Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:53:55 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρουβλια τσαρικης εποχης  (Αναγνώστηκε 9034 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 05, 2013, 05:38:45 μμ »

Καλησπερα σε ολους! Ξαφνικα εντελως τυχαια εχουν πεσει στα χερια μου αρκετα ρουβλια της τσαρικης περιοδου (του Νικολαου)! παρ'ολα αυτα ομως δεν ξερω σχεδον τπτ για αυτα τα υπεροχα χαρτονομισματα..
θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με πληροφοριες ή να υποδειξει καποιο σαιτ να δω τι παιζει? οχι μονο για την εποχη του Νικολαου φυσικα αλλα και πιο πριν! παραθετω και εικονες απο τα 2 τελευταια μου αποκτηματα:

εδω τα 500 ρουβλια!! υπεροχο χαρτονομισμα αλλα εξαιρετικα μεγαλο, μεγαλυτερο και απο το χαρτονομισμα των 10000..... (μηκος οσο ακριβως μια κολλα Α4)

Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 05:39:54 μμ »

εδω τα 10000 ρουβλια! αρκετα ομορφο αλλα εχω απορια: λεει του 1919 που ομως ειχε πεσει ηδη ο τσαρος, αρα μηπως δεν ειναι της τσαρικης περιοδου και ειναι της μετεπειτα? ας με διαφωτησει καποιος
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 05:59:12 μμ »

http://www.ebay.com/itm/1919-YEAR-RUSSIA-10000-RUBLES-BANKNOTES-UNC-/181219892015?pt=Paper_Money&hash=item2a318c1b2f#ht_1093wt_932

αυτο βρηκα πολύ προχειρα..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 06:19:19 μμ »

τιμες πανω κατω ξερω αλλα δεν ξερω λεπτομερειες οπως το χαρτονομισμα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 07:18:20 μμ »

παναγια μου τιμη!!!! τα χαρτονομισματα αυτα ειναι πολυ φτηνα!!! καμια σχεση με την τιμη που προσπαθει να πουλησει ο τυπος στο εβαυ!! πωπω.... ο κραους το 10.000ρο το εχει ακυκλοφορητο στα 4.50 δολλαρια! αντε να το βαλεις λιγο παραπανω.. αν και ειναι ευκολα χαρτονομισματα χωρις πλακα... αλλα οχι και τοσα οσα ζηταει!!!!

ας δουμε τι εχεις απο την αρχη...

το 500ρουβλο σου.... μπορει να γραφει 1912 αλλα δεν ειναι αυτη η ημερομηνια που κυκλοφορησε!

πανω του βλεπουμε στην υπογραφη του διευθυντη, την υπογραφη του Ι.Ρ. Shipov.. που ηταν απο το 1914 εως το 1917. αρα εκει βγηκε αυτο το χαρτονομισμα! (εχει και με αλλη υπογραφη, του Konshin που ηταν παλιοτερα...!),

για να ολοκληρωσω με τις υπογραφες... στην υπογραφη του ταμια βλεπουμε την υπογραφη του Α. Βylinsky. υπαρχουν ποικιλιες με διαφορετικες υπογραφες ταμια... οποτε....

απλα πληροφοριακα... με την υπογραφη shipov εχουμε τις λιγοτερες ποικιλιες στις υπογραφες ταμια... μολις 9... ενω με υπογραφη Konshin εχουμε 12 ποικιλιες... Φυσικα μιλαω μονο για το 500ρουβλο!!! στα αλλα.. γινεται πανικος!!! αστο...

τωρα... ο αριθμος σειρας του χαρτονομισματος που μας δειχνεις... ειναι ΒΧ πραγμα που μας δειχνει οτι τυπωθηκε απο την σοβιετικη κυβερνηση μεχρι να τυπωθουν τα νεα σοβιετικα χαρτονομισματα!
εχει πολυ μελετη το θεμα.. οποτε... Κλείσιμο ματιού

συνηθως εχουμε χαρτονομισματα της σειρας αυτης που εχουν τυπωθει ειτε την τσαρικη περιοδο καθαρα, ειτε εχουν τυπωθει απο την προσωρινη κυβερνηση μετα την πτωση του τσαρου, ειτε απο τους σοβιετικους μεχρι να φτιαξουν νεα σχεδια και νεα χαρτονομισματα! Χαμόγελο

το δευτερο τωρα ειναι του 1919 αλλα ειναι τοπικο χαρτονομισμα της περιοχης της Νοτιας Ρωσιας! με την πτωση του τσαρου και την επανασταση υπηρξε χαμος και χαος! κανονικος εμφυλιος αναμεσα στους μπολσεβικους και τους λευκους (υποστηρικτες του τσαρου). πολλες περιοχες, πολεις, στρατιωτικες διοικησεις κτλ εκοβαν για χρηση τοπικη ή για πληρωμες αναγκων τους χρηματα... μαις και δεν μπορουσαν να προμηθευτουν χρημα απο τα κεντρικα...λογο του χαους.. ετσι... εχουμε πολλα διαφορετικα απο το 1917 μεχρι το 1920 αν θυμαμαι καλα!

τωρα.. το χαρτονομισμα σου τυπωθηκε οπως αναφερει και πανω απο την Ανώτατη Διοίκηση των Ενόπλων Δυνάμεων στη Νότια Ρωσία. 
αυτες οι σειρες γενικα δεν ειναι καλης ποιοτητας.. δεν εχουν ιδιαιτερα στοιχεια ασφαλειας και εχουν πολλες ποικιλιες χρωματικες ή αλλες ποικιλιες.. που δεν ειναι του παροντος να αναφερω..
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:58:47 πμ »

μπραβο Νικο σε ευχαριστω και παλι με κατεπληξες με τις γνωσεις σου! Χαμόγελο  Έκπληξη Έκπληξη Χαμόγελο
δεν ειναι αυτη η κατασταση που τα εχω ειναι σε πολυ καλυτερη και τα πηρα γυρω στα 3,5 ευρω το καθενα!
κατι ακομα, το πορτραιτο στο 500αρικο ποιος ειναι γνωριζεις μηπως?
και επιπλεον, καποιο σαιτ που να μπορω να δω συγκεντρωτικα τα χαρτονομισματα αυτα απο καθε τσαρο ή και ολα μαζι?
ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 02:19:11 μμ »

καλα ειναι σε τιμη...
αναλογα με την κατασταση φυσικα! παντως υπαρχουν συνδιασμοι υπογραφων στα τσαρικα που εναι πολυ σπανιοι και πανακριβοι... αλλα δεν τους ξερω για να πω την αληθεια! μια φορα ενας λιθουανος που ειχε πει για εναν... σε χαρτονομισμα του 1 ρουβλιου... που ξεκινουσε απο τα 100 δολλαρια!!

τωρα ποιον δειχνει πανω τα χαρτονομισμα.... θα σου πω για ολη την σειρα...

τα 1, 3, 5, 10 ρουβλια δεν εχουν καποιο προσωπο πανω...

τα 25 ρουβλια εχουν πανω τον τσαρο Αλεξανδρο Γ΄
τα 50 ρουβλια εχουν πανω τον τσαρο Νικολαο Α΄
τα 100 ρουβλια εχουν πανω την τσαρινα Αικατερινη την Μεγαλη
τα 500 ρουβλια εχουν πανω των τσαρο Πετρο τον Μεγα. Χαμόγελο

site να δεις ολα τα τσαρικα... ηξερα ενα λλα το εχω χασει... τωρα τα βλεπω απο τους καταλογους του κραους... και οτι εχω σωσει σε πληροφοριες... παντως στα παλιοτερα τσαρικα εχει πολλα πανακριβα και σπανια... δεν ειναι ολα σαν την σειρα που εχεις!
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 03:58:08 μμ »

χαχαχαχαχα και χαρηκα οτι ολα θα ναι τοσο φθηνα και λεω ωραια θα κλεισω με δαυτα!:ΡΡΡΡ

στα 25 ρουβλια λεει πανω ποιος ειναι που το χω!!
δεν με νοιαζουν ακομη υπογραφες και τετοια κοιταω αλλα πραγματα (σχεδια, ποιοτητα, εποχη)!
θα μπορουσες να μ στειλεις τον καταλογο που λες?
Καταγράφηκε
ntoulapa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:15:51 μμ »

γεια σας!Εχω και εγω ενα χαρτονομισμα τσαρικο απο το 1899 με τον Νικολαο Α. της Ρωσιας των 50 ρουβλιων,θα ηθελα να μαθω την αξια του,μηπως,μπορειτε να με βοηθησετε?
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:23:48 μμ »

γεια σας!Εχω και εγω ενα χαρτονομισμα τσαρικο απο το 1899 με τον Νικολαο Α. της Ρωσιας των 50 ρουβλιων,θα ηθελα να μαθω την αξια του,μηπως,μπορειτε να με βοηθησετε?
καλησπερα και καλως ηρθες! αν δεν υπαρξει φωτο κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει
Καταγράφηκε
ntoulapa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:36:38 μμ »

αυτη την στιγμη βρισκομαι σε ενα επαγγελματικο ταξιδι,δεν τα εχω μαζι μου,μπορω να στο περιγραψω ακριβως πως ειναι ομως.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:39:30 μμ »

Καλησπέρα,

βρες μια εικόνα απο το google απο το ίδιο χαρτονομισμα και γράψε το λινκ εδώ
Καταγράφηκε
ntoulapa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 06:45:22 μμ »

επειδη προσπαθω να το βρω και δεν μπορω υπαρχει καποιο site που να εχει τα τσαρικα ρωσικα χαρτονιμισματα?
Καταγράφηκε
ntoulapa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 07:04:22 μμ »

 ειναι το χαρτονομισμα των 50 ρουβλιων του 1899! εκει εχει κ τις υπογραφες κ τον τραρικο αετο .... οπως διαβασα εδω στα αρθρα σας .....
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 07:07:36 μμ »

ωραία, το βρήκες δηλαδή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences