Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 01:11:11 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περι αναμνηστικών νομισματων  (Αναγνώστηκε 11740 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 05:19:22 μμ »

Ξέρει κανείς συγκεντρωτικά τί έχει απομείνει στη ττε?
και απο προηγούμενα χρόνια εννοώ χρυσά,ασημένια ότι έχει βγεί?
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 06:43:07 μμ »

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx

Μπές στις φόρμες παραγγελίας 2012 και 2013 να δείς τη υπάρχει.
Καταγράφηκε
met7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 02:17:44 μμ »

Σημερινό απόκτημα  Χαμόγελο

METEORITE MURCHISON Cosmic Fireballs Silver Proof Locket Coin 10$ Fiji 2013

Ανήκει στη σειρά "Cosmic Fireball"

Ο μετεωρίτης Murchison πήρε το όνομά του από την περιοχή Murchison, Βικτόρια, στην Αυστραλία. Είναι ένας από τους πιο μελετημένους μετεωρίτες λόγω της μεγάλης μάζας του (> 100 kg), του γεγονότος ότι ήταν από μία παρακολουθούμενη πτώση, και στο ότι ανήκει σε μια ομάδα μετεωριτών πλούσια σε οργανικές ενώσεις.

Country Fiji
Year 2013
Face Value 10 Dollars
Metal Silver
Fineness (purity)999/1000
Weight (g) 20
Diameter (mm)40
Quality Proof
Mintage (pcs)999
Certificate (COA) Yes
Presentation case (box) Yes
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 03:10:34 μμ »

Καλοριζικο.
Το να εχεις λιγα θραυσματα ενος σωματος που κατεληξε στην γη μετα απο το ταξιδι του στο αχανες διαστημα ειναι κατι που εχει ενδιαφερον,ειδικα οταν παρουσιαζεται με την "συσκευασια" ενος νομισματος.
Η πλαστικουρα που περιεχει τα θραυσματα δεν μου πολυαρεσει ,αλλα γενικα ειναι ενα ενδιαφερον αποκτημα,
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 04:21:50 μμ »

Προσωπικά, με αφήνουν παγερά αδιάφορο αυτά τα νομίσματα. Δεν μου λένε τίποτα απολύτως. Βέβαια, περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 07:08:57 μμ »

Φιλε wavelet ειναι μια σχετικα νεα ταση, ενα κομματι της αγορας και αυτο, με νομισματα που εχουν ενσωματωμενα διαφορα στοιχεια,π.χ. κεχριμπαρι, κρυσταλλους κλπ καθως και εγχρωμες απεικονισεις διαφορων παραστασεων,ενθετα πετραδια , περιεργα σχηματα ,ολογραμματα κλπ.
Ολα εχουν ονομαστικη αξια απο καποια μικρη χωρα (που κανει συμφωνια με το νομισματοκοπειο που τα εκδιδει), αρα τυπικα ειναι νομισματα.
Ουσιαστικα ειναι διακοσμητικα αντικειμενα, καποια απο αυτα ειναι και αισθητικα πολυ ωραια.
Εχω καποια αμφιβολια για την μεταπωλητικη τους αξια, δηλαδη καλα τα παιρνεις απο τον εμπορο,και συνηθως αρκετα ακριβα σε σχεση με το μεταλλο που περιεχουν, το θεμα ειναι αν θελεις να τα πουλησεις στην δευτερογενη αγορα τι γινεται..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2014, 09:06:25 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 07:28:56 μμ »

Παιδιά,είδατε το ψευδώνυμο του φίλτατου που ανέβασε τη φωτό;  met7
Αυτό λέει πολλά! Μεγάλο χαμόγελο  Και νόμισμα και μετεωρίτης. Δύο σε ένα. Πολλοί συλλέγουν κομμάτια μετεωριτών!
Λογικά θα είναι και λίγα τμχ.Και μάλλον μοναδικά. Δεν γνωρίζω αν οι μετεωρίτες που περιέχει
το κάθε νόμισμα είναι ίδιοι. Αλλά μάλλον όχι.
Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σας. Αλλά......περί συλλογής....ότι του αρέσει του καθένα.
Άλλωστε το χόμπι μας κάνουμε. Το αγαπάμε και το πληρώνουμε!! Μεγάλο χαμόγελο  Πολλές φορές και ακριβά. Μεγάλο χαμόγελο
Πάντως σαν νόμισμα δεν με χαλάει. Έχει την ομορφιά του.
Το προτιμώ από κάτι άλλα ''σταμπωτά''.


Τώρα το είδα mintage 999 !!!
Καταγράφηκε
met7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 08:43:47 πμ »

Φίλε silahim το ψευδώνυμο μου έτυχε να είναι σύμπτωση  Χαμόγελο Δεν συλλέγω κομμάτια μετεωριτών, τουλάχιστον όχι ακόμα Χαμόγελο

Το νόμισμα αυτό το αγόρασα καθαρά και μόνο επειδή μου άρεσε , δεν είχα κανένα άλλο αυτής της κατηγορίας και στο μέλλον αν μου αρέσει πάλι κάποιο πάλι θα το αγόραζα  Χαμόγελο

Ωραία τα sovereigns , τα silver eagles και κάθε άλλο νόμισμα ελληνικό και ξένο , είτε επενδυτικό είτε συλλεκτικό , ωραία ακόμα και τα γραμματόσημα και οι τηλεκάρτες κλπ κλπ αλλά στην τελική την τρέλα μας κάνουμε.

Όσον αφορά τη μεταπωλητική αξία , έχουν και αυτά τα νομίσματα τη δική τους αγορά στην οποία απευθύνονται και δε νομίζω όποια χασούρα και εαν υπάρξει να είναι μεγάλη...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:34:00 μμ »

Καλορίζικο φίλε μου. Σου εύχομαι πάντα τέτοια. Και όσο για την μεταπώληση,ποσώς να σε ενδιαφέρει!!!!!
Εγώ όταν αγοράζω νόμισμα,κοιτώ πάντα να αρέσει σε εμένα. Η μεταπώληση ποτέ δεν με ενδιέφερε
στην προκειμένη περίπτωση και όταν το αγοράζω.
Τώρα αν κάποια στιγμή σκεφτώ να πουλήσω..... τοξέρω ότι μπορεί να βγώ και ζημιωμένος.
Αλλά τι να κάνουμε,έτσι είναι τα αγαπημένα μας χόμπι. Τα πληρώνουμε!!!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καλορίζικο πάντως.
Εμένα μου αρέσει και άσε τον Φάνη να λέει Φιλί......το προτιμώ από κάτι άλλα με στάμπες της βασιλομήτωρ!!!. Γλώσσα
Καταγράφηκε
met7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:43:26 μμ »

Σ'ευχαριστώ πολύ , να είμαστε καλά να κάνουμε αυτά που μας αρέσουν
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 03:14:52 μμ »

Επειδη το σχολιο για την μεταπωλητικη αξια το εκανα εγω,για να μην εχουμε αδικες παρεξηγησεις, οταν σε ενα φορουμ νομισματικης βλεπω ενα νομισμα προς σχολιασμο και εκφραζω καποιο προβληματισμο,αυτο δεν ειναι,προς θεου, κριτικη για την επιλογη του αλλου,στο κατω κατω, ο καθεις και η τσεπη του και το κεφι του.
Π.χ. και εγω εχω αγορασει καποια νομισματα τετοιου ειδους,απλως και μονο επειδη μου αρεσαν.(εχω παρει μια λεοπαρδαλη αναγλυφη μουρλια, ενα "μετεωριτη" ενσωματωμενο στο ασημι κλπ.)
Αλλοι τα τρωνε στα μπουζουκια,εμεις στα νομισματα. Σαρκασμός Σαρκασμός
Ο προβληματισμος μου λοιπον για την μεταπωλητικη αξια τετοιου ειδους "νομισματων" ειναι γενικος και οχι ειδικα για το συγκεκριμενο.
Οι μαγκες των νομισματοκοπειων εχουν εξυπνο  μαρκετινγκ, βγαζουν μικρα μινταζ ,αλλα καθε χρονο βγαινουν εκατονταδες εκδοσεις "συνθετων νομισματων" ,καθε χρονο και πιο εντυπωσιακες.
Τα πουλανε στο μεταξυ απο 40-50 ευρω ,μεχρι και καποιες εκατονταδες ευρω,για ασημενια μιλουμε παντα.
 Οσο για το αν μας νοιαζει πιθανη μελλοντικη μεταπωλητικη αξια,πιστευω οτι σχετικα ειναι ολα.
 Εξαρταται ποσα λεφτα εχει ακουμπησει κανεις με την παροδο του χρονου, και αν αναγκαστει καποτε να ρευστοποιησει μερος της συλλογης του.
 Γιατι η συλλογη νομισματων, στον βαθμο που εχει σκασει καποιος καμποσα χιλιαρικα συνολικα ,περα απο χομπυ και τρελλα, ειναι και ενα περιουσιακο στοιχειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2014, 03:26:43 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 03:22:38 μμ »

Συμφωνώ μαζί σου. Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ.
Αυτό που έγραψα για τον Φάνη ήταν αστείο επειδή παλιά υπήρχε ένα άλλο θέμα με ''σταμποτά'' και
το είχαμε επικρίνει και οι δύο. Δεν μας άρεσαν καθόλου.
Νάμαστε καλά παιδιά...και από νομίσματα...ουουουουουου!!!!!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences