Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 07:35:25 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κλοπη σπανιων νομισματων του Οθωνα!!!!!  (Αναγνώστηκε 26546 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 22, 2011, 12:27:34 μμ »

Έχω κρατήσει φωτογραφίες απο τάληρα του 1851 και απο τις δυο μήτρες και σε όλες τις καταστάσεις.  Στο ένα ζεύγος μητρων η ανατροπή είναι double die.  Όσο για την οδοντωση, έχετε δει οδοντωσεις σε μισές του 1855 η κάποιες άλλες ημερομηνιες?  Ολα τα κινεζικά έχουν τέλεια οδοντωση.  Στα χάλκινα του Όθωνα, απο την οδοντωση και μόνο ξεχωρίζεις τις κόπιες.  Άλλωστε για το ταλληρο του φίλου, η NGC δεν είπε ότι είναι πλαστό, είπε ότι δεν είναι σε θέση να το αξιολογήσει και διατηρεί κάποιες επιφυλάξεις.  Ήταν double die εκείνο.

Δημήτρη είδες κανέναν άλλο στο θέμα να αναφέρεται σε μια συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις με την NGC?ΑπορίαΑπορίαΑπορία? Κανείς μόνο εσύ ....και προσπαθείς να αποδείξεις το σωστό και το λάθος σε ένα θέμα στο οποίο κανείς δεν κάνει αναφορά!!!!

Μάλλον εσύ θα ξέρεις κάτι και φοβάσαι να μας το πεις...

Φιλικά Πάντα Θοδωρής
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 22, 2011, 02:44:42 μμ »

Κάτι θα ξέρεις για πες μας.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 22, 2011, 05:17:25 μμ »

Παιδια αν και το θεμα που κουβεντιαζεται εμενα μου ειναι αγνωστο , αυτο που θα σας παρακαλουσα ειναι να μην πετατε <υπονοουμενα> με τα οποια διαβαζωντας τα καποιος νεος να καταδικαζει ενα μελος μας σαν απατεωνα , κλεφτη κτλ κτλ!!
Αν εχετε αποδειξεις για κατι πειτε της!! Υπονοουμενα ομως και υποθετικες εικασιες του τι μπορει να γινει ή εχει γινει δειχνωντας μια μεριδα συλλεκτων αυτο δεν μου αρεσει!!
Απο τα λιγα που διαβασα υπαρχει ενα ταληρο που γυρισε απο την NGC απιστοποιητο!!
Αφου ξερετε τον κατοχο του γιατι δεν τον πειθεται να το στειλει και σε αλλη εταιρια οπως η PCGS??
Αν το στειλετε σε τρεις εταιριες και σας το γυρισουν και οι τρεις πισω διχως σλαμπ ΝΑΙ τοτε θα εχετε καθε λογο να μιλατε για υποπτο!!
Αλλα ετσι απλα διχως τιποτα χειροπιαστο στα χερια σας δεν ειναι δικαιο ουτε σωστο να κρινετε και να κατακρινετε !!
Μπορειτε να πειτε ελευθερα το τι πιστευετε αλλα διχως να δειχνετε αλλους!!
Εχετε μια υποψια οτι υπαρχουν πλαστα?? Πειτε την , πειτε τι πιστευεται αλλα διχως αλλα διχως αποδειξεις να μην δειχνετε ατομα της κοινωνιας μας!!
Οταν λοιπον ενας υποψηφιος αγοραστης ενος τετοιου ταληρου εχει διαβασει και την δικη σας αποψη θα εχει τα ματια του δεκατεσσερα μην την πατηση!!
Μηπως εγω εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=947.0 δεν θα μπορουσα να μιλησω με ονοματα μια που δεν ειναι μελη της σελιδας μας??
Δεν το εκανα ομως ειπα σε ολους αυτο και αυτο συμβαινει προσοχη!!
Το ιδιο μπορειτε να κανετε αλλα διχως να δειχνετε μελη μας απο την στιγμη που δεν υπαρχουν αποδειξεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 22, 2011, 07:30:55 μμ »

Αυτο ακριβώς θέλω να πω.  Είναι πολυ εύκολο να δημιουργει κάποιος εντυπώσεις χωρίς να έχει ιδέα.  Αυτο προκαλεί ζημιά και δεν προστατεύει κανέναν.  Πρέπει οι απόψεις να τεκμηριωνονται ώστε να βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματα του.
Καταγράφηκε

smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 22, 2011, 07:41:01 μμ »

Είναι προφανές ότι δεν μίλησα ούτε για τάλιρα συγκεκριμένα ούτε για NGC . Όποιος έχει τη Μύγα μυγιάζεται...
Είναι προφανές επίσης ότι δεν έχω και ιδέα Δημήτρη μου άλλα εγώ θέλω να με βλέπουν στον δρόμο και να με χαιρετάνε οι φίλοι μου με το κοινό HOBBY και όχι να με βρίζουν για λαμογιές του παρελθόντος.
Γιώργη Όλοι μας ξέρουμε τι γίνεται στο χώρο .Μικρό το χωριό που κινούμαστε όσον αφορά τα υπονοούμενα είναι γεγονότα και όχι υπονοούμενα μην κάνετε τις Αθώες περιστερές ...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 22, 2011, 07:55:03 μμ »

Εσυ Θεοδωρη δεν με ξέρεις καλα καλα.  Και παρόλο που γνωρίζεις την ζήλια και τον ανταγωνισμό που βγάζει το hobby μας, θεωρείς σωστό να διαμορφώνεις εικόνα για μένα απο φήμες που ακούς. Κακά τα ψέματα, τα μεγαλύτερα κοροϊδα στα συλλεκτικά είναι τα πιο αγαπητα πρόσωπα γιατί δεν προκαλούν συναισθήματα ανταγωνισμού και ζηλιας.  Θα το καταλάβεις με το καιρό.
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 22, 2011, 08:08:16 μμ »

Κακά τα ψέματα, τα μεγαλύτερα κοροϊδα στα συλλεκτικά είναι τα πιο αγαπητα πρόσωπα γιατί δεν προκαλούν συναισθήματα ανταγωνισμού και ζηλιας.
Αυτό,Δημήτρη,αν και το σκέφτηκα για αρκετή ώρα δεν κατάφερα να καταλάβω τι εννοείς...Πρέπει,μου φαίνεται,να κανονίσουμε επιτέλους να τα πούμε από κοντά.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 22, 2011, 08:16:54 μμ »

Παιδια ηρεμιστε δεν ειναι τοσο ευκολο να παρουσιασεις απτες αποδειξεις για ενα κιβδηλο νομισμα! εγω ειμαι επιφυλακτικος οπως υποχραιουμαι να κανω μιας και τα λεφτα που παιζουν ειναι πολλα! απο κει και περα θεωρω πολυ εγκυρη την αποψη του δημητρη γιατι ξερει καλα το ελληνικο νομισμα! δεν υπαρχει λογος να επεκταθουμε σε κουτσομπολια με το ποιος και τι. γιωργο ναι εχω δει ταληρα με 2 διαφορετικα ειδη οδοντωσεων!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 22, 2011, 08:18:16 μμ »

Θοδωρα οτι υπαρχουν ζηλιες στο χομπυ μας υπαρχουν!! Θα πω ψεματα?? Το βλεπω καθημερινα!!
Μπορουμε ομως ολοι μας να γινουμε καλυτεροι συλλεκτες?? ΜΠΟΡΟΥΜΕ!! Στο χερι μας ειναι!!
Μηπως εγω δεν εχω διαφωνιες με καποιους?? ΕΧΩ!! Αλλα τις κραταω μακρια απο τα ματια ολων που μας διαβαζουν και βγαινω να υπερασπισω τον εαυτο μου μονο οταν μου επιτεθουν!!
Οταν γραφτηκα στα διαφορα φορουμ που υπηρχαν ειδα ολων τα ελλατωματα αλλα και τα προτερηματα!!
Δημιουργησα λοιπον αυτη την σελιδα βαζωντας πανω απο ολα την δικαιοσυνη , την αγαπη και τη ειλικρινεια προς ολα τα μελοι!!
Απο την αρχη ξεκαθαρισα οτι σε καποιους τομεις δεν θα γινω ποτε ελαστικος!!
Επιθεσεις διχως λογω και αιτια σε αλλα μελη δεν μου αρεσουν!!
Και αν διαβασεις παραπανω οι εντυπωσεις που πανε να δωσουν τα γραφωμενα σας βλαπτουν τον Δημητρη ΑΛΛΑ και ΑΛΛΟΥΣ μεγαλους συλλεκτες που δεν ειναι μελη της σελιδας μας ή και αν ειναι δεν θελουν να μιλησουν!!
Το εχω πει και σε αλλα ποστ οτι οποιοι παιζουν εις βαρος των συλλεκτων αυτοι θα χασουν διοτι ο κυκλος μας ειναι μικρος και ολα μαθαινωνται
Η ιδια η συλλεκτικη κοινοτητα τους αποκλειει μην κανωντας τους παρεα ή μη κανωντας συναλλαγες μαζι τους!!
Ο Δημητρης ειναι πολλα χρονια στον χωρο εχει κανει πολλες συναλλαγες με πολλους συλλεκτες και παραμενει στον χωρο μας με ψηλα το κεφαλι και με ενεργο δραση σε διαφορα συλλεκτικα σωματεια!!
Δεν κουκουλωνουμε τιποτα , αλλα και δεν θαβουμε κοσμο διχως αποδειξεις!!
Δικαστες δεν ειμαστε και ουτε θα γινουμε!!
Ας ειμαστε λοιπον προσεκτικοι στο πως μιλαμε και το τι αντικτυπο θα εχουν τα λογια μας προς αλλους!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 22, 2011, 08:23:19 μμ »

Κακά τα ψέματα, τα μεγαλύτερα κοροϊδα στα συλλεκτικά είναι τα πιο αγαπητα πρόσωπα γιατί δεν προκαλούν συναισθήματα ανταγωνισμού και ζηλιας.  Θα το καταλάβεις με το καιρό.
κι εγώ Δημήτρη δε συμφωνώ απόλυτα εδώ, είναι πολύ σχετικό. έχω πολλά συγκεκριμένα παραδείγματα υπ'όψιν μου. οι παράμετροι είναι πολλές και κάθε προσωπικότητα-χαρακτήρας συλλέκτη διαφέρει..
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 22, 2011, 08:25:03 μμ »

Εσυ Θεοδωρη δεν με ξέρεις καλα καλα.  Και παρόλο που γνωρίζεις την ζήλια και τον ανταγωνισμό που βγάζει το hobby μας, θεωρείς σωστό να διαμορφώνεις εικόνα για μένα απο φήμες που ακούς. Κακά τα ψέματα, τα μεγαλύτερα κοροϊδα στα συλλεκτικά είναι τα πιο αγαπητα πρόσωπα γιατί δεν προκαλούν συναισθήματα ανταγωνισμού και ζηλιας.  Θα το καταλάβεις με το καιρό.


Δημήτρη εγώ δεν μίλησα για σένα εσύ μου την μπήκες κι εξακολουθείς να μου την μπαίνεις όντας τόσο σίγουρος ότι αναφέρομαι σε σένα.
Εσύ ανέφερες και το θέμα με το τάλιρο και την NGC.Προσωπικά εγώ δεν τα ξέρω όλα αλλά για αυτά τα λίγα πού ξέρω είμαι  απόλυτος.Από κει και πέρα ο κάθε ένας μας έχει τις απόψεις του .
Ούτε κόντρα θέλω να ανοίξω με κανέναν γιατί έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω .Ετοιμάζομαι να πάω για τις μπύρες μου με ένα καλό παρεάκι συλλεκτών.
Σταματώ εδώ σας καληνυχτίζω και ευχομαι καλη εβδομαδα να έχουμε.

Φιλικά πάντα Θοδωρης

Υ.Γ. Δεν είμαι επιτιμητικός αλλά τα λέω λίγο χύμα μερικές φορές κι ισως γιαυτο να με παρεξηγουν μερικοι...
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 23, 2011, 09:14:49 πμ »

τα μεγαλύτερα κοροϊδα στα συλλεκτικά είναι τα πιο αγαπητα πρόσωπα γιατί δεν προκαλούν συναισθήματα ανταγωνισμού και ζηλιας.  Θα το καταλάβεις με το καιρό.

Αυτό επίσης συμβαίνει ανάλογα τα "αγαπητά" πρόσωπα.Αν είναι αγαπητά όσο σε χρειάζονται ή όσο παίρνουν απο σένα φυσικό είναι απο πίσω να σε ανταγωνίζονται και να σε ζηλευουν.Αν όντως είναι όμως φίλοι το παραπάνω που έγραψες δεν ισχύει.Τωρα το πως θα κανει ο καθε ενας το τεστ για να δει αν ο συλλεκτικος του περιγυρος αποτελειται απο πραγματικους φιλους ή μουφα φιλους αυτο είναι προσωπικό θέμα του καθενός μας.

Φιλικά Πάντα Θοδωρής
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 23, 2011, 12:53:45 μμ »

το ζητημα εδω ειναι αν υπαρχει πλαστο ταληρο περαν απο τα διαφορα που λεμε και καταλαβαινουμε και τις τυχον παρεξηγησεις. επιδη υπαρχουν αποδεδειγμενα πλαστα στα 20ρικα του οθωνα και ολοι ξερουμε τι δυνατοτητες υπαρχουν καλο ειναι να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα! ο Δημητρης απεφυγε να μει δεν υπαρχουν ειπε δεν εχω δει....... το τι μας επιφυλασει το μελλον με τα νομισματα που ολοι αγαπαμε (και δινουμε σημαντικα ποσα πολλες φορες και απο το υστερημα μας) κανεις δεν ξερει παντως το ξαναλεω και το τονιζω οτι υπαρχουν δυνατοτητες για τα παντα πλεον και ο καθενας ωφηλει να ειναι καχυποπτος!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 23, 2011, 03:30:12 μμ »

Εδω τωρα μου αρεσετε Χαμόγελο Χαμόγελο
Να σας πω τι κρατησα σαν ακροατης :
Ο Δημητρης λεει δεν εχω δει πλαστα νομισματα , ο Θωμας λεει πιστευω οτι υπαρχουν πλαστα ΟΤΑΝ θα εχω ολες τις αποδειξεις ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ θα βγω και θα μιλησω!!
Εγω γνωριζωντας και τους δυο σας καλα (εκ ιντερνετ οχι προσωπικα) απο την μια ειμαι ησυχος αλλα απο την αλλη οταν θα προβω σε μια αγορα ενος ταληρου του 51 πχ θα ρωτησω και τον Θωμα τι πιστευει!!
Μετα ακουγωντας δυο τρεις αποψεις θα βγαλω την ΔΙΚΗ μου εκτιμηση και θα προβω σε αγορα ή οχι!!
Καλα Γαιδουροδενε παρα Γαιδουρογυρευε που λενε και στα μερη μου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 23, 2011, 05:38:35 μμ »

Η ίδια λογική πρέπει να εφαρμόζεται σε όλα τα νομισματα και όχι μόνο στο ταλληρο του 51.  Το καλο είναι ότι πριν απο τις κινεζικές κόπιες τα περισσότερα είναι κακές κόπιες (με εξαίρεση κάποια χρύσα).  Σχεδόν σε κάθε δημοπρασία της λέσχης μας καταθέτουν κοπιες ως γνήσια.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences