Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:16:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591718 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #945 στις: Ιούνιος 20, 2014, 01:09:47 μμ »

Έτσι μάλιστα, το σκέφτομαι σοβαρά.

Και εγώ...μετά την μείωση της τιμής, έστω και αυτή που είναι.   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #946 στις: Ιούνιος 20, 2014, 01:53:27 μμ »

Και εγώ...μετά την μείωση της τιμής, έστω και αυτή που είναι.   Μεγάλο χαμόγελο
Η Βαρβάρα το ξέρει;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #947 στις: Ιούνιος 20, 2014, 02:08:23 μμ »

Σουτ! ησυχία μην μας πάρει είδηση....και έχουμε ντράβαλα! Θανάση εσύ είσαι με μένα, για αυτό αν τυχαίως την δεις κάνε τον Κινέζο!!!
Καταγράφηκε
sillektaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #948 στις: Ιούνιος 20, 2014, 02:21:12 μμ »

Αυτό είναι το marketing, φίλε μου! Μια εγκύκλιος απόσυρσης και φεύγουν αρκετά κομμάτια. Μετά δεύτερη εγκύκλιος  και χαρήκαμε που εμείς θα κλείσουμε "τρύπες" και χαρήκαν κι αυτοί που θα πουλήσουν κι άλλα κομμάτια και πάει λέγοντας!

Μα πολυ τρομπες

Ποσο τσατιστηκα.ταχα τελειωσαν τα χρυσα του 2012 ( θεσσαλονικη και Βαλκανικοι αγωνες)
Ετρεξα να τα βρω απο εδω απο εκει και τελικα τα βρηκα οσα ηθελα 2+2 κομματια αλλα τα πληρωσα λιγο παραπανω ( το 1 ας ειναι καλα ο Αντωνης απο το Στεκι που μου το εδωσε οσο το πηρε)

Και τωρα μου λενε ξαναυπαρχουν

Ελληνικο Κρατος........ τα σχολια ειναι περιττα
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #949 στις: Ιούνιος 20, 2014, 02:34:34 μμ »

Αυτό είναι το marketing, φίλε μου! Μια εγκύκλιος απόσυρσης και φεύγουν αρκετά κομμάτια. Μετά δεύτερη εγκύκλιος  και χαρήκαμε που εμείς θα κλείσουμε "τρύπες" και χαρήκαν κι αυτοί που θα πουλήσουν κι άλλα κομμάτια και πάει λέγοντας!

Μα πολυ τρομπες
Ποσο τσατιστηκα.ταχα τελειωσαν τα χρυσα του 2012 ( θεσσαλονικη και Βαλκανικοι αγωνες)
Ετρεξα να τα βρω απο εδω απο εκει και τελικα τα βρηκα οσα ηθελα 2+2 κομματια αλλα τα πληρωσα λιγο παραπανω ( το 1 ας ειναι καλα ο Αντωνης απο το Στεκι που μου το εδωσε οσο το πηρε)
Και τωρα μου λενε ξαναυπαρχουν
Ελληνικο Κρατος........ τα σχολια ειναι περιττα


Γνωστόν...γνωστότατο, αλλά καλά μας κάνουν αφού δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας  και να τους κάνουμε να ψάχνονται.Όλοι μαζί μια φορά να μην πάρουμε τίποτα και θα σου πω εγώ αν θα στρώσουν στο άψε σβήσε...
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #950 στις: Ιούνιος 20, 2014, 03:20:40 μμ »

Γνωστόν...γνωστότατο, αλλά καλά μας κάνουν αφού δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας  και να τους κάνουμε να ψάχνονται.Όλοι μαζί μια φορά να μην πάρουμε τίποτα και θα σου πω εγώ αν θα στρώσουν στο άψε σβήσε...

+1000
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #951 στις: Ιούνιος 20, 2014, 03:21:19 μμ »

Νομίζω ότι για τα Χρυσά του 2012 ποτέ δεν ειπώθηκε ότι τελείωσαν (πως θα γινόταν άλλωστε, είναι πάρα πολλά ...)
Αλλά ότι απλά αποσύρθηκαν από τα διαθέσιμα προς πώληση και μάλιστα θυμάμαι κι εδώ είχε ειπωθεί και καιρό πριν γίνει αυτό υπενθύμιση, και όλα τα σχόλια λέγανε πως κάποτε θα ξαναβγούν ...
Δεν θέλω να τους δικαιολογήσω, αλλά τουλάχιστον τα γεγονότα έτσι είχαν ...
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #952 στις: Ιούνιος 20, 2014, 04:31:50 μμ »

Νομίζω ότι για τα Χρυσά του 2012 ποτέ δεν ειπώθηκε ότι τελείωσαν (πως θα γινόταν άλλωστε, είναι πάρα πολλά ...)
Αλλά ότι απλά αποσύρθηκαν από τα διαθέσιμα προς πώληση και μάλιστα θυμάμαι κι εδώ είχε ειπωθεί και καιρό πριν γίνει αυτό υπενθύμιση, και όλα τα σχόλια λέγανε πως κάποτε θα ξαναβγούν ...
Δεν θέλω να τους δικαιολογήσω, αλλά τουλάχιστον τα γεγονότα έτσι είχαν ...

Σωστα. Οπως και για τα ασημενια του 2012 ειχαν πει απλα οτι αποσυρονται αλλα τιποτα επισημο για λιωσιμο.
Ολοι υποπτευομασταν οτι αργα ή γρηγορα θα ξαναεβγαιναν προς διαθεση.
Παντως πιστευω οτι αυτη τη φορα θα ειναι οριστικο και οτι δεν θα εχει πωληθει μεχρι τα τελη του 2014 ειτε θα παει για λιωσιμο (χρυσα-ασημεια) ή για καταστροφη (μπλιστερ κτλ).
Δεν θελουν να κρατανε στοκ γιατι δεν τα παιρνει και κανενας........αν και πιστευω οτι τα ασημενια και τα χρυσα επρεπε να τα κρατησουν. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #953 στις: Ιούνιος 20, 2014, 05:05:14 μμ »

Πάντως λήξη διάθεσης δεν έχω δει σε κανένα νομισματοκοπείο της Ευρώπης. Περιορισμένο tirage έχω δει. Ωραία, βγάζουμε 50, 100, 200, 500 κομμάτια και όποιος προλάβει.
Στα άλλα λένε, θα βγάλουμε μέχρι 10.000 κομμάτια.
Δεν τα κόβουν όλα, οπότε αν δουν ότι δεν τραβάει μετά από 5-6 χρόνια λένε σε επίσημη ανακοίνωση για να γνωρίζουν όλοι: Κύριοι κόψαμε 4.576 κομμάτια αντί για 10.000 και αυτό είναι όλο.
Νομίζω ότι και εδώ το ίδιο πρέπει να γίνει.
2.000 κομμάτια τα αναμνηστικά και τότε να δω πόσα κοράκια θα έρθουν στην Τράπεζα.
Όσοι συλλέγουν πραγματικά θα πάρουν από ένα.
Μετά από 4-5 χρόνια να βγάλουν ανακοίνωση και να πουν: Κύριοι κόψαμε 500 κομμάτια και τότε εκείνοι που θα ωφεληθούν (αν υπάρχει λόγος, αλλιώς το κρατάμε στη συλλογή μας) θα είναι μόνο οι πραγματικοί συλλέκτες.
Καταγράφηκε

Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #954 στις: Ιούνιος 20, 2014, 08:08:17 μμ »

teutates, μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο.
Να λέγανε: "Μέγιστη ποσότητα κοπής 5000 για τα ασημένια και 2000 για τα χρυσά"
και μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια να δήλωναν πόσα από αυτά τελικά κόπηκαν.
Παράλληλα για να υπολογίσουν πόσα θα φύγουν με το αρχικό "ντου" μπορούν να κάνουν προεγγραφές 2 μήνες πριν την κυκλοφορία ώστε να υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα για αρχή.
Έτσι ΟΛΟΙ οι συλλέκτες θα έπαιρναν χωρίς βιασύνη, ΟΛΟΙ θα είχαν ένα όμορφο κομμάτι στη συλλογή τους χωρίς να ξοδέψουν μια περιουσία στο ebay κλπ.
Και πιστεύω και τους εμπόρους θα συνέφερε μεσοπρόθεσμα κάτι τέτοιο γιατί με το που ανακοινωνόταν η τελική κοπή οι τιμές θα ανέβαιναν αρκετά ψηλά (μιας και στάνταρ δεν θα διατίθεντο και πολλά ...)
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #955 στις: Ιούνιος 20, 2014, 10:04:37 μμ »

Πάντως λήξη διάθεσης δεν έχω δει σε κανένα νομισματοκοπείο της Ευρώπης. Περιορισμένο tirage έχω δει. Ωραία, βγάζουμε 50, 100, 200, 500 κομμάτια και όποιος προλάβει.
Στα άλλα λένε, θα βγάλουμε μέχρι 10.000 κομμάτια.
Δεν τα κόβουν όλα, οπότε αν δουν ότι δεν τραβάει μετά από 5-6 χρόνια λένε σε επίσημη ανακοίνωση για να γνωρίζουν όλοι: Κύριοι κόψαμε 4.576 κομμάτια αντί για 10.000 και αυτό είναι όλο.
Νομίζω ότι και εδώ το ίδιο πρέπει να γίνει.
2.000 κομμάτια τα αναμνηστικά και τότε να δω πόσα κοράκια θα έρθουν στην Τράπεζα.
Όσοι συλλέγουν πραγματικά θα πάρουν από ένα.
Μετά από 4-5 χρόνια να βγάλουν ανακοίνωση και να πουν: Κύριοι κόψαμε 500 κομμάτια και τότε εκείνοι που θα ωφεληθούν (αν υπάρχει λόγος, αλλιώς το κρατάμε στη συλλογή μας) θα είναι μόνο οι πραγματικοί συλλέκτες.

Αυτό το κάνει σίγουρα η Ισπανία...
σε e-mail μου στην ΤΤΕ τους το ανέφερα... μακάρι να γίνει...
Μπορούν να το κάνουν και σαν το Σαν Μαρίνο. Πρώτα παίρνει παραγγελίες και μετά τα εκτυπώνει (τουλάχιστον τα περισσότερα). Οπότε πάνω κάτω υπολογίζει την ζήτηση.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #956 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:35:10 πμ »


σε e-mail μου στην ΤΤΕ, τους το ανέφερα... μακάρι να γίνει...
Μπορούν να το κάνουν και σαν το Σαν Μαρίνο. Πρώτα παίρνει παραγγελίες και μετά τα εκτυπώνει (τουλάχιστον τα περισσότερα). Οπότε πάνω κάτω υπολογίζει την ζήτηση.
Θα πάρεις κι εσύ το ευχάριστήριο e-mail και η ζωή συνεχίζεται, αυτοί δεν αλλάζουν με ΤΙ-ΠΟ-ΤΕ! Μακάρι να διαψευστώ.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #957 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:43:01 πμ »

Ας μην γκρινιάζουμε ακόμη.
Ας περιμένουμε το 2015 να δούμε το e-shop που ετοιμάζουν και μετά ξαναρχίζουμε την γκρίνια.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #958 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:15:27 πμ »

Πολλά νομισματοκοπεία προσάρμοσαν τις τιμές τους προς τα κάτω, ειδικά στα χρυσά νομίσματα, εμείς όχι.
Διονύση, λες να σε άκουσαν; Ενα 50ευρω κάτω η τιμή!!!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #959 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:54:31 πμ »

παρα την γκρινια που επικρατει εγω πιστευω οτι ολοι συλλεκτες εχουνε παρει.τωρα αν υπαρχουν καποιοι που λογω οικονομικου η λογω του οτι δουλευαν και δεν καταφεραν να παρουν ειναι φυσιολογικο.το τιραζ των 1200 κομματιων ειναι ιδανικο για τα δεδομενα τησ Ελλαδας.Υπαρχουν και συλλεκτες που καταφεραν να εξασφαλισουν και 2 και 3 κομματια για να ικανοποιησουν και τα 2 και τα τρια παιδια τους.επομενως αυτοσ που τα θελει πραγματικα μπορει να τα παρει.Η μεση λυση που βρικανε ωστε να ικανοποιουν και τουσ συλλεκτεσ αλλα και να βγαζει κερδος το κρατος απο αυτην την κατασταση ειναι ιδανικη.που βρισκεις 1 λιρα χρυση 600 τεμαχια κοπης με 450 ευρω?σε καμια αλλη χωρα της ευρωπης δεν εχει γινει αυτο.δεστε ποσα πουλανε αλλες χωρες νομισματα τιραζ 1000 τεμαχιων και θα καταλαβετε οτι οντως η τιμη που προσφερεται απο την τραπεζα ειναι σε λογικα πλαισια.αν τωρα μας ακουσαν και μειωσαν το χρυσο στα 450 και αν μειωσουν και τα ασημενια κανενα 15 ευρω θα ειναι η τελεια τιμη για να αγορασει καποιος συμφωνα με τα οικονομικα δεδομενα της εποχης.εδω το χρυσο τησ κυπρου ηταν 1000 κομματια και ζητησαν 600 ευρω και μενει απουλητο ακομα και μπορω να σας πω οτι οσοι ειναι οι συλλεκτεσ στην Κυπρο ειναι και στην Ελλαδα.Εγω πιστευω οτι θα φυγει το χρυσο στις πρωτες δυο ωρες διοτι θα εχει πολλη ζητηση απο το εξωτερικο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences