Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:02:45 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ 1830 !!  (Αναγνώστηκε 41953 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 06, 2010, 09:04:53 μμ »

Ενα πολυ καλο δεκαλεπτο εκλεισε σημερα!! Καποιος φιλος μελος της σελιδας που το συζητουσαμε μου ελεγε οτι θα πιασει τετραψηφιο νουμερο η δημοπρασια!! Δικαιωθηκε Κλείσιμο ματιού
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360265811641&ssPageName=STRK:MEDWX:IT
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2010, 09:29:46 μμ »

Πολυ ωραιο νομισμα και απ οτι συζητουσα με ενα φιλο παποδιστριακια πολυ σπανια ποικιλια πιο σπανια και απο οτι λεει ο πητερ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:25:57 μμ »

Καποια απο τα νεα μελη μου στελνουν προσωπικα μηνυματα και μου λενε οτι κανουν κλικ στους συνδεσμους του ebay και δεν βλεπουν τιποτα!!
Αυτο αγαπητοι φιλοι συμβαινει διοτι μετα απο παρελευση εξι μηνων (αν δεν απατωμε) το ebay διαγραφει τις καταχωρησεις!!
Καλο θα ειναι λοιπον να σηκωνουμε οπου μπορουμε τις φωτο ωστε να τις βλεπουν και μετα την παρελευση των εξι μηνων!!
Εδω τωρα βλεπετε το δεκαλεπτο που αναφερωμαστε στην αρχη του θεματος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:59:59 μμ »

Θα ηθελα τα φωτα οσων ασχολιουνται βαθια με τα Καποδιστριακα νομισματα!! (Δοξα τον θεο γινατε αρκετοι Μεγάλο χαμόγελο )
Το νομισμα που βλεπετε παρακατω στις φωτογραφιες μεχρι χτες ηταν δικο μου.
Το ατομο που ενδιαφερθηκε και το πηρε μου ειπε τα εξης για την τρυπα που εχει στο κεντρο!!
Καταρχην αυτη η τρυπα ειναι ακανονιστη ουτε στρογγυλη ουτε τετραγωνη δεν δειχνει σημαδια να εχει γινει απο ανθρωπινο χερι και εικαζετε να ηταν εξ' αρχης το νομισμα ετσι!!
Ο φιλος ομως ειχε μια αλλη αποψη και σας μεταφερω ακριβως τα γραφομενα του--->  Το χαρακτηριστικό βαθούλωμα στο κέντρο του είναι από χτύπημα 'ακύρωσης'.

Και σας ρωταω  Απορία Εχετε ακουσει ποτε μετα τον Θανατο του Καποδιστρια , εποχη Οθωνα πιθανον να ακυρωνανε τα Καποδιστριακα νομισματα??
Εγω αυτο πρωτη φορα το ακουω Έκπληξη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:10:12 μμ »

γιώργο το έψαξα λίγο ακόμα το θέμα και ανάτρεξα και σε ένα μεγάλο αρχείο φωτογραφιών και πληροφοριών σχετικά. υπάρχει ένα σενάριο - προφορικό - να έχει χτυπηθεί(/σχεδόν τρυπηθεί) το νόμισμα αμέσως ή λίγο μετά την έλευση των οθωνικών νομισμάτων εν είδει 'ακύρωσης' από κάποια κρατική (βαυαρική) αρχή. Αυτό ενισχύεται απ'το ότι η πατίνα στο σημεία φαίνεται ολόιδια με της υπόλοιπης επιφάνειας - άρα δημιουργήθηκε χρονικά τουλάχιστον πολύ κοντά όταν πρωτοκόπηκε το νόμισμα και απ'το οτι οι βαυαροί ήθελαν να αλλάξουν δραστικά ουσιαστικά όλες τις συνθήκες που είχαν καθιερωθεί επί Καποδίστρια στο νεοσύστατο Ελληνικό κράτος (και οπωσδήποτε τις νομισματικές). Τέτοια γραπτή πηγή εγώ όμως δεν έχω υπ'όψιν μου... ωστόσο αναμφισβήτητα αυτή η πρακτική της ακύρωσης είναι πολύ συνηθισμένη διαχρονικά στο εξωτερικό. Αυτό μας οδηγεί στο δεύτερο και πολύ πιθανό σενάριο να είναι απλά ένα ακόμα εγγενές πρόβλημα (σκάσιμο/σπάσιμο του δίσκου), συνηθισμένο φαινόμενο στα καποδιστριακά νομίσματα λόγω έλλειψης ομοιογένειας στο κράμα και κακής ποιότητας κοπής και συνθηκών κλπ της εποχής γενικότερα κι όχι μόνο στην Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:31:12 μμ από okamisa » Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:14:50 μμ »

γνωρίζει κανείς άλλος τέτοια περίπτωση καποδιστριακού νομίσματος με τέτοιο σημάδι μέσα στον κυκλικό δίσκo; απόψεις και φωτογραφίες είναι καλοδεχούμενες!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:41:42 μμ από okamisa » Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 07:44:44 μμ »

Γιαννη φυσαλιδα στο μεταλο ειναι, θηλακας αερα λογω κακης χυτευσης η καποια βρωμια που κρατησε το μεταλο, τετοια φαινομενα ειναι πολυ συνηθισμενα στον καποδιστρια. μειωνουν μεν την αξια του νομισματος αλα οχι πολυ οπως σαν εχει γινει ζημια απο χερι!

Ωραιο νομισμα και παει σε χερια ατομου που αγαπαει πολυ τις νυχτεριδες!  Κλείσιμο ματιού

Γιαννη  αυτο το τελευταιο το κοκκινακι παπου το εχω ξαναδει!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:53:10 μμ »

Γιαννη φυσαλιδα στο μεταλο ειναι, θηλακας αερα λογω κακης χυτευσης η καποια βρωμια που κρατησε το μεταλο, τετοια φαινομενα ειναι πολυ συνηθισμενα στον καποδιστρια. μειωνουν μεν την αξια του νομισματος αλα οχι πολυ οπως σαν εχει γινει ζημια απο χερι!

Ωραιο νομισμα και παει σε χερια ατομου που αγαπαει πολυ τις νυχτεριδες!  Κλείσιμο ματιού

Γιαννη  αυτο το τελευταιο το κοκκινακι παπου το εχω ξαναδει!  Σαρκασμός
εχεις δικιο σε ολα... αλλα δε μου πες... αυτο πως το βλέπεις;!  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:34:08 μμ »

Γιαννη την τελευταια φωτο το εχεις στα χερια σου?? Το νομισμα μου δειχνει τρυπημενο και επισκευασμενο!!
Ειναι ετσι??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:19:43 μμ »

Αυτο Γιαννη ..μει και ..ρνει μη μου πεις οτι το τσιμπησες απο πουθενα στα μουλωχτα γιατι θα αρχισω να ζηλευω!  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:47:52 πμ »

Ρε σεις αυτη η δεκαρα με την τρυπα στη μεση δεν ειναι η Σπανια ποικιλια κατα Chase 265 a - D.d. ολο κατι τετοια ξετρυπωνεις okamisa μπραβο.....Θα το πηρες κανα 300αρι εε?ΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:03:08 πμ »

ωπα παιδια χαλαρώστε Άνεση Άνεση Άνεση το τελευταιο νόμισμα που ανέβασα δεν ανηκει σε μενα (αλλά δεν ξέρεις ποτέ!) και ειναι απ'τα καλυτερα γνωστα του τύπου και της ποικιλιας που ξέρω. Συγκλίνω κι εγώ απόλυτα στην άποψη του φιλου μου του μολοσσού περί σκασίματος του μεταλλικού δίσκου και δε θα το χαρακτήριζα επισκευασμένο...αποψη μου. Εμένα η συγκεκριμένη δεκάρα Γιώργο μ' αρέσει ακριβώς όπως είναι και γι' αυτό ακριβώς που είναι  Άνεση οσο για την ποικιλία, ναι ο Chase την κατατάσσει στην 265a-D.d και τη θεωρεί σπάνια (στη μέση της κλίμακας σπανιότητας και πάντα αναλόγως την ανατροπή) αλλά εδώ πήρα την πεντάρα αυτή http://forum.greek-coins.gr/viewtopic.php?f=3&t=1443 και βλέπετε τι έγινε!  Έκπληξη Τέλος πάντων, ο καθένας τη γνώμη του και την τσέπη του  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:38:15 μμ »

ωπα παιδια χαλαρώστε Άνεση Άνεση Άνεση το τελευταιο νόμισμα που ανέβασα δεν ανηκει σε μενα (αλλά δεν ξέρεις ποτέ!) και ειναι απ'τα καλυτερα γνωστα του τύπου και της ποικιλιας που ξέρω. Συγκλίνω κι εγώ απόλυτα στην άποψη του φιλου μου του μολοσσού περί σκασίματος του μεταλλικού δίσκου και δε θα το χαρακτήριζα επισκευασμένο...αποψη μου. Εμένα η συγκεκριμένη δεκάρα Γιώργο μ' αρέσει ακριβώς όπως είναι και γι' αυτό ακριβώς που είναι  Άνεση οσο για την ποικιλία, ναι ο Chase την κατατάσσει στην 265a-D.d και τη θεωρεί σπάνια (στη μέση της κλίμακας σπανιότητας και πάντα αναλόγως την ανατροπή) αλλά εδώ πήρα την πεντάρα αυτή http://forum.greek-coins.gr/viewtopic.php?f=3&t=1443 και βλέπετε τι έγινε!  Έκπληξη Τέλος πάντων, ο καθένας τη γνώμη του και την τσέπη του  Σαρκασμός


Oπως και να χει καλοριζικη ειναι ενα δυσκολο κομματι και πιστευω αξιζει τα χρηματα που δωσες και με το παραπανω...
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:20:33 μμ »

Γιαννη φερτο στη συναντηση το σαββατο να το δουμε... Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:18:35 μμ »

Αυτο Γιαννη ..μει και ..ρνει μη μου πεις οτι το τσιμπησες απο πουθενα στα μουλωχτα γιατι θα αρχισω να ζηλευω!  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
αφιερωμένο Θωμά (και σε όλους τους καποδιστριάκηδες του φορουμ)  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences