Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:35:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ 1830 !!  (Αναγνώστηκε 42059 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 11:31:13 πμ »

υστερα μερικες φορες,νευριαζω,η σχολιαζω εναν συλλεκτη, επειδη αγορασε,η πουλησε καποιο νομισμα,παραπανω απο την κανονικη του τιμη,λες και εγω δεν το εχω κανει? αν ολοι μας ακολουθουσαμε,μια μετριοπαθεια,ειδικα στς δυκολες μερες που περναμε,τα πραγματα θα ηταν καλυτερα,για ολους μας γιαννηςτ  ... Μπραβο βρε φιλε μου ... πες τα εσυ για εμενα ...  Κλείσιμο ματιού  χρονια πολλα με υγεια σου ευχομαι
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:57:28 μμ »

σε ευχαριστω,να εισαι καλα φιλε μιμμη,το κακο ειναι,οτι δεν εγραψα κατι προτοτυπο,αλλα το ευκολο κερδος, η κουτοπονηρια μας,και η ακρατη ματαιοδοξια,μας εχει κανει καχυποπτους,και στον ιδιο τον εαυτο μας.ολοι  μας λιγο πολυ, εχουμε τις ευθυνες μας,αλλα κανεις δεν ξερει τιποτα για τον φονο.ομορφος κοσμος,ηθικος,αγγελικα πλασμενος.καποτε ισως αποκτησουμε ευγενικη αμιλλα,και προπαντως συνειδηση,και οχι μονο λογια.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 12, 2012, 04:45:32 μμ »

Μια δυσκολη ποικιλια για δεκαρα του 30 περασε σημερα απο δημοπρασια.
Βαζουμε τις φωτο του νομισματος για να το θαυμαζουμε.  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 12, 2012, 09:45:57 μμ »

Μια δυσκολη ποικιλια για δεκαρα του 30 περασε σημερα απο δημοπρασια.
Βαζουμε τις φωτο του νομισματος για να το θαυμαζουμε.  

Ομορφουλα ειναι  Κλείσιμο ματιού
Καλοριζικη στον νεο ιδιοκτητη της  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 14, 2012, 08:59:35 πμ »

καλημερα παιδια ... να ρωτησω ποια ποικιλια ειναι αυτη η δεκαρα και πεταξε ετσι ψηλα η τιμη της ??
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 14, 2012, 10:40:55 πμ »

Καλοριζικη στον νεο ιδιοκτητη της   
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 14, 2012, 03:58:25 μμ »

καλημερα παιδια ... να ρωτησω ποια ποικιλια ειναι αυτη η δεκαρα και πεταξε ετσι ψηλα η τιμη της ??

Ειναι η 262 Μιμμη!!
Γιαυτο εβγαλαν φτερα τα ευρω και <πεταξαν> εκει που πηγε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 14, 2012, 04:38:51 μμ »

και εγω για την 262 την ειχα γιωργο ... απλα δε ειναι πολυ ψηλα στην βαθμιδα αξιολογησης - δυσκολιας  κατα τον peter - chase ( ειναι αξιολογημενη ως  SCARCE ) και παρα το οτι ειναι πολυ ομορφο νομισμα νομιζα οτι ανεβηκε αρκετα ψηλα για τα δεδομενα της εποχης ... βεβαια αυτο ειναι απλα μια υποκειμενικη αποψη και μονο ... παντως σου ευχομαι καλοριζικη και αλλες πολλες νυχτεριδες στην συλλογη σου ... με εκτιμηση μιμις
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 14, 2012, 05:11:51 μμ »

και εγω για την 262 την ειχα γιωργο ... απλα δε ειναι πολυ ψηλα στην βαθμιδα αξιολογησης - δυσκολιας  κατα τον peter - chase ( ειναι αξιολογημενη ως  SCARCE ) και παρα το οτι ειναι πολυ ομορφο νομισμα νομιζα οτι ανεβηκε αρκετα ψηλα για τα δεδομενα της εποχης ... βεβαια αυτο ειναι απλα μια υποκειμενικη αποψη και μονο ... παντως σου ευχομαι καλοριζικη και αλλες πολλες νυχτεριδες στην συλλογη σου ... με εκτιμηση μιμις

Μιμμη δεν ειναι μονο εσενα αυτη η αποψη, ειναι και αλλων, φιλος που παρακολουθουσε την δημοπρασια με το που ειδε το κλεισιμο και μιλησαμε στο τηλεφωνο την επομενη ωρα μου ειπε οτι και κατα την δικη του αποψη ειναι ακριβη!!
Εγω θα σου πω κατι αλλο:
Δες την αρχη αυτου του ποστ ημερομηνια και φωτο νουμερο δυο, ειχα στα χερια μου μια λιωσμενη 265 Α η οποια ειναι χαρακτηρισμενη ως RARE και εχει μια φυσικη τρυπα στον λαιμο!!
Πριν την κριση την πηρε αυτος που κοκορευετε περιπου στα μισα απο οσα εδωσα εγω χτες!!
Το νομισμα ηταν στο Ebay μια βδομαδα και κανενας δεν το χτυπουσε (ισως τους ξενερωνε η κατασταση)
το πηρα εγω (μπιρ παρα) και δεν περασαν εξι μηνες και μου εγινε η ανηθικη προταση να το αποχωριστω!!
Το εδωσα διοτι μου καθοταν η τρυπα αντιαισθητικα πολυ στο ματι.
Απο τοτε περασε αλλο ενα σε δημοπρασια και το εχασα (το ειχε Αθηναιος πωλητης στα χερια του εαν το θυμασε και μελος της σελιδας μας)
262 ομως δεν ειδα καμια να περναει (προσωπικα)  Κλείσιμο ματιού
Αρα ναι μεν καπου κοιταμε τι γραφουν τα βιβλια αλλα απο την αλλη ζυγιζουμε την αγορα , ποσα τεμαχια περασαν και βγαζουμε δικες μας κρισεις!!
Αλλωστε και ο αποκατω μου ειναι δυνατος συλλεκτης Καποδιστρια .
Για τον τριτο δεν λεω τιποτα , τι γυρευει μες στα πιτουρα ακομη δεν το καταλαβα , , ,
Δεν το καταλαβαινει οτι θα τον φανε οι κοτες? ?  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Οσο για αυτο που λες <<παρα το οτι ειναι πολυ ομορφο νομισμα νομιζα οτι ανεβηκε αρκετα ψηλα για τα δεδομενα της εποχης .>>  εκει φιλε μου παραμενει το ρητο :
Αν δεν βρεξεις κωλο , ψαρι δεν τρως  Κλείσιμο ματιού και το μετατρεπω : Αν δεν ριξεις χρημα, καλο και δυσκολο Καποδιστρια δεν θα αποκτησης!!

Υ.Γ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ Καποδιστριακιας που μιλησαμε μου ειπε οτι εκλεισε καλα!!
Οι αποψεις λοιπον ειναι πολλες , ο καιρος θα μας δειξει ποσο τελικα αξιζει μια καλοδιατηρημενη 262 Κλείσιμο ματιού
Ας κανουμε καταγραφες νομισματων και τιμων και θα δουμε την σωστη τιμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 14, 2012, 05:18:59 μμ »

Γιωργο μου το καλοριζικο που σου εγραψα το εγραψα μεσα απο την καρδια μου και το εννοω ... απλα για να μαθαινω εγραψα την απορια μου μιας και ειδα οτι το πηρες εσυ και εχω θαρρος να σε ρωτησω πως σκεφτηκες σε αυτη την περιπτωση για να κανεις αυτη την αγορα ... εμενα προσωπικα με καλυψες πληρως με την απαντηση σου !!! σου ευχομαι να αποκτησης παρα πολλους καποδιστριες ακομη στην συλλογη σου !!!  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 14, 2012, 05:29:23 μμ »

Φιλε μου την συγκεκριμενη πενταδα 261-265 εγω τα θεωρω δυσκολα νομισματα για να τα <αποχωριστουν> οσοι τα εχουν εν Ελλαδι , οταν λοιπον τα βλεπεις σε διεθνη δημοπρασια ζυγιζεις την δυσκολια , την ομορφια του νομισματος και θετεις μια τιμη ταβανι και προσευχεσε να σου κατσει!!
Στην συγκεκριμενη ποικιλια δεν σου κρυβω οτι το <ταβανι> μου ηταν πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που εκλεισε!!
Ευελπιστουσα ομως οτι θα κλεισει στα 400 και ευτυχως εκλεισε εκει!!
Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας!!

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 14, 2012, 08:36:50 μμ »

Φίλε Γιώργο, καλορίζικη η δεκάρα σου. Όσον αφορά την τιμή της, είναι σίγουρο ότι η κρίση έχει μπερδέψει λίγο τα πράγματα αλλά 400 ευρώ για ένα problem free καποδίστρια και μάλιστα δύσκολο νομίζω ότι είναι μια χαρά τιμή. Εγώ πριν από αρκετά χρόνια είχα δώσει 250 για ένα ίδιο με την διαφορά ότι το δικό μου το είχε πατήσει το τρένο. Και πάλι καλορίζικο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 14, 2012, 08:42:02 μμ »

Δυσστηχως δεν μιλαμε για ευρω φιλε!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αλλα ουτε για δολλαρια Κλείσιμο ματιού

Δεν μας βαζεις φωτο την δικη σου να την δουμε?
Δεν πειραζει η κατασταση , ενας Καποδιστριας παραμενει Καποδιστριας και ας ειναι VG κατασταση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 14, 2012, 09:20:37 μμ »

Δυστυχώς Γιώργο δεν έχω άμεση πρόσβαση στα νομίσματά μου και αυτό δεν το έχω σε φωτο. 'Ομως κατά την γνώμη μου είναι το ποιό χαμηλό νόμισμα της συλλογής μου. Το δικό σου είναι πολύ δυνατό ακόμα και για 400 λίρες.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 09:53:03 πμ »

Mια ωραια δεκαρα και μαλλον δυσκολη, για τους λατρεις του ειδους ... Κλείσιμο ματιού

http://www.ebay.com/itm/Griechenland-10-Lepta-1830-7-/290823817411
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences