Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:03:31 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαρτονομισματα Κρητικής Πολιτειας  (Αναγνώστηκε 27813 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2014, 11:49:38 μμ »

Αύριο θα ανεβάσω φωτο.

´Οχι και κύριε. Η μάνα μου ακόμη παιδάκι μου με φωνάζει  Σαρκασμός

Ετσι με φωναζει και η δικη μου μανα! Πες μου οτι σε κατηγορει και εσενα οτι χαλασες το αλτερ και να πας να το φτιαξεις?    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 08, 2014, 03:06:15 πμ »

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! ελληνιδες μανες!!!!αιωνιες!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 08, 2014, 10:34:11 πμ »

Πολυ ωραιο θεμα φιλε rebelos, χρησιμο σε οποιον σκοπευει να ασχοληθει με τα χαρτονομισατα της Κρητικης Πολιτειας. Ακολουθουν δυο χαρτονομισματα απο την συλλογη μου, το 25δρχ με ημερομηνια 26 Σεπτεμβριου 1915 και το 100δρχ με ημερομηνια 2-Σεπτεμβριου 1915.

https://imageshack.com/a/5eKq/1

Προσφατα μου εχει δημιουργηθει πολυ εντονα η αναγκη της αποκτησης ενος αλλου πολυ σπουδαιου ντοκουμεντου της Κρητης, (σαφως σπανιοτερου των χαρτονομισματων της Αρμοστειας), του ομολογου του Θερισου, του επονομαζομενου Πατριωτικου Δανειου που επισης ηρθε απο την Bradbury Wilkinson & Co. Ltd, London και κυκλοφορησε απο την επαναστατικη κυβερνηση του Βενιζελου στο Θερισο σαν εσωτερικος δανεισμος με βαση το ψηφισμα της συνελευσης την 1.9.1905 "προς ενισχυσιν του υπερ Ενωσεως Εθνικου Αγωνος εν Κρητη" σε 20.000 αριθμημενα γραμματια των 5, 25 (5χ5) και 50 (10χ5) δραχμων για το ποσο των 100.000 δραχμων.

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=472&lot=401643

Η επανασταση του Θερισου εκτος απο τα ομολογα εξεδιδε την επαναστατικη εφημεριδα "Το Θερισο" και κυκλοφορησε τις πολυ γνωστες προπαγανδιστικες σειρες γραμματοσημων με την επιγραφη ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΙΣ ΚΡΗΤΗΣ.

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:30:43 πμ »

Προσφατα μου εχει δημιουργηθει πολυ εντονα η αναγκη της αποκτησης ενος αλλου πολυ σπουδαιου ντοκουμεντου της Κρητης, (σαφως σπανιοτερου των χαρτονομισματων της Αρμοστειας), του ομολογου του Θερισου, του επονομαζομενου Πατριωτικου Δανειου που επισης ηρθε απο την Bradbury Wilkinson & Co. Ltd, London και κυκλοφορησε απο την επαναστατικη κυβερνηση του Βενιζελου στο Θερισο σαν εσωτερικος δανεισμος με βαση το ψηφισμα της συνελευσης την 1.9.1905 "προς ενισχυσιν του υπερ Ενωσεως Εθνικου Αγωνος εν Κρητη" σε 20.000 αριθμημενα γραμματια των 5, 25 (5χ5) και 50 (10χ5) δραχμων για το ποσο των 100.000 δραχμων.

Απο που προκυπτει οτι το συγκεκριμενο ομολογο εκτυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson & Cο ;
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:47:36 πμ »

Προσφατα μου εχει δημιουργηθει πολυ εντονα η αναγκη της αποκτησης ενος αλλου πολυ σπουδαιου ντοκουμεντου της Κρητης, (σαφως σπανιοτερου των χαρτονομισματων της Αρμοστειας), του ομολογου του Θερισου, του επονομαζομενου Πατριωτικου Δανειου που επισης ηρθε απο την Bradbury Wilkinson & Co. Ltd, London και κυκλοφορησε απο την επαναστατικη κυβερνηση του Βενιζελου στο Θερισο σαν εσωτερικος δανεισμος με βαση το ψηφισμα της συνελευσης την 1.9.1905 "προς ενισχυσιν του υπερ Ενωσεως Εθνικου Αγωνος εν Κρητη" σε 20.000 αριθμημενα γραμματια των 5, 25 (5χ5) και 50 (10χ5) δραχμων για το ποσο των 100.000 δραχμων.

Απο που προκυπτει οτι το συγκεκριμενο ομολογο εκτυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson & Cο ;

Η μοναδικη πηγη που εγω γνωριζω και που αναφερει πως το ομολογο εκτυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson ειναι ο καταλογος χαρτονομισματων του Γεωργιαδη του 2001, αν και πανω στο ομολογο δεν αναγραφεται κατι σχετικο. Εαν γνωριζετε κατι παραπανω στο θεμα παρακαλω ενημερωστε με.

Με εκτιμηση,

Νικος
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:45:47 μμ »

Γενικα οι πληροφοριες απο τον καταλογο του Γεωργιαδη δεν ειναι και οι πλεον αξιοπιστες, εχει παρα πολλα λαθη που σε κανουν να αμφισβητεις και τα σωστα. Το ομολογο λογικα εκτυπωθηκε σε λιθογραφειο της Κρητης, λογω χαμηλοτερου κοστους και ταχυτητας. Oι επωνυμοι οικοι εκτυπωσεις του εξωτερικου κανουν πολυ καλυτερη δουλεια αποτι ειναι το ομολογο. Εξαλλου κανενας επωνυμος μεγαλος τυπογραφος δε θα εκλεινε δουλεια με καποιους επαναστατες. Εξαλλου η Bradbury ειχε δουλειες και με τους Οθωμανους οποτε δε θα ηθελε να μπλεχτει σε περιπετειες για 20.000 γραμματια.
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:47:53 μμ »

Προσφατα μου εχει δημιουργηθει πολυ εντονα η αναγκη της αποκτησης ενος αλλου πολυ σπουδαιου ντοκουμεντου της Κρητης, (σαφως σπανιοτερου των χαρτονομισματων της Αρμοστειας), του ομολογου του Θερισου, του επονομαζομενου Πατριωτικου Δανειου που επισης ηρθε απο την Bradbury Wilkinson & Co. Ltd, London και κυκλοφορησε απο την επαναστατικη κυβερνηση του Βενιζελου στο Θερισο σαν εσωτερικος δανεισμος με βαση το ψηφισμα της συνελευσης την 1.9.1905 "προς ενισχυσιν του υπερ Ενωσεως Εθνικου Αγωνος εν Κρητη" σε 20.000 αριθμημενα γραμματια των 5, 25 (5χ5) και 50 (10χ5) δραχμων για το ποσο των 100.000 δραχμων.

Απο που προκυπτει οτι το συγκεκριμενο ομολογο εκτυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson & Cο ;

Η μοναδικη πηγη που εγω γνωριζω και που αναφερει πως το ομολογο εκτυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson ειναι ο καταλογος χαρτονομισματων του Γεωργιαδη του 2001, αν και πανω στο ομολογο δεν αναγραφεται κατι σχετικο. Εαν γνωριζετε κατι παραπανω στο θεμα παρακαλω ενημερωστε με.

Με εκτιμηση,

Νικος

Γενικα οι πληροφοριες απο τον καταλογο του Γεωργιαδη δεν ειναι και οι πλεον αξιοπιστες, εχει παρα πολλα λαθη που σε κανουν να αμφισβητεις και τα σωστα. Το ομολογο λογικα εκτυπωθηκε σε λιθογραφειο της Κρητης, λογω χαμηλοτερου κοστους και ταχυτητας. Oι επωνυμοι οικοι εκτυπωσεις του εξωτερικου κανουν πολυ καλυτερη δουλεια αποτι ειναι το ομολογο. Εξαλλου κανενας επωνυμος μεγαλος τυπογραφος δε θα εκλεινε δουλεια με καποιους επαναστατες. Εξαλλου η Bradbury ειχε δουλειες και με τους Οθωμανους οποτε δε θα ηθελε να μπλεχτει σε περιπετειες για 20.000 γραμματια.

Απο μια πολυ γρηγορη και βιαστικη τηλεφωνικη συνομιλια που μολις ειχα με τον φιλο κ. Μαρκο Μαρινακη,
βγαζω το συμπερασμα πως η πληροφορια στον καταλογο του Γεωργιαδη 2001 (σελ. 222) πως το ομολογο τυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson ειναι πιθανoτατα λαθος. Ο κ. Μαρκος μου ανεφερε πως -αν θυμαται καλα- οτιδηποτε κυκλοφορησε το Θερισο (δλδ τα γραμ/μα και το ομολογο) εκτυπωθηκαν στην Αθηνα, στο λιθογραφειο Grundman & Stangel. Κατι τετοιο ηδη γνωριζα για τα γραμ/μα του Θερισου (ολοι οι γνωστοι ελληνικοι καταλογοι γραμ/μων το αναφερουν) αλλα για το ομολογο αρκεστηκα (μαλλον κακως οπως προκυπτει) σε αυτο που διαβασα στον καταλογο του Γεωργιαδη. Αυριο θα εχω συνομιλια ξανα με τον κ. Μαρινακη, για οτιδηποτε νεο θα σας ενημερωσω.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 01:25:53 μμ από Helios » Καταγράφηκε

vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 08, 2014, 03:27:08 μμ »

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση











Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 08, 2014, 05:11:44 μμ »

Eυχαριστούμε Βασίλη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
rebelos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 08, 2014, 07:14:50 μμ »

Για το φιλο eclectic.past που μου ζήτησε το pdf αρχειο με κρητικα χαρτονομίσματα. Σε αυτά υπάρχουν και όσα νέα έχω αποκτήσει από τότε. Μερικά έχουν αρκετό ενδιαφέρον για όσους τα συλλέγουν.

https://www.dropbox.com/s/znxsw8nf87d13l4/100drx%20Kriti.pdf
https://www.dropbox.com/s/xkwnv555ystj7c2/25drx%20Kriti.pdf
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 08, 2014, 07:42:04 μμ »

Για το φιλο eclectic.past που μου ζήτησε το pdf αρχειο με κρητικα χαρτονομίσματα. Σε αυτά υπάρχουν και όσα νέα έχω αποκτήσει από τότε. Μερικά έχουν αρκετό ενδιαφέρον για όσους τα συλλέγουν.

https://www.dropbox.com/s/znxsw8nf87d13l4/100drx%20Kriti.pdf
https://www.dropbox.com/s/xkwnv555ystj7c2/25drx%20Kriti.pdf
Θερμές ευχαριστίες για τα πολύ χρήσιμα κι ενδιαφέροντα στοιχεία!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:40:50 μμ »

Μπράβο στον φίλο τον...rebelos...μόνο ρέμπελος δεν είναι...νοικοκύρης και μάλιστα ολκής!!!Συγχαρητήρια για τα Κρητικά χαρτονομίσματά σου, ωραία συλλογή που θέλει υπομονή για να μαζευτεί και κάποιο χρήμα βεβαίως-βεβαίως...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 07:20:29 μμ »

"Απο μια πολυ γρηγορη και βιαστικη τηλεφωνικη συνομιλια που μολις ειχα με τον φιλο κ. Μαρκο Μαρινακη,
βγαζω το συμπερασμα πως η πληροφορια στον καταλογο του Γεωργιαδη 2001 (σελ. 222) πως το ομολογο τυπωθηκε απο την Bradbury Wilkinson ειναι πιθανoτατα λαθος. Ο κ. Μαρκος μου ανεφερε πως -αν θυμαται καλα- οτιδηποτε κυκλοφορησε το Θερισο (δλδ τα γραμ/μα και το ομολογο) εκτυπωθηκαν στην Αθηνα, στο λιθογραφειο Grundman & Stangel. Κατι τετοιο ηδη γνωριζα για τα γραμ/μα του Θερισου (ολοι οι γνωστοι ελληνικοι καταλογοι γραμ/μων το αναφερουν) αλλα για το ομολογο αρκεστηκα (μαλλον κακως οπως προκυπτει) σε αυτο που διαβασα στον καταλογο του Γεωργιαδη. Αυριο θα εχω συνομιλια ξανα με τον κ. Μαρινακη, για οτιδηποτε νεο θα σας ενημερωσω."
Χαιρετισμους,
Νικος

Τέλος το θέμα; νεώτερα δεν υπήρξαν από τον κ. Μάρκο;
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 07:53:48 μμ »

rebelos, ενα πολυ μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ.......αν και δεν ειναι τιποτα μπροστα
σε ολη αυτη τη προσπαθεια να συγκεντρωσεις ολα αυτα τα στοιχεια, ενα
μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σου και παλι!!

Οσον αφορα το περιβοητο μυθο για το που τυπωθηκαν τελικα τα ομολογα
τις Θερισου, λοιπον ............ απλουστατα εκει τυπωθηκαν, σε τυπογραφειο
του Βενιζελου ΚΑΙ με εντολη του Βενιζελου. Ο ιδιος τοτε, ηδη εξεδιδε 2 εφημεριδες!!
Και τα ομολογα τυπωθηκαν στο τυπογραφειο οπου εξεδιδε την εφημεριδα "ΚΗΡΥΞ των χανιων.


Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:23:43 μμ »

rebelos, ενα πολυ μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ.......αν και δεν ειναι τιποτα μπροστα
σε ολη αυτη τη προσπαθεια να συγκεντρωσεις ολα αυτα τα στοιχεια, ενα
μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σου και παλι!!

Οσον αφορα το περιβοητο μυθο για το που τυπωθηκαν τελικα τα ομολογα
τις Θερισου, λοιπον ............ απλουστατα εκει τυπωθηκαν, σε τυπογραφειο
του Βενιζελου ΚΑΙ με εντολη του Βενιζελου. Ο ιδιος τοτε, ηδη εξεδιδε 2 εφημεριδες!!
Και τα ομολογα τυπωθηκαν στο τυπογραφειο οπου εξεδιδε την εφημεριδα "ΚΗΡΥΞ των χανιων.

Σωστός! μπράβο και σε σένα!  Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences