Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:49:59 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει συλλεκτικότητα στις κοινές λίρες "Ελισάβετ";  (Αναγνώστηκε 10856 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:22:52 μμ »

καλή τιμή!Αν βρώ τίποτα θα σε ειδοποιήσω coll!  Κλείσιμο ματιού Γλώσσα
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:24:08 μμ »

Aν σας περισσευει καμια του2 ή  5 στα 350 μην με ξεχασετε.

Είχα δει δύο κομμάτια, ένα του 2002 και ένα του 2005 να πωλούνται 300 Ευρώ, αλλά τα θεώρησα πολλά και τις προσπέρασα.
Ήταν και οι δύο BU (όχι proof) και μάλιστα μέσα στα καρτελάκια που τις έβγαζε το Royal Mint!

Πολυ καλη τιμη για το τιραζ τους αν ηταν υψηλοβαθμες.
Αν ομως οπως διευκρινησες πριν λιγο αναφεροσουν σε αυτες του 60-70 οτι ανεφερε ο Αναργυρος σε καλυπτει θαυμασια.
Πλην αυτων  οτι συμβαινουν και <περιεργα>δεν λεει κατι. Ακομα και εικονικες συναλλαγες γινονται.
Περαν αυτων  θα πλατειασουμε αδικως.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:31:26 μμ »

Παιδια,εκτος απο προυφ η πιστοποιημενες η καποιας,μικρης εστω, σπανιοτητας,κοινα,κοινοτατα κομματια και με συνηθη φθορα κλεινουν σε τιμες σταθερα υψηλοτερες απο αυτες που μπορει οποιοσδηποτε να τις παρει σε οποιο μερος της ΕΕ και αν κατοικει.(και εδω φυσικα).
Την ιδια απορια εχω και εγω με τον φιλο μας και εξηγηση δεν εχω βρει.
Καποτε δεν αντεξα και εστειλα μηνυμα σε εναν Αγγλο στο e bay (ελεγε οτι ηταν ιδιωτης) που πουλαγε συστηματικα κοινες λιρες.
Του εγραψα περιπου" βρε αδερφε,λυσε μου μια απορια. Γιατι αγοραζουν τις λιρες σου ακριβοτερα απο οσο μπορουν να τις βρουν οπουδηποτε αλλου εκτος e bay?
Και του παρεθεσα πεντε εξι λινκς απο τιμες για λιρες πολυ φτηνοτερες απο οτι κλειναν τα κομματια του..
Ευγενικοτατος ο ανθρωπος, μου απαντησε" φιλε μου,ισως γιατι ξερουν οτι απο εμενα παιρνουν αυθεντικες..."
Σωπα ρε μεγαλε, πηγα να του γραψω (αλλα δεν το εκανα) το royal mint εισαι??


Φίλε haros σταθερά υψηλότερα το καταλαβαίνω, αλλά 130 Ευρώ διαφορά...;;;!!!
Ένα τυπικό παράδειγμα:
http://www.ebay.de/itm/1965-BRITAIN-Q-E-II-GOLD-COIN-SOVEREIGN-NGC-CERT-GENUINE-GRADE-MS-64-PRISTINE-/251043228959?pt=US_World_Coins&hash=item3a7357ad1f

Επαναλαμβάνω όμως το ερώτημα, μήπως τελικά εμένα μου διαφεύγει κάτι:
Μήπως το γεγονός ότι το συγκεκριμένο κομμάτι , από κοινότατο που είναι κανονικά, το γεγονός ότι έχει αξιολόγηση "MS 64" το κάνει αυτόματα συλλεκτικό και ακριβό, όπως είναι περίπου η άποψη του φίλου "epop";
Εγώ πιστεύω ότι όχι, αλλά θέλω ν'ακούσω και τις απόψεις σας.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:36:47 μμ »

Εγω φίλε Χαρε να προσθέσω ότι δεν έχουν όλοι ένα στέκι που θα ενημερώνονται!  Γλώσσα
Να σου απαντήσω με ερώτηση!
Γιατί πάνε και αγοράζουν λίρες από την τράπεζα Ελλάδος???
271 σημερινή τιμή!   Αναποφασιστικότητα

Φίλε "SVcollector" δεν είναι το ίδιο ΤτΕ και Ίντερνετ.
Αυτός που πάει στην τράπεζα της Ελλάδος δεν θέλει ή δεν ξέρει να ψάξει και πάει την εύκολη και γρήγορη λύση.
Αυτός όμως που θα μπει στο Ίντερνετ, και μάλιστα στο e-Bay, θα πληκτρολογήσει στο πεδίο αναζήτησης "Gold Sovereign 1967" και θα του βγάλει τη μία με 250 Ευρώ και την άλλη με 385 Ευρώ, όπου με καλές φωτογραφίες θα διαπιστώσει ότι είναι και οι δύο "τσίλικες".
Επίσης πιστεύω ότι για να βάλει στο πεδίο αναζήτησης στο e-bay "Gold Sovereign", κατά πάσα πιθανότητα θα'ναι και λίγο ψαγμένος στο θέμα "λίρα" και στο θέμα "χρυσός" γενικότερα.
Ε μετά θα πάει να σκάσει 380 Ευρώ;;!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:39:32 μμ »

Το link που εβγαλες ειναι αποδειξη δυο πραγματων.
Το πρωτο ειναι οτι ολες οι ακυκλοφορητες δεν μπορουν να γραψουν ms 66-67 και το δευτερο ,οτι τα τσιμπημενα μενουν απουλητα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:49:54 μμ »

Το link που εβγαλες ειναι αποδειξη δυο πραγματων.
Το πρωτο ειναι οτι ολες οι ακυκλοφορητες δεν μπορουν να γραψουν ms 66-67 και το δευτερο ,οτι τα τσιμπημενα μενουν απουλητα Σαρκασμός

H συγκεκριμένη έγραψε MS64 και όμως την πουλα 387 Ευρώ περίπου.
Δηλαδή αν ήταν MS66 ή 67 τι θα ζήταγε ο τύπος, 500 Ευρώ...;;!!

Μη βιαζόμαστε!!!
Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα πουληθεί;;!!
Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν άνοιξα το θέμα για το αν θα πουληθεί το συγκεκριμένο νόμισμα, αλλά η βασική μου πρόθεση ήταν να ακούσω απόψεις για το ερώτημα:
Κοινές (υπογραμμίζω τη λέξη "κοινές") λίρες Ελισάβετ (δεκαετίες '60, '70, '80) αξίζουν υψηλές τιμές αν βρίσκονται σε υψηλές καταστάσεις ή όχι;!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:54:02 μμ »

Ρε παιδια μην κοιτατε το τι ζηταει ο καθε τρελαρας στο e-bay!!Να κοιτατε τις πωλησεις και δημοπρασιες που εχουν κλεισει!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:54:42 μμ »

Στις χρόνιες που αναφέρεστε υπάρχουν λίρες που είναι ακυκλοφόρητες τουλάχιστον εγώ εχω. Σλαμπ βαθμό και γλυτώνε λεφτά. Και τις βαφτίζεται και συλλεκτικές.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:57:18 μμ »

Το link που εβγαλες ειναι αποδειξη δυο πραγματων.
Το πρωτο ειναι οτι ολες οι ακυκλοφορητες δεν μπορουν να γραψουν ms 66-67 και το δευτερο ,οτι τα τσιμπημενα μενουν απουλητα Σαρκασμός

H συγκεκριμένη έγραψε MS64 και όμως την πουλα 387 Ευρώ περίπου.
Δηλαδή αν ήταν MS66 ή 67 τι θα ζήταγε ο τύπος, 500 Ευρώ...;;!!

Μη βιαζόμαστε!!!
Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα πουληθεί;;!!
Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν άνοιξα το θέμα για το αν θα πουληθεί το συγκεκριμένο νόμισμα, αλλά η βασική μου πρόθεση ήταν να ακούσω απόψεις για το ερώτημα:
Κοινές (υπογραμμίζω τη λέξη "κοινές") λίρες Ελισάβετ (δεκαετίες '60, '70, '80) αξίζουν υψηλές τιμές αν βρίσκονται σε υψηλές καταστάσεις ή όχι;!




Καθε λιρα μπορει να πιασει ενα οριο βαθμου. Εν μερει ειναι λογος ενας ξεχωριστος βαθμος να ανεβασει την τιμη. Ο πωλητης αλλωστε αν  δεν κανω λαθος αναφερει οτι οι εν λογω δεν ξεπερνουν συνηθως  το 60.
Απο κει και περα εγω την θεωρω ακριβη .
Τωρα αν βρεθει αλλος να την αγορασει με γεια του με χαρα του
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:10:35 μμ »

Στις χρόνιες που αναφέρεστε υπάρχουν λίρες που είναι ακυκλοφόρητες τουλάχιστον εγώ εχω. Σλαμπ βαθμό και γλυτώνε λεφτά. Και τις βαφτίζεται και συλλεκτικές.

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:14:58 μμ »

Ρε παιδια μην κοιτατε το τι ζηταει ο καθε τρελαρας στο e-bay!!Να κοιτατε τις πωλησεις και δημοπρασιες που εχουν κλεισει!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Πού σωστά!!!
Άρα νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι μόνον ένας τρελάρας θα ζήταγε και ένας άλλος τρελάρας θα πλήρωνε 385 Ευρώ για κοινή λίρα Ελισάβετ, ανεξαρτήτως κατάστασης!!!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:37:01 μμ »

Γνωμη μου οτι για λιρα Ελισαβετ σημερα δεν θα εδινα πανω απο 250 -255 για να παρω .Επενδυτικο νομισμα ειναι για μενα οποτε δεν εχει τιποτα το συλλεκτικο  Φιλί
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:40:24 πμ »

Αυτο με το σλαμπαρισμα και την  συνεπακολουθη αυξηση της τιμης σε κοινα νομισματα ειναι μεγαλη κουβεντα,που ισως την εχετε κανει στο παρελθον.
Πολλες φορες εχουμε κυνηγι βαθμων και σε νομισματα που δεν εχει νοημα να γινεται, οπως π.χ.σε κοινοτατα bullion coins.
Υπαρχει δηλαδη (εχει δημιουργηθει) μια ταση ,μια συγκεκριμενη κατηγορια συλλεκτων, που κυνηγα τους βαθμους αυτους καθαυτους, αδιαφορωντας ουσιαστικα για το νομισμα που περιεχουν τα σλαμπς.
Δηλαδη, δεν συλλεγει τοσο νομισματα, αλλα σλαμπς με βαθμο,οσο υψηλοτερο γινεται.
Επειδη αυτοι ειναι αρκετοι , δημιουργειται ετσι μια αγορα απο αυτους ,οποτε εκει οι τιμες πανε με προσφορα και ζητηση.
Να διευκρυνησω οτι ειμαι ΥΠΕΡ του σλαμπαρισματος, απλως μου ξενιζει λιγο οταν γινεται ευκαιρως-ακαιρως και για οποιοδηποτε νομισμα.
Φυσικα γουστα ειναι αυτα και ο καθεις οτι του οριζει το κεφι του κανει..
Ουτε εγω θα εδινα τετοιο καπελο, αλλα προφανως υπαρχουν ανθρωποι που το δινουν.
Μπορει για κατι που εγω θα εδινα παραπανω χρηματα για να το αποκτησω, ο αλλος να το θεωρει αστειο.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:11:40 πμ »

Αυτο με το σλαμπαρισμα και την  συνεπακολουθη αυξηση της τιμης σε κοινα νομισματα ειναι μεγαλη κουβεντα,που ισως την εχετε κανει στο παρελθον.
Πολλες φορες εχουμε κυνηγι βαθμων και σε νομισματα που δεν εχει νοημα να γινεται, οπως π.χ.σε κοινοτατα bullion coins.
Υπαρχει δηλαδη (εχει δημιουργηθει) μια ταση ,μια συγκεκριμενη κατηγορια συλλεκτων, που κυνηγα τους βαθμους αυτους καθαυτους, αδιαφορωντας ουσιαστικα για το νομισμα που περιεχουν τα σλαμπς.
Δηλαδη, δεν συλλεγει τοσο νομισματα, αλλα σλαμπς με βαθμο,οσο υψηλοτερο γινεται.

Επειδη αυτοι ειναι αρκετοι , δημιουργειται ετσι μια αγορα απο αυτους ,οποτε εκει οι τιμες πανε με προσφορα και ζητηση.
Να διευκρυνησω οτι ειμαι ΥΠΕΡ του σλαμπαρισματος, απλως μου ξενιζει λιγο οταν γινεται ευκαιρως-ακαιρως και για οποιοδηποτε νομισμα.
Φυσικα γουστα ειναι αυτα και ο καθεις οτι του οριζει το κεφι του κανει..
Ουτε εγω θα εδινα τετοιο καπελο, αλλα προφανως υπαρχουν ανθρωποι που το δινουν.
Μπορει για κατι που εγω θα εδινα παραπανω χρηματα για να το αποκτησω, ο αλλος να το θεωρει αστειο.
 

Συμφωνώ απόλυτα!
Βλέπεις μερικές φορές σλαμπαρισμένα κοινά bullion, αμερικανικούς αετούς, αυστραλιανά κανγκουρό κ.λ.π., σλαμπαρισμένα MS 68, MS 69 , MS 70 κ.λ.π.
Πράγματι πρόκειται για υπερβολή και για κυνήγι "σλαμπαρίσματος" τελικά και όχι του νομίσματος.

Εδώ ταιρίαζει απόλυτα αυτό που o φίλος "SVcollector" χρησιμοποιεί ως moto του:
"Σημασία έχει το νόμισμα και όχι η πιστοποίηση του"!!

Τελκά με τις σλαμπαρισμένες..."υψηλόβαθμες" λίρες ισχύει μάλλον ότι ισχύει και με τα σλαμπαρισμένα bullion.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:35:24 μμ »

σας παρακαλώ όποιος έχει λιρες απο το 1957 έως το 1968 pcgs απο μσ67 και πάνω,τις αγοράζω προς 600 ευρο την μια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences