Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 28, 2024, 10:09:51 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Franc II V 1793-Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 2158 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Shako
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 08:14:29 μμ »

Καλησπέρα,έχω στην κατοχή μου το εξής νόμισμα,αν σας είναι εύκολο να μου πείτε την αξια του.

http://imageshack.us/photo/my-images/849/nvgc.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/812/ogli.jpg/

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:15:38 μμ »

Καλησπερα φιλε μου!

κατ αρχην το νομισμα σου δεν ειναι καθαρα αυστριακο! ειναι κομμενο για της αυστριακες Κατω χωρες... δηλαδη ολλανδια, βελγιο κτλ.. οταν ηταν υπο του αυστριακου αυτοκρατορα.... δηλαδη υπο των Αψβουργων!

ειναι ειτε 1/2 souverain d'or  ή 1 souverain d'or. αναλογα με μεγεθος και βαρος!

αν ειναι 5.53 γραμμαρια και 22 χιλιοστα διαμετρο (μονο το νομισμα!!! οχι και το στεφανακι!!), ειναι το 1/2 souverain d'or.

τωρα... μερικες ακομα πληροφοριες!! μπορει σαν μιντμαρκ να εχει το V... που κανονικα παραπεμπει στο Venice.. που τοτε ηταν κι αυτη υπο αυστριακη κατοχη... αλλα το νομισμα σου κοπηκε στο Gunzberg.. ή  Gunzburg... οπως λεγετε τωρα... και ειναι μεν στην γερμανια αλλα τοτε ανηκε στην αυστρια νομιζω..

και το κυριοτερο... ΔΕΝ κοπηκε το 1793 που γραφει αλλα το 1823! αρκετα αργοτερα απ οτα υπολοιπα της σειρας...

το νομισμα σου ειναι 91.9% καθαρο χρυσαφι... αυτο το καθιστα και αρκετα "μαλακο" λογο καθαροτητας μεταλλου!

απο τιμη.. κανονικα ειχε απο 375$ σε VG μεχρι και 4750% σε XF... αν ειναι το μισο.... αλλα... εχει ενα καλο σημαδι πανω απο το κεφαλι του Franc... οπως και το γεγονος οτι ειναι σε στεφανακι μπορει να το κατεβαζει πολυ! οπως αναφερα ειναι μαλακο νομισμα.... και στα στεφανακια για να κρατησουν το νομισμα εκλειναν τα δοντακια με αποτελεσμα να κανουν ζημια στο νομισμα! ετσι πολλες φορες μπορει ενα νομισμα να πεσει απλα σε τιμη μεταλλου!! για το ποσο μπορει να κανει τωρα πιθονον να σε βοηθησουν αλλοι απο το στεκι... δεν ξερω.. αν και φοβαμαι οτι δεν ανεβαινει πολυ πανω απο την τιμη μεταλλου, που σημερα λογικα ειναι καπου στα 216-217 δολλαρια!
μιλαω παντα σαν να ειναι το μισο ετσι;;; αν ειναι 11= γραμμαρια.. ειναι το ολοκληρο...
Καταγράφηκε
Shako
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:36:07 μμ »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,μήπως μπορείς να μου πεις τι σημαίνουν τα VG και XF που γραφεις ? δεν γνωρίζω από αυτά.

Ίσως κάποιος φίλος να μπορεί να μου πει μια τιμή ενδεικτική.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:42:15 μμ »

VG = very good
ΧF = Εxtra fine...

ειναι οροι καταστασης νομισματος... ενδιαμεσα υπαρχουν κι αλλοι... Fine, Very Fine, οπως και στο στυλ πχ Fine+ (F+) που θα πει λιγο καλυτερο απο fine...
Καταγράφηκε
Shako
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:48:01 μμ »

Κατανοητό,χωρίς να θέλω να σε πρήξω,ποσο πιστεύεις να πιάνει στην αγορά το συγκεκριμένο ?

Και τι μου προτείνεις να το κάνω ?

Να το παω σε χρυσοχόο,να βρω κάποιον συλλέκτη η να το παω για δημοπρασία ?

Γενικά,συλλεκτικά έχει κάποια αξια το νόμισμα αυτό ?

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences