Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:33:31 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΑΛΙΕΣ ΞΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ  (Αναγνώστηκε 10406 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:33:35 μμ »

μαλιστα..μαθαμε και γι'αυτο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:47:30 μμ »

μαλιστα..μαθαμε και γι'αυτο! Χαμόγελο

Δουλεύω με δυο εταιρείες από την Γερμανία με κοπτικά εργαλεία. Έχουν γραφεία στην Solingen και εργοστάσια αλλού, για να γράφουν στα προϊόντα τη λέξη Solingen.κράχτης δηλαδή.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:47:59 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
μαλιστα...τι να πω? Αναποφασιστικότητα Άνεση
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:06:24 πμ »

υπάρχει περίπτωση κάποιο καλό παλικάρι να τις ανεβάσει στο ebay γιατι εγω δεν εχω την παραμικρή ιδεα?  η αν μου πει τι πρεπει να κανω  για να τις ανεβασω μονος μου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:17:25 πμ »

Εχεις πμ
Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:28:42 πμ »

για μενα μπορει να την βαλει στο ΕΒΑΥ και να πιασει παραπανω..ειναι μια απο τις κορυφαιες εταιρειες στο ειδος η solingen και τα ψαλιδια φαινονται σε αριστη κατασταση..επεισης εξω,υπαρχουν ανθρωποι που μαζευουν τετοια,οποτε εκει θα εχει καλυτερη μοιρα..

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα!!!
Στην Ελλάδα το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να υπάρχει συλλεκτική αγορά για τέτοιου είδους πράγματα.
Στο εξωτερικό όμως, και κυρίως στις ΗΠΑ, υπάρχει πολύ ανεπτυγμένη συλλεκτική αγορά για ότι μπορεί να φανταστεί κανείς!!!
Θυμάμαι είχα δει ντοκυμαντέρ για τις ημερήσιες εργασίες κορυφαίου ενεχυροδανειστηρίου (Pawn Shop) στις ΗΠΑ, όπου εμφανίζονταν άνθρωποι και πούλαγαν σε απίθανες τιμές απίστευτα πράγματα.
Πολύ χαρακτηριστικά είχε εμφανιστεί μία κυρία και πούλησε μία παλιά, συλλεκτική κούκλα Sindy ή Barbie, δεν θυμάμαι για εκατοντάδες δολλάρια.

Επί του προκειμένου τώρα οι δικές μου συμβουλές/απόψεις:
1) Ο μόνος τρόπος να πιάσουν καλές τιμές οι μηχανές είναι να μπουν στο e-bay!
Επειδή είναι παλιές, γερμανικές, σε άριστη κατάσταση και -εξίσου σημαντικό!!!- με τη συσκευασία πιθανότατα θα πιάσουν πολύ καλές τιμές.

2) Στο e-Bay θα πρέπει να φροντίσει, από τις ρυθμίσεις, να μπορούν να χτυπήσουν από οπουδήποτε στον κόσμο και κυρίως από τις ΗΠΑ.

3) Πρέπει να κάνει καλή περιγραφή των μηχανών και να βάλεις πολλές και καλές (ευκρινείς) φωτογραφίες.

4) Να φροντίσει να φαίνονται υπογραμμίσει και να εμφανίσει φωτογραφίες των κουτιών συσκευασίας, διότι παλιά προϊόντα, όταν συνοδεύονται από συσκευασίες πιάνουν ΠΑΝΤΑ (!) καλύτερες τιμές, απ'ότι όταν πωλούνται χωρίς συσκευασίες.

5) Να αναφέρει ότι τόπος πώλησης είναι η Ελλάδα και να αναφέρει ότι με τα έξοδα αποστολής επιβαρύνεται ο πωλητής.

Αυτά το ολίγα και καλή επιτυχία...!!! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:36:32 πμ »

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου  Κλείσιμο ματιού Τωρα για να κανω εγω ολα αυτα στο ebay χλωμο το βλεπω..τα ακουω κινεζικα  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:25:09 μμ »

για μενα μπορει να την βαλει στο ΕΒΑΥ και να πιασει παραπανω..ειναι μια απο τις κορυφαιες εταιρειες στο ειδος η solingen και τα ψαλιδια φαινονται σε αριστη κατασταση..επεισης εξω,υπαρχουν ανθρωποι που μαζευουν τετοια,οποτε εκει θα εχει καλυτερη μοιρα..

Συμπάθαμε. Η solingen είναι πόλη της Γερμανίας και όχι μάρκα. Έχει μια ιστορία αιώνων στην ποιότητα των ατσαλιών. Έτσι ότι κατασκευάζετε με υψηλές προδιαγραφές  το ονομάζουν solingen. Η συγκεκριμένη κουρευτική είναι Alcoso κατασκευασμένη στην πόλη Solingen της Γερμανίας.
θοδωρη  τωρα που τις ξαναβλεπω γραφουν solingen και πανω στο μεταλο ..μηπως τελικά ειναι και μάρκα?
η μια το γραφει στο χερουλι της και η αλλη κατω απο τα μαχαίρια....και στο ενα χερουλι εχει κατι σαν ανθρωπακι  Σαρκασμός η εμένα μου φαίνεται
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:47:40 μμ »

Antώνη αυτό που σου είπε ο Θοδωρής είναι σωστό. Το solingen to συναντάμε και σε όλα προιόντα
Γερμανικά που έχουν σχέση με το ατσάλι. Μαχαίρια, καρφίτσες, πιρούνια, σουγιάδες, εργαλεία κλπ.
Μάλιστα υπάρχουν και βαθμοί. Αναλόγως την καθαρότητα,την αντοχή τους,την ελαστικότητά τους κλπ.
Είμαι σίγουρος ότι αν ψάξεις στα εργαλεία σου....θα βρείς μέσα σε αυτά,χαρακτηρισμένα solinger.   
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:50:34 μμ »

Antώνη αυτό που σου είπε ο Θοδωρής είναι σωστό. Το solingen to συναντάμε και σε όλα προιόντα
Γερμανικά που έχουν σχέση με το ατσάλι. Μαχαίρια, καρφίτσες, πιρούνια, σουγιάδες, εργαλεία κλπ.
Μάλιστα υπάρχουν και βαθμοί. Αναλόγως την καθαρότητα,την αντοχή τους,την ελαστικότητά τους κλπ.
Είμαι σίγουρος ότι αν ψάξεις στα εργαλεία σου....θα βρείς μέσα σε αυτά,χαρακτηρισμένα solinger.   
φιλαρακι μου  Κλείσιμο ματιού κατατοπιστικοτατος ..θα τα ψαξω την δευτέρα....και με βλεπω να βγαζω καμια τσιμπίδα για δημοπρασία  Σαρκασμός 
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:11:34 μμ »

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου  Κλείσιμο ματιού Τωρα για να κανω εγω ολα αυτα στο ebay χλωμο το βλεπω..τα ακουω κινεζικα  Σαρκασμός Σαρκασμός

Δεν είναι και τόσο δύσκολα!!
Μη νομίζεις!!
Αρκεί να'σαι λίγο εξοικειωμένος με το Ίντερνετ.
Πάντως, όπως και να'χει το πράγμα, εγώ δεν βλέπω άλλο τρόπο να πιάσουν καλές τιμές!
Αν θες, ζήτα από κάποιον να σε βοηθήσει να τις βάλεις στο e-bay.!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences