Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:14:34 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λυκοφιλίες . . .  (Αναγνώστηκε 4707 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:36:42 πμ »

Με αφορμή το τόπικ της δεκάρας , εχω να σας πω πως κάνετε σαν παιδάκια 10χρονα όλοι σας. Ντάξει, οι περισσότεροι.
Εργαψε κάτι ο Νικος , σοβαρό κατα τη γνωμη μου, που πρεπει να διερευνηθεί και αρχίσατε να βγάζετε τα κόμπλεξ σας χωρις να ξέρω γιατί αλλά εύκολο να καταλάβω,,,

Θα το ξαναπω σε όλα τα μέλη του φόρουμ: Ο καθένας κοιτάει την ιδιοτέλεια του και μόνον σε ότι αφορά την τσέπη του!!! Ο καθένας κοιτάει πως θα κρυφτεί καλύτερα , πως θα αγοράσει κρυφά και φτηνά, υποχθόνια κλπ. Οποιεσδήποτε φιλίες που αναπτύσσονται , γιατί αναπτύσσονται βεβαια απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Μην γίνεστε με το γραφόμενα σας κουτόπονηροι, φαίνεστε απο μίλια μακριά.  Μην κλαίτε αν αγοράσατε ακριβά, μην κλαίτε αν χάσατε καποιο νόμισμα, μην το παίζετε καλοί γιατί η κοινότητα είναι μικρή και το ψέμα ταξιδεύει ταχύτατα και μετά γυρναει πίσω μπούμερανγκ.

2 χρόνια γράφω , δεν ημουν ποτε υποψιασμένος , μιας και είμαι λίγο αγαθιάρης - επαρχιώτης, και από 500 ατομα που εχω συναναστραφεί εδώ μέσα, μόνο για 5 ανθρώπους εχω καλή εντύπωση και πιστεύω πως κανω καλή παρέα και εκτός 'νομισματικής' συναναστροφής.

Ας μην ανοίξουμε διάλογο, δεν εχει νόημα, μςγάλα παιδιά ειστε, μεγαλύτερα από μενα και εχετε ήδη διαμορφωμένο χαραχτήρα. Δεν αλλάζετε. Περιεργο όμως που δεν εχετε μαθει να κρύβεστε.....



Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:39:06 πμ »

Ο καθένας κοιτάει την ιδιοτέλεια του και μόνον σε ότι αφορά την τσέπη του!!! Ο καθένας κοιτάει πως θα κρυφτεί καλύτερα , πως θα αγοράσει κρυφά και φτηνά, υποχθόνια κλπ. Οποιεσδήποτε φιλίες που αναπτύσσονται , γιατί αναπτύσσονται βεβαια απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

+1.000 Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:42:36 πμ »

Βασιλη γραφεις χιλιοειπωμενα πραγματα. Το νομισμα βγαζει σε ολους ανεξαιρετως τον κακο μας εαυτο. Οχι συνεχεια αλλα συμβαινει συχνα.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:55:56 πμ »

Η συλλεκτική κοινότητα - και γενικά οι λέσχες-όμιλοι-σύλλογοι ομοϊδεατών και ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα - είναι όπως ο στρατός, οι συνάδελφοι σε επαγγελματικούς χώρους, η εκκλησία-ιεραρχία-κλήρος κλπ κλπ μικρότερα ή μεγαλύτερα υποσύνολα της ευρύτερης κοινωνίας. Αναπόδραστα λοιπόν αποτελούν μικρογραφίες της και της μοιάζουν σε όλα - σχεδόν - τα χαρακτηριστικά. Ειδικά δε όταν μπαίνει στη συνάρτησης κι ο παράγων 'χρήμα-κέρδος-συμφέρον' τα πράγματα περιπλέκονται και η αλήθεια αργά ή γρήγορα αποκαλύπτεται.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:56:20 πμ »

Εγώ ξέρω να πώ πως "Φίλος επιζήμιος εχθρός αποκαλείται"
Είναι βαριά λέξη η λέξη ΦΙΛΟΣ.
Αλλά το ποιό βαρύ είναι όταν απογοητεύεσαι απο κάποιον που θεωρούσες φίλο.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:13:36 πμ »

Δειτε την φωτο για πανω απο 5 δευτερα .... Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:52:43 πμ »

Στα 44 συναπτά έτη που βρίσκομαι εν ζωή (ζωή να “χω) έχω μάθει και έχω κάνει πράματα και θάματα σε ότι αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις (και όχι μόνο -καθότι πολύ ανήσυχο πνεύμα  – )!

Έχω προδώσει και έχω προδοθεί…

Έχω πικράνει και έχω πικραθεί…

Έχω παρεξηγήσει και έχω παρεξηγηθεί…

Μετά τα 35 άρχισαν όλα τα παραπάνω να μην με «σημαδεύουν για μια ζωή» καθώς συνειδητοποίησα με τον καιρό πως όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος (ακόμη και εγώ, ΝΑΙ ΝΑΙ), πως κανείς δεν είναι τέλειος και πως δεν μπορείς να αρέσεις σε όλους!

Στους ανθρώπους που εγώ θεωρώ «πως έκανα (ή και μπορεί να κάνω ακόμη) κακό» φροντίζω να επανορθώνω αρχικά τουλάχιστον με ένα ειλικρινέστατο (και όποιος θέλει με πιστεύει) συγνώμη και βλέπουμε πως πάει το πράγμα μετά. Ομοίως και για το αντίστροφο! Βέβαια όλα αυτά ΑΝ καταλάβω ή ΑΝ καταλάβουν πως έσφαλα ή έσφαλαν!

Πιστεύω πολύ στους ανθρώπους και η «αδυναμία» αυτή μου έχει «προσφέρει» άσπονδους φίλους και εχθρούς! Στις αρχές της κοινωνικοποίησής μου πίστευα πως όλοι είναι καλοί μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο! Με τα χρόνια τα πράγματα άλλαξαν! Όλοι είναι κακοί, μέχρι να μου αποδείξουν – αν γουστάρουν φυσικά- πως δεν είναι! Το ίδιο θέλω να πιστεύω πως κάνουν και οι άλλοι! Άσχετα αν εμένα μου πήρε παραπάνω από το φυσιολογικό να το καταλάβω.

Από τους χίλιους-δυο «φίλους/ες» που είχα μέχρι πρόσφατα, έφτασα να έχω 2-3 πραγματικούς και δεν με χαλάει καθόλου…

άλλαξα εγώ;
άλλαξαν εκείνοι;
ξεσκαρτάρισα εγώ;
ξεσκαρτάρισαν εκείνοι;
ποιος ξέρει;

Το σίγουρο είναι πως επέλεξα να κρατήσω στην ζωή μου εκείνους τους ανθρώπους που με βοηθάνε να «ανέβω ένα σκαλοπάτι» σαν άνθρωπος και όχι να «κατέβω πολλά»!

Βέβαια υπάρχουν πάντα εν δυνάμει φιλίες στην ζωή μου, αλλά είναι γεγονός πως δεν είμαι και ο πιο εύκολος άνθρωπος του κόσμου!

Πάντως είναι αλήθεια πως οι πραγματικοί φίλοι που έχω, δίνουν αγώνα οι καημένοι… και τους αγαπώ πολύ και μόνο για την προσπάθεια! Ποτέ δεν μου «χάιδεψαν τ’αυτιά» αλλά επίσης ποτέ δεν με έκριναν/προσέβαλαν/κατέκριναν εμένα και τις επιλογές μου, ακόμη και όταν εγώ σιχτίριζα!

Ποτέ δεν μου είπαν «στα έλεγα εγώ» και ποτέ δεν προσέβαλαν τον άντρα μου ή την οικογένειά μου! Και ελπίζω να είμαι και εγώ έτσι προς αυτούς! Έχουμε αγαπηθεί, κλάψει, «σκοτωθεί» … αλλά είναι ΠΑΝΤΑ εκεί!

Και είναι επίσης αλήθεια πως αν πραγματικά θες να λέγεσαι «φίλος», είσαι εκεί στα καλά και στα κακά, στα σωστά και στα λάθη και δεν κρίνεις-κατηγορείς-επικρίνεις σε κάθε στραβοπάτημα και φυσικά αφού έχει γυρίσει την πλάτη ο άλλος!

Ευτυχώς έκοψα -έστω και αργά- τις λυκοφιλίες από την ζωή μου και τουλάχιστον έμαθα πως ισχύει το «λίγα και καλά»!
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 12:11:36 μμ »

Πιστεύω πολύ στους ανθρώπους και η «αδυναμία» αυτή μου έχει «προσφέρει» άσπονδους φίλους και εχθρούς! Στις αρχές της κοινωνικοποίησής μου πίστευα πως όλοι είναι καλοί μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο! Με τα χρόνια τα πράγματα άλλαξαν! Όλοι είναι κακοί, μέχρι να μου αποδείξουν – αν γουστάρουν φυσικά- πως δεν είναι! Το ίδιο θέλω να πιστεύω πως κάνουν και οι άλλοι! Άσχετα αν εμένα μου πήρε παραπάνω από το φυσιολογικό να το καταλάβω.

Από τους χίλιους-δυο «φίλους/ες» που είχα μέχρι πρόσφατα, έφτασα να έχω 2-3 πραγματικούς και δεν με χαλάει καθόλου…

Το σίγουρο είναι πως επέλεξα να κρατήσω στην ζωή μου εκείνους τους ανθρώπους που με βοηθάνε να «ανέβω ένα σκαλοπάτι» σαν άνθρωπος και όχι να «κατέβω πολλά»!

Ευτυχώς έκοψα -έστω και αργά- τις λυκοφιλίες από την ζωή μου και τουλάχιστον έμαθα πως ισχύει το «λίγα και καλά»!
Με εκφράζεις πλήρως.
Πάντως για μένα είσαι ΚΥΡΙΟΣ και έχω σχηματίσει ΆΠΟΨΗ γιατί αρχίζω να έχω και ΚΡΙΣΗ πλέον σε αυτό το χώρο.
Ηθελα να το πω αυτό για σένα και μου δόθηκε η αφορμή μιας και φίλοι δεν ήμαστε.
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 12:22:14 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ παναγιώτη κι εσύ είσαι Κύριος και στο χα ξαναγράψει τότε που ήθελες να τα παρατήσεις αν θυμάσαι.Φίλε όλα καλά δεν τους κάνουμε την χάρη η ζωή συνεχίζεται...
Θα χαρώ πολύ κάποια στιγμή να τα πούμε κι απο κοντά στη λέσχη καμια απο τις επόμενες Κυριακές. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:18:20 μμ »

Φιλος ειναι αυτος στον οποιο αρεσκεσαι να προσφερεις χωρις να μετρας τι πηρες.
Προσωπικα  θεωρω ολους τους ανθρωπους εν δυναμει φιλους μεχρι να αποδειξουν το αντιθετο.


Υ.Σ Δεν θα συνφωνησω με ολα  που γραψατε , γιατι καποια ειναι υπερβολικα και καποια προσβλητικα, ασχετως τον ποιον στοχευουν.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:18:32 μμ »

Η συλλεκτική κοινότητα - και γενικά οι λέσχες-όμιλοι-σύλλογοι ομοϊδεατών και ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα - είναι όπως ο στρατός, οι συνάδελφοι σε επαγγελματικούς χώρους, η εκκλησία-ιεραρχία-κλήρος κλπ κλπ μικρότερα ή μεγαλύτερα υποσύνολα της ευρύτερης κοινωνίας. Αναπόδραστα λοιπόν αποτελούν μικρογραφίες της και της μοιάζουν σε όλα - σχεδόν - τα χαρακτηριστικά. Ειδικά δε όταν μπαίνει στη συνάρτησης κι ο παράγων 'χρήμα-κέρδος-συμφέρον' τα πράγματα περιπλέκονται και η αλήθεια αργά ή γρήγορα αποκαλύπτεται.... Κλείσιμο ματιού

Στον χώρο των συλλεκτικών το "χρήμα" εξυποννοείται. "Κέρδος" και "συμφέρον" υπάρχουν παντού και στον στρατό και στη δουλειά.

Τώρα (στα όνειρά μου φυσικά) θα μπορούσε ο χώρος των συλλεκτικών να συνδέεται απαραίτητα μόνο με το χρήμα και όχι οπωσδήποτε με το κέρδος και το συμφέρον.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:26:25 μμ »

Υ.Σ Δεν θα συνφωνησω με ολα  που γραψατε , γιατι καποια ειναι υπερβολικα και καποια προσβλητικα, ασχετως τον ποιον στοχευουν.

Δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα... κάποιοι συμφωνούν και καποιοι διαφωνουν.... Ο καθενας εχει την αποψη του.
Προσβλητικα δεν είναι αυτά που έγραψα άλλα οι συμπεριφορές κάποιων "φίλων" προς εμάς...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:28:07 μμ »

Υ.Σ Δεν θα συνφωνησω με ολα  που γραψατε , γιατι καποια ειναι υπερβολικα και καποια προσβλητικα, ασχετως τον ποιον στοχευουν.

Δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλα κάποιοι συμφωνούν και καποιοι διαφωνουν. Ο καθενας εχει την αποψη του.
προσβλητικα δεν είναι αυτά που έγραψα άλλα οι συμπεριφορες κάποιων "φίλων" προς εμάς...

Σε καμια περιπτωση δεν ειπα κατι τετοιο για σενα.
Μια μικροπαρεξηγησουλα ειχαμε προχθες η οποια λυθηκε και δεν εχω λογω να μην σε εκτιμω
Προφανως παρεξηγησες.
Ας διαβασει ο καθενας τι εχει γραψει και θα το βρει. Δεν υπαρχει λογος να αντιπαρατιθεμαι συνεχως
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:33:49 μμ »

Ειπα κατι προσβλητικό Σωτήρη?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:35:49 μμ »

Δεν εχω καμία αντιπαράθεση μαζί σου όπως δεν έχω καμία αντιπαράθεση και με κανέναν άλλο συζήτηση κανουμε γιαυτο το λόγο υπάρχουν τα φόρα για να ανταλλάσουμε απόψεις.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences