Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 03:05:01 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ΟΒΟΛΟΙ 1819 PROOF MEDAL STRIKE-IONIAN ISLANDS  (Αναγνώστηκε 26033 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:39:29 μμ »

Τη γνώμη σας ,για αυτό το προύφ crown size πατινάτο χάλκινο νόμισμα.
Θέλει συντήρηση απαραίτητη (restoration) για το spot που έχει στον εμπροσθότυπο ή μπορεί να σλαμπαριστεί έτσι??


Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:48:36 μμ »

Γαμάει το χρώμα!!!! Θα το έστελνα Παναγιώτη για τα 2 πολύ μικρα πρασινάκια που εχει στο λιονταρακι.
Εχεις π.μ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:59:43 μμ »

Βασίλη,τέτοιο χρώμα σε χάλκινο είναι ΟΛΑ τα λεφτά (προσωπική μου άποψη),αφού εγώ που δεν κοιτάζω τα χάλκινα με τούτο το κομμάτι έμεινα παγοκολώνα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:05:57 μμ »

Παναγιώτη το έχεις στα χέρια σου;;
Αυτή τη βδομάδα κερνάω καφέ στη Καλλιθέα.
Δεν έχω ξαναδεί proof ιονικό......και καταλαβαίνεις! Έχω πάθει....λίγο!
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:14:04 μμ »

Παναγιώτη το έχεις στα χέρια σου;;
Αυτή τη βδομάδα κερνάω καφέ στη Καλλιθέα.
Δεν έχω ξαναδεί proof ιονικό......και καταλαβαίνεις! Έχω πάθει....λίγο!
Μιχάλη σου έστειλα πμ
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:30:32 πμ »

Παναγιώτη το έχεις στα χέρια σου;;
Αυτή τη βδομάδα κερνάω καφέ στη Καλλιθέα.
Δεν έχω ξαναδεί proof ιονικό......και καταλαβαίνεις! Έχω πάθει....λίγο!

εεεεεεεεεεεεεε,ειμαι και εγω εδω!!! αν το εχεις θα ηθελα πααααρα πολυ να το δω!ειναι απιστευτο νομισμα!!που πιστευω οτι θα κανω αρκετα χρονια να ξαναδω,ποσο μαλλον απο κοντα..να πιουμε και αυτον τον καφε με τον μιχαλη που ολο λεμε αλλα ποτε δεν καθεται!!

και για να επιστρεψουμε στο θεμα,πιστευω οτι απο αποψης εταιριων,θα στο σλαμπαραν και ετσι,αλλα απο θεμα νομισματος,πιστευω θα επρεπε να γινει μια μικρη επεμβαση συντηρης ΑΡΚΕΙ να μην επηρεασει σε τιποτα το νομισμα (πατινα κτλ)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:27:48 πμ »

Καλορίζικο, καταπληκτικό νόμισμα.
Το νόμισμα παίρνει βαθμό έτσι, διότι είναι ειδική κατηγορία, τα proof πολύ δύσκολα συντηρούνται οπότε υπάρχει ανοχή από τους grader. Δεν έχω πολλές ειδικές γνώσεις για την συντήρηση των proof, αλλά έχω την εντύπωση ότι σ' αυτήν την κατηγορία, οτιδήποτε δεν βγαίνει 'από μόνο του', δεν βγαίνει καθόλου. Νομίζω ότι οι συντηρητές δύσκολα αγγίζουν τέτοια νομίσματα. Είναι τέτοια η κοπή και η πατίνα στο πεδίο που είναι αδύνατον να καθαρίσεις κάτι χωρίς να προξενήσεις μεγαλύτερες βλάβες σε άλλα σημεία του νομίσματος. Πιθανόν τα σημεία στο λιοντάρι να καθαρίζουν, αλλά στο πεδίο ότι βγει μόνον με τα χημικά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:46:16 πμ »

Για να μην παρεξηγηθώ. Όταν λέω ότι 'υπάρχει ανοχή από τους graders', αναφέρομαι σε ένα μοναδικό χτύπημα ή μία μοναδική γρατσουνιά ή 'βρωμιά'. Αυτά όμως δεν πρέπει να οφείλονται σε κυκλοφορία, καθάρισμα ή παρέμβαση αλλά σε τυχαίο φυσικό λόγο. Στην περίπτωση αυτή, πιθανότατα η 'βρωμιά' που φαίνεται να είναι από τυχαίο φυσικό λόγο.

Επίσης εδώ είναι και η ένστασή μου για τις 'παρεμβάσεις' στα νομίσματα.
Αν ισχύει κάποιος από τους παραπάνω λόγους καθαρισμού και προχωρήσω ιδιωτικά στην συντήρηση του νομίσματος, πιθανότατα να 'βγει' καθαρισμένο. Όταν το κάνουν οι εταιρείες όλα μέλι - γάλα ενώ τυχαίνει να επιστρέψει νόμισμα επειδή είναι ντιπαρισμένο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 08:09:47 πμ »

εξαιρετικο νομισμα! Να το χαιρεσαι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 08:25:45 πμ »

Συμφωνώ με τον Κώστα και ερωτώ: Υπάρχει περίπτωση μακροχρόνια η βρωμιά αυτή(spot) να επηρεάσει το νόμισμα λόγω "χαλκού" ή επειδή είναι proof ,το πεδίο είναι πιο προστατευμένο και μένει ως έχει,ανεπηρέαστο Απορία
μόνο στο rim ίσως σηκώνει επέμβαση αλλά στο προυφ πεδίο είναι επίφοβο.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:34:27 πμ »

Όλα τα νομίσματα, τα χάλκινα πολύ περισσότερο, είναι επίφοβα σε οτιδήποτε έχει να κάνει με ξένο σώμα. Η οξείδωση μπορεί να μην είναι ορατή ακόμη, λόγω της ποιότητας εκτύπωσης, αλλά από κάτω δεν ξέρει κανείς τι έχει συμβεί.
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που προκαλούν διάβρωση σε ένα νόμισμα. Αλλά η 'βρωμιά' επιταχύνει κατά πολύ τη διαδικασία, επειδή δημιουργεί 'συνθήκες εργαστηρίου' επάνω στο νόμισμα.
Η βρωμιά επάνω στον χαλκό, από σκόνη, χώμα κλπ έχει σαν αποτέλεσμα την μεγαλύτερη κατακράτηση υγρασίας και κατ επέκταση την δημιουργία καλύτερων συνθηκών διάβρωσης. Ένα από τα βασικότερα προβλήματα οφείλεται σ' αυτό που ουσιαστικά μας χαρίζει τη ζωή. Είναι από τα ισχυρότερα, αν όχι το ισχυρότερο, 'οξειδοτικό' στοιχείο... Το οξυγόνο.
Το οξυγόνο που υπάρχει στο νερό (Η2Ο : βασικό μέσο των χημικών αντιδράσεων), ενώνεται με στοιχεία που περιέχει η 'βρωμιά', δημιουργεί οξείδια που αντιδρούν με το μέταλλο και έτσι έχουμε σαν αποτέλεσμα άλατα, βάσεις, ρίζες (εδώ μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος χημικός για να εξηγήσει καλύτερα). Ένα παράδειγμα... όταν κόβετε ένα μήλο και το αφήνετε για λίγα λεπτά στον αέρα σκουραίνει, αυτό είναι 'σκουριά'... το μήλο 'σκούριασε' (μήπως η λέξη 'σκούρος' προέρχεται από την 'σκουριά' ή το αντίστροφο; ). Το οξυγόνο έκανε τη δουλειά του. Αν στο μήλο όμως ρίξετε λεμόνι, θα δημιουργήσετε 'πατίνα' και το μήλο θα 'σκουριάσει' πολύ πιο αργά (μην ρίξετε όμως λεμόνι στα νομίσματα θα τα καταστρέψετε, ρίξτε το στο φαγητό για απόλαυση).
Η αντίστοιχη πατίνα στα νομίσματα είναι μία ασπίδα προστασίας απέναντι στη διαδικασία διάβρωσης. Παίζει τον ρόλο του 'διαχωριστικού μέσου', ούτως ώστε τα μόρια του οξυγόνου, να μην μπορούν εύκολα να έρθουν σε άμεση επαφή με τα μόρια του μετάλλου.

Καλό είναι λοιπόν, αν υπάρχει 'βρωμιά' να απομακρύνεται, διότι μακροχρόνια θα επηρεάσει το νόμισμα είτε το θέλουμε, είτε όχι. Αλλά μην το προσπαθήσετε στο σπίτι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:12:16 μμ »

από βαθμό τι λέτε: 63άρι?? Έχει υψηλές λεπτομέρειες κυρίως στον οπισθότυπο που φαίνονται καλύτερα χωρίς κανένα spot
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:40:37 μμ »

65αρι είναι Παναγιώτη.  Αν μπορώ να κρίνω σωστά,από ένα δικόμου 63αρι NGC Ιονικό.Απλό,όχι proof!!!!
 Το δικό σου είναι ακυκλοφόρητο νόμισμα. Με τη φωτό δεν μπορώ να δώ αν
έχει γίνει ζημιά στο νόμισμα,στον Λέοντα.
Αν τώρα όπως λέγετε ότι στα proof Ιονικά.....είναι πιο ελαστικοί οι greders και δεν υπάρχει ζημιά, μπορεί άνετα να πιάσει 66αρι.
Δική μου εκτίμηση κάνω. Να μη παρεξηγηθώ. Χαμόγελο
 
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:51:43 μμ »

Μιχάλη σε ευχαριστώ.Αν γράψει τόσο ψηλά ,θα στο δώσω μια βδομάδα να το χεις πάνω σου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:58:38 μμ »

Παναγιώτη όταν σου έρθει σε παρακαλώ τραβα το και εσυ φωτογραφία και ποσταρε το, να γουστάρουμε ακόμα περισσότερο!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences