Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:10:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591777 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #915 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:11:46 μμ »

Τα αλλα 300 θα τα δωσουν στους εμπορους

Το φανταστηκα. Αρα η κοπη των 600 τεμαχιων (300+300) προκυπτει απο το γεγονος, οτι η κοπη των 1200 που ηταν εως τωρα (600+600) ηταν τεραστια για τις οικονομικες δυνατοτητες της μικρης παρτιδας των Ελληνων συλλεκτων που αγοραζει χρυσα αναμνηστικα ευρω. Μεχρι τις 6 Ιουλιου, εγω μπορω να παω στην ΤΤΕ και ν'αγορασω ενα χρυσο Ιπποκρατη στα 500 ευρω, σωστα; Και μιλαμε για τον Ιπποκρατη, που και καλα θα υπηρχε ενδιαφερον απο Ελληνες και ξενους γιατρους, απο κατοικους της Κω κλπ κλπ.

Αποψη μου ειναι οτι δεν θα γινει χαμος, αλλα οτι επιτελους δεν θα υπαρχουν τοσα πολλα διαθεσιμα σε ενα χρονο για να φυλαχθουν στην Τραπεζα.

Εγω παλι γιατι πιστευω οτι θα βγουνε οπλα Σαρκασμός

Στην Αθηνα θα δωθουν γυρω στα 150 κομματια αν υπολογισουμε επαρχια και παραγγελιες μεσω φορμας τα οποια ειναι υπερβολικα λιγα.

Τα 600 κομματια ειναι πολυ λιγοτερα και απο τα 750 της Κυπρου του 2010 το οποιο εχει φτασει σε δυσθεορητα υψη.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #916 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:14:42 μμ »

ένα νόμισμα περνάμε χωρίς άγχος πάει και αυτό ομόρφυνε απότομα  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #917 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:19:50 μμ »


Εγω παλι γιατι πιστευω οτι θα βγουνε οπλα Σαρκασμός


Φυσικά και θα βγουν όπλα, θα κυνηγούν τους συλλέκτες με το ντουφέκι για να αγοράσουν "μια λίρα" στην τιμή των δύο.
Αν η τιμή ήταν διαφορετική τότε ναι, θα γινόταν χαμός.
Πολλά νομισματοκοπεία προσάρμοσαν τις τιμές τους προς τα κάτω, ειδικά στα χρυσά νομίσματα, εμείς όχι. Γιατί;
Κυριακή κοντή γιορτή σε 19 ημέρες θα ξέρουμε τι έγινε.
Καταγράφηκε

giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #918 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:27:02 μμ »


Εγω παλι γιατι πιστευω οτι θα βγουνε οπλα Σαρκασμός


Φυσικά και θα βγουν όπλα, θα κυνηγούν τους συλλέκτες με το ντουφέκι για να αγοράσουν "μια λίρα" στην τιμή των δύο.
Αν η τιμή ήταν διαφορετική τότε ναι, θα γινόταν χαμός.
Πολλά νομισματοκοπεία προσάρμοσαν τις τιμές τους προς τα κάτω, ειδικά στα χρυσά νομίσματα, εμείς όχι. Γιατί;
Κυριακή κοντή γιορτή σε 19 ημέρες θα ξέρουμε τι έγινε.

Γιατι στην Ελλαδα οι προσαρμογες γινονται μονο προς τα πανω.

Αν ειχε ανεβει η τιμη του χρυσου να δεις τι ωραια που θα προσαρμοζοταν και η τιμη αμεσως.

Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #919 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:33:19 μμ »

Μακάρι το νόμισμα εκτός από την σίγουρη επιτυχία ως καλλιτεχνικό δημιούργημα να έχει και συλλεκτική επιτυχία.
Να μην ξεχνάμε όμως και τις δύσκολες εποχές που ζούμε, 500 ευρώ είναι για αρκετούς Έλληνες πάνω από ένα μηνιάτικο.
Καταγράφηκε

criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #920 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:38:03 μμ »

Δεν υπαρχουν σημερα πολλοι, που θα διαθεσουν 600 ευρω για αναμνηστικο νομισμα,8 γραμμαρια χρυσο,οσο μικρη και να ειναι η κοπη του,αυτη ειναι η αποψη μου.Aπλα ισως απορροφηθει καποια στιγμη,χαμος ομως δεν νομιζω οτι θα γινει.
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #921 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:14:13 μμ »

Ελπίζω να βγει μετά τις 6 Ιουλίου...

Όχι φίλε μου, δεν μπορώ, πρέπει να πάω σε γάμο και γενέθλια στη Θεσσαλονίκη. Πριν τις 6  ή μετά τις 20


7 Ιουλίου βγαινει.Ρωτησα
Όπως ήδη έχω αναφέρει δε με εξυπηρετει. Να αλλάξει άμεσα η ημερομηνία!!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #922 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:20:49 μμ »

Και ο Σωκράτης με τον Αισχύλο πουλιέται στο site τους προς 185 ευρώ ενώ με μια μικρή ωραία βόλτα στην ΤτΕ τα αγοράζεις με 130 ευρώ και γλυτώνεις και τα ταχυδρομικά, έλεος πια.
Προσπαθήστε να πουλήσετε αυτά που έχετε να δείτε τι αξίζουν!!!

δηλαδη ακομα πουλιουνται απο την τραπεζα?επειδη ειπανε οτι θα τα αποσυρουν.
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #923 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:21:14 μμ »

Και ο Σωκράτης με τον Αισχύλο πουλιέται στο site τους προς 185 ευρώ ενώ με μια μικρή ωραία βόλτα στην ΤτΕ τα αγοράζεις με 130 ευρώ και γλυτώνεις και τα ταχυδρομικά, έλεος πια.
Προσπαθήστε να πουλήσετε αυτά που έχετε να δείτε τι αξίζουν!!!

Νομίζω αυτά είχαν 74 το ένα, άρα 148 και δεν τα έχει πλέον διαθέσιμα. ΤΟυλάχιστον, στις φόρμες doc στην ιστοσελίδα της δεν υπάρχουν αυτά. Βγήκε στο διαύγεια όμως ότι θα ξαναδιατεθούν μαζί με τα χρυσά του 2012.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #924 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:30:22 μμ »

Παιδια, το μυστηριο των χρυσων αναμνηστικων ευρω αυτης της τιμης και μεγεθους, θα περασουν αρκετα χρονια για να λυθει. Να αντιληφθουμε δηλαδη εαν τωρα χανουμε μια φανταστικη ευκαιρια να αγορασουμε νομισματα στην επισημη τιμη εκδοσης τους και τα οποια σε 20 χρονια μπορει ναχουν δεκαπλασιασει την αξια τους πληθωρισμου συμπεριλαμβανομενου.

Θυμηθειτε οτι οσοι αγορασαν τα χρυσα αναμνηστικα της χουντας απο την τραπεζα, η οποια τα πουλουσε στην αξια τους σε χρυσο ΕΠΙ ΤΡΙΑ, ακομη ναρθουν μια η αλλη, και μαλιστα απεχουν παρασαγκας και κρινοντας απο τα 45 χρονια που ηδη περασαν, μαλλον ηταν μια κακιστη επενδυση. Τα δε αναμνηστικα της περιοδου 1980-2000, παρ'οτι ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΑΤΑ, κι αυτα δεν αποδειχτηκαν ολα ευκαιριες, παρα μονον καποια λιγα.

Εγω συγκεκριμενα, ειχα παει το 1993 στην Τραπεζα κι αγορασα μια ακυκλοφορητη σειρα (2000 δρχ), μια προυφ σειρα πουχε και το αναμνηστικο ασημενιο μεσα (12000 δρχ) και τον χρυσο Περικλη (2500 χρονια δημοκρατιας) σ'αυτην την πρωτοποριακη θηκη για 60000 δρχ. Που να φανταστω τοτε, οτι μακαρι ναχα παρει 30 ακυκλοφορητες σειρες αντι για τον Περικλη; Απορία Απορία Απορία

Αντιθετα, τα mini gold με τιραζ 1000 κοματια, οπου το νομισμα ειναι ενα γραμμαριο χρυσου και η ΤΤΕ το πουλαει 75 ευρω γινονται αναρπαστα, και την επομενη της εκδοσης της Τιρυνθας, θεωρησα τον εαυτο μου τυχερο που προλαβα και πηρα ενα απο εμπορο (δευτερο χερι αφου της ΤΤΕ ειχαν ηδη εξαντληθει) στα 95 ευρω.... Δεν εχει να κανει με την αντιστοιχια χρυσου-τιμης αγορας αλλα με το ποσο δημοφιλη ειναι, και νομισματα κατω των 100 ευρω ,δεν μπορουν παρα να ειναι ακρως δημοφιλη, ποσο μαλλον που ειναι χρυσα, εχουν ελαχιστο αριθμο κοπης, κι επιπλεον το καθενα τους αποτελει τμημα σειρας των 6 νομισματων που θα ολοκληρωθει το 2017.

Τοσο δημοφιλη, που απ'οτι βλεπω η ΤΤΕ βγαζει και δευτερη "αντιστοιχη" σειρα με λιγο ακριβοτερα και λιγο μεγαλυτερα νομισματα, με αντιστοιχο μικρο αριθμο κοπης, ευελπιστωντας στην ιδια επιτυχια με τα mini gold, και κατα πασα πιθανοτητα θα γινουν κι αυτα αναρπαστα.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #925 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:52:51 μμ »

Γνωρίζουμε ώρα;;;

Μήπως υπάρχει κάποιο λίνκ;;;

Γιάννης Χαμόγελο

Μα μη του πει κανενας τιποτα μεχρι να αλαξει αβαταρ!!
Η καλυτερα να τον στειλετε μια ασχετη μερα!!

Χαχαχαχαχαχα!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Περίμενα να είχε αντίδραση το κοινό, αλλά όχι και τόση!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Την άλλαξα πάντος, αλλά η 3αρά μέσα στο Καραϊσκάκης και το πρωτάθλημα με break δίχνει ότι του γαύρους του πόνεσε πολύ...


(Για τυχόν προβλήματα προτείνω να σταματήσουμε  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο μην το κάνουμε Αθλητικά εδώ τόσο ωραίο θέμα)

_____________________________________________________________________________________________________________

Τώρα στο θέμα μας, λόγω ηλικίας οικονομικής υποχρεώσεις δεν έχω, το νόμισμα θα το πάρω λογικά με πολύ αιματηρές οικονομίες στο χαρτζιλίκι και μελέτη στο στοίχημα και πιστεύω πως είναι κάτι σαν άμεση επένδυση. Θα το πάρεις 500-600 ευρώ όσο είναι και μετά θα πουλιέται αρκετά παραπάνω.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #926 στις: Ιούνιος 18, 2014, 06:00:44 μμ »

Κι εγώ θα το έπαιρνα αν είχα 500 ευρώ αλλά όχι γιατί θα έπαιρνε αξία, αλλά γιατί είναι πανέμορφο.
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #927 στις: Ιούνιος 18, 2014, 07:54:59 μμ »

Του 2012 τα 10ευρα θα τα ξανα βγαλει σε λιγες μερες μου ειπαν... Υπαρχουν αρκετες χιλιαδες (υποθετω) απο αυτα. Οποτε δεν χρειαζεται αγχος. Επισης θα βγουν αρκετα blister και τριπτυχα...οπως και χρυσα...
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #928 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:04:41 μμ »

Για όσους μπορούν να το αγοράσουν προτείνω να μην το χάσουν . Αυτοί που θέλουν μια μικρή καθυστέρηση στην πληρωμή ας το αγοράσουν με ηλεκτρονική παραγγελία έτσι θα μπορέσουν να πάρουν μια μικρή παράταση πληρωμής. Με τριακόσια κομμάτια για τους συλλέκτες δεν πιστεύω να έχουμε τον ίδιο χαμό με τα αργυρά παρότι θα έχει και πάλι αρκετό κόσμο για το μεροκάματο (ας ελπίσουμε πως δεν θα μας τα πάρουν οι έμποροι). Γνώμη μου είναι ότι το νόμισμα θα εξαντληθεί από την πρώτη ημέρα.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #929 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:43:45 μμ »

Αν μπορούσα να στοιχηματίσω, θα έβαζα αρκετά λεφτά στο ότι δεν θα εξαντληθεί μέχρι το τέλος του χρόνου τουλάχιστον. Από εδώ μέσα ας πούμε δεν πιστεύω ότι θα το πάρουν πάνω από 20 άτομα. Να βάλουμε ότι εδώ μέσα είμαστε το 20% των συλλεκτών που υπάρχουν, τότε δεν θα πουληθούν πάνω από 100-150 κομμάτια. Και πάλι πολλά μου φαίνονται. Εκτός αν την πατήσουν μερικοί νομίζοντας ότι θα βγάλουν μεροκάματο και βρεθούν να χάνουν ένα μεροκάματο πουλώντας το...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences