Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:26:58 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10l 1833 ms65rb  (Αναγνώστηκε 36522 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 08:57:38 πμ »

καλημερα σας!συμφωνω με spykat kai τον κωστα.αρα εκει που βλεπω να καταληγουμε ειναι οτι προκειται για ποικιλια η οποια εχει προβληματα μητρας.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:14:30 πμ »

k.Νίκο, σέβομαι πολύ τα λεγόμενα σας και την επάρκεια σας ειδικά στους Καπιδίστριες.
Επίσης , εχω παρατηρήσει πως στην παρτίδα που υπάρχει από το 100ρικο 1922 ΝΕΟΝ (χαρτονομισμα) σε όλα  υπάρχει ενα συγκεκριμενο σποτ πανω πανω και λίγο αριστερα. Αν τα χαρτονομίσματα δεν ειχανε αριθμό , θα μπορούσε να επικαλεστει καποιος πως εινι και αυτά πλαστά με το ίδιο ακεπτικό?


ευχαριστώ.

 οχι το χαρτι ειναι αλλη περιπτωση
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:30:35 πμ »

Το να λέμε ότι κάποιο νόμισμα είναι πλαστό, μετά από πιστοποίηση, μάλλον δεν στέκει για πολλούς λόγους. Μην νομίζετε ότι το κοιτάνε έτσι απλά. Τρεις διαφορετικοί grader... ο καθένας το έψαξε, το μελέτησε, το μέτρησε, το έλεγξε, χωρίς να έχει γνώση της άποψης των άλλων grader και είπε την άποψή του.
Το να γίνει λάθος στον βαθμό ή να υπάρξουν απόψεις που απέχουν η μία από την άλλη είναι πιθανό. Αλλά το να γίνει πιστοποίηση σε κάλπικο νόμισμα, είναι σχεδόν... αδύνατον.
Τελικά πιστοποιήθηκε, από μία εταιρεία, που όπως και να το κάνουμε έχει και τα μέσα και τους επιστήμονες, που μπορούν να καταλάβουν αν κάτι πάει στραβά. Και το κυριότερο, είχαν το νόμισμα στα χέρια τους.
Τα λάθη όμως είναι ανθρώπινα. Και βάσει αυτής της λογικής, όπως είπα και πιο πάνω, αν το νόμισμα είναι κάλπικο, μπράβο στους μάγκες που το έφτιαξαν, δεν υπάρχει πρόβλημα πλέον, το νόμισμα είναι άψογο, 65RB, καλύτερο από τα γνήσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 11:41:36 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:34:15 πμ »

σορρυ Λεό , δεν το ήξερα. Το ξέρεις πως από χαρτιά ειμαι μεσάνυχτα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:37:15 πμ »

k.Νίκο, σέβομαι πολύ τα λεγόμενα σας και την επάρκεια σας ειδικά στους Καπιδίστριες.

Δεν θα μπορούσαν όλές οι εν λόγω δεκάρες να προήλθαν από την ίδια μήτρα, ή και από το ίδιο μασούρι? Δεν σας μέμφομαι , επειδη ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί, σας ερωτώ.
Στον Καποδίστρια δεν υπάρχουν ποικιλίες που όλα τα νομίσματα απο μια συγκεκριμένη ποικιλία έχουν ένα κουσούρι? p.x. die crack στο ίδιο σημείο?

Επίσης , εχω παρατηρήσει πως στην παρτίδα που υπάρχει από το 100ρικο 1922 ΝΕΟΝ (χαρτονομισμα) σε όλα  υπάρχει ενα συγκεκριμενο σποτ πανω πανω και λίγο αριστερα. Αν τα χαρτονομίσματα δεν ειχανε αριθμό , θα μπορούσε να επικαλεστει καποιος πως εινι και αυτά πλαστά με το ίδιο ακεπτικό?

Το θεμα νομίζω πως πρεπει να αντιμετωπιστεί με την αρμόζουσα σοβαρότητα.

ευχαριστώ.
συμφωνώ, πριν λίγες μέρες εντόπισα δυο μονόλεπτα ίδιας ποικιλίας με διαφορά τριών και πλέον ετών  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:38:16 πμ »

k.Νίκο, σέβομαι πολύ τα λεγόμενα σας και την επάρκεια σας ειδικά στους Καπιδίστριες.

Δεν θα μπορούσαν όλές οι εν λόγω δεκάρες να προήλθαν από την ίδια μήτρα, ή και από το ίδιο μασούρι? Δεν σας μέμφομαι , επειδη ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί, σας ερωτώ.
Στον Καποδίστρια δεν υπάρχουν ποικιλίες που όλα τα νομίσματα απο μια συγκεκριμένη ποικιλία έχουν ένα κουσούρι? p.x. die crack στο ίδιο σημείο?

Επίσης , εχω παρατηρήσει πως στην παρτίδα που υπάρχει από το 100ρικο 1922 ΝΕΟΝ (χαρτονομισμα) σε όλα  υπάρχει ενα συγκεκριμενο σποτ πανω πανω και λίγο αριστερα. Αν τα χαρτονομίσματα δεν ειχανε αριθμό , θα μπορούσε να επικαλεστει καποιος πως εινι και αυτά πλαστά με το ίδιο ακεπτικό?

Το θεμα νομίζω πως πρεπει να αντιμετωπιστεί με την αρμόζουσα σοβαρότητα.

ευχαριστώ.


Σαφως και υπαρχουν στον Καποδιστρια!Αλλα εχουν καταγραφει.Μαλλον οι ποικιλιες του Οθωνα ειναι περισσοτερες τελικα
Ξαναδιαβαστε οτι γραφτηκε.Εγω ρωτησα γιατι ?Δεν ειπα οτι ειναι κοπια!!
Αρα ειναι απο την ιδια μητρα με ποικιλια οπως λετε τις κυματιστες γραμμες.
Σε χαμηλοτερη κατασταση διασωζεται αυτη η ποικιλια?
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:40:44 πμ »

δεν εχει καποιο μελος το κινεζικο το πλαστο να μας βαλει δυο φωτο να το δουμε;.
οι φωτο του νικου του πλαστου δεν ειναι καλες εχουν και το λογκο αυτουνου που τις ειχε και δεν φιανεται καλα.
αρκετοι τα ειχαν αγορασει τα κινεζικα τοτε καποιος θα το εχει ακομα.ο ασιμακο αν θυμαμαι καλα
φίλε Ανάργυρε, είχα πάρει μερικά, τα κατέγραψα έβγαλα τα συμπεράσματά μου και τα έδωσα αμέσως μετά  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:16:19 πμ »

Σαφως και υπαρχουν στον Καποδιστρια!Αλλα εχουν καταγραφει.Μαλλον οι ποικιλιες του Οθωνα ειναι περισσοτερες τελικα
Ξαναδιαβαστε οτι γραφτηκε.Εγω ρωτησα γιατι ?Δεν ειπα οτι ειναι κοπια!!
Αρα ειναι απο την ιδια μητρα με ποικιλια οπως λετε τις κυματιστες γραμμες.
Σε χαμηλοτερη κατασταση διασωζεται αυτη η ποικιλια?

Σημαντικότατο ερώτημα, έχει πολύ σημασία.
Βρήκα ένα χαμηλότερης κατάστασης, ΑΛΛΑ... Ας το ψάξουμε λίγο ακόμη...

Η αμφιβολία και η ανυπακοή... μας εξελίσσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 10:29:32 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:25:59 πμ »

Πάντως αν ρίξετε μια ματιά στην πηγή όλες οι δεκάρες όλων των ετών έχουν το ίδιο χτύπημα στις γραμμές.

http://www.jinghuashei.com/html/category/class_452.html

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:32:23 πμ »

Πάντως αν ρίξετε μια ματιά στην πηγή όλες οι δεκάρες όλων των ετών έχουν το ίδιο χτύπημα στις γραμμές.

http://www.jinghuashei.com/html/category/class_452.html


Τα Κινεζάκια δεν έχουν καμία σχέση με τα δεκάλεπτα που συζητάμε.
Τα γράμματά τους είναι πιο χοντρά, κι έχουν άλλες συμμετρίες... είναι χοντροκομμένα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:23:00 πμ »

Το να λέμε ότι κάποιο νόμισμα είναι πλαστό, μετά από πιστοποίηση, μάλλον δεν στέκει για πολλούς λόγους. Μην νομίζετε ότι το κοιτάνε έτσι απλά. Τρεις διαφορετικοί grader... ο καθένας το έψαξε, το μελέτησε, το μέτρησε, το έλεγξε, χωρίς να έχει γνώση της άποψης των άλλων grader και είπε την άποψή του.


Διαφωνω Κωστα μου .

Εχουν αναφερθει πολλακις παραδειγματα που οι εταιριες εχουν πιστοποιησει μαιμουδες απο χρυσα 20δραχμα του Οθωνα μεχρι ασημενια ,χαλκινα κλπ κλπ.

Ουδεις ασφαλτος !!!

Ισως να φταει και το "φορτο εργασιας" το οποιο ειχε αναφερθει σε παλαιοτερο ποστ εαν θυμασαι.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:42:06 πμ »

Διαφωνω Κωστα μου .
Συμφωνώ ότι διαφωνούμε σε κάτι που συμφωνούμε.
Το αναφέρω πιο κάτω...

Τα λάθη όμως είναι ανθρώπινα. Και βάσει αυτής της λογικής, όπως είπα και πιο πάνω, αν το νόμισμα είναι κάλπικο, μπράβο στους μάγκες που το έφτιαξαν, δεν υπάρχει πρόβλημα πλέον, το νόμισμα είναι άψογο, 65RB, καλύτερο από τα γνήσια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:46:25 πμ »

Πλαστά σε κουτί έχουν μπεί, αυτό είναι δεδομένο.
Όλοι κάνουν λάθη και εταιρείες και οίκοι και έμποροι.
Εδώ αυτή τη στιγμή υπάρχει σε δημοπρασία μεγάλου οίκου εικοσάρικο 1833 πλαστό που το χαρακτηρίζουν γνήσιο και ξεκινάει από 1200 αν δεν κάνω λάθος.
Η ασφάλεια που έχεις με το κουτί είναι ότι αν αποδείξεις την πλαστότητα αποζημιώνεσαι.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:48:33 πμ »

Πλαστά σε κουτί έχουν μπεί, αυτό είναι δεδομένο.
Όλοι κάνουν λάθη και εταιρείες και οίκοι και έμποροι.
Εδώ αυτή τη στιγμή υπάρχει σε δημοπρασία μεγάλου οίκου εικοσάρικο 1833 πλαστό που το χαρακτηρίζουν γνήσιο και ξεκινάει από 1200 αν δεν κάνω λάθος.
Η ασφάλεια που έχεις με το κουτί είναι ότι αν αποδείξεις την πλαστότητα αποζημιώνεσαι.
πώς; μας εξηγείς τη διαδικασία (αν είναι δυνατόν με ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα); ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:13:21 μμ »

Πλαστά σε κουτί έχουν μπεί, αυτό είναι δεδομένο.
Όλοι κάνουν λάθη και εταιρείες και οίκοι και έμποροι.
Εδώ αυτή τη στιγμή υπάρχει σε δημοπρασία μεγάλου οίκου εικοσάρικο 1833 πλαστό που το χαρακτηρίζουν γνήσιο και ξεκινάει από 1200 αν δεν κάνω λάθος.
Η ασφάλεια που έχεις με το κουτί είναι ότι αν αποδείξεις την πλαστότητα αποζημιώνεσαι.
πώς; μας εξηγείς τη διαδικασία (αν είναι δυνατόν με ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα); ευχαριστώ πολύ.
Έχω την εντύπωση πως μέλος του στεκιού εδώ έχει αποζημιωθεί για ασημένιο του Όθωνα.
Αν θέλει ας βγει το μέλος να πει την εμπειρία του.
Ο Βασιλάκης επίσης νομίζω πως έχει γράψει σε κάποιο post τη διαδικασία αν γίνει ποτέ τέτοιο λάθος.
Ότι έχει αναφέρει για αποζημίωση είμαι σίγουρος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences