Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:11:07 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5000 δραχμες 1984  (Αναγνώστηκε 10049 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:54:25 μμ »

ευχαριστώ. τα βλέπεις κομπλέ τα δικά μου,γνήσια?
Για γνήσια τα βλέπω. Τώρα εσύ που τα έχεις στα χέρια σου, ξέρεις καλύτερα...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:22:51 μμ »

Σωστός ο Θανάσης (και με τα site που έβαλε ακόμα ένα +).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:43:18 μμ »

Θεωρω εντελως στρεβλη την εικονα της αγορας για τα 5χιλιαρα και το 10χιλιαρο, υπαρχουν πολλες δεσμιδες, και φτανουν να καλυψουν την οποια ζητηση, οσο για τις τιμες, πιστευω δικαιη τιμη για ακυκλοφορητο ειναι 25-30 ευρω, και 10 για χρησιμοποιημενο, αν και δε νομιζω οτι υπαρχει νοημα για καποιον να παρει βερυ φαιν τετοιο χαρτονομισμα. Οσο για τις τιμες των σαιτ ειναι σαφως τιμες υπερ-λιανικης (πως λεμε υπερχονδρικης χεχε), με κερδος εμπορου μεσα κλπ κλπ, ειναι υπερβολικη μια τιμη 50 ευρω απο τη στιγμη που προ κρισης πωλουνταν 25.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:33:30 μμ »

Καλα οι τιμες που λετε στεκουν? Πριν 1-2μηνες εβαλε εδω μεσα καποιο μελος, ολη την σειρα 54 ευρω. απο 50 δρχ εως 10.000 δρχ, ακυκλοφορητα και με μεταφορικα δωρεαν.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 01:53:59 μμ »

Εγώ το 10.000 το πήρα 5 ευρό από έναν κύριο στη λέσχη που έχει πάγκο κάθε Κυριακή. Του είχα πει ότι ψάχνω να πάρω ένα και μου είπε ''μη σε δουλέψει κανείς, αυτά είναι τσάμπα! 3-6 ευρό το ένα''. Νόμιζα ότι μου έλεγε βλακείες και την άλλη βδομάδα μου έδωσε ένα με 5 ευρό  Χαμόγελο


Τώρα βέβαια δεν είναι ακυκλοφόρητο γιατί το έδιξα στον αδερφό μου και του φάνηκε καλή ιδέα να το διπλώσει και να το βάλει στην τσέπη του  Κλάμα
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 04:15:15 μμ »

 είσαι σίγουρος ότι στο έδωσε ακυκλοφόρητο?
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 04:23:13 μμ »

Τι αν πω; Εκείνη την ώρα, έτσι μου φάνηκε... μετά από 5 ώρες τσαλακώθηκε, οπότε ίσως να είχε και κάποια γωνίτσα λίγο φαγωμένη και να μην το θυμάμαι.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 04:25:04 μμ »

 Ε άμα στο έδωσε ακυκλοφόρητο στο έδωσε πολύ φτηνά. Εγώ παρακολουθώ απ όταν ανέβασα την ερώτηση. Έχω δει 2-3 XF να φεύγουν για 8 ευρώ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 04:12:38 μμ »

Εγώ το 10.000 το πήρα 5 ευρό από έναν κύριο στη λέσχη που έχει πάγκο κάθε Κυριακή. Του είχα πει ότι ψάχνω να πάρω ένα και μου είπε ''μη σε δουλέψει κανείς, αυτά είναι τσάμπα! 3-6 ευρό το ένα''. Νόμιζα ότι μου έλεγε βλακείες και την άλλη βδομάδα μου έδωσε ένα με 5 ευρό  Χαμόγελο


Τώρα βέβαια δεν είναι ακυκλοφόρητο γιατί το έδιξα στον αδερφό μου και του φάνηκε καλή ιδέα να το διπλώσει και να το βάλει στην τσέπη του  Κλάμα


ΠΑΜΕ μαζι να μου δειξεις τον παππου αυριο θελω και εγω
Καταγράφηκε

georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 04:22:42 μμ »

 εκτός βέβαια αν δεν είναι γνήσια. Γιατί και εγώ τα έβαλα εδώ για εκτίμηση , γιατί δεν ξέρω να ξεχωρίζω τα πλαστά 5χίλιαρα
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 05:13:27 μμ »

Ίσως να έρθω αύριο Λεωνίδα...
Σε περίπτωση που δεν έρθω, είναι αυτός που κάθετε κάθε βδομάδα στο βάθος αριστερά. Αριστερά του πάγκου έχει τα νομίσματα και στη δεξιά μεριά κάποιες δεσμίδες κατοχικά. Δεν είχε δικά του 10.000 απλά πήρα κάποια κατοχικά από αυτόν και σαν εξυπηρέτηση μου βρήκε το 10.000 από ένα φίλο έμπορο που είχε πολλές δεσμίδες.


Δεν ξέρω αν η τιμή του στην αγορά είναι 5 ευρό, δεν το έχω ψάξει! Απλά είπα πόσο το πήρα εγώ και τι μου είπε αυτός που μου το έδωσε. νομίζω ο φίλος ζήτησε να πούμε τη γνώμη μας. Αν έλεγε ''απαντήστε μόνο όσοι θα πείτε ότι είναι ακριβά'' δεν θα είχα απαντήσει. Πάντως ούτε να αγοράσω τα χαρτονομίσματα του φίλου θέλω, ούτε να πουλήσω δικά μου...


Είναι κάτι παρόμοιο με τα νομίσματα Γ'Δημοκρατίας (ονομασία σύμφωνα με τον Καραμήτσο). Κάποιοι πουλάνε τις σειρές 15-20 ευρό τη μία και άλλοι τις αγοράζουν με 2-3 ευρό! Εγώ τα έχω αγοράσει και με τις 2 εκδοχές. Στην αρχή δεν ήξερα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 01:08:54 μμ »

Διονύση αν πήρες 10χίλιαρο UNC με 5Ε μερικά πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι μαιμού το κομμάτι ή είναι άσχετος αυτός που τα δίνει (που δεν νομίζω οι... γάτες της αγοράς να είναι) ή είναι κλεμμένα ή είναι μ....ας  άλλο τίποτα δεν μπορεί να είναι...Πάντως αν είναι καλό είσαι τυχερός για το κομμάτι αυτό.Και όποιος έχει αντίρρηση στα παραπάνω μπορώ να του εξηγήσω και το γιατί.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 03:20:53 μμ »

Διονύση αν πήρες 10χίλιαρο UNC με 5Ε μερικά πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι μαιμού το κομμάτι ή είναι άσχετος αυτός που τα δίνει (που δεν νομίζω οι... γάτες της αγοράς να είναι) ή είναι κλεμμένα ή είναι μ....ας  άλλο τίποτα δεν μπορεί να είναι...Πάντως αν είναι καλό είσαι τυχερός για το κομμάτι αυτό.Και όποιος έχει αντίρρηση στα παραπάνω μπορώ να σου εξηγήσω και το γιατί.
+10
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:31:41 πμ »

Γνήσιο είναι Μπάμπη, ίσως να μην ήταν ακυκλοφόρητο (όταν το είχα πάρει ήμουν πολύ νέος συλλέκτης ακόμα και ίσως να μην κατάλαβα ότι δεν είναι ακυκλοφόρητο)...Τελευταία φορά που πήγα στην λέσχη και ρώτησα κάποιους που πουλούσαν τα είχαν από 35 και πάνω (αυτός που το είχα πάρει εγώ δεν ήταν εκεί).
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 08:07:10 πμ »

Ααα μπράβο εκεί κυμαίνονται οι τιμές (35 και πάνω) όπως είπες Διονύση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences