Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 10:11:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ζελατινες...  (Αναγνώστηκε 2208 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:11:00 μμ »

Καλησπερα! Μια ερωτηση. Τα χαρτονιμιστατα μου τα εχω σε ζελατινες τριπλες τα περισοτερα και τα μεφαλα η σε μονες η σε διπλες. Πρεπει να προσεξω κατι; τις εχω προμηθςυτει απο βιβλιοπωλειο τη πολης μου. Θελουν συγκεκριμενες προδιαγραφες;
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:12:10 μμ »

Καλησπέρα. Αν οι ζελατίνες περιέχουν PVC, ενδέχεται μετά από καιρό να προκαλέσουν ζημιά στο χαρτονόμισμα.Δε γνωρίζω τί ακριβώς έχεις αγοράσει, αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις ή να ρωτήσεις τον βιβλιοπώλη ώστε να σε ενημερώσει αν είναι κατάλληλο για χαρτονομίσματα.

Υπάρχουν στο εμπόριο ζελατίνες και άλμπουμ που είναι PVC free και σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους είναι απολύτως ασφαλείς για τα χαρτονομίσματα.Η πιο γνωστή εταιρία , την οποία εμπιστεύομαι στις συλλογές μου , είναι η Leuchtturm (Φάρος).


Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2015, 12:26:25 πμ »

Την συγκεκριμένη εταιρεία την εμπιστεύομαι κι εγώ. Έχει ιδιαίτερα ποιοτικά άλμπουμ νομισμάτων και χαρτονομισμάτων και γενικά είδη συλλέκτη. Αυτό το θέμα που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό και μην το αφήσεις στην τύχη.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2015, 08:23:58 πμ »

Το διαβασα καπου τυχαια και δε το γνωριζα! Θα το ψαξω και φιβαμαι οτι θα πρεπει να τις αλλαξω ολες...
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2015, 04:51:20 μμ »

Για τα νομισματα συμφωνω οτι θελει προσοχη, να ειναι χωρις pvc.
Για τα χαρτονομισματα ομως και γω αγοραζω φθηνες απο βιβλιοπωλεια, και εχω μεσα χαρτονομισματα απο τοτε που πηγαινα Δημοτικο, απο αρχες του '90 και δεν εχουν παθει κατι.. Για τι οριζοντα μιλαμε περιπου;
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2015, 09:49:11 μμ »

Το αψαξα και διαβασα οτι το PVC δεν τ αφηνει να αναπνευσουν και "ξερενονται". Τωρα οτι ξερεις ξερω... Δε διαφωνω με τους γνωστες αλλα θα ηθελα τα φωτα τους!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences