Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 07:55:45 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χεραιτισμος νέου μέλους  (Αναγνώστηκε 13384 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:26:08 μμ »

Καλως ηρθατε στην παρεα μας και ξεκινω με μια ερωτηση που ειχα απορια. Πως διαλεγονται τα σχεδια για τα ελληνικα νομισματα ιδιαιτερα αναμνηστικα? ποτε δεν εχω δει καποιο διαγωνισμο η κατι για καποιο εκτος ισως απο τα ευρω κοινης κυκλοφοριας της Ευρωζωνης.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:50:22 μμ »

Καλως ηρθατε στην παρεα μας και ξεκινω με μια ερωτηση που ειχα απορια.
Πως διαλεγονται τα σχεδια για τα ελληνικα νομισματα ιδιαιτερα αναμνηστικα?
ποτε δεν εχω δει καποιο διαγωνισμο η κατι για καποιο εκτος ισως απο τα ευρω
κοινης κυκλοφοριας της Ευρωζωνης.

Πολύ καλή ερώτηση !!
Ήταν και η δική μου απορία για το ποια ομάδα ανθρώπων και με ποια κριτήρια
διαλέγουν το γενικότερο θέμα και τις παραστάσεις των νομισμάτων.

Επίσης θα ήταν εφικτό μια ομάδα απο το ''στέκι'' να κλείσει κάποια ημερομηνία
και να της γίνει ξενάγηση και παρουσίαση στο νομισματοκοπείο για το πως
παράγονται τα νομίσματα;
(Νομίζω παλαιότερα είχε οργανωθεί κάτι τέτοιο μέσω της Π.Ν.Ε)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 05:12:06 μμ »

Προσλήφθηκα στην Τραπεζα της Ελλάδος με πανελλήνιο διαγωνισμό το1997.Σκοπός της πρόσληψης ενός καλλιτέχνη ήταν να αναλάβει το κομμάτι της δημιουργίας των πάσης φύσεως νομισμάτων και μεταλλίων για τις αναγκες της τράπεζας σε μόνιμη βάση.Η επικείμενη έλευση του ευρω ήταν άλλος ένας λόγος αυτής της πρόσληψης.Για να απαντήσω λοιπόν στο ερώτημά σας,η φιλοτέχνηση των νομισμάτων γίνεται απο εμένα προσωπικα, σύμφωνα με την σύμβαση που έχω υπογράψει με το εργοδότη.Η επιλογή των θεμάτων γινεται σε συνεννόηση με το υπουργειο οικονομικών και αφού υποβάλλονται οι προτάσεις αποφασίζουμε απο κοινού ύστερα απο τη σχετική έρευνα.Καταλήγουμε ποιες ειναι οι σημαντικόρες επέτειοι,γεγονότα, τιμώμενα πρόσωπα,και εν συνεχεία πραγματοποιείται η φιλοτέχνηση των μακετών(σχεδίων).Οι προτάσεις των σχεδιων που ειναι συνήθως περισσότερες απο μια για το κάθε νόμισμα υποβάλλονται στο υπουργείο οικονομικών που επιλέγει κατόπιν τις τελικές μακέτες .Σαφως η φιλοτέχνηση και η μορφή του νομίσματος ειναι δική μου έμπνευση.Αφου λοιπόν εγκριθούν τα σχέδια η επόμενη φάση ειναι η δημιουργία των γύψινων προπλασμάτων,και μετά απο διαδικασία μέσω τρισδιάστατων υπολογιστικων προγραμμάτων και μηχανημάτων CNC γίνεται η πρωτότυπη μήτρα του νομίσματος.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:46:06 μμ »

Με ιδιαιτερη χαρα σας καλησπεριζω κυριε Σταματοπουλε!
Δεν εχουμε συχνα την ευχαριστηση εμεις οι συλλεκτες να συνομιλουμε με τους χαρακτες τον νομισματων που τοσο μας αρεσουν.
Καταρχας με χαρα θα ηθελα να σας δωσω τα ειλικρινη μου συγχαρητηρια για τη δουλεια σας διοτι και απο καλλιτεχνικης-αισθητικης πλευρας οσο και απο χαρακτικης-τελικου αποτελεσματος οφειλω να πω οτι βρισκω πανεμορφα αρκετα απο τα δημιουργηματα σας. Η αισθητικη αντιληψη οπως γνωριζετε, ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα και σε καποιους θα αρεσουν καποια συγκεκριμενα κομματια και σε καποιους αλλους οχι. Για το συνολο της δουλειας σας παντως θα πρεπει να εισθε υπερηφανος και κατ εμε τα ελληνικα ευρω, κυκλοφοριας και αναμνηστικα, συγκαταλεγονται αναμεσα στα πιο ομορφα νομισματα ευρω των αλλων χωρων!

Δραττομαι απο το σχολιο σας "Επίσης θέλω να πω οτι τελευταία εχει αντιληφθεί και το υπουργείο οικονομικών οτι το νόμισμα εχει μέλλον,και έσοδα!" και εχω να κανω μια παρατηρηση, εστω κι αν δεν ειστε ο καθ υλην αρμοδιος. Το νομισματικο προγραμμα των συλλεκτικων-αναμνηστικων νομισματων εχει αρχισει να φορτωνει, να ξεχειλωνει, αν μου επιτρεπετε, επικινδυνα. Βγαινουν πολλα νομισματα διαφορετικων θεματων και μαλιστα τα περισσοτερα απο αυτα ειναι αμιγως ελληνικου ενδιαφεροντος, οπως ειναι και φυσικο αλλωστε. Το προβλημα ομως ειναι οτι η ελληνικη συλλεκτικη κοινοτητα ειναι μικρη και δεν θελει και πολυ για να κορεστει. Και οταν παψει το ενδιαφερον, παυει σχεδον οριστικα. Δυσκολα επιστρεφει ο συλλεκτης οταν εχει χαλαστει. Ηδη θα εχετε παρατηρησει οτι λογω οικονομικης δυσπραγιας τα χρυσα δεν φευγουν ευκολα. Το ιδιο θα συμβει και με τα ασημενια, εστω κι αν η τιμη τους ειναι πολυ κατωτερη, οταν βγαινουν 3-4 διαφορετικα κομματια καθε χρονο. Και οταν συμβει αυτο ουτε καν τα 1000 κομματια δεν θα μπορουν να απορροφηθουν με ευκολια πραγμα που σημαινει αυτοματως και μειωση εσοδων.
Πιθανοτατα το προγραμμα να χαρασσεται ακολουθωντας πολιτικες πχ γαλλικων, ιταλικων και γερμανικων προγραμματων, αλλα θα εκανα την επισημανση οτι εκει οι συλλεκτες ειναι πολλαπλασιοι σε σχεδη με τους Ελληνες. Ακομα και ετσι ομως, οι περισσοτεροι επικεντρωνονται σε συγκεκριμενης θεματολογιας νομισματα και γι αυτο βλεπουμε οι ποσοτητες κοπες στα αναμνηστικα να ειναι πολυ μικρες σε σχεση με το μεγεθος της χωρας και της αγορας τους. Αν αυτη η πολιτικη ακολουθειται στοχευμενα και με συστημα απο αυτους που λαμβανουν τις αποφασεις για το νομισματικο προγραμμα, τοτε θα το καταλαβαινα εν μερει, αν και παλι δεν θα συμφωνουσα. Νομιζω οτι λιγα και καλα ειναι προτιμοτερο. Τα παραπανω τα γραφω, καθως επισημη ενημερωση για το προγραμμα και τις κατευθυνσεις του, δεν υπαρχει, εκτος αν μου διαφευγει.
Προσωπικα, με ενα μπλιστερ με νομισματα κυκλοφοριας, ενα χρυσο αφιερωμενο στο σημαντικοτερο γεγονος/επετειο της χρονιας, 2 αργυρα νομισματα στη σειρα που εχει αρχισει και μια προυφ κασετινα, θα θεωρουσα οτι το ελληνικο προγραμμα για καθε ετος θα ηταν υπερ του δεοντος επαρκες. Αν βαλουμε και το μινι χρυσο, μιας και αρχισε η σειρα και αρεσει σε πολλους, νομιζω οτι θα ηματαν καλυμμενοι. Τριπτυχα, 2 μπλιστερ, πενταευρα κλπ. δεν νομιζω οτι προφερουν κατι παραπανω. Να διευκρινησω βεβαια οτι αυτα ειναι προσωπικες αποψεις ενος απλου συλλεκτη και καθουλου δεν μειωνω το ηδη υπαρχον προγραμμα και τη δουλεια που εχει γινει. Αλλοι συλλεκτες πιθανοτατα να εχουν διαφορετικη αποψη.

Τελος, εχω μια προσωπικη ερωτηση προς εσας. Γιατι το σημα του νομισματοκοπειου, το ανθεμιο, το τοποθετειτε σε διαφορετικο καθε φορα σημειο; Ρωτω γιατι ασθητικα και μονο δεν μου ταιριαζει στο πενταευρω με τον Καβαφη. Και το λιτο νομισμα δεν ειναι ασχημο. Δεν ειναι αναγκη να γεμισει ολος ο κενος χωρος, ειδικα στα αναμνηστικα. Εκει ομως που με χαλασε ιδιαιτερα ηταν στο χρυσο του Κουντουριωτη οπου φαινεται λες και ειναι ενα ακομα παρασημο στο στηθος του. Δεν θα ηταν καλυτερα να μπαινει καθε φορα κοντα στην αναγραφομενη αξια η κοντα στο εθνοσημο, οπως πολυ συχνα εχετε κανει σε παμπολλα νομισματα; Αυτα ρωτωντας παντα καλοπροαιρετα και με κανενα ιχνος παρατηρησης.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:01:34 μμ »

Καλως ηρθατε στην παρεα μας κυριε Σταματοπουλε και ευκαιρια να σας συγχαρουμε για την καταπληκτικη δουλεια σας !

Πλάκα κάνεις έτσι?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:07:33 μμ »

εγώ θέλω να σου πώ Κύριε Σταματόπουλε οτι μου αρέσει πολύ η δουλειά που έκανες στο Κουντουριώτη και Αβέρωφ.
Εκεί έδωσες ρέστα και εάν το νόμισμα αντι των 7.98 γραμ έβγαινε στα 15 που θα το αναδεικνυε περισσοτερο  τότε ισως να ήταν το ομορφότερο ευρωπαικό της χρονιάς.
Και η χρυσή δραχμή μου άρεσε πολύ που εφτιαξες.
Τα άλλα οχι κ τοσο.

Φιλικά,
Βασίλης,
PCGS authorized dealer.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:13:44 μμ »

Συμφωνώ με τον spykat και τα ίδια θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ τον χαράκτη μας.Ελπίζω να θέσει τους προβληματισμούς μας στους αρμόδιους και να το κοιτάξουν το θέμα με προσοχή.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:31:49 μμ »

εγώ θέλω να σου πώ Κύριε Σταματόπουλε οτι μου αρέσει πολύ η δουλειά που έκανες στο Κουντουριώτη και Αβέρωφ.
Εκεί έδωσες ρέστα και εάν το νόμισμα αντι των 7.98 γραμ έβγαινε στα 15 που θα το αναδεικνυε περισσοτερο  τότε ισως να ήταν το ομορφότερο ευρωπαικό της χρονιάς.
Και η χρυσή δραχμή μου άρεσε πολύ που εφτιαξες.
Τα άλλα οχι κ τοσο.

Φιλικά,
Βασίλης,
PCGS authorized dealer.


Βασίλη η χρυσή δραχμή του 2000 δεν είναι δική του.
Χαράκτης και εμπνευστής είναι ο κύριος Καζάκος. Ο κύριος Σταματόπουλος είναι ''μετά ευρώ''. Παρόλο που το
νόμισμα κυκλοφόρησε το 2002,ήταν λογικό να το σχεδιάσει ο κύριος Καζάκος,αφού ήταν και ο
εμπνευστής της το 1988.
Με εκτίμηση Μιχάλης.  
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:38:34 μμ »

ευχαριστώ Μιχάλη!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:15:57 πμ »

Φίλοι δράττομαι της ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω για την αφορμη που μου δίνετε Χαμόγελο να πω δύο λόγια όχι μόνο για την αισθητική πλευρά των νομισμάτων αλλά γενικότερα περί Τέχνης.Το τι ειναι Τέχνη ειναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί και έχουν χυθεί τόνοι μελάνης για να δοθεί ένας ικανοποιητικός ορισμός.Ειναι όμως μετά σιγουριας,ενα μέσο έκφρασης και επικοινωνίας.ειναι λοιπόν μια ανάγκη ανακοίνωσης βουλήσεων και συναισθημάτων.Εικαστικοι καλλιτέχνες ειναι λοιπον ακριβώς εκείνοι που μπορούν να σκέπτονται δημιουργώντας με τα χέρια και τα μάτια μετουσιώνοντας βιώματα και παραστάσεις του εσωτερικού και εξωτερικού κόσμου σε μια νέα πραγματικότητα.Αυτη η νέα πραγματικότητα ειναι το εικαστικό έργο τέχνης που η υλική του μορφή μπορεί να εμπεριέχει και άλλους παράγοντες οπως ειναι η χρησιμότητα η λειτουργικότητα και η πρακτικότητα.Ειμαι πραγματικά τυχερός που μπορώ ανά πάσα στιγμή και σε αρκετά μεγάλη έκταση να ανακοινώνω τις εικαστικές μου προτάσεις μέσα απο την φιλοτεχνηση των νομισμάτων που ανήκουν στην κατηγορία των χρηστικων εικαστικών αντικειμένων.αυτομάτως λοιπόν όλοι εσείς γίνεστε αποδέκτες της πληροφορίας που θα δράσει ποικιλοτρόπως στον κάθε έναν απο εσάς!Ειναι λοιπόν πασιφανές οτι δεν μπορούν ν,αρέσουν ολα σε ολους.Ομως το ενδιαφέρον ειναι να ακούω όλες τις διαφωνίες που όταν ειναι στοχευμένες και καλοπροέρετες τις λαμβάνω σοβαρά υπό όψιν μου ,γιατι κανείς δεν ειναι κύριος της αλήθειας!
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 01:01:03 μμ »

καλως ηρθατε στο στεκι!
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:14:53 πμ »

Μεγάλη μας τιμή που βρίσκεστε εδώ μαζί μας. Οι περισσότεροι κάνουμε ουρές και ξυπνάμε από τα χαράματα για να πάρουμε στα χέρια μας ένα ακόμα αριστούργημα σας. Είμαστε τυχεροί που έχουμε έναν καλλιτέχνη σαν και εσάς, και σαν συλλέκτες αλλά και σαν Έλληνες. Προσωπικά η χαρά μου είναι μεγάλη ως καινούριος συλλέκτης να προσπαθώ να αποκτήσω τα έργα σας. Σας ευχαριστούμε για τα υπέροχα νομίσματα που μας "χαρίζετε" . Είναι πραγματικά μικρά (σε μέγεθος) έργα τέχνης  ενός μεγάλου δημιουργού .

Φιλικά Σταύρος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences