιος 23, 2014, 07:19:48 μμ »

Πολλοί πλέον λένε οτι το πρόγραμμα ειναι μεγάλο και ακριβό αλλα πιστεύω οτι υπάρχουν προϊόντα για όλους και για κάθε βαλάντιο.

Μπορεί να μην έχει "στρογγυλή σφραγίδα", αλλά είναι καθαρά η κατεύθυνση του ΥΠΟΙΚ και της ΤτΕ.

Το πρόγραμμα επευθύνεται σε διάφορες κατηγορίας. Πόσο σαφέστερος να γίνει ο άνθρωπος!

Η δική μου σκέψη είναι πως επειδή το Υπ.Οικ. έχει προϋπολογίσει κάποια έσοδα μέσω των συλλεκτικών, έχουν καταλάβει την αξία του τιραζ, έχει αναλωθεί λοιπον σε πολλές εκδόσεις προκειμένου να καλύψει τον στόχο του. Βέβαια οι πολλές εκδόσεις απαξιώνουν τις προηγούμενες κ.ο.κ. ....

Μπορείς να το πεις και έτσι. Η ουσία είναι ότι κάπως έτσι είναι η πραγματικότητα και έτσι θα είναι για μερικά χρόνια. Αργότερα, βλέπουμε..

Και με βάση αυτή την πραγματικότητα παίρνει κανείς τις αποφάσεις του. Όποιος πιστεύει ότι πρέπει να "απεμπλακεί", κατανοητό...

Όποιος μιλάει για "πληρότητα" συλλογής, για "μη απαξίωση" νομισμάτων κλπ, αναφέρεται σε άλλη εποχή. Ή σε άλλη πραγματικότητα. Και ας μην παρεξηγηθεί.

Η ονομαστική του είναι εγγυημένη μόνο εντός Γαλλίας όπου και το συγκεκριμένο αποτελεί χρήμα για συναλλαγές.

Αυτό... "δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης". Κάποιος θα βρεθεί που να πηγαινοέρχεται Γαλλία να το πάρει στην ονομαστική αξία. Αλλά και εκεί ακόμα αναγκαστικά σε κάποια τράπεζα θα το δώσεις (στην ονομαστική αξία). Στο σούπερ μάρκετ... θα τους μπερδέψεις... :-)

Ή στο ebay. Ονομαστική αξία + ταχυδρομικά, κάποιος θα βρεθεί να το πάρει. Είτε έτσι, είτε αλλιώς, την ονομαστική αξία δεν τη "χάνεις".

@pepos: Φραγκία, όχι Γαλλία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2014, 08:13:43 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 65 66 [67] 68 69 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences