Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:34:31 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αισθητική των νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 10645 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 08:18:30 μμ »

Για να φτιάξεις ένα νομισμα περαν του να εισαι χαράκτης πρεπει να εχεις σπουδάσει κ νομισματική.

Υπάρχουν σπουδές νομισματικής;;;

Το 1999 έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στη Νομισματολογία στο Πανεπιστήμιο του Durham της Αγγλίας......

Ευχαριστώ αλλά παρολο πού πουλά πνεύμα  σχολίαζοντας την αγγλική ορθογραφία στα επίθετα των χαρακτων
Και ενω γραφω από το κινητό χωρις να βλεπω βιβλιογραφία  , δεν ξέρει ότι η νομισματική στις Ηνωμένες Πολιτείες, Ελβετία,Ηνωμένο Βασίλειο έχουν έδρα εν αντιθεση με την ίδια Ελλάδα που δεν έχει έδρα αλλά ενσωματωμένο στην αρχαιολογία.

Δεν πειράζει ακομη κιαν γράφει τη λεξη Ελληνικό με μικρό εψιλον.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 08:59:18 μμ »

Η τεχνη εχει κανονες και το ποιος ειναι μεγαλος δημιουργος η οχι δεν εχει να κανει με γκαλοπ "σε ποσους αρεσει",αλλα με αντικειμενικοτατα στοιχεια, τα οποια για να μπορεσει να  αναγνωρισει κανεις σε ενα εργο θα πρεπει να εχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ καταλληλα (ναι,μαθαινεται...) και να εχει γνωσεις.
Το να μην μπορει κανεις να καταλαβει την μεγαλοφυια π.χ. του Πικασσο η του Κλιμτ βλεποντας ενα εργο του δεν εχει να κανει με το 'γουστο", αλλα με το απλο γεγονος οτι δεν εχει λαβει την απαραιτητη παιδεια και τις γνωσεις -εφοδια για να το κανει.
 Για την σχεδιαση νομισματων τωρα, ειναι χρηστικη τεχνη και ως τετοια απευθυνεται στο συνολο και οχι σε εραστες της τεχνης  η ειδικους  και συνηθως ακολουθει την αισθητικη του μεσου ορου των ανθρωπων.
Η ¨μεση αισθητικη'', ας την πουμε ετσι, μεταβαλλεται με το περασμα του χρονου.
Δεν μπορει να μενει δια παντος στο παλιο στανταρτ ,απο την μια Βασιλιας και απο την αλλη θυρεος, γιατι απο καιρο τωρα οι Βασιλιαδες και οι θυρεοι ειναι διακοσμητικα-ανυπαρκτα στοιχεια.
Ουτε ομως μπορει να ειναι και πολυ 'προχω",γιατι δημιουργει δυσφορια απο την αδυναμια κατανοησης της.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 10:23:24 μμ »


Ευχαριστώ αλλά παρολο πού πουλά πνεύμα  σχολίαζοντας την αγγλική ορθογραφία στα επίθετα των χαρακτων
Και ενω γραφω από το κινητό χωρις να βλεπω βιβλιογραφία  , δεν ξέρει ότι η νομισματική στις Ηνωμένες Πολιτείες, Ελβετία,Ηνωμένο Βασίλειο έχουν έδρα εν αντιθεση με την ίδια Ελλάδα που δεν έχει έδρα αλλά ενσωματωμένο στην αρχαιολογία.

Δεν πειράζει ακομη κιαν γράφει τη λεξη Ελληνικό με μικρό εψιλον.

Ψάχνεσαι, όμως, κάπως να μου την πεις...

Άκουσε, φίλε, δεν είναι άνθρωπος του καυγά, αν τον βρω, όμως, δεν τον αφήνω. (Γιώργος Φούντας)
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:22:08 μμ »

Φίλοι μου διαβάζω με προςοχη τις τοποθετήσεις σας που οι περισσότερες ειναι πολύ ενδιαφέρουσες.Η αλήθεια ειναι οτι το κεφάλαιο αισθητική ειναι τεράστιο! Πολοί φιλόσοφοι το έχουν ταυτίσει με την ίδια την τέχνη!Στην πραγματικότητα όσο αναπάντεχο και αν φαίνεται,δεν υπάρχει τένχνη!Αυτο που υπάρχει ειναι ο καλλιτέχνης! Συγχρόνως υπάρχει το μήνυμα που ειναι η ιδέα, μετα το μέσο που ειναι το έργο τέχνης,και τέλος ο δέκτης που ειναι το κοινό!
Παρ´ολα αυτά τι ορισμό μπορούμε να δώσουμε στην τέχνη; Παιχνίδι του εγκεφάλου;Έκφραση συναισθημάτων;Μέσο επικοινωνίας;Μια αλήθεια και συγχρόνως ένα ψέμα;Φαντασία συνδυασμένη με ξωτερικά ερεθίσματα και βιώματα που παίρνουν απο τον καλλιτέχνη υλική υπόσταση;Και ολα αυτά και τίποτα!
 Πολλοί πιστεύουν οτι υπάρχουν κανόνες στην τέχνη και κατα ένα μέρος αυτό μπορεί να ισχύει.Αλλα το τι ειναι ωραίο και τι όχι είναι υποκειμενικό! Οι περισσότεροι πιστεύουμε οτι ένα ωραίο έργο τέχνης πρέπει να εχει και ωραίο θέμα.Αυτο πολλές φορές δεν ισχύει, και θα σας δώσω το εξής παράδειγμα Όταν ο μεγάλος ζωγράφος Ρούμπενς Ζωγράφιζε τον γυιό του,ένα ομορφο μικρό παιδι θέλησε να επικοινωνήσει με το κοινό του για να τον θαυμάσει.Το έργο αυτό ειναι πραγματικά ένα αριστούργημα!Το ίδιο όμως ειναι και το έργο του Ντύρερ που απεικονίζει ενα ηλικιωμένο ταλαιπωρημένο απο τις δυσκολίες της ζωής πρόσωπο που προκαλεί αποστροφή!Ηταν η μητέρα του ζωγράφου! Ενα έργο τόσο δυνατό που αν ξεπεράσει κανείς το πρώτο σοκ  της θέασης του θα ανακαλύψει την απίστευτη ομορφιά του!
 Τι θέλω να πω με ολα αυτά;Θέλω να πω πως οτι εχουμε συνηθίσει να βλέπουμε ως ωραίο μπορεί και να μην ισχύει! Για να απολαύσουμε ενα έργο τέχνης πρέπει να είμαστε έτοιμοι να το διαχωρίσουμε απο το θέμα του!
 Έρχομαι τωρα στο προκείμενο. Μπορεί να ισχύουν ολα αυτά σε ενα νόμισμα; Τις περισσότερες φορές όχι! Αυτό όμως δεν ειναι απόλυτο.Η τέχνη του νομίσματος κατα τη γνώμη μου είναι μια μορφή στρατευμένης τέχνης που εχει δημιουργηθεί για να επιτελεί κάποιο σκοπό! Δέν συμφωνώ όμως οτι ειναι ενα βιομηχανικό προϊόν!Αντίθετα ειναι ενα κομμάτι μετάλλου που ενίοτε μπορεί να μεταφέρει ισχυρά μηνύματα και σύμβολα, που θα πρέπει να δοθούν με ειλικρίνεια  και ξεκάθαρα!Πράγμα πολύ δύςκολο Παρατήρησα οτι πολλοί μέσα στό forum κάνουν διάφορες αντιπαραθέσεις μεταξύ παλαιών και μοντέρνων νομισμάτων απορρίπτοντας συλλήβδην τα μοντέρνα.Γιατι όμως συμβαίνει αυτό;Πολλοί που ειναι ας πούμε αμύητοι στην τέχνη θέλουν απλώς και μόνο να θαυμάσουν την επιδεξιότητα του χαράκτη ή γενικώτερα του καλλιτέχνη με την οποία ειναι εξοικειωμένοι,και τη θεωρούν περαδεκτή!Θέλουν δηλαδή τα ρεαλιστικά και αυτά που μοιάζουν αληθινά!Αυτο βέβαια δεν είναι κατ´ανάγκη λάθος.Η υπομονή και η    τέχνη που απαιτείται για ενα πορτραίτο ειναι πράγματι αξιοθαύμαστη Πολλοί καλλιτέχνες έφαγαν μιά ζωή προκειμένου να το πετύχουν και ίδρωσαν για να τα θαυμάζουμε εμείς σήμερα!Βασικά κάποιοι αντιρρηςίες θεωρούν οτι η απουσία λεπτομέρειας ειναι αυτό που ενοχλεί στα μοντέρνου σχεδιασμού νομίσματα!Πιστεύουν ότι ο καλλιτέχνης ειναι άσχετος οτι δέν ξέρει να σχεδιάζει η οτι βαρέθηκε!!
 Εδώ θέλω να κάνω μια παρένθεση.Οταν φιλοτέχνησα το νόμισμα πού βραβεύθηκε για τα δέκα χρόνια της ΟΝΕ πολλοί έσπευσαν να σχολιάσουν οτι το σχέδιο ηταν απλοικό σχεδόν παιδικό, και δεν φανέρωνε κανενός είδους δεξιοτεχνίας!Μα δεν δεν με ενδιέφερε αυτό.Ηθελα να μεταδώσω ένα ισχυρό μήνυμα!Πως μπορείς να το κάνεις αυτό σε ενα τόσο μικρό κομμάτι μετάλλου και να μιλήσεις για όλη την ιστορία των συναλλαγών του ανθρώπου,απο το ανταλλακτικό εμπόριο στην επινόηση της νομισματικής μονάδας και απο εκεί μέχρι τις μέρες μας; Πιστεύω οτι το πέτυχα με τη μέθοδο του συμβολισμού.Δεν χρειάσθηκε επίδειξη δεξιοτεχνίας,γιατι μετέδωςα αυτό που επιθυμούσα!Το συμπέρασμα; Τέχνη δεν ειναι μόνο το κοινώς παραδεκτο,ούτε αυτό που εχουμε συνηθίσει να βλέπουμε Ενα έργο τέχνης μπορεί να ειναι πιο απροσδόκητο απο αυτό που περιμένουμε αρκεί να μην το απορρίπτουμε αμέσως ως απαράδεκτο! Επειδή πολλοί απο εσάς έχουν και χιούμορ κάποιος που δεν του αρέσει πολύ η δουλειά μου με αποκάλεσε Σταμπατόπουλο πολύ ευρηματικό και εξυπνο! Πραγματικά φτιάχνω στάμπες αλλα προσπαθώ να τα δώσω ολα για να ειναι ωραίες αν και πραγματικά δεν ξέρω τι ειναι ωραίο!Εχω ξαναπεί οτι δεν κατέχω την αλήθεια ! Διαφωνώ με όσους ειναι απόλυτοι και θεωρούν οτι την κατέχουν! Όσο   περισσότερα γνωρίζουμε τόσο πιό σεμνά και ταπεινά (αν και όρος εχει εξευτελιςθεί)πρέπει να προσεγκίζουμε τα πράγματα!Θα επανέλθω φίλοι μου γιατι εχουμε να πούμε πολλά για το κεφάλαιο αισθητική και τέχνη.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 11:50:58 πμ »


Ευχαριστώ αλλά παρολο πού πουλά πνεύμα  σχολίαζοντας την αγγλική ορθογραφία στα επίθετα των χαρακτων
Και ενω γραφω από το κινητό χωρις να βλεπω βιβλιογραφία  , δεν ξέρει ότι η νομισματική στις Ηνωμένες Πολιτείες, Ελβετία,Ηνωμένο Βασίλει ??ο έχουν έδρα εν αντιθεση με την ίδια Ελλάδα που δεν έχει έδρα αλλά ενσωματωμένο στην αρχαιολογία.

Δεν πειράζει ακομη κιαν γράφει τη λεξη Ελληνικό με μικρό εψιλον.

Ψάχνεσαι, όμως, κάπως να μου την πεις...

Άκουσε, φίλε, δεν είναι άνθρωπος του καυγά, αν τον βρω, όμως, δεν τον αφήνω. (Γιώργος Φούντας)

Γιώργο φούντα εγώ όμως δεν ειμαι η Στέλλα.
Είμαι ο γητευτής των συλλεκτών!  Άνεση
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:01:20 μμ »


Είμαι ο γητευτής των συλλεκτών!  Άνεση

Αλλο παλι και τουτο .... Έκπληξη Έκπληξη  εγω ηξερα τον γητευτη των αλογων  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:00:57 μμ »


Είμαι ο γητευτής των συλλεκτών!  Άνεση

Αλλο παλι και τουτο .... Έκπληξη Έκπληξη  εγω ηξερα τον γητευτη των αλογων  Στριφογύρισμα ματιών

Και των φιδιών (φακιρης) και των ποντικιών κ των παιδιών (Χανς Κρίστιαν Άντερσεν).
Εγώ των συλλεκτών.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:33:50 μμ »


Ευχαριστώ αλλά παρολο πού πουλά πνεύμα  σχολίαζοντας την αγγλική ορθογραφία στα επίθετα των χαρακτων
Και ενω γραφω από το κινητό χωρις να βλεπω βιβλιογραφία  , δεν ξέρει ότι η νομισματική στις Ηνωμένες Πολιτείες, Ελβετία,Ηνωμένο Βασίλει ??ο έχουν έδρα εν αντιθεση με την ίδια Ελλάδα που δεν έχει έδρα αλλά ενσωματωμένο στην αρχαιολογία.

Δεν πειράζει ακομη κιαν γράφει τη λεξη Ελληνικό με μικρό εψιλον.

Ψάχνεσαι, όμως, κάπως να μου την πεις...

Άκουσε, φίλε, δεν είναι άνθρωπος του καυγά, αν τον βρω, όμως, δεν τον αφήνω. (Γιώργος Φούντας)

Γιώργο φούντα εγώ όμως δεν ειμαι η Στέλλα.
Είμαι ο γητευτής των συλλεκτών!  Άνεση

Προσπαθείς να με γοητεύσεις; Δεν είναι ο σωστός τρόπος, δεν μου αρέσουν οι "άγριες"... Προτιμώ τις κυριλέ, π.χ. Monica Bellutsi.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:39:01 μμ »

Φίλε στη Γερμανία ξεχάσατε τα Ελληνικά σας?
Γητευτής είμαι οχι γόης και μιας κ θέτεις κ σεξουαλικο υπονοούμενο απεχθάνομαι τις αδελφές κ τούς Κολόμβους.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:02:05 πμ »

Προσπάθησα να δείξω ότι δεν πρέπει να κάνουμε κριτική για τις δημιουργίες, αλλά για τα θέματα. Η άποψη του καθένα για την δημιουργία, είναι η αντίληψη της τέχνης, όπως ο καθένας μπορεί να την αντιληφθεί.
Κι εδώ φίλε Γιώργο, ας κάνω την κριτική μου για τις επιλογές θεμάτων... όχι για τα ίδια τα έργα, που όπως είπα πιο πάνω, ίσως η άποψή μου είναι μία από τις εκατομμύρια διαφορετικές απόψεις.

Αν ανατρέξετε στην νομισματική ιστορία μας, θα δείτε ότι οι αναφορές στο Βυζάντιο είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Δεν γνωρίζω του λόγους ( μήπως πολιτικοί ή... πολιτική ; ).
Εφέτος, ήταν η επέτειος για τα 1700 χρόνια από την υπογραφή του διατάγματος των Μεδιολάνων. Θεωρώ το γεγονός μοναδικό. Και μόνο η σκέψη ότι εκείνη την εποχή, Ο Κων/νος συμφώνησε για την... ανεξιθρησκεία, αποτελεί κάτι που ακόμη και στις μέρες μας, ίσως, είναι πρωτοποριακό.
Μπράβο στον συνάδελφό σας χαράκτη της Σλοβενίας, που επέλεξε αυτό το γεγονός σαν θέμα. Λυπάμαι που σαν Έλληνες έχουμε παραγκωνίσει τα 1000 χρόνια του Βυζαντίου, για λόγους... που δεν θέλω καν να σκέφτομαι.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%9C%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 08:40:27 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 02:57:49 μμ »

Φίλε στη Γερμανία ξεχάσατε τα Ελληνικά σας?
Γητευτής είμαι οχι γόης και μιας κ θέτεις κ σεξουαλικο υπονοούμενο απεχθάνομαι τις αδελφές κ τούς Κολόμβους.
Βασιλη μου μην πεφτεις στο επιπεδο του κυριου?sac.μπορει να φαινετε σικ,αλλα τα γραπτα του δειχνουν το αντιθετο.οσο για περι τεχνης και αισθητικης στα νομισματα γνωριζεις αρκετα,δεν χρειαζετε να χαλας την καρδια σου με τον καθε ενα,που θελει να γραφει μονο για να γραφει!γιαννηςτ.υγ.γοης φιδιων και κοριτσιων,φονευς αγριων κονυκλων!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 04:35:28 μμ »

Ευχαριστώ Τζόνι!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:13:22 μμ »

Έκανα μια βόλτα στο διαδίκτυο, αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα. Νομισματική στο πλαίσιο των "καλών τεχνών" ή νομισματική στο πλαίσιο των ιστορικών σπουδών; Αν μπορεί κάποιος να "πέσει στο επίπεδό μου" και να με ενημερώσει...

-----------------------------------------------------

Ως αντάλλαγμα προσφέρω τις ακόλουθες πληροφορίες από το 15τομο "Μέγα λεξικόν όλης της ελληνικής γλώσσης" Δ. Δημητράκου

γητευής δημώδες: ο μαγικούς τρόπους μετερχόμενος προς θεραπείαν ασθενών η επιτυχίαν σκοπού τινός, που κάνει γητειές, γόης, μάγος (άνω τελεία) 2) ο ερωτικώς προσελκύων, κατακτών δια των θελγήτρων ή των τρόπων αυτού (άνω τελεία) παράβαλε γόης, ξεπλανευτής
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 07:36:17 μμ από sac » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:35:43 μμ »


.μπορει να φαινετε σικ,αλλα τα γραπτα του δειχνουν το αντιθετο.
οξύμωρο;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:38:03 μμ »

Ρε παιδιά, δεν είμαι "σικ", για όνομα του θεού. Μάγκας και αλάνης Περαιώτης, λέμε...

...θα μου βγάλετε και "όνομα" εσείς εδώ μέσα...

Και Κοντοβουνήσιος στην καταγωγή, να μην ξεχνιόμαστε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences