Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:45:44 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10l 1833 ms65rb  (Αναγνώστηκε 36525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:22:21 μμ »

Προβλεπεται και στις δυο εταιριες αποζημιωση με τιμες αγορας για το νομισμα που τεκμηριωθει οτι ειναι πλαστο. Εγω προσωπικα ενω ασχολουμαι με τα σλαμπ τα τελευταια 4 χρονια και σλαμπαρω και μονος μου, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου αποδεδειγμενα πλαστο αλλα μονο υπόνοιες.για του οθωνα το 20αρικο εχω ακουσει αλλα δεν εχω δει πλαστο σε κουτι. Μαλιστα μου χουν πει για ανακς μια δευτεροκλασατη εταιρια που καμμια σχεση δεν εχει με τις μεγαλες δυο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:25:11 μμ »

στο σιτε της πστζς ειχα διαβασει για αποζημιωση σε νομισμα πειραγμενο αμερικανικο .ειχαν αλλαξει το μιντμαρκ σε γνησιο νομισμα
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:26:05 μμ »

Αυτή είναι και η διαδικασία, τα γράφει όλα λεπτομερώς.

http://www.pcgs.com/guarantee.html
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:40:31 μμ »

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! που θα βρώ για τα νεοΕλληνικά νομίσματα την 'current market value for the coin in question at the originally assigned grade, or at the owner of the coin's option, the difference between the current market value for the coin in question at the newly established grade and the current market value of the coin in question at the grade origy assigned'  Απορία και πάλι ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:47:45 μμ »

αν το νόμισμα είναι κάλπικο, μπράβο στους μάγκες που το έφτιαξαν, δεν υπάρχει πρόβλημα πλέον, το νόμισμα είναι άψογο, 65RB, καλύτερο από τα γνήσια.

+1000 !!!

Νομίζω γι αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ κάποιος πιστοποιεί τα νομισματά του: κατάσταση και γνησιότητα. Ο όποιος "αγοραστής" αν νομίζει ότι έχει πρόβλημα α)να μην το πάρει & β) ας πάει να τεκμηριώσει (εκ των υστέρων) ότι δεν είναι αληθινό όπως λέει ο οίκος πιστοποίησης...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:48:34 μμ »

Πλαστά σε κουτί έχουν μπεί, αυτό είναι δεδομένο.
Όλοι κάνουν λάθη και εταιρείες και οίκοι και έμποροι.
Εδώ αυτή τη στιγμή υπάρχει σε δημοπρασία μεγάλου οίκου εικοσάρικο 1833 πλαστό που το χαρακτηρίζουν γνήσιο και ξεκινάει από 1200 αν δεν κάνω λάθος.
Η ασφάλεια που έχεις με το κουτί είναι ότι αν αποδείξεις την πλαστότητα αποζημιώνεσαι.
πώς; μας εξηγείς τη διαδικασία (αν είναι δυνατόν με ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα); ευχαριστώ πολύ.

ναι,φερτο σε μένα,εαν δουμε μαζι οτι ειναι ψευτικο η εταιρια μου σε αποζημιωνει στο ακεραιο.

Εχει συμβει με μέλος του φορουμ κ αποζημιωθη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:50:28 μμ »

Noμιζω οτι ξεφυγαμε απο το θεμα.

Προσωπικη μου παρατηρηση οτι τον σχετικα τελευταιο καιρο εχουν αρχισει να εμφανιζονται καλα νομισματα πολυ καλων καταστασεων,δισευρετα ή ανυπαρκτα καποτε. Η αιτιολογια συχνα ειναι οτι λογω κρισης σπανε συλλογες.
Εγω δεν γνωριζω αν τα εν λογω αλλα και πολλα αλλα αμφισβητουμενα ειναι πλαστα ή οχι .
Αντιλαμβανομαι ομως  οτι  αυξηση των νομισματων αυτων στον χρονο ειτε ειναι πενταλεπτα , ειτε  ταληρα κλπ και στις δυο περιπτωσεις θα εχει το αυτο αποτελεσμα!!
Την  πρεταιρω δηλαδη  κατακρημνηση οχι μονο των τιμων αλλα και του Ελληνικου συλλεκτικου ενδιαφεροντος, και αυτο ειναι ακρως λυπηρο και καταστροφικο
Δεν θελω τα λογια μου να παρεξηγηθουν και επισημαινω ξανα οτι δεν εκφραζω αποψη περι πλαστοτητας, ομως παραλληλα εχω την προσωπικη  πεποιθηση  οτι οποιος νομιζει οτι σημερα η τεχνολογια δεν επιτρεπει την κατασκευη της < απολυτης και τελειας κοποιας> μαλλον ειναι   ανυποψιστος και ρομαντικος

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:07:53 μμ »

Σωτήρη, υπάρχει μία τριπλή ισότητα, που ισχύει και αντίστροφα...
Τέλεια κόπια = Όχι κόπια = Κανονικό νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:12:12 μμ »

Ασφαλώς και εάν θελει καποιος μπορεί να τυπώσει πλαστά νομίσματα πιστά στα κανονικά. Κανείς δεν αντιλέγει.

Κοστίζει όμως Σωτήρη πολλά χρήματα..... και αν βρεθει ω του θαύματος ενα καρασπάνιο πλαστο ο υποψήφιος αγοραστής θα θελήσει να μαθει και το provanence του κομματιου αλλιώς τσιτσι δεν πεφτει και το ξερεις αυτό.

Για τα πιο φτηνά κανουν προχειροδουλειές και είναι ευκολότερο να βρεθούν οι κοπιες.

Τέλος, διχωγνωμιές ακόμα και από τους πλεον εμπειρους θα υπάρχουν ΠΑΝΤΑ. Δεν συμβαίνει μόνο στα νομίσματα , αλλα ΠΑΝΤΟΥ!!!! Ο οίκοσ Cristy's εχει καταδικαστει επειδη πουλησε πλαστο πινακα του Παρθενη για 950.000. Και ακόμα υπαρχει διχογνωμια για το εαν ειναι γνησιος ή όχι....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:12:56 μμ »

Σωτήρη, υπάρχει μία τριπλή ισότητα, που ισχύει και αντίστροφα...
Τέλεια κόπια = Όχι κόπια = Κανονικό νόμισμα.

 Ναι αυτο  περιπου αυτο ειπα, τωρα οπως ο καθενα το αντιλαμβανεται.

Τελεια κοπια = οχι κοπια = κανονικο νομισμα= μεγαλυτερο τιραζ= πτωση τιμων.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:17:48 μμ »

Ασφαλώς και εάν θελει καποιος μπορεί να τυπώσει πλαστά νομίσματα πιστά στα κανονικά. Κανείς δεν αντιλέγει.

Κοστίζει όμως Σωτήρη πολλά χρήματα..... και αν βρεθει ω του θαύματος ενα καρασπάνιο πλαστο ο υποψήφιος αγοραστής θα θελήσει να μαθει και το provanence του κομματιου αλλιώς τσιτσι δεν πεφτει και το ξερεις αυτό.

Για τα πιο φτηνά κανουν προχειροδουλειές και είναι ευκολότερο να βρεθούν οι κοπιες.

Τέλος, διχωγνωμιές ακόμα και από τους πλεον εμπειρους θα υπάρχουν ΠΑΝΤΑ. Δεν συμβαίνει μόνο στα νομίσματα , αλλα ΠΑΝΤΟΥ!!!! Ο οίκοσ Cristy's εχει καταδικαστει επειδη πουλησε πλαστο πινακα του Παρθενη για 950.000. Και ακόμα υπαρχει διχογνωμια για το εαν ειναι γνησιος ή όχι....


Καποτε κοστιζε Βασιλη . Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πλεον δεν κοστιζει σχεδον τιποτα
Απλα στα ξεφτιλε κομματια κοβεις  λιγα παραπανω ενω στα καλα θελει ρεγουλα για ευνοητους λογους.
Τεσπα ο καθεις οτι αγαπα
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:23:09 μμ »

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνωμοσία και κάποιοι κόβουν κρυφα νομισματα.

Αν καποιος τους ξερει, ας τους πει ότι κανουν κακιστα την δουλειά τους.... Δεν εχουν ρίξει ούτε καλο διφραγκάκι Γεωργιου στην αγορά!!!!

Σωτήρη , σε οποιο ακριβο κομματι πεφτει ειναι γνωστη η προέλευση του (ποιος το ειχε, που το βρηκε κλπ).
Δεν ειναι τόσο ευκολο να βρεθεί από το πουθενα καμια σπανιώτητα και να μην αναρωτηθεί καποιος ποιος το ειχε κλπ....

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:32:55 μμ »

Για να επιστρέψω στο θέμα με το δεκάλεπτο του 33 και αφού έβγαλα τα μάτια μου με φακούς, νομίσματα και βιβλία, διαπίστωσα τα εξής: Το νόμισμα της συλλογής μου (φωτο) έχει το ίδιο χτυπηματάκι στο κάτω αριστερά τεταρτημόριο του θυρεού αλλά οι γραμμές είναι παράλληλες χωρίς αυτή τη μικρή παραμόρφωση που φαίνεται στις προηγούμενες φωτό και χωρίς σπασίματα μήτρας. Ακριβώς το ίδιο χτυπηματάκι χωρίς τα υπόλοιπα έχει και το νόμισμα στο βιβλίο του Καραμήτσου το οποίο δεν είναι σε καμία περίπτωση brilliant, αλλά και το νόμισμα στο βιβλίο του Divo. Επειδή το θεωρώ κομματάκι δύσκολο να υπήρχαν κινέζικες κόπιες το 1968 (Divo), νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα πλαστότητας ενός νομίσματος επειδή έχει τα ίδια σημάδια με κάποιο άλλο. Και ένα μικρό παράπονο, όποτε ανοίγει ένα ωραίο και ενδιαφέρον νομισματικό θέμα, το γ@μ@με με τσακωμούς "πόσο πούλησε αυτός στον άλλο και πόσο αγόρασε ο άλλος από αυτόν". Φιλικά Γιώργος
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:48:34 μμ »

Για να επιστρέψω στο θέμα με το δεκάλεπτο του 33 και αφού έβγαλα τα μάτια μου με φακούς, νομίσματα και βιβλία, διαπίστωσα τα εξής: Το νόμισμα της συλλογής μου (φωτο) έχει το ίδιο χτυπηματάκι στο κάτω αριστερά τεταρτημόριο του θυρεού αλλά οι γραμμές είναι παράλληλες χωρίς αυτή τη μικρή παραμόρφωση που φαίνεται στις προηγούμενες φωτό και χωρίς σπασίματα μήτρας. Ακριβώς το ίδιο χτυπηματάκι χωρίς τα υπόλοιπα έχει και το νόμισμα στο βιβλίο του Καραμήτσου το οποίο δεν είναι σε καμία περίπτωση brilliant, αλλά και το νόμισμα στο βιβλίο του Divo. Επειδή το θεωρώ κομματάκι δύσκολο να υπήρχαν κινέζικες κόπιες το 1968 (Divo), νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα πλαστότητας ενός νομίσματος επειδή έχει τα ίδια σημάδια με κάποιο άλλο. Και ένα μικρό παράπονο, όποτε ανοίγει ένα ωραίο και ενδιαφέρον νομισματικό θέμα, το γ@μ@με με τσακωμούς "πόσο πούλησε αυτός στον άλλο και πόσο αγόρασε ο άλλος από αυτόν". Φιλικά Γιώργος
+1
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:51:30 μμ »

αυτο ειναι αληθεια δυστηχως
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences