Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:01:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μονολεπτα του οθωνα  (Αναγνώστηκε 3792 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 22, 2011, 11:29:33 μμ »

καλησπερα... ηθελα να μου πειτε αν τα μονολεπτα του οθωνα ειναι σε σχημα μεταλιου η νομισματος....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:41:09 μμ »

φιλε coyote1963 τι εννοεις?τα μονολεπτα του οθωνα εχουν τεσσερεις παραλαγες,ως προς τις χρονολογιες,ο ορος μεταλλιο,δινεται σε ενα στην ουσια μεταλλικο κερμα,που εχει ως θεμα, ενα σημαντικο γεγονος,η προσωπο,ως αναμνηση αυτου,και διανεμεται στο κοινο,τις πιο πολλες φορες χωρις νομισματικη αξια,και σε επιμελημενες(προσεγμενες ως προς την ποιοτητα κοπης)χαραξεις.τα μονολεπτα του οθωνα πιστευω οτι ακολουθουν τις συνιθισμενες κοπες νομισματων.αναγραφομενη αξια,προελευση(βασιλειον της ελλαδος),θυρεος χωρας,κλπ.εχεις αλλη αποψη?θα με ενδιεφερε.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2011, 03:15:01 μμ »

φιλε, giannist. εγω το εγραψα λαθος. ηθελα να πω αν υπαρχουν μονολεπτα του οθωνα με πλαγια ανατροπη. ευχαριστω παντος για τις διευκρινισεις....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2011, 05:29:23 μμ »

Κοιταξα την συλλογη μου ( που δεν εχει ουτε ενα μεσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ) και σου λεω Τριανταφυλε οτι απο το 1832 εως το 1843 εχουν πλαγια ανατροπη ή σχεδιο μεταλιου οπως ορθα το αναφερες!!
Απο το 1844 εως το 1857εχουν αναποδη περιστροφη ή σχεδιο νομισματος οπως το λεμε!!
Πιστευω να σε βοηθησα  Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ τωρα που το φιλοσοφω δεν μου λειπουν και πολλα μονολεπτα Στριφογύρισμα ματιών
ΜΟΝΟ 18 ΤΜΧ!!
Aν βαλεις κατα μεσον ορο 300 το κομματι τα πιασαμε τα λεφτα μας
θα το φαμε το παλιαμπελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2011, 06:33:06 μμ »

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. φυσικα και με κατατοπησες. νασε καλα..........
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2011, 01:08:02 πμ »

γιωργο μην βιαζεσαι,ολα ερχονται μονα τους,αρκει να μην σε πιανει απελπισια να τα αποκτησεις γρηγορα.θα δεις οτι θα ερθει ημερα, που ουτε καν θα σκεφτεσαι οτι σου φαινονταν καποτε βουνο.ο κοσμος δεν κτιστηκε σε μια μερα,μαζευε εσυ,και ολα θα σουρθουν. με μετρο βεβαια,και οχι με χιλιαρικα, και οτι ναναι.καλο βραδυ σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2011, 02:32:47 μμ »

Κοιταξα την συλλογη μου ( που δεν εχει ουτε ενα μεσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ) και σου λεω Τριανταφυλε οτι απο το 1832 εως το 1843 εχουν πλαγια ανατροπη ή σχεδιο μεταλιου οπως ορθα το αναφερες!!
Απο το 1844 εως το 1857εχουν αναποδη περιστροφη ή σχεδιο νομισματος οπως το λεμε!!
Πιστευω να σε βοηθησα  Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ τωρα που το φιλοσοφω δεν μου λειπουν και πολλα μονολεπτα Στριφογύρισμα ματιών
ΜΟΝΟ 18 ΤΜΧ!!
Aν βαλεις κατα μεσον ορο 300 το κομματι τα πιασαμε τα λεφτα μας
θα το φαμε το παλιαμπελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

τσαμπα κλαιγεσαι γιωργο τι να πω εγω που μου λειπουν 37 του καποδιστρια και θελω απο 300 το καθενα και πανω πανω και πιο πανω και πολυ πιο παραπανω για να τα αποκτησω και καποια δεν βρισκονται οσα λεφτα και να διαθεσω  Λύπη

του οθωνα τα μονολεπτα παντως ολα βρισκονται σιγα σιγα με την προυποθεση φυσικα να μην ψαχνεις υψηλες καταστασεις
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2011, 03:08:12 μμ »

εγω παντος δεν εχω ουτε το ενα μονολεπτο απο οθωνα και καποδιστρια τι να πω
αν δει κανενας κανενα φθηνο και δεν το θελει ας σφυριξει

Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2011, 05:05:10 μμ »

Ο Τριανταφυλλος για οσους δεν ξερουν εχει διαμορφωση εναν χωρο και τον εχει κανει Μουσειο Ελληνικου Νομισματος και τα νομισματα που του λειπουν ειναι μετρημενα στα δακτυλα των χεριων!!
Την προηγουμενη βδομαδα ηταν στην Αθηνα και πηρε ενα μονολεπτο του 43 αν θυμαμαι καλα , σε vf κατασταση και ρωτηστε τον ποσα εδωσε!!
Δεν θελω να το πω εγω.
Παντως επειδη ξερω οτι ειναι στην τελικη ευθεια ο φιλος μας και ετοιμαζετε να ανοιξει τις πορτες σε αυτο που κανει ωστε ολοι να μπορουν να τα δουν στην σειρα οσοι ειστε απο τα Βορεια μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι του να σας πει ποτε και πως κτλ κτλ!!
Κι οσοι μπορουν να τον βοηθησουν με τα νομισματα που του λειπουν (εχει σηκωσει εδω θεμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=938.0 ) οσοι εχουν στα χερια τους ή δουν καπου να πουλιετε κατι απο αυτα ας τον ενημερωσουν!!
Μας εχει υποσχεθει και φωτογραφικο υλικο απο τα εγκαινια οταν θα γινουν ωστε να τα δουμε και οι υπολοιποι απο τα μακρινα μερη!!
Απο μενα Τριανταφυλλε εχεις ενα μεγαλο ΕΥΓΕ για αυτο σου το επιτευμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2011, 10:57:22 μμ »

καλησπερα. και πραγματικα ευχαριστω για τα πολυ καλα σου λογια. συντομα θα σου στειλω φωτο απο το μουσειο για να της ανεβασουμε στο forum. τωρα οσο για το μονολεπτο ειναι του 1834.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences