Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 01:25:57 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 λεπτο κρητικης πολιτειας  (Αναγνώστηκε 23204 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:28:44 μμ »

Καλησπερα στην παρεα!  σας παρουσιαζω   Σαρκασμός Χαμόγελο Σαρκασμός το νεο μου αποκτημα και θελω να ακουσω τα σχολια σας για το κουκλι!
ειδικα για τα μικρα πρασινα στιγματα αν γνωριζω καποιος τι ειναι και πως μπορω να τα αφαιρεσω διχως να πειραξω το πανεμορφο αυτο νομισμα!!!
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:43:29 μμ »

Καλοριζικο  φιλε μου.. Χαμόγελο

Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:54:52 μμ »

καλοριζικο σπυρο!! Χαμόγελο
για τα πρασινα στιγματα θα σου προτεινα να μην επιχειρησεις εσυ να τα αφαιρεσεις!μαλλον θα πρεπει να το στειλεις στους ειδικους για συντηρηση!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
το λεω γιατι παντα ολοι λενε μην επιχειρειτε να καθαρισετε τα νομισματα σας!!καλυτερα να τα αφηνετε ετσι!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλικα δωρα!!
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 07:20:31 μμ »

Καλορίζικο Σπύρο πολύ ωραίο ..θα συμφωνήσω με την Δώρα εάν σε ενοχλούν τόσο πολύ μπορείς να το στείλεις. .αλλά μην επιχειρήσεις να το καθαρίσεις γιατί θα γίνει ζημιά Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 07:43:25 μμ »

σας ευχαριστω για τα καλοριζικα ολους! Χαμόγελο Χαμόγελο συμφωνω να μην τα πειραζουμε αλλα στο ματι μου μοιαζει με μπογια ή κατι ξερο που εχει κολλησει πανω!! δεν ειναι του νομισματος θελω να πω με απλα λογια ειναι κατι εξωτερικο!!
φιλε Σπυρο δεν ειναι αδικια σε ενα τετοιο πανεμορφο νομισμα να υπαρχει κατι τετοιο?? ειναι πανω στο καλυτερο σημειο του αλλιως δεν θα το σκεφτομουν καν  Γλώσσα Γλώσσα

οι γνωστες πειτε και βαθμο να μαθαινουμε και οι νεοτεροι συλλεκτες!!

Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 08:11:02 μμ »

Σπυρο μην το πειραξεις καθολου ,,φερε να το καθαρισω εγωωω   ,,σεισμος μολις εγινε...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 08:14:02 μμ »

Φιλε Σπυρο σε αυτα τα πραγματα πρεπει να υπολογιζουμε κοστος-οφελος.
Αν το κοστος του να το στειλεις για conservation ειναι παραπανω απο την αξια του νομισματος,δεν αξιζει τον κοπο.
Δεν εκφερω γνωμη για το συγκεκριμενο,καθως οι τιμες του, απο οτι βλεπω, παιζουν πολυ σε σχεση με την κατασταση του, αλλοι πιο ειδικοι στα Ελληνικα μπορουν να σου πουν για αυτο.

Εχε βεβαια υποψιν σου οτι αν το στειλεις για conservation υπαρχει περιπτωση να στο γυριζουν πισω οπως ειναι ,αν κρινουν οτι η επεμβαση μπορει να βλαψει το νομισμα απο συλλεκτικης αποψης.

Αν το νομισμα ηταν ανευ συλλεκτικης αξιας,π.χ. μια κοινη ασημενια συγχρονη bullion ουγγια,θα μπορουσες να δοκιμασεις βυθιση σε ασετον ,το οποιο ειναι διαλυτης και μπορει να κανει θαυματα σε περιπτωση μπογιας-υπολειματων κολλας και σελοτειπ κλπ,χωρις να πολυεπηρεαζει το μεταλλο.
Βεβαια αν υπαρχει πατινα,το σημειο που υπηρχε το προβλημα και εφυγε,θα φαινεται πιο καθαρο απο το υπολοιπο νομισμα.

Επειδη ομως το νομισμα σου εχει καποια συλλεκτικη αξια,θα σου προτεινα να το αφησεις οπως ειναι.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 08:34:29 μμ »

Σπυρο μην το πειραξεις καθολου ,,φερε να το καθαρισω εγωωω   ,,σεισμος μολις εγινε...
Σιγά μη το καθαρίσεις εσύ. Είδες πράσινο και θα το σβήσεις; Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 08:55:02 μμ »

Φιλε Σπυρο σε αυτα τα πραγματα πρεπει να υπολογιζουμε κοστος-οφελος.
Αν το κοστος του να το στειλεις για conservation ειναι παραπανω απο την αξια του νομισματος,δεν αξιζει τον κοπο.
Δεν εκφερω γνωμη για το συγκεκριμενο,καθως οι τιμες του, απο οτι βλεπω, παιζουν πολυ σε σχεση με την κατασταση του, αλλοι πιο ειδικοι στα Ελληνικα μπορουν να σου πουν για αυτο.

Εχε βεβαια υποψιν σου οτι αν το στειλεις για conservation υπαρχει περιπτωση να στο γυριζουν πισω οπως ειναι ,αν κρινουν οτι η επεμβαση μπορει να βλαψει το νομισμα απο συλλεκτικης αποψης.

Αν το νομισμα ηταν ανευ συλλεκτικης αξιας,π.χ. μια κοινη ασημενια συγχρονη bullion ουγγια,θα μπορουσες να δοκιμασεις βυθιση σε ασετον ,το οποιο ειναι διαλυτης και μπορει να κανει θαυματα σε περιπτωση μπογιας-υπολειματων κολλας και σελοτειπ κλπ,χωρις να πολυεπηρεαζει το μεταλλο.
Βεβαια αν υπαρχει πατινα,το σημειο που υπηρχε το προβλημα και εφυγε,θα φαινεται πιο καθαρο απο το υπολοιπο νομισμα.

Επειδη ομως το νομισμα σου εχει καποια συλλεκτικη αξια,θα σου προτεινα να το αφησεις οπως ειναι.

ακομα φιλε μου δεν πειραματιζομαι μονος μου δεν θελω να χασει τπτ απο την ομορφια του!

μπορεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για το conservation?

** χαχαχαχα Τομ εγω δεν το πειραζω αμα ειναι μου λες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:00:50 μμ »

conservation κανουν και οι δυο μεγαλες εταιρειες πιστοποιησης απο οσο γνωριζω,(εχουν ειδικο τμημα) και μετα αν θες το πιστοποιεις(σλαμπαρεις) με εξτρα κοστος, η απλως στο γυριζουν πισω συντηρημενο.
Νομιζω ο φιλος epop στελνει κατα καιρους νομισματα για συντηρηση,οποτε μπορει να σε διαφωτισει καλυτερα για τα κοστη κλπ.
Για την pcgs ο εδω ντηλερ της που μπορει να σε ενημερωσει λεγεται Βασιλης, μπορεις να ζητησεις απο τους διαχειριστες να σου δωσουν το μειλ του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:03:01 μμ »

conservation κανουν και οι δυο μεγαλες εταιρειες πιστοποιησης απο οσο γνωριζω,(εχουν ειδικο τμημα) και μετα αν θες το πιστοποιεις(σλαμπαρεις) με εξτρα κοστος, η απλως στο γυριζουν πισω συντηρημενο.
Νομιζω ο φιλος epop στελνει κατα καιρους νομισματα για συντηρηση,οποτε μπορει να σε διαφωτισει καλυτερα για τα κοστη κλπ.
Για την pcgs ο εδω ντηλερ της που μπορει να σε ενημερωσει λεγεται Βασιλης, μπορεις να ζητησεις απο τους διαχειριστες να σου δωσουν το μειλ του.

ποιοι στελνουν και τετοια γνωριζω αλλα με ενδιεφερε να μαθω τιμες και αν αξιζει στο νομισμα αυτο να σλαμπαριστει!! αν θα επαιρνε βαθμο και τι να μαθαινω σιγα σιγα
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:13:39 μμ »

γνώμη μου και να καθαριστεί και να σλαμπαριστεί!!!
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:31:10 μμ »

Αφου δεν γραφουν οι παλαιοτεροι  "δεινοσαυροι".. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Θα γραψω εγω και ελπιζω να σε βοηθησω ..οπως με βοηθησαν και μενα.
Λοιπον η συντηρηση κοστιζει 20 ευρο(περιπου) το slab κοστιζει απο 25 εως 30 αναλογα την εταιρια
Τωρα στα 45 -50 ευρο..προσθεσε το κοστος που αγορασες ...αυτα αν ολα πανε καλα.
Τωρα που ξερεις το κοστος ..δες αν συμφωνα με την κατασταση του θες να το σλαμπαρεις.
Καλοριζικο και παλι ..
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 11:03:13 μμ »

γνώμη μου και να καθαριστεί και να σλαμπαριστεί!!!

θεωρεις πως αξιζει?? αν ειναι να πιασει καλο βαθμο!!


φιλε oldgeotzo βοηθησες παρα πολυ με τις λεπτομερειες!! αν φανει πως αξιζει σαν νομισμα δεν θα δυστασω να το σλαμπαρω παρα τα εξοδα!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 11:23:03 μμ »

σπυρο να σου κανω μια ερωτηση!αν θελεις μου απαντας.το νομισμα οταν το αγορασες τι βαθμο το εβλεπες?
δεν σε ρωταω ποσο το πηρες αυτο δεν με νοιαζει απλα οταν το ειδες και αποφασισες να το παρεις τι ειπες??
να ενα ωραιο χφ π.χ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences